Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

(17)
Elity niby walczą z chamami, a chodzi o to, że zwykli Polacy im śmierdzą. Tak ładnie ustawił to PiS, usprawiedliwiając politycznie chamstwo i wpędzając w poczucie winy tych, którzy ośmielają się je zauważyć.
 • 2016-08-16 17:31 | jas80

  Cham uskrzydlony

  Przyznam, że jestem skonsternowany czytając ten tekst. Autorzy, znani i cenieni komentatorzy odkryli koło. Mam już trochę lat a i Autorzy nie są młodzieniaszkami i nagle dostrzegli powszechne i wszechobecne chamstwo. Dziwne, ze nie dostrzegali go lata całe wcześniej, kiedy ich głos a moze i zachęta do walki z chamstwem i bezczelnością w życiu zarówno politycznym jak i codziennym miały jakieś szanse powodzenia. Od lat Kaczyński stosował takie prostackie i chamskie metody w polityce i jakoś nikt się nie odważył pozwać go do sądu za zniesławienie, obrazę, insynuacje czy pomówienia. Kaczyński nie wiem czemu stał się nietykalny - moze powiedzieć każdą bzdurę, obrazić każdego, kłamać i jawnie lżyć innych a nikt nie reaguje, nawet odważni publicyści jakoś tego nie zauważają.
  Zwracam Panom Autorom uwagę na fakt, który może odkryją dopiero za następne 10 lat - w Polsce istnieje powszechne przyzwolenie na łamanie prawa - we wszystkich dziedzinach - od ruchu drogowego po podatki. I też nikt nie reaguje a łamiący prawo nawet się nie wstydzą bo uchodzą powszechnie za sprytnych i zaradnych. Jakoś nikt nie stara się zmienić tych zwyczajów. Nie słyszę o żadnych działaniach państwa, mediów, organizacji społecznych czy wreszcie kościoła. Państwo wycofało się chyłkiem już wiele lat temu ze swoich obowiązków w tym edukacji i kształtowania postaw obywateli.
  Rośnie nam społeczeństwo niedouczone (dowolny dyplom teraz dostanie każdy, byle był łaskaw zapisać się na uczelnię), roszczeniowe (każdemu się należy a państwo ma dać - jak głosił prezydent Duda - to nie prawda, ze się nie da) i bezideowe. Przywołany Edek to i tak nieźle, będzie gorzej jeśli nie zareagujemy z wielką determinacją.
  A Autorzy jakoś nie kwapią się do głębszej analizy problemu i wyciągania wniosków na przyszłość. A kto ma wskazać drogę czy drogi naprawy sytuacji - Edek???
 • 2016-08-16 19:29 | Laclos

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Niewatpliwie obecna władza zawarła sojusz z Chamem. Niemniej strona, nazwijmy ja, liberalna od dawna toleruje chamstwo w przestrzeni publicznej. Przykłady: Kuba Wojewódzki, Magda Gessler, Dorota Wellman
 • 2016-08-16 20:16 | Laclos

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Tolerancja dla chamstwa w Polsce jest powszechna i nie od dziś. Z pewnoscią obecna junta uczyniła z sojuszu z Chamem program polityczno-społeczny, niemniej strona - nazwijmy ją - liberalna też nie stroniła i nie stroni od tolerowania chamstwa w przestrzeni publicznej. Przykladem: Kuba Wojewódzki, Magda Gessler i Dorota Wellman, którzy są "twarzami" TVN
 • 2016-08-17 08:34 | bacz14

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  "Wydaje się, że PiS i jego prezes dobrze wyczuli specyficzne zmęczenie części Polaków Zachodem, jego prawnymi, kulturowymi i cywilizacyjnymi regułami. Przez wiele lat po 1989 r. trzeba było równać do Europy, przyswajać wypracowane tam kodeksy, normy, konwencje, styl życia, priorytety."

