Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

(33)
Brytyjczycy podjęli najważniejszą od kilku dekad decyzję. Nie tylko dla mieszkańców Albionu, ale też dla całej unijnej gospodarki.
 • 2016-06-23 08:22 | wg.

  Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  u red. Żakowskiego wpisy czekają tygodniami do zatwierdzenia a sprawa dzisiejsza więc:

  Brakuje mi w analizie sprawy aspektu przerostu biurokratycznego, przywilejościowego, płacowego, etc Uni. Sanacja jest w Uni ewidentnie potrzebna a jakoś nikt nie chce tego tematu podjąć. Aparat unijny sam tego nie zrobi, żadna biurokracja nigdy siebie sama nie reformowała, problem jest w przywództwie unijnym a ono słabiutkie osobowo, patrz Tusk, ale głównie bo takie tylko było akceptowalne dla tych co do dzisiaj z kompleksami imperialnymi, Francja i Angole. Czyli jedynymi z Europy co siągle innych lubią bombardować.

  Idealnie by było jakby wyszli, byłby impuls do sanacji Uni co tylko jej na dobre może wyjść, a po jakim czasi będzie można ich łaskawie przyjąć na naszych już warunkach. Już bez Szkotów, bo ci wcześniej sami pewnie do Uni dołączą.

  Jeśli się nie odłączą zostanie obecna stagnacja, marazm i kręcenie się w kółko bez większego przekonania. A obawiam się że zostaną.

  Co do Polski nic się nie zmieni, nie wypisze się ani jej nie wypiszą, zostanie jak jest czyli jak ta chciwa z Radomia co pewno tego radomskiego rynku dalej się kurczowo trzyma. Ale pomóc uporządkować tego rynku nie pomoże. Taka już jej natura. Autor się niepotrzebnie o nią martwi. Co najwyżej jak wyjdą to dotacje jej trochę spadną.""
 • 2016-06-23 08:40 | axiom1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Przedewszystkim po wyjsciu z Uni Brytania zacznie wyrzucac obcokrajowcow a wsrod nich jest prawie milion polakow.
  Ten milion po powrocie do Polski zwiekszy bezrobocie do okolo 3.5 miliona czyli do okolo 25% co uczyni Polske swiatowym liderem w bezrobociu.
  Ale nawet i to nie zmusi rzad do opracowania realnego planu rozwoju gospodarki i likwidacji bezrobocia bo oczadzeni kadzidlem i otumanieni religia w rzadzie nie ma profesjonalnych kwalifikacji. A Kaczynski (podobnie jak wczesniej Donald Amber Tusk) swa osoba ustala dozwolony poziom inteligencji na kazdym szczeblu zarzadzania krajem.
 • 2016-06-23 09:07 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  1. Po pierwsze, to wyjście UK z UE może równie dobrze spowodować napływ kapitału do UK, jako że UK nie będzie już wtedy dłużej związane krepującymi swobodę decyzji jej władz, jakże często wręcz absurdalnymi, unijnymi przepisami, a więc będzie bardziej atrakcyjne dla spekulantów (tzw. inwestorów) niż obecnie, czyli że nie tylko że nie dojdzie do ucieczki kapitału z UK, a wręcz odwrotnie – spekulacyjny kapitał ucieknie być może z UE do UK.
  2. Po drugie, to UK opuści tylko UE, ale UK nie opuści Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area - EEA). Tak samo jak dziś Polacy mogą pracować i mieszkać w Norwegii czy Islandii, tak samo będą oni mogli dalej pracować i mieszkać w UK po wyjściu tego państwa z UE - przynajmniej tak długo, jak długo UK będzie w EEA. Nie rozpowszechniajcie więc, proszę, tej kłamliwej, unijnej propagandy, obliczonej na zastraszenie Polaków.
 • 2016-06-23 11:20 | kuradomowa1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  moze uk jednak powinna wyjsc z eu. zacznie sie prawdopodobnie proces reformowania unii na ktorym czesc skorzysta a czesc straci np my. moze brytyjczycy potrzebuja "zimny prysznic" i na wlasnej skorze powinni odczuc jak bedzie wygladala gospodarka i ich kraj po wyjsciu z ue. na dzien dzisiejszy maja dosyc imigrantow ze wschodniej europy. moze po tym zobacza, ze zamiatac ulice, wywozic smieci itd. musza tubylcy a nie np. polacy czy litwini czy tez inni. moze zobacza jak trzeba ciezko pracowac w fabrykach czy domach opieki bo zasilkow nie bedzie 9przynajmniej w tak rozbudowanych jak teraz) gdyz gospodarka wpadnie w recesje.
  my tez tego potrzebowalismy. po latach "cieplej wody" w kranie wreszcie wiemy czego sie mozna spodziewac po obecnym rzadzie. mamy teraz porownanie i mozemy wyciagac wnioski.
 • 2016-06-23 15:41 | Aspiryna

