Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

(11)
Francja strajkami stoi, jednak obecne strajki kłują w oczy dosadniej, ponieważ ogarnęły kraj na kilkanaście dni przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej.
 • 2016-05-27 20:39 | Claudio

  Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie.

  Dwie strony medalu. U nas totalny uwiąd związków zawodowych w firmach prywatnych, gdzie pracownik jest środkiem produkcji a we Francji rozpasanie i populizm do potęgi N. Zresztą u nas w sektorze publicznym podobnie. Brak złotego środka!
 • 2016-05-27 20:58 | szymon.olkowski

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  Co martwi reforma rynku pracy jest tylko elastyczna i w rzeczywistości nie zmienia wiele. Wiem to z własnego doświadczenia jako drobny przedsiębiorca. Więc strajki są bardziej walką pomiędzy związkami zawodowymi.Stąd uderza skala protestu w stosunku do zmian. Rzeczywisty problem Francji to oligarchizacja życia: wielkie korporacje, wielkie związki. Gra toczy się pomiędzy nimi. Nikt natomiast nie myśli o małych i średnich przedsiębiorstwach, które stanowią we Francji coraz większy margines.Całe prawo pracy stworzone jest pod relacje gigantów jak total oraz gigantów związkowych.
 • 2016-05-28 09:53 | sztubak

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  "Żeby coś drgnęło, trzeba uelastycznić rynek pracy."

  Czyli zlikwidować związki zawodowe i wprowadzić umowy śmieciowe a najlepiej bez żadnych umów.
 • 2016-05-28 17:19 | jakowalski

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  To się obecnie dzieje we Francji to kolejny kamyczek do ogródka któremu na imię „schyłkowa faza kapitalizmu”. Co jest tu najciekawsze, to fakt, że pracownicy najemni protestują tam przeciwko rządowi formalnie socjalistycznemu, który jednak, tak jak praktycznie wszyscy europejscy socjaliści i socjaldemokraci, zdradził dawno temu interesy ludzi pracy i pod pretekstem walki z recesją spowodowaną zbytnią chciwością kapitalistów, chce ów rząd jeszcze bardziej pogorszyć warunki pracy i płacy francuskim ludziom pracy.
 • 2016-05-28 17:19 | jakowalski

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  szymon.olkowski
  Reprezentujesz właścicieli małych firm, a przecież te małe firmy nie są tym sektorem gospodarki, który ją ciągnie do przodu, jako że są one za małe, aby być prawdziwie innowacyjne, czyli prowadzić swoje własne prace badawczo-rozwojowe. Małe polskie firmy opierają się więc na konkurowaniu niskimi kosztami pracy, a więc na maksymalnym wyzysku zatrudnionych w nich pracowników. Pomyłką jest także zaliczanie małych i średnich firm do tego samego sektora – to jest tak, jakby zaliczyć „malucha” i Toyotę Corollę do tej samej klasy „małych i średnich samochodów”. Dziwi mnie więc, że poważni ekonomiści wciąż używają tego bezsensownego przecież terminu, jakim jest ów sektor MŚP.
 • 2016-05-30 02:35 | Alrus

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  Z tą innowacyjnością małych firm bywa różnie, istnieją dziedziny nie wymagające takich nakładów, w których cały czas liczy się jeszcze człowiek. Słyszałem, że niektórzy z dzisiejszych potentatów zaczynali w garażu... ;-)
  Ważniejsze, że generują spore wpływy do budżetu, nawet najmniejsze redukują ilość wyciągających rękę po zasiłki, skutecznie i tanio likwidując bezrobocie. A jeszcze ważniejsze, że stanowią pierwszy stopień przedsiębiorczości - tak zaczyna się dla niejednego czy niejednej droga do średniego, a może i dużego biznesu.
  O ile państwo nie zdąży w międzyczasie zadusić swoją pomocą...
 • 2016-05-30 12:43 | jakowalski

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  Alrus
  Z tymi potentatami, zaczynającymi w garażu to jest oczywiście tylko mit, czyli inaczej amerykańska bajka. To byli przecież na ogół synowie bogatych rodziców, którzy finansowali poczynania ich potomstwa aż do momentu, w którym te firmy założone „w garażu” zaczęły przynosić wysokie i stałe zyski.
  Poza tym, to małe firmy nie przynoszą z reguły zysku, a wiec nie płacą one podatków. One są tylko marnymi substytutami prawdziwych miejsc pracy dla ich właścicieli oraz rodzin tychże właścicieli. Większość z nich upada po roku albo po dwóch, a te co przeżyją, na ogół tylko wegetują, zapewniając zaledwie minimum przeżycia dla ich właścicieli i ich rodzin. Takie są fakty. Polecam tu moje opracowanie na ten temat pod tytułem „Problems with Small and Medium Enterprises in Poland” w książce pod redakcją Danuty Kopycińskiej po tytułem „Selected Problems of Market Economy in the Crisis Era” Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2011.
  Pozdrawiam
  LK
 • 2016-05-31 10:27 | West Point

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  Francuzi,majacy wyzsza wydajnosc od Polakow,to jednak LENIE.Chca pracowac 5 dni po 6 godzin,a potem tylko biesiadowac i ZYC pelnia zycia.Czemu nie chca 48 godzin?Bo wlasnie sa LENIAMI.
 • 2016-06-01 05:28 | AnnaDalia

  Re: Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie.

  To jest zapowiedź tego, że socjalizm, zwany inaczej "państwem dobrobytu" zaczyna się we Francji kończyć. Globalizacja dokonała zmniejszenie poziomu życia we Francji i dokonała,być może, podniesienia poziomu życia w innym kraju, np. Indiach, ale to nie jest pewne. Być może tylko powiększyło się czyjeś konto w banku.
  Zmiana prawa pracy, to poważna sprawa. Rząd twierdzi, że przywileje pracowników o długim stażu pracy są zbyt kosztowne. Lepiej zwolnić starych, zatrudnić młodych, to będzie taniej i... wzrośnie zatrudnienie.
 • 2016-06-01 12:15 | jakowalski

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  AnnaDalia
  To jest zapowiedź tego, że kapitalizm zaczyna się we Francji kończyć, że ludziom nie wystarczają już ochłapy dostarczane im przez tzw. państwo dobrobytu, że chcą oni więcej, wiedząc dobrze o ogromnej różnicy pomiędzy tym, co oni produkują, a co oni za swoją pracę dostają.
 • 2016-06-01 18:52 | AnnaDalia

  Re:Próba sił między rządem a związkowcami. Francja pogrąża się w chaosie

  Pan nie ma żadnych dowodów na takie stwierdzenie. Zmiana dotychczasowego prawa pracy mówi sama za siebie. Kapitalizm właśnie się zaczyna; taki wiktoriański. Napływ emigrantów i wzrost bezrobocia sprzyja temu aby wprowadzić "śmieciówki" w miejsce stałych umów o pracę z benefitami, aby łatwo zwalniać i zatrudniać pracowników i aby związki zawodowe nie miały nic do powiedzenia.