  Tu się Pan myli, oni tego nie wyczuli - oni nigdy nie przestali być mentalnym Wschodem, stąd używam określenia "kato-komuna" w odniesieniu do PiS i całego tego "patriotycznego" obozu, w którym kisi się bogo-ojczyżniany nacjonalizm z elementami totalitarnymi, odziedziczonymi po komunie.
  Co do reszty Pańskich stwierdzeń, jak najbardziej zgoda.
  III RP nie tylko nie zdołała wykształcić "własnych" elit ale, dodatkowo, zdeprecjonowała etos "inteligenta" - oferując milionom chętnych możliwość zdobycia, na pseudo- wyższych uczelniach, pseudo-wykształcenia, które miało być przepustką do kariery. Stąd mamy teraz milionowe rzesze niekompetentnych, aroganckich i roszczeniowych obywateli, którzy chętnie dają się omamić pisowskiej propagandzie.
 • 2016-08-17 10:04 | Laclos

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  @bacz14

  Zgadzam się z Panią/Panem prawie całkowicie z wyjątkiem jednej tezy: proszę mimo wszystko nie wiązać obecnego obozu rządzącego z katolicyzmem. Wiem oczywiście, ze Kościół wspiera to towarzystwo, niemniej sa to często ludzie, którzy nie umieja się przeżegnać, a wiarę wykorzystują jedynie instrumentalnie w celach propagandowych. Po drugiej stronie natomiast są również katolicy, gdyż polskie społeczeństwo jest katolickie i może jedynie wśród kregów LGBT i feministycznych jest ich stosunkowo mniej. Natomiast takie przypisywanie obozowi rządzącemu wiary katolickiej i odmawianie tego samego opozycji nie jest właściwe propagandowo i do opozycji zraża.
 • 2016-08-17 10:19 | Widoknamorze

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Jas80 ma rację ale myli się w jednym. Nikt nie występuje do sadu bo wygranie sprawy o pomówienie jest bardzo trudne a na dodatek kosztuje czas i pieniądze. To powoduje, że Kaczyński, który stale balansuje na granicy insynuacji i pomówienia ma tak mało spraw sądowych (albo wcale). On jest doskonale przygotowany do tego, aby obrażać i insynuować. Jego można złapać jak kiedyś złapano Al. Capone sposobem.
  Co do reszty zgadzam się w 100% - chamstwo szerzy się od lat, może w polityce na szczeblu krajowym było przytłumione, ale już ś. p. Lepper obwieścił koniec Wersalu. Ubolewam także nad tym, iż nikomu nie przeszkadza łamanie prawa – jeszcze lata temu gdy pracowałem w administracji rządowej mówiłem – lepszy jeden zakaz, który się egzekwuje niż 100 zakazów, na które nikt (włącznie z policją) nie zwraca uwagi.
 • 2016-08-17 16:19 | Aspiryna

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  "Przykladem: Kuba Wojewódzki, Magda Gessler i Dorota Wellman, którzy są "twarzami" TVN"

  Czy szanowny (szanowna) "Laclos" moze podac jakies konkretne przyklady "chamstwa" ze strony pani Doroty Wellman? Prosze o szybka odpowiedz...
 • 2016-08-17 16:25 | Aspiryna

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  "Zgadzam się z Panią/Panem prawie całkowicie z wyjątkiem jednej tezy: proszę mimo wszystko nie wiązać obecnego obozu rządzącego z katolicyzmem. Wiem oczywiście, ze Kościół wspiera to towarzystwo, niemniej sa to często ludzie, którzy nie umieja się przeżegnać"

  Oczywiscie... Kaczynski, Duda, Szydlo, Kempa etc. nie maja nic wspolnego z katolicyzmem. Tylko czasem klecza w kosciele, tylko czasem witaja sie
  z biskupami, tylko czasem wizytuja Jasna Gore i tylko czasem
  serdecznie obejmuja sie z "ojcem" Rydzykiem. I tylko
  czasem zasilaja koscielna kase!

  P.S. Oczywiscie, dotyczy to takze politykow z innych ugrupowan.
  Kosciol rzymsko-katolicki trzyma na krotkiej smyczy wiekszosc
  politykow w Polsce.I to jest wyjatkowo smutna rzeczywistosc...
 • 2016-08-17 19:21 | wladimirz

  Przypominam, jakby kto nie pamiętał, "kulturalne" wypowiedzi "elyt" w rodzaju Wanat czy Vetulaniego o DZIECIACH p. Elbanowskich ... :-)

  Kto mieczem wojuje - i p. Wanat i prof. Vetulani to nie menele spod budki z piwem - im mniej wolno - jednak "słuszne" media i "elyty" nie uznały za stosowne ich potępić!!! Podobnie jak pijackich zabaw Olbrychskiego z szablą oraz wystawą!
 • 2016-08-17 21:57 | Aspiryna

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  "Podobnie jak pijackich zabaw Olbrychskiego z szablą oraz wystawą!"