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  "2. Po drugie, to UK opuści tylko UE, ale UK nie opuści Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area - EEA)"

  Nie ma zadnej "automatycznej" przynaleznosci do Europejskiego Obszaru
  Gospodarczego. Wlk. Brytania moze byc wyproszona!
 • 2016-06-23 18:40 | pawel markiewicz

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Panie Czerniak Laboga! Roztropnosci troche. Jak mozesz Pan pisac "Natychmiastową konsekwencją Brexitu (..) będzie ucieczka inwestorów z Wielkiej Brytanii i z krajów uznawanych za bardziej ryzykowne, w tym z Polski".
  Dlaczego niby investorzy mieliby uciekac z Wysp? A gdzie, procz Szwajcarii, znajda taka stabilnosc ekonomii, klarownosc prawa i dobrze prosperujaca ekonomie? UK to 5-ta gospodarka Swiata. Stawianie UK w jednym szeregu z Polska to jakies nieporozumienie. Wielka brytania wyszla z kryzysu 2008 obronna reka i teraz tez da sobie doskonale rade. 1000 lat doswiadczenia gry singlowej cos znaczy. ""
 • 2016-06-23 22:53 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Aspiryna
  Zgodnie z twoją logiką, to tak samo Polska może być w każdej chwili „wyproszona” z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) oraz z UE i Szengen, jako że przecież nie ma żadnej „automatycznej” przynależności ani do EEA, ani też do UE czy Szengen. ;-)
 • 2016-06-24 09:37 | observer

  Chłopi do wideł.

  Zła wiadomość dla Szanownych Panów Rolników - dotacje spadną. Trzeba będzie wdziać gumiaki, wziąść widły i obornik na polu roztrząsać.
 • 2016-06-24 09:48 | Lubicz56

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  2016-06-23 08:22 | wg.
  …. Brakuje mi w tej analizie aspektu przerostu biurokratycznego ….

  Skomentowalem u Żakowskiego więc i tutaj sobie pozwolę. Bez obrazy ale ten „biurokratyczny przerost” to najpodlejsza z podłych bajeczek. Wszystkie europejskie agendy do kupy zatrudniają mniej etatowych urzędników niż takie np. miasto Hamburg. Proszę zestawić ilość urzędników w 38-milionowej Polsce i zawiadującej 500 milionami mieszkańców UE i nie pisać takich bzdur.
 • 2016-06-24 09:53 | zly

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  'ucieczka inwestorów z Wielkiej Brytanii i z krajów uznawanych za bardziej ryzykowne, w tym z Polski'
  Od takich inwestorow to bym sie trzymal z daleka. Inwestycje planuje sie na lata, a spekulanci kieruja sie kaprysami i emocjami.
  @axiom1
  Dlaczego ow milion mialby wracac do Polski? Jest jeszcze 27 innych krajow w Unii, plus Norwegia i Islandia.
 • 2016-06-24 10:01 | Archer100

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Dokladnie tak samo straszyl nas Brezniew: jezeli opuscicie socjalistyczny oboz to za nasza rope bedziecie placic w dolarach.
  Rok pozniej umarl a ny zyjemy.
  Jak w koncu zdechnie ta Unia to tez jakos przezyjemy.
 • 2016-06-24 10:10 | Krzysztof Kornatowicz

  NIE STRASZ , NIE STRASZ , BO SIĘ ZE....!

