Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

(17)
Konsekwencją retoryki Ziobry jest dopuszczenie do istnienia znanych z przeszłości lokali, na których drzwiach widniały obwieszczenia w rodzaju: „Tylko dla Polaków”.
 • 2016-07-28 12:43 | dewes

  Polityczna poprawność

  Zawsze mnie zaskakiwała niekonsekwencja wszelkiej maści politykierów pomstujących na polityczną poprawność: "to ograniczanie wolności słowa!", wrzeszczą jedni, "tak, pedały rządzą!", orzekli drudzy. Ale to miecz obosieczny, bo polityczna poprawność chroni również przed nienawistną mową, np. rzymskich katolików. Tylko, że obrażanie rzymskich katolików (zwłaszcza tych lubujących się w powłóczystych szatach) grozi konsekwencjami prawnymi a "pedałów" sobie można wyzywać do woli. Ostatnio jakiś "wolnościosłowiec" dziwił się, że policja pilnuje siedziby organizacji walczącej o prawa osób homoseksualnych, bo w jego mniemaniu jest to niczym nieuzasadnione uprzywilejowanie. To nic, że kilkakrotnie wybito okna i usiłowano podpalić. On uważa, że to wyróżnianie "pedałów". Ciekawe jaka byłaby reakcja tego osobnika na wielokrotne próby puszczenia z dymem siedziby partii jednego jurnego dziadka-brydżysty? Czy wówczas też uznałby, że policyjna obstawa to przywilej? Konsekwencja to jest coś, czego ze świecą szukać w tym kraju...
 • 2016-07-28 12:52 | andrzej52

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  Czy jeśli w swoim warsztacie powiesze kartkę : wielbicielom PiS nie wykonuje usług, to będę mógł powolac sie na klauzule sumienia ?
 • 2016-07-28 13:06 | snakeinweb

  Ułatwienie

  Autor sobie trochę za bardzo ułatwia temat, który jest nota bene sam w sobie bardzo ciekawy i zniuansowany.

  Bo czy można kwestionować wolność sumienia w ogóle np. w życiu zawodowym? Moim zdaniem nie.

  Ale czy powołując się na wolność sumienia można wszystko? Oczywiście też nie. Tym bardziej, że sumienie można łatwo używać jako pretekst.

  Generalnie uważam, że wolność sumienia i sumienie to rzecz delikatna i są rzeczy, które w sposób wiarygodny pod tą kategorię podpadają i mogą być jako motyw działania akceptowane, a są rzeczy, które się tylko wolnością sumienia wydają, są najzwyczajniej nadużywane i nie mogą być akceptowane.

  Firma, która oficjalnie lub poprzez załogę wyznaje pacyfizm może jak najbardziej odmówić drukowania materiałów podjudzających do wojny lub je sławiących. Polityka.pl może z motywów sumienia np. umieścić na swoich stronach reklamę ONR-u z hasłem "won z robactwem roznoszącym zarazki i wszy", albo choćby z samym znaczkiem ONR.

  Takie rzeczy jak pacyfizm, seks, ochrona życia, religia należą do uzasadnionych motywów sprzeciwu sumienia. Ale nie należą do nich kwestie z pobudek czysto politycznych, osobistych, a już w ogóle na tle dyskryminacyjnym z powodów rasowych, etnicznych, społecznych, czy innych.
 • 2016-07-28 14:14 | Głupi Jaś

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  Drukarz jest profesjonalistą i jest zobowiązany wykonać każdą zamówioną usługę, o ile w wyniku jej wykonania nie stałby się wspólnikiem w przestępstwie. Np. nie może drukować pieniędzy nawet Północno Korańskich. Co do broszury rasistowskiej, oczywiście drukarz nie jest zobowiązany i co więcej nie może jej drukować, bo zabronione jest rozpowszechnianie treści rasistowskich. Jednakże każdą inną treść, np. kracjonistyczną, islamską, kynofobiczną, antyateistyczna lub antykatolickią itd, której publikowanie nie jest zagrożone sankcją karną, drukarz jest zobowiązany wydrukować, niezależnie od swojego osobistego stosunku do publikowanej treści. Gdyby publikowanie treści rasistowskich nie było zagrożone w Polsce sankcją karną też miałby obowiązek takie treści dla swoich klientów drukować. Od tego jest prawo, żeby wiedzieć co można, a co trzeba.
 • 2016-07-28 14:20 | andrzej52