  Pozostaje tylko pytanie, czy zachowania jakiegos (lepszego, czy gorszego)
  aktora mozna/trzeba porownywac z zachowaniem (i slownictwem)
  przedstawicieli wladzy???
 • 2016-08-18 11:13 | wladimirz

  Czy jakieś "słuszne"media domagały się konsekwencji wobec Protasiewicza za pijacką awanturę z heilowaniem do funkcjonariuszy SG na niemieckim lotnisku??

  A był on wtedy polskim wiceprzewodniczącym PE... ;-) Jakie konsekwencje poniósł wtedy??? A powinien, wg europejskich standardów, zniknąć na zawsze z polityki;-) Ale to był, za klasykiem "nasz s... syn" ;-)
 • 2016-08-18 17:38 | Aspiryna

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Jezeli mowimy o niemieckich lotniskach, to wczesniej byl tez niejaki Rokita...
 • 2016-08-20 16:07 | Laclos

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  @Aspiryna

  Nie zacytuję pani Wellman na potrzeby tej dyskusji, gdyż musiałabym szukać jej tekstów, które mi wpadły wcześniej w oko w internecie, a czego mi się robić zwyczajnie nie chce. Teksty te były w związku z:
  - ustawodawstwem antyaborcyjnym
  - maltretowaniem zwierząt i obojetnoscią na ten fakt polskich sadów
  - obojetnoscią sadów na przypadki przemocy domowej w stosunku do kobiet i dzieci.
  Wszystkie te sprawy wymagają protestów i dziennikarskich interwencji, niemniej szkoda, ze eksponuje się wystapienia osoby, która protestując używa słów powszechnie uznawanych za wulgarne, a jeszcze - tak się złożyło nieszczęśliwie i co nie jest winą pani Wellman - swoja aparycją, a w edycji fonicznej także okropnym, knajackim glosem kojarzy się z ordynarną, bazarowa babą i raczej wymagajacego czytelnika i telewidza od przesłania swoich protestów odstręczy.
 • 2016-08-20 16:12 | Laclos

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  @Aspiryna

  Pańskie filipiki przeciw katolicyzmowi trącą kołtuneria. Jakby Pan/Pani nie wiedział/a, ze katolicy są we wszystkich możliwych stronnictwach politycznych i wyznają wszystkie możliwe w Polsce opcje. Powtarzam moja tezę: to właśnie takie osoby, jak Aspiryna, odstręczają polskich wyborców od opcji europejskiej i liberalnej. To osoby, jak Aspiryna, sprawiają, ze te prady myślowe: wiara katolicka oraz europejski liberalizm zostały sobie przeciwstawione. Jeśli Aspiryna poważnie dalej zamierza te prady przeciwstawiać, zachęcam do lektury Tygodnika Powszechnego.
 • 2016-08-22 23:57 | Berda

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Szanownym redaktorom polecam utwór muzyczny "Co to tak wyje?" wykonawców Łona i Webber. Bez ironii. Pozdrawiam.
 • 2016-08-24 11:21 | Praga16000

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Dziękuję autorom za świetny artykuł, który syntetycznie ujmuje i opisuje bazowe procesy zachodzące aktualnie w społeczeństwie. Cóż, klasa średnia w obecnych warunkach chyba tym bardziej nie będzie miała szansy przekształcić się w "inteligencję". To wymaga czasu i spełnienia warunków brzegowych. Warunki brzegowe już się u nas pojawiały - tyle, że czas się skończył. Lepiej już było.
 • 2016-08-24 11:57 | Bolesław Bonczol

  Re:Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo

  Zapewne jestem już za stary bo bardzo trudno mi się przystosować do "grubiaństwa i chamstwa",jeśli dalej tak pójdzie to schamienie ogarnie całe nasze życie,niebędzie to tylko schamienie w kulturze ale również w życiu codziennym w stosunkach międzyludzkich.Trudno będzie nam przyjąć (zwłaszcza ludziom starszym) postępowanie ludzi dla których śmierć to "pestka",gwałt-normalka itd.Jestem na wylocie ale moje prawnuki?