  Rozpad tego dziadostwa zwanego Unią Europejską właśnie się rozpoczął . Teraz jak w klockach domino , pójdą za angolasami następne kraje , aż pozostaną tylko Niemcy i Polska , jako niemiecki poddany . Wyjście z UE Anglii to proces wieloletni .Tak też i skutki gospodarcze będą rozłożone na lata . Jeśli ktoś w państwie ( Polska ) z katastrofalnym przyrostem naturalnym widzi roswój gospodarki w wielkiej emigracji , to znaczy , że albo jest mało inteligentny i nie powinien pisać felietonów o gospodarce , albo jest sprzedajną prostytutką medialną , jak zdecydowana większość pozatrudnianych szuj medialnych w polskojęzycznych szkopskich mediach , które przejęły 80 % przekazu medialnego w naszej ojczyźnie !Im szybciej rozpadnie się Unia Europejska , tym szybciej Polska ma szanse odzyskać swoją suwerenność , a co za tym idzie uporządkowac gospodarkę dla dobra swoich obywateli , a nie dla obcych karteli finansowo-gospodarczych , obcych korporacji ( w tym handlowych ) i obcego wpływu politycznego . Aby Polska była Polską , musi być suwerenna , a nie na pasku zdegenerowanych , sprostytuowanych KOMISARZY UNIJNYCH BEZ ODPOWIEDNIEGO WYKSZTAŁCENIA , JAK SHULC I INNI !!! Krzysztof Kornatowicz
 • 2016-06-24 10:43 | stycznikbis

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Lubie czytać takie bzdurne wieszczące same klęski artykuliki, gdyż podwyższają one u mnie samoocenę, jak też ocenę kręgu przyjaciół związanych z ekonomią. W krótkim okresie zmiany dotyczyć będą wyłącznie sfer zależnych od spekulacji, pismaków wieszczących katastrofę, a opłacanych zapewne przez owych spekulantów niepewności oraz mało psychicznie odpornych dyletantów. W okresie długoterminowym dokładnie nic nie wiadomo. Wszystko zależy od zasad wyjścia UK, ponownego związania, Szkotów, Irlandczyków i finansistów. Bo ci obecnie krzyczący o odzyskania niepodległości, a sfrustrowani nierozliczeniem ostatnich kryzysów jak i słabą polityką migracyjną, obudzą się pewnego dnia, za powiedzmy lat dziesięć i stwierdzą, że tak naprawdę niewiele się zmieniło. Ha! ha! ha!
 • 2016-06-24 13:09 | stok

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Brak brytyjskiej składki może zagrozić uposażeniu i europejskiej emeryturze prezydenta Europy Tuska oraz podobnych mężów stanu. Należy jak najszybciej podnieść składkę wpłacaną przez Polskę.
 • 2016-06-24 13:31 | azur

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Nie potrzeba Brexitu, żeby Polska boleśnie odczuła rządy PiS-u.
 • 2016-06-24 21:53 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Observer
  Unijne dotacje obiektywnie szkodzą polskiemu rolnictwu, jako że konserwują one jego zacofanie.
 • 2016-06-24 21:54 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Lubicz
  Tyle, że eurokraci zarabiają średnio znacznie więcej niż urzędnicy samorządowi i są oni zupełnie zbędni, a nawet wręcz szkodliwi.
 • 2016-06-24 21:55 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Azur
  Polska bardo boleśnie odczuła skutki rządów PO.
 • 2016-06-25 19:11 | Aspiryna

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  "Polska bardo boleśnie odczuła skutki rządów PO."

  Znowu wypisujesz bajeczki na kolejnym forum?

  P.S. Prosze o przyklady, konkretne przyklady...
 • 2016-06-25 19:15 | Aspiryna

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Brak brytyjskiej składki może zagrozić uposażeniu i europejskiej emeryturze prezydenta Europy Tuska oraz podobnych mężów stanu.

  -------------------------------------------------------------------------

  Brak brytyjskiej skladki zagrozi, np. "planowi" ministra Morawieckiego.
  Bo mniej pieniedzy otrzyma Polska...

  P.S. A o Tuska sie nie martw, da sobie rade.
 • 2016-06-26 13:23 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Aspiryna
  Choćby masowa ucieczka Polaków z Polski, w tym głównie do UK, a więc jedna z najważniejszych przyczyn Brexitu. Wystarczy?
 • 2016-06-29 08:19 | Fragless1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  "Ucieczka Polaków z Polski" to nie jest skutek rządów PO. Polak głupi nie jest, skorzystał z okazji.
  Przypominam, że ty sam uciekłeś z Polski.
 • 2016-06-29 16:51 | Aspiryna

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  "Jak w koncu zdechnie ta Unia to tez jakos przezyjemy."

