Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

(13)
Uchwała Sejmu RP w sprawie upamiętnienia zbrodni na Wołyniu została przyjęta bez głosu sprzeciwu.
 • 2016-07-22 14:42 | snakeinweb

  Z ludobójcami się nie rozmawia

  Z ludobójcami się nie rozmawia, tylko się ich wyżyna do nogi. Ludobójcy zresztą wiedzą, więc muszą jeszcze prędzej wyrżnąć ludobójcożerców do nogi.

  Uczcijmy i pomścijmy miliony ofiar kolejnymi milionami trupów.
 • 2016-07-22 18:18 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Jaki naród tacy banderowcy.Jaki naród takie obozy koncentracyjne.Uchwała Sejmu przypomina krętactwo minister Zaleskiej na temat Jedwabnego i miejscowych katolików mordujących sąsiadów.Podobnie mordowali sąsiadów tzw.wyklęci czyli linczowali choć chrześcijanie i obowiązuje ich nie zabijaj.Jakie łono taki owoc.Banderowska V kolumna ma się w Polsce dobrze !
 • 2016-07-22 18:44 | sławek.m

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  "od sąsiedztwa nie uciekniemy. Dzieło pojednania i dialogu warto kontynuować, muszą o tym pamiętać politycy, duchowni i zwyczajni obywatele, sąsiedzi"
  Ciekawe, że to odnosi się tylko do Ukraińców, Litwinów czy gloryfikujących SS Estończyków. Więcej nie powiem, bo w Polityce to albo jest się rusofobem albo Rosyjskim trolem.
 • 2016-07-22 19:12 | azur

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Bo to było ludobójstwo o rzadko spotykanym okrucieństwie, w dodatku z błogosławieństwem cerkwi greko-katolickiej.
 • 2016-07-22 20:18 | mr.off

  Sejm RP bedacy echem politycznego chciejstwa Genseka z Nowogrodzkiejn jest niczym wiecej niz teatrem kukielat

  Wiec po co/dlaczego POLITYKA traci na to czas?

  Wszak to rzeczywistosc rownolegla . Zaswiaty ROZUMU.
 • 2016-07-22 23:39 | Jan Bohynski

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Kazde masowe zabijanie ludnosci cywilnej w czasie wojny i nie tylko w czasie wojny, jest " ludobojstwem ". W wypadku Wolynia, nikt nie moze miec watpliwosci co do tego, jak nazwac to co sie stalo. Jezeli chcielibysmy w imie lepszej przyszlosci z narodem ukrainskim, zastapic to slowo, mniej drastycznym / ? / " rzeznia ", to ja moge sie zgodzic, ale rzeznia ludzi, to jest tez ludobojstwo. " Prawda was wyzwoli ". Jednych i drugich. JB.
 • 2016-07-23 01:39 | Alrus

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Jan Bohynski,
  "ludobójstwo" (genocide) jest terminem prawnym, a nie jednym z określeń dowolnie zastępowalnych. Jako takie wywołuje określone skutki prawne, m.in. zbrodnie ludobójstwa nie podlegają przedawnieniu.
  Tyle, że uchwała sejmowa jest tylko takim sobie pustym apelem, który nie powoduje żadnych prawnych konsekwencji. Brzemienna w skutki byłaby dopiero ustawa zawierająca to sformułowanie. To tak, jakby policjant zamiast wypisać mandat podniósł palec i powiedział: no!
  No to już wtedy wiesz, że Ci się upiekło...
 • 2016-07-23 09:02 | dobrymnich

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Ludobójstwo kojarzy się z zaplanowaną przez państwo i wykonaną przez jego organy eksterminację narodów z pobudek nacjonalistycznych . W tamtym czasie ani Ukraina ani Polska struktur ani nawet zrębów struktur państwowych nie posiadały . Nazywanie morderstw na Wołyniu zbrodnią było wystarczające. Ludobójstwo to najcięższe słowo które satysfakcjonuje rodziny ofiar jednak nie daje żadnej szansy Ukraińcom . To tak jakby obrzucić nie lubianego sąsiada ciężkim w naszej ocenie zasłużonym słowem a później spodziewać się że między nami wszystko dalej będzie przynajmniej po staremu. Czy będzie ? tu niech już każdy sam sobie odpowie mając na uwadze własne doświadczenia z sąsiadami .
  Odwet ze strony polskiej za zbrodnie na Wołyniu był nie mniej okrutny choć na mniejszą skalę , i to był trzeba pamiętać jedynie odwet . Jak bywał jednak przerażający w wydaniu jednostkowym opisane jest w wydanej kilka lat temu książce "Egzekutor Stefan Dąbski".
  Ukraińcy którzy, w zdecydowanej większości nie mają pojęcia o tym co się wydarzyło na Wołyniu dostali przekaz o tym że są ludobójcami być może takimi samymi jak hitlerowcy . No nie jest to dobra ani spodziewana wiadomość . Czy da kiedyś dobry plon ? nie sądzę .
 • 2016-07-23 15:36 | piotr3005

