Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

(44)
Po konferencji „Europejczyk/Europejka – czyli kto?” zawrzało w internecie. Od hejtu ze strony tzw. prawdziwych Polaków.
 • 2016-05-25 07:02 | znafca in spe

  Nie u wszystkich prawdziwy duch zginął

  Czemu sie Pan dziwi? Normalka.
 • 2016-05-25 08:54 | cccamel

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Polecalbym poczytanie komentarzy panskiej strony, panie Janie. Nie sa lepsze niestety. Co do pokretnych tez panskiego wykladu... tu nalezaloby upatrywac zrodel sprzeciwu zas cytowanie najbardziej wulgarnych jego przejawow jest tylko manipulacja. Bo czy nalezy tolerowac nietolerancje? Gadanie o Europie w oderwaniu od realiow moze byc niezla forma zabawy podczas konferencji, ale nie ma zadnej, realnej wartosci poznawczej. Tolerancja religijna? Dla obrzezywania kobiet i pakowania ich przemoca w wory pokutne? Pan nie zartuje, prawda? Straszliwie (pardon le mot) zaklamana to postawa.
 • 2016-05-25 08:59 | J.E. Baka

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Panie profesorze, po co Pan robi reklamę nienawistnej hołocie? Czy naprawdę uważa Pan, że warto? Bo mnie się wydaje, że to jakoś nobilituje (i zapewne cieszy, że trafiło do adresata) to całe "polactwo"?
 • 2016-05-25 09:03 | Leonidas

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Autor nie powinien tego brać do siebie ponieważ z falą hejtu mamy teraz do czynienia wszędzie, niekoniecznie tylko pod tematami politycznymi. Jest zadziwiające, że nielegalna jest pornografia natomiast na legalnym hejcie w internecie można nawet zarabiać pieniądze ze środków jakie partie przeznaczają na PR (czyli de facto z pieniędzy podatnika). Jest to samo napędzająca się maszynka a przykład wypowiedzi p. Pawłowicz jest tego dowodem.
  Dlaczego mamy do czynienia aż z tak dużą skalą zjawiska to jest zagadka przede wszystkim dla socjologów, politycy tylko pokazują jak hejtem manipulując można wygrywać wybory.
  Tak czy owak jest to porażka cywilizacyjna społeczeństwa, które system wartości i reguł zastępuje zaspokajaniem instynktów pierwotnych. A człowiek, który jest najgroźniejszy z drapieżników bo poluje nawet wtedy kiedy nie jest głodny, najwyraźniej potrzebuje ujścia swoich frustracji i chuci. Politycy tylko zręcznie podrzucają ofiary: jak nie wewnątrz kraju to na zewnątrz. W moim odczuciu pokój się Europie znudził a nastroje ludzi zaczynają przypominać te z lat 30-tych ubiegłego wieku. Przydałoby się społeczeństwu jakieś nowe wyzwanie, jakiś nieodkryty świat - może podbój kosmosu (?).
 • 2016-05-25 09:07 | jakowalski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Wielce Szanowny Panie Profesorze Woleński,
  1. Pamiętajmy, że prawo rzymskie uznawało instytucje niewolnictwa oraz że religia chrześcijańska nie jest uniwersalna, jako że z definicji wyklucza i potępia ona, a nawet i zwalcza tych wszystkich, którzy jej nie wyznają.
  2, Niewolnicy nie byli obywatelami w Starożytnej Grecji, Pax Romana opierał się na podboju i rabunku ziem zamieszkałych przez tzw. barbarzyńców oraz na wspomnianej instytucji niewolnictwa, zaś wolność religijna jest w Europie dość nowym wynalazkiem, praktycznie dopiero od czasów Rewolucji Francuskiej.
  3. O ile mnie pamięć nie myli, to w I Rzeczypospolitej wygoniono Arian i palono na stosach ateistów.
  4. Nikt nie ma prawa do azylu ekonomicznego w Europie. Poza tym, imigranci, szczególnie z biedniejszych krajów, praktycznie zawsze zawsze psują rynek pracy, zgadzając się na niższe stawki zarobków i na gorsze warunki pracy niż „tubylcy”. Ale skąd ma Wielce Szanowny Pan Profesor o tym wiedzieć, skoro nigdy w życiu nie pracował Wielce Szanowny Pan Profesor poza sektorem akademickim? Oczywiście, ta obecna emigracja ekonomiczna ma swoje powody polityczne, ale te powody należy rozwiązywać w krajach pochodzenia owych imigrantów, najlepiej poprzez nie mieszanie się w sprawy tych krajów.
  5. Ekstrema istnieje w każdym państwie, w tym też na tzw. Zachodzie, nie wiadomo dlaczego dawanym nam za przykład. Najgorszą zaś metodą walki z ową ekstremą jest cenzurowanie wypowiedzi owej ekstremy, jako że jest to wyraźny znak, że ci, którzy cenzurują takowe wypowiedzi, nie mają rzeczowych argumentów, przy pomocy których mogli by zbić argumenty używane przez owych ekstremistów. Pomijać wypowiedzi ekstremistów można zaś tylko wtedy, kiedy z braku argumentów merytorycznych atakują oni ad personam, ale nawet wtedy trzeba wyraźnie zwrócić im uwagę, ze ponieważ atakują oni ad personam, to znaczy, że nie mają oni argumentów ad rem.
  6. Tymczasem Wielce Szanowny Pan Profesor atakuje swych adwersarzy ad personam, cytując in extenso ich wypowiedzi, ale nie zbijając ich argumentów. Może dla tego, że nie ma Wielce Szanowny Pan Profesor merytorycznych kontrargumentów, którymi mógłby Wielce Szanowny Pan Profesor zbić argumenty swych adwersarzy?
  Pozdrawiam
  LK
 • 2016-05-25 09:18 | Manifest

