Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska i Ukraina. Kto jest winien i co robić – z perspektywy ukraińskiego historyka

(7)
Na Ukrainie nie rozumieją i nie chcą zrozumieć, że Polaków, a zwłaszcza przedstawicieli konserwatywnej partii PiS, interesują szczegóły oraz gesty symboliczne.
 • 2016-08-03 08:41 | koyt

  Kierunek wschód

  Wynika z tego, że Ukraińcy w d.. mają co my tu sobie uchwalamy na temat Wołynia itp. Pomoc od nas wezmą, ale reszta ich nie interesuje. Szkoda, że nie widzą jak polskie władze długo były bardzo przychylne dla Ukrainy, że nikt właściwie u nas nie mówi odbijmy Lwów itp Cała ta pozytywna relacja jest wybitnie jednostronna. Szkoda, że tak niewielu Ukraińców to widzi. Szkoda tym większa, że współpraca Polsko-Ukraińska byłby przede wszystkim z korzyścią dla Ukrainy. Wciągnięcie ją do zachodnich struktur jest bardzo korzystne dla nas strategicznie, ale oczywiście oni skorzystaliby na tym bezpośrednio. A tak Putin zaciera ręce. No i my też teraz ustawiamy się w kierunku wschodnim. Wielka szkoda, że sami marnujemy okazję na silną, niezależną Polskę. No cóż: wina Tuska, że rządzi Pis.
 • 2016-08-03 09:08 | rs_

  Re:Polska i Ukraina. Kto jest winien i co robić – z perspektywy ukraińskiego historyka

  @koyt 2016-08-03 08:41
  Przeczytałem twoją wypowiedź i podstawiłem do niej zamiast pary Polska-Ukraina parę Niemcy-Polska. W zasadzie wszystko pasuje, a jakie z tego płyną wnioski, to możemy przedyskutować.
 • 2016-08-03 23:41 | woytek

  Re:Polska i Ukraina i co robić – z perspektywy polskiego czytelnika

  Można próbować zrozumieć potrzebę tworzenia mitu załozycielskeigo Ukrainy, ale ten mit budowany na nienawiści do Polaków i Żydów, którzy byli celem ataków UPA to już lekka przesada.
  Do tej pory tylko Polacy próbują wybić im z głowy budowanie pomników Banderze i innym przywódcom nacjonalistów , a Żydzi udają , że nie ma problemu Bandery i przejmują narodowy majątek Ukrainy, tolerując ten mechanizm manipulowania nastrojami nacjonalistycznymi.
  Również globalni sponsorzy Ukrainy nie widzą problemów, nie zabierając glosu w tej ważnej sprawie. Plany jakie tworzą globaliści wobec Ukrainy są dla nich ważniejsze od racjonalnych argumentów.
 • 2016-08-05 18:54 | abchaz

  Re:Polska i Ukraina. Kto jest winien i co robić – z perspektywy ukraińskiego historyka

  Winni są oczywiście Żydzi.
  Rusińscy Żydzi jak np Jarema Wiśniowiecki i jego potomek Korybut
  wraz z polskimi Żydami jak np Sobieski mniejszy.
  Akceptując tą iluminację możemy spokojnie i twórczo ,ze stron obydwu,podać sobie ręce wedle recepty Fredry (Rusin) "Zgoda,zgoda a Bóg wtedy rękę poda".

  Wymaga to jednak znajomości historii i antropologii niedostępnej politykom.
 • 2016-08-06 18:13 | azur

  Re:Polska i Ukraina. Kto jest winien i co robić – z perspektywy ukraińskiego historyka

  Cóż jest do zrobienia? Wiele i niewiele. Ukraińcy chcą mieć swój mit założycielski, nieważne czy zgodny z prawdą historyczną, czy też nie. Poza tym są skazani na współpracę z Polską. Dla Polski współpraca z Ukrainą jest koniecznością strategiczną, chociażby jako przeciwwaga wobec Rosji. Poza tym napływ Ukraińców łagodzi brak rąk do pracy w Polsce, który będzie się stale pogłębiać. Natomiast przyjęcie przez władze Ukrainy polskiego punktu widzenia na wydarzenia najnowszej historii nie wydaje się realne.
 • 2016-08-07 00:26 | naltar

  Re:Polska i Ukraina. Kto jest winien i co robić – z perspektywy ukraińskiego historyka

  "Polaków, a zwłaszcza przedstawicieli konserwatywnej partii PiS, interesują szczegóły oraz gesty symboliczne."
  Uprzejmie informuję, że mimo iż nie jestem "z PiS" (zwłaszcza), to mnie również interesują "szczegóły". Nb, w Polsce te "szczegóły" określa się nieco inaczej (ludobójstwo ukraińskie na Wołyniu). Ale, rozumiem, to taki sam szczegół, jak Wielki Głód. Było, minęło, po co rozdrapywać, nieprawdaż?
 • 2016-08-07 13:12 | dobrymnich

  Re:Polska i Ukraina. Kto jest winien i co robić – z perspektywy ukraińskiego historyka

  Szkoda, bo Ukraińcy lubiani przez nas czy nie, są dla nas koniecznością . To nam nie pomoże we wzajemnym zrozumieniu i wybaczaniu które jest koniecznością, bo mentalnie jesteśmy do siebie podobni, słowiańsko żywiołowi i nierozsądni oraz mało pragmatyczni. Brak nam wzajemnie chłodnej kalkulacji która podpowiada "to nam się nie opłaca ".