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  2016-07-28 13:06 | snakeinweb
  Czym innym jest nieprzyjecie zlecenia przez firmę, a zupełnie czym innym odmowa wykonania zlecenia przez pracownika tej firmy, jeśli firma przyjęła zlecenie.
 • 2016-07-28 15:27 | LILYY

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  Moim zdaniem drukarz, który prowadzi swoją prywatną działalność gospodarczą ma prawo wybrać sobie osoby z którymi chce współpracować. Jedna drukarnia w Polsce? Czemu ktoś ze środowiska "homo" chciał na siłę zrobić z siebie ofiarę i zgłosił sprawę do sądu? Po co? Dla rozgłosu?
  W żadnym wypadku nie jestem przeciwnikiem homoseksualistów itp. Niech sobie żyją, nie moja sprawa (oczywiście nie wkraczam tu w inne ich prawa, np. posiadanie dzieci bo to temat odrębny), jednak moim zdaniem są oni grupą, która woli hucznie pokazywać swoje odmienności niż zająć się swoim życiem.
  Niejednokrotnie w wielu prywatnych firmach odmówiono mi wykonania usługi. Co wtedy robię? Odwracam się i idę dać zarobić komuś innemu.
 • 2016-07-28 18:45 | Aspiryna

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  "Takie rzeczy jak pacyfizm, seks, ochrona życia, religia należą do uzasadnionych motywów sprzeciwu sumienia. Ale nie należą do nich kwestie z pobudek czysto politycznych, osobistych, a już w ogóle na tle dyskryminacyjnym z powodów rasowych, etnicznych, społecznych, czy innych."

  Coz... w cywilizowanych krajach wyglada to nieco inaczej i wszelka dyskryminacja na tle "orientacji seksualnej" jest traktowana na rowni z dyskryminacja na tle rasowym czy narodowosciowym. Tyle, ze do wielu Polakow wciaz to nie dociera!!!
 • 2016-07-28 18:47 | Aspiryna

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  "Czemu ktoś ze środowiska "homo" chciał na siłę zrobić z siebie ofiarę i zgłosił sprawę do sądu? Po co? Dla rozgłosu?"

  Widac, ze pan(i) "LILYY" niewiele z tego wszystkiego zrozumial(a)!
 • 2016-07-29 02:26 | Jan Bohynski

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  Dwie sprawy. Sprawa pierwsza to definicja " sumienia ". Chcialbym ja poznac, bo podobno / zastrzegam - podobno / w bibli nie ma o czyms takim mowy. Sprawa druga, to w USA panstwie opartym na demokracji i wolnosci osobistej / prosze sie nie smiac / mozna zobaczyc w wielu restauracjach, oprawione w ramke zawiadomienie " mozemy odmowic obsugi jakiejkolwiek osobie, bez podania powodow, co gwarantuje nam poprawka do konstytucji USA # .... Wlasnie widze, ze ktos nie obsluzony robi problem z normalnej w demokratycznym panstwie sprawy, chociaz ja tam bym go obsuzyl, jakbym byl drukarzem. Biznes is biznes. JB.
 • 2016-07-29 05:14 | woytek

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia?

  Jeżeli drukarz im nie ubliżał, a tylko odmówił usługi, polegającej na współudziale w powielaniu bredni, to jest niewinny.
 • 2016-07-29 11:19 | inder

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  A propos komentarza Andrzeja52 - jedno dla mnie jest rzeczywiście niejasne. Kim był ten drukarz? Szefem firmy? Ewentualnie firmą jednoosobową? Czy pracownikiem firmy, która przyjęła zlecenie, a on odmówił realizacji tegoż zlecenia? Bo to rzeczywiście nie jest wszystko jedno. Przykładowo: gdybym był szefem firmy, do której zgłosiłby się Macierewicz z prośbą o druk plakatu z Tupolewem czy inszą pękniętą parówką - odprawiłbym go z kwitkiem. Gdybym jednak był zwykłym pracownikiem i dostał takie polecenie od szefa - no to byłoby dla mnie jasne, że albo polecenie wykonuję, albo nie, ale jeśli nie - to nie mogę mieć pretensji, że pociąga to za sobą określone konsekwencje.
 • 2016-07-29 13:13 | cccamel