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Oto Polska i Polacy. Solidarnościowa, katolicka cywilizacja podłości
 • 2016-05-25 09:29 | Withold

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Byłbym Panu wdzięczny, gdyby Pan konkretnie zacytował tę "myśl polską" z punktu 3.
  Po tych wpisach, po tym co się w Polsce dzieje myślę, że uległ Pan mitowi I Rzeczypospolitej. Uważam, że to były inne przyczyny niż tolerancja, które pozwalały się osiedlać innowiercom w Polsce. Poza tym pojęcia państwa ani narodu w tym znaczeniu jaki mamy teraz po prostu nie było, a wszystko zależało od jednostek kierujących się przede wszystkim własnym interesem.
 • 2016-05-25 09:30 | nutri

  Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  No niestety. Są ludzie w naszym biednym społeczeństwie, dla których nie widzę szansy wyleczenia się z kompleksów. Może psycholog mógłby im wyjaśnić, że nie są tacy beznadziejni, jak o sobie myślą i że ich kompleksy na tle polskiej narodowości i zwykłego katolickiego pochodzenia nie powinny rządzić ich światopoglądem. Zamiast tego tacy klienci ślęczą wieczorami nad monitorami i obrażają innych, oczywiście pod anonimowym nickiem (jak większość zacytowanych przez Autora retorów), po czym kładą się spać z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu i złudną przyjemnością. Nic nigdy w życiu nie osiągną, nie założą żadnego stowarzyszenia, nie mogą poszczycić się ciekawymi korzeniami i dorobkiem. Nikogo nie zainspirują. W swoich zmęczonych szarych oczach są tylko szarymi Polakami cebulakami, o których świat zapomni. O części z nich prawdopodobnie z ulgą zapomną nawet najbliżsi (odważna teza, wiem, ale nie sądzę, aby przebywanie w otoczeniu osób, w których głowach rodzą się życzenia śmierci, bo, które na fejsbuniu wydają wyroki śmierci, było komfortowe).

  Łączę wyrazy szacunku dla Autora. Zawsze z zainteresowaniem czytam Pana teksty, chociaż powiem szczerze, że nie wszystkie szczegóły logiki z łatwością przyswajam.
 • 2016-05-25 09:34 | krebs06

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Wstyd mi za takie wpisy. Ale w tą stronę ten kraj idzie.
  Pozdrawiam
 • 2016-05-25 09:45 | lukald

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  1) Nie mogę się nadziwić jak media wpadły w pułapkę tonacji radykałów.
  Ciągle używacie ich języka:
  "dobra zmiana", "prawdziwi Polacy" itd.
  Czy nie widzicie, że dodanie cudzysłowu niewiele zmienia, szczególnie jeśli wypowiedź jest mówiona ?
  Dlaczego nie stosujecie adekwatnego języka czyli "zła zmiana", "prawicowi radykałowie" itd ?

  2) Przykre, ale należy się przyzwyczaić do tego rodzaju przejawów nienawiści. Cała prawica od posłów, księży, właścicieli klubów piłkarskich po prawicowych intelektualistów przyklaskuje temu językowi gróźb i inwektyw.
  A że każda przemoc zaczyna się od słów czas się oswoić z myślą, że wkrótce zaczną się ataki fizyczne. Oby i one nie spotkały się z aprobatą środowisk prawicowych, ponieważ będzie to wstępem do czegoś jeszcze gorszego.
 • 2016-05-25 09:54 | MionaZdu

  och - Panie profesorze ...

  ... nazwanie pani Pawłowicz "muzą" (wszystko jedno dla kogo jest "natchnieniem") rozbawił mnie niezmiernie :) ... trudno o śmieszniejszy kontrast
 • 2016-05-25 11:40 | dewes

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Zadziwiające to jest podobieństwo wypowiedzi p. Pawłowicz do tyrad Gomułki pod adresem rewizjonistów i wrogów ludowej ojczyzny. Zadziwiające jest też to, że oni tego podobieństwa nie widzą...
 • 2016-05-25 12:26 | mtwapa

  Lem o naturze ludzkiej

  Lata temu Lem w jednym z wywiadowki, byc moze w Rozmowach z Lemem Beresia, z grubsza tak to odpisal: w naturze ludzkich istnieje naturalna zadza aby bic, torturowac i mordowac. Tyle ze prawdziwa przyjemnosc jest dopiero wtedy kiedy gnebimy blizniego nie ze swiadomoscia ze jestesmy katami/mordercami tylko ze sluzymy jakiejs duzo wyzszej idei.

  Na dzis cale rzesze pustych lbow w PLu takowa idee sobie znalazly. Wystarcza pustych leb ogolic, namowic piec piw i zamiast bycia parszywym nieudacznikiem nienawidzacym ludzi jest sie "obronca bialych kobiet, narodu & cywilizacji".
  Jedyna nadzieja to ze nawet dla wynikow z PiSu w/w za za glupi i za radykalni, I ze taki malpom jednak brzytw do brunatnych lap nie dadza.
 • 2016-05-25 12:39 | snakeinweb

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Jak cię nie hejtują, znaczy nie istniejesz.