  Zawsze pan "Archer" moze optowac za unia (i "wspolnym rynkiem")
  z takimi krajami jak Bialorus, czy Ukraina.
  Moze chleba nie zabraknie...
 • 2016-06-29 22:54 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Fragless
  Ja z Polski legalnie wyemigrowałem, a nie uciekłem. A przyczyny mojej emigracji były takie jak dziś, czyli ekonomiczne z przyczyn politycznych. Poza tym, to zwolennicy Unii straszą nas na przykład, że bez Unii to czekają nas bariery graniczne i wyrzucenie Polaków z UK, tak jakby UE=EEA. Przypominam więc, że UK wychodzi tylko z UE, ale nie wychodzi z EEA czyli z European Economic Area (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), a ponieważ UK nie ma zamiaru opuścić EEA, to tak samo jak dziś Polacy mogą pracować i mieszkać w Szwajcarii i Norwegii, tak samo będą oni mogli dalej pracować i mieszkać w UK po wyjściu tego państwa z UE - przynajmniej tak długo, jak długo UK będzie w EEA. Drodzy euroentuzjaści - nie rozpowszechniajcie więc, proszę, i to po raz kolejny, tej kłamliwej, unijnej propagandy, obliczonej na zastraszenie Polaków.
 • 2016-06-30 09:00 | Fragless1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Czyli skoro PO ponosi winę za dzisiejszą ucieczkę, za twoją odpowiedzialna jest PZPR z Gierkiem na czele. :)
  Mam przedziwne wrażenie, że UK zostanie jednak w UE. Kwestią jest tylko na jakich zasadach.
 • 2016-06-30 18:23 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Fragless
  1. Za moją emigrację, (NIE „ucieczkę”) odpowiedzialny był więc Izrael, atakując swoich sąsiadów i tym samym wywołując kryzys energetyczny, który wciągnął gospodarkę świata, a szczególnie uzależnioną od zachodnich kredytów gospodarkę Polski, w głęboką recesję.
  2. UK zostanie we EEA czyli w European Economic Area (Europejskim Obszarze Gospodarczym). Jakiekolwiek koncesje dla UK, aby zostało ono w UE oznaczały by przecież dyskryminację takich państw jak Polska, a więc rozpad Unii.
 • 2016-07-01 08:35 | Fragless1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Rozpad UE = Polska w rosyjskiej strefie wpływów. Będziesz szczęśliwy.
 • 2016-07-01 14:13 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Fragless
  Konkretnie - co złego oznaczałoby dla Polski znalezienie się w rosyjskiej strefie wpływów? Pamiętaj - współczesna Rosja to NIE jest Związek Radziecki! Poza tym, to mamy dziś do wyboru sojusz z Chinami.
 • 2016-07-04 13:37 | Fragless1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Współczesna Rosja to kopia ZSRR. Tam nic się nie zmieniło. Wybory są permanentnie fałszowane. Polityka przenika się z biznesem, korupcja, zamordyzm. Wg Putina na świecie nie ma miejsca dla mniejszych suwerennych krajów, takich jak Polska. Liczą się tylko USA, Chiny, Indie.

  Dlaczego nie uciekłeś z PRL-u do Rosji tylko na Zachód? Możesz się wzorem Depardieu przeprowadzić do Rosji.
 • 2016-07-05 00:14 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Fragless
  Nie powtarzaj w kółko kłamstw zachodniej propagandy. Dzisiejsza Rosja to jest zaś raczej przedrewolucyjna Rosja bis (ale z czasów rządów Lwowa i Kiereńskiego) a nie nie ZSRR bis. Wybory w Rosji nie są zaś fałszowane - skąd u ciebie taka opinia? Pokaż mi też państwo, w którym polityka nie przenika się z biznesem, gdzie nie ma korupcji i zamordyzmu. I czy USA liczy się z innymi państwami niż z Rosją, Chinami i Indią?
  Poza tym, to nie pisz nieprawdy, jako że ja nigdy NIE uciekłem z PRLu. A do Rosji może się przeniosę, jak życie w Polsce stanie się znów niemożliwe. Kto wie?
 • 2016-07-05 15:38 | Fragless1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Kowalski, nie powtarzaj kłamstw rosyjskiej propagandy.
  Rosja to zamordystyczny, agresywny, euroazjatycki twór o obcej mi mentalności.
  Wolę cywilizację Zachodu.
  A z Rosji będziesz uciekał jeszcze szybciej niż z PRL-u. :)
 • 2016-07-05 16:46 | jakowalski

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Fragless - zaciąłeś się. ;-)
 • 2016-07-06 08:37 | Fragless1

  Re:Jakie skutki gospodarcze odczułaby Polska, gdyby doszło do Brexitu?

  Raczej jak widzę nie masz argumentów, że będzie nam lepiej w rosyjskiej strefie wpływów.