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Do Dobrymnich,
  Jest w Pana tekście przekłamanie i nie zna Pan stosunków pomiędzy Ukraińcami. otóż Ukraińcy ze wschodu nie lubią tych z zachodu czyli banderowców ponieważ oni walczyli z Rosjanami a ci z Niemcami. Ci ze wschodu uważają zachodnich za zdrajców i sługusów hitlera, i mają rację tak było. Uchwała odnosi się do zbrodni ludobójstwa dokonanych przez zbrodniczą organizację OUN-UPA !!! a nie do wszystkich sąsiadów ukraińskich. Ogólnie chodzi o to aby dać kres sprawiedliwości dziejowej dla zamordowanych i tamę dla pomników stawianych na Ukrainie Szuchewiczowi, Banderze czy katowi Powstania Warszawskiego Diaczeńce którego się gloryfikuje na Ukrainie. Stawia się im pomniki, nadaje ulice za to że walczyli z Sowietami to może wkrótce Niemcy będą stawiać pomniki Hitlerowi, Himlerowi bo też walczyli z Armią Czerwoną???
 • 2016-07-23 19:57 | Henryk

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  No nareszcie sejm nazwał rzezie Polaków na Ukrainie ludobójstwem.Była to zaplanowana i realizowana przez uon -upa, eksterminacja Polaków .Na porządku dziennym mordów na Polakach dokonywali ich sąsiedzi Ukraińcy. A mówienie, że Ukraińcy nie mają pojęcia co się wydarzyło na Wołyniu jest kłamstwem ,oni doskonale wiedzą ,mówi o tym Krzesimir Dębski w filmie dokumentalnym.
 • 2016-07-23 20:52 | Alrus

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Dobrymnich,
  o czym piszesz?
  Wymordowano według ułożonego wcześniej planu najmniej 120 tysięcy Polaków. W sposób nawet nie okrutny, a często po prostu bestialski. Ludzi najzupełniej niewinnych, bo jedynym zarzutem była ich narodowość i to, że mieszkali, często od kilkuset lat, na ziemiach które nagle stały się sporne.
  Działania odwetowe były prostym następstwem ataków na polskie wsie i dokonywano ich mniej dla zemsty, a bardziej prewencyjnie, w samoobronie. Miały za zadanie ostrzegać chętnych do mordów przed konsekwencjami i pokazać, że nie ujdą one bezkarnie. A chętnych na wsiach ukraińskich nie brakowało, bywały wsie "słynne", gdzie większość ludności splamiła się rezaniem Lachów.
  Jaki "plon" dało dotychczasowe przemilczanie zbrodni, jaki byś chciał osiągnąć udając, że nic się nie stało? Wychować kolejne pokolenie dyszące nienawiścią do Polaków?
 • 2016-07-23 23:06 | Jan Bohynski

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Arius. Wiesz lepiej. Bezmiar ludzkich cierpien i smierci, zostal opisany litera prawa. To, jak nazwie sie dzis smierc mezczyzn, kobiet i dzieci Wolynia, nie ma juz dla nich samych wiekszego znaczenia. Dla zyjacych ma. Nie jestem prawnikiem i smierc kazdego niewinnie zabitego bedzie dla mnie ludobojstwem, bo poszczegolny czlowiek jest jednym z ludzi, a kto zabija ludzi, jest ludobojca. Dzielenie wlosa na czworo na temat tego co " ludobojswem " jest, a co jeszcze nim nie jest, pozostawiam prawnikom. Zmiana kwalifikacji prawnej popelnionych czynow, nie zmieni w niczym cierpienia ich ofiar. Mam nadzieje, ze to rozumiesz. JB.
 • 2016-07-25 15:02 | Alrus

  Re:W uchwale wołyńskiej pada słowo „ludobójstwo”. Tabu zostało przełamane

  Jan Bohynski,
  zgadzamy się i rozumiemy co do niewinnie zabijanych, obojętnie z której strony i bez względu na powody jakimi kierowali się sprawcy. Zawsze to będzie po prostu zabójstwo niewinnych ludzi, w tym sensie "ludobójstwo".
  Ale tu chodzi o ujęcie prawne w dziedzinie stosunków międzynarodowych, które wymaga użycia zdefiniowanych określeń, jednoznacznych dla wszystkich stron, ustalonych i zapisanych. To konieczność, inaczej każdy mówiłby o czymś trochę innym, choć niby o tym samym.