  Takie prawidło dzisiejszych mediów.
 • 2016-05-25 13:05 | turpin

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  To już naprawdę nie ma Pan o czym pisać, Panie Profesorze???
 • 2016-05-25 14:07 | kajetana73

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  To nie jest normalka, to nie jest standard. To jest czysta słowna nienawiść wprowadzona do naszego kraju przez radio prawdziwych polaków/ katolików - radio maryja, oraz na bazie radia maryja również polski kościół. Przez 25 lat kolejne pokolenia uczyły się jak nazywać innych. Jak o innych myśleć. Inni to większość Polski, to ja ateistka, centrolewicowa matka 7 latka, który nie chodzi na religię, którego zmusza się w szkole świeckiej do przyswajania treści religii katolickiej na lekcjach. Pomimo, że dzieci widzą świat czarno-biały tłumaczę synowi, że my jesteśmy tacy, ktoś jest inny i nie wolno innych ludzi nienawidzić, nie wolno mówić źle. Jak się zachowują prawicowcy widać było w Gdańsku (parada równości i nacjonaliści) - kto rzucał kamieniami?? I najgorsze, że teraz, teraz PiS daje na to przyzwolenie, wylewa się na nas fala najgorszego zła.
 • 2016-05-25 14:16 | gramin

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  A ja niestety napiszę „To też Polska właśnie”.
  Zawsze uważałem się za polskiego patriotę. Od kilku miesięcy jest mi zwyczajne wstyd za mój kraj i ludzi w nim mieszkających. Okazało się bowiem, że większość Polaków to zakompleksiona, przerażona współczesnym światem i bezrozumna tłuszcza. Polska obecnie nie ma problemu z nieodpowiednymi politykami, ma problemu z prymitywnymi obywatelami. Obywatelami, którzy na dodatek z tym swoim prymitywizmem i zwyczajnym chamstwem się obnoszą i uważają go za powód do chwały.
  Tragicznie jest to, jak bardzo ten kraj się stoczył.
 • 2016-05-25 15:08 | Laclos

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Panie Profesorze....żeby jeszcze przytaczać te "wypowiedzi":))) Mamy w Polsce kupe hołoty i nie pozbędziemy się jej wysyłając w kosmos
 • 2016-05-25 15:17 | kuradomowa1

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  @ znafca in spe

  nie to nie jest normalka to jest brak edukacji, to jest zakompleksienie spoleczenstwa, to jest obawa prze nowoscia/innym; to koltunstwo, to jest bezradnosc; to jest brak rzeczowych argumentow itd. itd

 • 2016-05-25 17:14 | Aspiryna

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Faszyzacja Polski postepuje krok po kroku, krok po kroku...
 • 2016-05-25 17:56 | znafca in spe

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  kuradomowa1
  ... brak edukacji, to jest zakompleksienie spoleczenstwa, to jest obawa prze nowoscia/innym; to koltunstwo, to jest bezradnosc; to jest brak rzeczowych argumentow itd. itd ...
  dlatego tez uwazam to za normalke w naszym spoleczenstwie.
  dolozylbym do tego wplyw i dzialalnosc tzw Krk.
 • 2016-05-25 18:31 | malpa-z-paryza

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  niestety to jest wielki problem wspolczesnego spoleczestwa, bo nie tylko w Polsce, ale tutaj jest na to zezwolenie, i NIC sie nie robi..., rzad, politycy odwracja glowy i wrecz mowia , ze nie ma problemu, tak jak ostanio Gowin.

  jak tak Gowinowi, lub innemu politykowi doloza, lub zgwalca zone, corke, to moze wrescie zrozumieja, ale to moze byc juz za pozno.
 • 2016-05-25 21:05 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Oczywiście, że to wredne komentarze, ale jaki ma pan dowód, że część z tych ohydnych wpisów nie jest to prowokacja itp. Np. ktoś o lewicowych poglądach podszywa się pod prawicowca, aby pokazać rzekomo prawdziwe poglądy prawicowca, przecież na ogół to anonimy.