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  "Konsekwencją retoryki Ziobry jest dopuszczenie do istnienia znanych z przeszłości lokali, na których drzwiach widniały obwieszczenia w rodzaju: „Tylko dla Polaków”." - bo ja wiem? Obecnie mamy takie rzeczy jak prom "tylko dla mieszkańców Świnioujścia" i nikomu się nie kojarzy, choć przecież jest finansowany z podatków wszystkich. Życie takie kwestie ureguluje.

  Mikromanagement stosowany przez obecne rządy niczym się nie różni w swej opresywności od reżimów totalitarnych. I wszędzie tam, gdzie wsadza swe łapska, dzieje się zawsze i nieodmiennie gorzej niż bez rządowej interwencji. Co jednak nie uruchamia myślenia.
 • 2016-07-29 14:01 | zly

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  @woytek
  Sam piszesz brednie. Drukarnia przyjela zlecenie,to drukarz nastepnie odmowil wypelnienia obowiazku sluzbowego.A to juz jest wykroczenie.
 • 2016-07-29 16:17 | snakeinweb

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  @ andrzej52

  Sam powiedziałem, że takie sprawy są pełne niuansów, a Ty wymieniasz taki niewyjaśniony niuans. Problem jest zwykle taki, że żeby oceniać wyrok najlepiej jest przeczytać ten wyrok osobiście. J często tak robię, choć nie zawsze, ale w 90% sprawdzanych przypadków w wyroku stoi zupełnie coś innego niż jest eksponowane w mediach. I przyznaję bez bicie, że tego wyroku akurat nie znam.

  Ale sprawa jest ogólnie ciekawa i bez tego, bo właśnie w takich sprawach liczą się niuanse i cienkie granice między wolnością słowa i sumienia, obowiązkami firm i pracownika, przedmiotu sporu itd.

  Są tu sugestie, że firma przyjęła a pracownik odmówił, co na odległość pachnie jakimś przekrętem, bo jak pracownik odmawia wykonania czegoś co chce firma, to to by była raczej kwestia prawa i sądów pracy. Więc zapewne o inny układ tu chodzi.
 • 2016-07-30 01:54 | Aspiryna

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  Sprawa druga, to w USA panstwie opartym na demokracji i wolnosci osobistej / prosze sie nie smiac / mozna zobaczyc w wielu restauracjach, oprawione w ramke zawiadomienie " mozemy odmowic obsugi jakiejkolwiek osobie, bez podania powodow, co gwarantuje nam poprawka do konstytucji USA # ....

  -------------------------------------------------------------------------

  Szanowny panie Bohynski,

  Czy moglby pan oswiecic mnie i dac przyklad miejsca/lokalu w USA?
  Pytam, albowiem USA to kraj, ktory znam dosyc dobrze i przyznam, ze
  nigdy podobnego napisu nie widzialem...
 • 2016-07-30 02:44 | kruk

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  @ woytek
  Roscisz sobie pretensje do okreslania co jest brednia. Tymczasem redakcja Polityki moglaby uznac za brednie wiekszosc Twoich wpisow. A zatem, zgodnie z Twoim rozumowaniem, moglaby ich nie publikowac. Wtedy zapewne krzyczalbys o lamaniu wolnosci slowa.
 • 2016-07-30 12:13 | andrzej52

  Re:Czy drukarz może powoływać się na klauzulę sumienia? Minister Ziobro interweniuje

  Gmatwasz sprawę.
  nie ma w tym przypadku niuansów.
  Z innych źródel wiadomo, że firma przyjęła zlecenie, a pracownik odmówił , powołując sie na klauzulę sumienia niczym Chazan, wykonania pracy.
  a to kwalifikuje sie do zwolnienia z obowiązków wykonywania pracy, czyli na chłopski rozum, do wywalenia pracownika na bruk.
  Niech sie wyżywi klauzulą sumienia.