  Proszę podać nie anonimowe wypowiedzi, ale przypisane do konkretnego człowieka. Pan profesor i nie wie, co to bibliografia, rzetelność naukowca? No, no.
 • 2016-05-25 21:12 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  A poza tym: czym różnią się wypowiedzi cytowane przez profesora od wypowiedzi pod tekstem profesora? Czy prawica różni się od lewicy. Nienawiść i pogarda z komentarzy obu stron (i cytowanych, i pod tekstem profesora) jest taka sama. Nienawiśc to nienawiść. Pogarda to pogarda.
 • 2016-05-25 21:36 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Niektóre komentarze są nawet zabawne. Np. niezawodny jakowalski konstatuje:
  "Pan profesor [...] atakuje swych adwersarzy ad personam, cytując in extenso ich wypowiedzi, ale nie zbijając ich argumentów. Może dla tego, że nie ma Wielce Szanowny Pan Profesor merytorycznych kontrargumentów, którymi mógłby Wielce Szanowny Pan Profesor zbić argumenty swych adwersarzy?".
  Pomijając już to, że pisze się "dlatego" a nie "dla tego", atak ad personam przez cytowanie in extenso jest naprawdę przednim wynalazkiem.
  Jeszcze lepszy jest cccamel. Zdanie tekst "Tolerancja religijna? Dla obrzezywania kobiet i pakowania ich przemoca w wory pokutne? Pan nie zartuje, prawda? Straszliwie (pardon le mot) zaklamana to postawa." jest wręcz klasycznym przykładem pojmowania tolerancji religijnej. Jej przejawem jest zdarzenie dosłownie sprzed kilku minut (wiadomość telefoniczna od córki). Kraków, ul, Floriańska, idzie para ludzi wyglądających na turystów z Bliskiego Wschodu. Młody pijany wyrostek woła do nich "Wy...lać". Może to Pański kolega panie cccamel. Nota bene, nie przypominam sobie, abym upoważnił pana do zwracania się do mnie per "panie Janie". Uważam, że to dla mnie jest zbytnia i niezasłużona nobilitacja.
  Wiedza historyczna Witholda jest zaiste imponująca. Pewnie nie wie, kto i dlaczego wykładał w gimnazjum w Lesznie, dlaczego Żydzi przybyli do Polski czy skąd wzięła się liczna emigracja szkocka na północy I Rzeczpospolitej.
  Tym zaś, którzy dziwią się, że napisałem felieton z przykładami mowy nienawiści, wyjaśniam, że nie dla zabawy.
  Woleński
 • 2016-05-25 23:11 | jakowalski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Kura Domowa
  To jest normalny odruch obronny. Polacy widzą, że Zachód nimi gardzi i ich bezczelnie wyzyskuje i wyciągają z tych obserwacji całkiem logiczne wnioski.
 • 2016-05-26 04:56 | kruk

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Kto by w czewcu 1989r. przypuszczal, ze wolnosc slowa urwie tamy dla takiego potoku durnoty i nienawisci? Wszystkie historyczne upiory wracaja i pojawiaja sie nowe. Samo zjawisko jest w jakims stopniu nieuniknione, gorzej jak wladza i Kosciol okazuja poblazanie a nawet aprobate dla zidiocialych nienawistnikow.
 • 2016-05-26 11:43 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  2016-05-25 21:36 | woleński

  Sofistykę to pan profesor nieźle opanował... Szkoda, że zapomniał pan o tym, co Platon sądził o sofistach...
 • 2016-05-26 12:06 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  takei-butei
  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości
  Oczywiście, że to wredne komentarze, ale jaki ma pan dowód, że część z tych ohydnych wpisów nie jest to prowokacja itp. Np. ktoś o lewicowych poglądach podszywa się pod prawicowca, aby pokazać rzekomo prawdziwe poglądy prawicowca, przecież na ogół to anonimy.
  * Fakt, nie mam też dowodu, że autorem tych komentarzy nie jest pan, były prezydent Clinton, nie żyjący już Kuroń (wszak mógł je napisać i polecić, aby umieszczono je pod tekstem Jana Woleńskiego w stosownym czasie) itd. Od lat uczę studentów o logicznym problemach uzasadniania zdań przeczących, ale chyba trzeba zaproponować powszechne wykłady na ten temat.

  Proszę podać nie anonimowe wypowiedzi, ale przypisane do konkretnego człowieka. Pan profesor i nie wie, co to bibliografia, rzetelność naukowca? No, no.
  *Do usług. Posłanka Krynicka (nora bene, ta od wkładki domacicznej jako powodu dla wprowadzenia klauzuli sumienia fizjoterapeutów):
  „Jestem Polką i w życiu na swój kraj bym nie doniosła. Dla mnie człowiek, który donosi do obcego państwa to jest zdrajca i tak naprawdę powinien wisieć na stryczku […] „
  Radna (z Gdańska) Kołakowska o jednej z posłanek:
  "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso".
  Wystarczy? Pewnie okaże się, ze dwie jaskółki nie czynią wiosny.
  Woleński
 • 2016-05-26 14:15 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  takei-butei

  A poza tym: czym różnią się wypowiedzi cytowane przez profesora od wypowiedzi pod tekstem profesora? Czy prawica różni się od lewicy. Nienawiść i pogarda z komentarzy obu stron (i cytowanych, i pod tekstem profesora) jest taka sama. Nienawiśc to nienawiść. Pogarda to pogarda.
  * To bardzo proste, czy prawica różni się od lewicy, mianowicie tym, ze nią nie jest i na odwrót, rzecz jasna. To nawet dość paradne, że takei-butei znajduje symetrię w cytowanych przez mnie komentarzach i tych pod moim tekstem. Pewnie te drugie używają wulgaryzmów, sugerują kulkę w łeb, czy rozwodzą się na pochodzeniem kogokolwiek. Jestem też pod wrażeniem odkrywczości zdań, że nienawiść to nienawiść, a pogarda to pogarda. To i tak postęp z tym, że nikt nas nie przekona, że białe to białe a czarne to czarne.
  Woleński
 • 2016-05-26 17:13 | frugopij

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  "Jestem daleki od traktowania anonimowych komentarzy w internecie jako reprezentatywnej próbki wskazującej na poglądy czy postawy społeczności, z której/których autorzy internetowych komentarzy się wywodzą."

  Błąd. Może nie są to poglądy reprezentatywne dla ogółu Polaków, ale dla społeczności prawicowo-nacjonalistycznej to norma.

  @jakowalski
  << 4. Nikt nie ma prawa do azylu ekonomicznego w Europie. Poza tym, imigranci, szczególnie z biedniejszych krajów, praktycznie zawsze zawsze psują rynek pracy, zgadzając się na niższe stawki zarobków i na gorsze warunki pracy niż „tubylcy”. >>

  No chyba że to Polacy, stanowiący największą grupę europejskich emigrantów ekonomicznych. Polacy mają prawo, bo Hitler, bo Jałta, bo Chrobry Bolesław...

  "To jest normalny odruch obronny. Polacy widzą, że Zachód nimi gardzi i ich bezczelnie wyzyskuje i wyciągają z tych obserwacji całkiem logiczne wnioski."

  Patrz powyżej. I przepraszam za ten brutalny atak ad personam.
 • 2016-05-27 09:32 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  takei-butei

  Sofistykę to pan profesor nieźle opanował... Szkoda, że zapomniał pan o tym, co Platon sądził o sofistach
  * Szkoda, że takei-butei nie wie (bo trudno przypuścić, że zapomniał(a)) to, co sądzi się obecnie o platońskiej krytyce sofistów. Wystarczy poczytać książke J. Gajdy, Sofiści, Warszawa 1989. Nie od rzeczy jest też wzięcie pod uwagę, co sadził Karl Popper o Platonie, zwłaszcza jego doktrynie politycznej. Polecam też maksymę "Amicus Plato itd.". A w ogólności, takei-butei nie opanował(a) nawet sofistyki, nie mówiąc o logice.
  frugopij
  Mimo wszystko byłbym ostrożny w generalizacjach. Na razie wiele (zdaniem socjologów, dokładniej tych, których pytałem się) polski Internet przoduje w nienawiści.
  Woleński
 • 2016-05-27 11:58 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  2016-05-26 12:06 | woleński

  Rozczarował mnie pan profesor... Nazwiska autorów nienawistnych tekstów pan profesor podał, owszem, ale nie autorów tych wypowiedzi, które pan cytował w artykule. Prosiłem więc o coś zupełnie innego i nadal proszę: proszę udowodnić, że cytowane przez pana nienawistne wpisy napisali prawicowcy.

  Proszę udowodnić, że posłanka Krynicka, że radna (z Gdańska) Kołakowska są autorkami cytatów pod pańskim artykułem.

  A, ten pański tekścik o Clintonie i Kuroniu to PEREŁKA sofistyki, nauczę się na pamięć.
 • 2016-05-27 12:07 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Naprawdę nie widzi pan profesor symetrii między cytowanymi przez pana wypowiedziami rzekomych prawicowców a tymi wpisami, które są pod pańskim tekstem? Nie widzi pan czystego rasizmu w nich zawartego?

  Tak? To czym jest wypowiedź 2016-05-25 08:59 | J.E. Baka?
  "Panie profesorze, po co Pan robi reklamę nienawistnej hołocie? Czy naprawdę uważa Pan, że warto? Bo mnie się wydaje, że to jakoś nobilituje (i zapewne cieszy, że trafiło do adresata) to całe "polactwo"?"

  2016-05-25 09:18 | Manifest
  "Oto Polska i Polacy. Solidarnościowa, katolicka cywilizacja podłości".

  2016-05-25 12:26 | mtwapa

  "I ze taki malpom jednak brzytw do brunatnych lap nie dadza."

  No, chyba że określenia: małpa, hołota, katolicka cywilizacja podłości - pojmuje pan profesor jako mowę miłości. No, to wtedy wszystko jasne.
 • 2016-05-27 12:12 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  A tym zdaniem: "Jestem też pod wrażeniem odkrywczości zdań, że nienawiść to nienawiść, a pogarda to pogarda. To i tak postęp z tym, że nikt nas nie przekona, że białe to białe a czarne to czarne - to już mnie pan profesor sofistycznie dobił, aż weterynarz musiał mnie reanimować.

  Zestawienie moich słów o tożsamości pogardy w wypowiedziach lewicy i prawicy ze słowami Kaczyńskiego mówiącego o swoich przekonaniach politycznych pisowca - to już majstersztyk sofistyki.

  Naprawdę, jestem pod wrażeniem. Nieśmiało proponuję, aby pan profesor przypomniał sobie, co Platon sądził o sofistykach...
 • 2016-05-27 14:27 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  takei-butei

  Rozczarował mnie pan profesor...
  * Jakoś to przeżyję.
  Nazwiska autorów nienawistnych tekstów pan profesor podał, owszem, ale nie autorów tych wypowiedzi, które pan cytował w artykule. Prosiłem więc o coś zupełnie innego
  * Cytuję "Proszę podać nie anonimowe wypowiedzi, ale przypisane do konkretnego człowieka." To chyba wystarczająco jednoznaczne. I podałem.

  i nadal proszę: proszę udowodnić, że cytowane przez pana nienawistne wpisy napisali prawicowcy.
  * Chętnie, aczkolwiek proszę mi zasugerować jaka metodę dowodu prowadzącą do odkodowania tego, czy ktoś jest prawicowcem na podstawie jego pseudonimu. Ja na razie korzystam z takich sposobów: (a) treść; (b) podobieństwo do imprez niewątpliwie prawicowych; (c) charakter portalu. Ale to tylko sofistyka.

  Proszę udowodnić, że posłanka Krynicka, że radna (z Gdańska) Kołakowska są autorkami cytatów pod pańskim artykułem.
  * Ależ ja nie twierdzę, że sa autorkami cytatów pod moim artykułem, a tylko sofistycznie je przytoczyłem.
  A, ten pański tekścik o Clintonie i Kuroniu to PEREŁKA sofistyki, nauczę się na pamięć.
  * Wystarczy zrozumieć, ale chyba to wezwanie do syzyfowych prac w Pańskim (Pani) przypadku.
  2016-05-27 12:12 | takei-butei
  takei-butei
  Naprawdę nie widzi pan profesor symetrii między cytowanymi przez pana wypowiedziami rzekomych prawicowców a tymi wpisami, które są pod pańskim tekstem? Nie widzi pan czystego rasizmu w nich zawartego?
  Tak? To czym jest wypowiedź 2016-05-25 08:59 | J.E. Baka?
  "Panie profesorze, po co Pan robi reklamę nienawistnej hołocie? Czy naprawdę uważa Pan, że warto? Bo mnie się wydaje, że to jakoś nobilituje (i zapewne cieszy, że trafiło do adresata) to całe "polactwo"?"
  2016-05-25 09:18 | Manifest
  "Oto Polska i Polacy. Solidarnościowa, katolicka cywilizacja podłości".

  2016-05-25 12:26 | mtwapa

  "I ze taki malpom jednak brzytw do brunatnych lap nie dadza."

  No, chyba że określenia: małpa, hołota, katolicka cywilizacja podłości - pojmuje pan profesor jako mowę miłości. No, to wtedy wszystko jasne.
  * Owszem są ostre, ale chyba nie ma tutaj symetrii ze stwierdzeniami, że mam skorzystać z komory gazowej w Oświęcimiu czy "fuck you", "k..a mać", "kulka w ryj" czy "ye...ał", nie mówiąc już o porównaniu liczbowym. Niezłe. I skąd Pan wie, że to rzekomi prawicowcy, a nie prawicowcy. (patrz też niżej). A może Pan(i) przedstawi się?

  A tym zdaniem: "Jestem też pod wrażeniem odkrywczości zdań, że nienawiść to nienawiść, a pogarda to pogarda. To i tak postęp z tym, że nikt nas nie przekona, że białe to białe a czarne to czarne - to już mnie pan profesor sofistycznie dobił, aż weterynarz musiał mnie reanimować.
  * Bardzo mi przykro z uwagi na weterynarza, rzecz jasna. Biedak musiał wykonać nieswoją robotę.
  Zestawienie moich słów o tożsamości pogardy w wypowiedziach lewicy i prawicy ze słowami Kaczyńskiego mówiącego o swoich przekonaniach politycznych pisowca - to już majstersztyk sofistyki.
  * Ależ skąd, to tylko sofistyczne wskazanie na wartość tautologii, skontrastowanych z przekonaniami p. Kaczyńskiego.
  Naprawdę, jestem pod wrażeniem.
  * To niemal plagiacik, ale wybaczalny.
  Nieśmiało proponuję, aby pan profesor przypomniał sobie, co Platon sądził o sofistykach...
  * Można też śmiało proponować. Korzystając z tego, jeszcze raz i to śmiało polecam książkę J. Gajdy, np. strony 9-14.
  Woleński
 • 2016-05-27 21:46 | takei-butei

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Dziękuję za odpowiedzi, szacun panu prof.

  Na tę wypowiedź pana profesora czekałem i doczekałem się! Pisze pan: "I skąd Pan wie, że to rzekomi prawicowcy, a nie prawicowcy.". Właśnie, udowodnił pan, że nie miał pan żadnego dowodu, co panu zarzucałem. Tak, ja nie mam dowodu i dlatego NIGDY nie powiem, że wiem...

  Przedstawiam się panu po raz pierwszy: ja SCEPTYK. Wydawało mi się, że naukowiec z tytułem profesora też powinien być sceptykiem, ale nie wiem, jak to jest u naukowców, ja bowiem zwykły człek.

  Weterynarz był kontent, forsa non śmierdzieć.

  Czuję się zaszczycony tym, że naukowiec empirysta prosi mnie zwykłego człeka o zasugerowanie metody weryfikującej prawdę. Hm, to pan zna empiryczną metodologię.

  Nie jestem ani prawicowcem, ani lewicowcem, ani nikim, z kim można by mnie zestawić. Przedstawiam się po raz drugi: jestem SOBĄ. I jako taki uważam, że NAUKA a nie PROPAGANDA może służyć eliminacji nienawiści. Szkoda, że pan profesor nie stoi po stronie Nauki, empirii.

  Nie mam zamiaru czytać J. Gajdy, za wiele w życiu przeczytałem, za wiele, oczy bolą.

  Dziękuję, bo widzę, że rację miał nie Platon, a sofiści. W demokracji w szkołach należy uczyć SOFISTYKI, aby bronić się przed... sofistami. To nie paradoks. To pilna potrzeba.

  Przepraszam za odsyłanie do Platona, to był żart to odsyłanie. Wydawało mi się, że pan profesor świetnie się zna na żartach, bo przecież pański tekst był świetnym żartem z Prawdy...
 • 2016-05-27 23:06 | jakowalski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  frugopij
  A gdzie ja napisałem, że emigracja z Polski jest dobrą rzeczą? Pomijając ten „drobny” fakt, że Polska, w odróżnieniu od n.p. Syrii jest (przynajmniej formalnie) pełnoprawnym członkiem UE, a więc Polacy maja prawo do podjęcia pracy zarobkowej w każdym państwie będącym członkiem nie tylko UE ale także EEA, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to od dawna wyjaśniam, z emigracja Polaków z Polski jest dla Polski wysoce niekorzystna. Przykładowo – cytowane przeze mnie opracowanie pod tytułem „Wspólnie zbudujemy naszą zamożność” autorstwa Fundacji „Pomyśl o Przyszłości” (Nowy Sącz 2015), a polecane przez profesorów SGH, SGGW i AGH oraz przez Romana Kluskę, zawiera szacunki wskazujące, iż Polska straciła w latach 2004-2013 z powodu członkostwa w UE, około 1102 mld euro (czyli ponad 100 mld euro rocznie). Są to zaś straty wynikłe głównie z ogromnej, wielomilionowej emigracji Polaków - począwszy szczególnie od roku 2004, czyli od momentu wstąpienia Polski do UE, czyli na skutek drenażu mózgów i ubytku z Polski najcenniejszego kapitału, czyli ludzkiego.
 • 2016-05-28 00:27 | mtwapa

  @takei-butei: malpy nie-malpy

  Rozumiem ze do mieszanki kibolsko-nacjonalstyczno-onrow to tylko pod krawatem, z roza oraz komplementowaniem fryzur i karkow?

  Jak to mawiaja w Murzasichlu: put up or shut up.
  Przywdziej prosze Dostojny Polemisto koszulke Widzewa i przejedz pare stacji w pociagu ze zdrowa, wyksztalcona, patriotyczna mlodzieza z Polska na ustach i gwiazda Legi na piersi. Sugeruje nawiazanie intelektualnej pogawedki historycznej: Zolnierze Wykleci, husaria, whatever to kill the time.

  Cofam brunatne malpy: szympansy ktorych miedzyplemienne, tfu miedzy-stadowe potyczki i stosunek do meskich imigrantow malpuje postawy idoli Dostojnego Polemisty brunatne nie sa. Podobnie mimo ze trudno mnie o milosc do nazioli posadzac, musze oddac im honor i przyznac ze jak do tej pory nie slyszalem aby stado brunatnych, niskoczolowych palkarzy wlasnozebnie odgryzlo palce, nos i genitalia kibicowi innej druzyny. Moralna wyzszosc kiboli nad szympansami nie ulega wiec watpliwosci.

  A teraz o Dostojny pokaz jaja (najpierw metaforycznie, nastepnie doslownie: a jaj owych strzepy) i sprawdz jak Dumne Nie-Malpy w koszulkach innego koloru potraktuja ich Szlachetnego Obronce.
 • 2016-05-28 07:32 | AOlsztynski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Tylko ta narracja - mimo oczywistego fałszu - iż "mowa nienawiści" to tylko czy przede wszystkim przypadłość prawicy...
  Chyba zacznę podawać przykłady :)
 • 2016-05-28 11:46 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  AOlsztynski
  Tylko ta narracja - mimo oczywistego fałszu - iż "mowa nienawiści" to tylko czy przede wszystkim przypadłość prawicy...
  * Panie AOlsztyński, czy to ja twierdzę, że tylko lub przede wszystkim prawicy? Jeśli Pan uważnie czytał, to napisałem, że polski Internet przoduje w mowie nienawiści. Natomiast, twierdzę, że, na podstawie analizy treści, więcej jest przypadków wskazujących na prawicę. Oczywiścier można przyjąć odważną tezę tapei-butei (znakomity przykłąd spiskowej teorii dziejów), że to ktoś podszywa się pod autorów wpisów zacytowanych przez mnie, aby skompromitować prawicę.
  Chyba zacznę podawać przykłady :)
  * Popieram. Tylko, jeśli Pan zdecyduję się, to prosżę pamiętać o:
  (a) adekwatnym treściowo doborze przykładów względem tych, jakie ja zacytowałem;
  (b) adekwatnym ilościowo doborze przykładów (przypominam, że znalazłem ponad 50 komentarzy, z których tylko dwa były neutralne;
  (c) znalezieniu przykładów adresowanych do konkretnej osoby;
  (d) podaniu przykładów wypowiedzi polityków innych niż prawicowi podobnych do sformułowanych przez p. Krynicką i p. Kołakowską.
  Woleński
 • 2016-05-28 12:18 | wolenski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  takei-butei
  Dziękuję za odpowiedzi, szacun panu prof.
  * Drobiazg.
  ------------------------
  Na tę wypowiedź pana profesora czekałem i doczekałem się! Pisze pan: "I skąd Pan wie, że to rzekomi prawicowcy, a nie prawicowcy.". Właśnie, udowodnił pan, że nie miał pan żadnego dowodu, co panu zarzucałem. Tak, ja nie mam dowodu i dlatego NIGDY nie powiem, że wiem...
  * Coś jednak zostało opuszczone przez Pana (wnioskuję, że pisze SCEPTYK) a nie SCEPTYCZKA), co jednak zmienia Pańską radykalna ocenę, że nie mam żadnego dowodu. Odróżnia się dowód (uzasadnienie) bezpośredni(e) od pośredniego, zwłaszcza w materiach empirycznych. I już Pan sobie zaprzeczył, skowo wie Pan, że nie mam żadnego dowodu.;
  Przedstawiam się panu po raz pierwszy: ja SCEPTYK. Wydawało mi się, że naukowiec z tytułem profesora też powinien być sceptykiem, ale nie wiem, jak to jest u naukowców, ja bowiem zwykły człek.
  * Dla porządku, dodam, że jest sceptycyzm absolutny (np. Pirron) i sceptycyzm metodologiczny (Kartezjusz). I teraz, jako zwykły człek i na dodatek SCEPTYK, niech jeszcze raz pomyśli o tym, co napisał;
  --------------------------------------------------------------------
  Weterynarz był kontent, forsa non śmierdzieć.
  * I bardzo dobrze.
  --------------------------------------------------------------------
  Czuję się zaszczycony tym, że naukowiec empirysta prosi mnie zwykłego człeka o zasugerowanie metody weryfikującej prawdę. Hm, to pan zna empiryczną metodologię.
  * Nie bardzo Pan rozumie różnicę pomiędzy empirystą i naukowcem empirykiem, np. fizykiem doświadczalnikiem. Nadto weryfikuje się twierdzenia a nie prawdę Termin "metodologia empiryczna" ma różne znaczenia, ale zwykły człek, nawet SCEPTYK, nie musi tego wszystkiego wiedzieć.
  ------------------------------------------------------------
  Nie jestem ani prawicowcem, ani lewicowcem, ani nikim, z kim można by mnie zestawić. Przedstawiam się po raz drugi: jestem SOBĄ.
  * Od początku przyjąłem, że jest Pan tak wyjątkowy jako będący SOBĄ, że z nikim nie można Pana zestawiać. To chyba jasne z moich komentarzy.
  -----------------------------------------------------------------------
  I jako taki uważam, że NAUKA a nie PROPAGANDA może służyć eliminacji nienawiści. Szkoda, że pan profesor nie stoi po stronie Nauki, empirii.
  * Ja nie żałuję, że nie stoję po stronie Nauki (przez duże N).
  --------------------------------------------------------------------------
  Nie mam zamiaru czytać J. Gajdy, za wiele w życiu przeczytałem, za wiele, oczy bolą.
  * Ból oczu jest chyba jedynym świadectwem, że za wiele Pan przeczytał. W szczególności, treść Pańskich komentarzy nie sprawia wrażenia, że przeczytał Pan wiele.
  -----------------------------------------------------------------
  Dziękuję, bo widzę, że rację miał nie Platon, a sofiści. W demokracji w szkołach należy uczyć SOFISTYKI, aby bronić się przed... sofistami. To nie paradoks. To pilna potrzeba.
  * A więc do dzieła Panie tapei-butei. To pilna potrzeba. Nawiasem mówiąc, gdyby Pan przeczytał książkę J. Gajdy lub jakiś podręcznik historii myśli politycznej, to zapewne wiedziałby Pan, nawet jako SCEPTYK, że to sofiści byli zwolennikami demokarcji a Platon - arystokratycznego totalitaryzmu.
  Woleński
  -----------------------------------------------------------------------
  Przepraszam za odsyłanie do Platona, to był żart to odsyłanie. Wydawało mi się, że pan profesor świetnie się zna na żartach, bo przecież pański tekst był świetnym żartem z Prawdy...
  * Fakt, SCEPTYCY zawsze twierdzili, że wszystko wydaje się ludziom (także zwykłemu człekowi) i żartowali nie tylko z Prawdy, ale i z prawdy. Niemniej jednak, coś wyjątkowego jest w Pańskim przypadku, mianowicie SCETYCYZM znający Prawdę
  Woleński
 • 2016-05-28 17:08 | frugopij

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  @jakowalski
  To nie jest istotne, czy emigracja Polaków jest dobra dla Polski, tylko czy Polacy mogą z takiej możliwości korzystać. Bo to oni oceniają co jest dla nich dobre. Wszystkie argumenty przeciwko emigracji, które podałeś w punkcie 4 jak najbardziej pasują do sytuacji polskich emigrantów ekonomicznych. I nie ma tam w ogóle mowy o skutkach dla kraju, z którego emigrują.
 • 2016-05-29 18:56 | jakowalski

  Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

  Frugopij
  1. To jest dla nas Polaków bardzo istotne, czy emigracja Polaków jest dobra dla Polski, czy też nie.
  2. To, że Polacy mogą z takiej możliwości korzystać nie jest „samo w sobie” złem, ale złem jest to, że obecnie Polacy muszą z takiej możliwości korzystać, aby godnie żyć.
  3. Wyraźnie chyba napisałem, że masowa emigracja jest złem - zarówno dla samych emigrantów jak też i dla kraju, z którego emigranci pochodzą oraz dla kraju, do którego owi emigranci przybywają. Miałem na ten temat wystąpienia na wielu konferencjach naukowych, a eksperci od emigracji na ogół uznawali moje argumenty. Wyjątki tylko potwierdzały regułę, a jest ona taka, że tylko emigracja na małą skalę, najlepiej fachowców będących w jednym kraju w nadmiarze a w drugim w deficycie jest zjawiskiem pozytywnym. W każdym innym przypadku jest ona tragedią zarówno dla kraju z którego pochodzi emigracja, jak też dla samych emigrantów oraz dla kraju docelowego.
  Pozdrawiam.