Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

(16)
Żaden z 800 imigrantów z Manus nie będzie mógł zamieszkać w Australii.
 • 2016-08-17 22:46 | jakowalski

  Nielegalni imigranci w Australii

  Gdyby rzeczywiście było tak, jak to twierdzi to pan Abbott, że łodzie, które płyną z nielegalnymi imigrantami w kierunku Australii są systematycznie odsyłane z powrotem przez australijską marynarkę wojenną i że ci, którym mimo wszystko udaje się dotrzeć do Australii, są umieszczani w obozach na wyspie Manus w Papui Nowej Gwinei czy na Nauru na Pacyfiku i na Wyspie Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim, to powinnismy brać przykład z Australii. Niestety, ale brakuje wiarygodnych informacji na temat ilu owych nielegalnych imigrantów przedostaje się mimo wszystko do Australii i tam pozostaje. Przypominam, że Australia ma wybrzeże długie na aż 36735 km, czyli prawie tyle co równik, a australijska marynarka wojenna ma wszystkiego 50 okrętów w tym tylko 13 patrolowców (klasa Armidale), co daje prawie 3 tysiące kilometrów wybrzeża na jeden okręt patrolowy. Dla porównania Polska ma 528 km wybrzeża i 6 patrolowców, co daje poniżej 100 km na jeden okręt patrolowy.
 • 2016-08-18 05:27 | observer

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Australia przyjmuje rocznie dziesiatki tysięcy imigrantów, dużo więcej niż inne kraje. Imigranci czekają w kolejce na rozpatrzenie podań w krajach przejściowych. Tych 800 "imigrantów" z Manus to głównie przybysze ze Śri Lanki, Indii i Iranu - krajów gdzie niema wojny. Pozbyli się dokumentów - sprawdzenie ich danych trwa lata. Dzieci są razem z rodzicami, a że współlokatorzy je gwałcą - czy to wina Australii?
  Trzeba znać całość sprawy aby wydać opinię i nikogo niesłusznie nie potępić. Australia przerabiała ten problem wcześniej niż dobra ciocia Merkel.
 • 2016-08-18 06:27 | Krystyna Maria

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Szanowna Pani,
  Jestem obywatelką Australii. Z przykrością konstatuję, że artykuł Pani nie jest obiektywny. Jego nieoględny, nietrafny i niestosowny tytuł “Hańba Australii” dodaje niesmaku.

  Mówiąc o Australii należy zawsze pamiętać, że ten ogromny powierzchniowo kraj ma tylko 24 mln mieszkańców (niedużo więcej niż połowa ludności Polski). 
  I ten 24 milionowy kraj przyjmuje rocznie ponad 13 tysięcy uchodźców z tytułu programu humanitarnego (Humanitarian Program) oraz 190 tysięcy z tytułu programu migracyjnego (Migration Program). Statystyki te można znaleźć na stronie rządowej Australii (google: Migration to Australia: A Quick Guide to the Statistics).
  Gdzie jest więc “hańba” tego przyjaznego emigrantom kraju?

  Należy również pamiętać, że najbliższym sąsiadem Australii jest ponad dziesięciokrotnie większa ludnościowo (255 milionowa) Indonezja. Stamtąd płyną łodzie z nielegalnymi imigrantami, a nie jak Pani pisze z imigrantami.
  To jest ogromna różnica. Nielegalna imigracja nie może być sankcjonowana prawnie bo prowadziłoby to do anarchii.
  Z poważaniem,
  Krystyna Maria R.
 • 2016-08-18 09:34 | Placek81

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Bardzo nieobiektywny artykul i mocno krzywdzacy dla Australii.

  Ciekaw jestem jakie autorka zaproponowalaby adekwatne i realne rozwiazania w kwestii masowej migracji.

 • 2016-08-18 12:39 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Observer
  Oczywiście, że Australia ma od dawna poważny problem z nielegalną imigracją i ze ten problem jest w Australii w zasadzie nie do rozwiązania, ze względu na ogromną linię brzegową tego kontynentu i ograniczone zasoby australijskiej marynarki wojennej, która po prostu nie jest w stanie skutecznie strzec morskiej granicy Australii. Poza tym, to zgoda, że Australia przyjmuje rocznie dziesiątki tysięcy imigrantów, ale głównie z krajów III świata. To jest zaś świadoma polityka tamtejszych elit władzy mająca na celu zmniejszenie płac realnych i tym samym zwiększenie zysków kapitału. A że jest ona szkodliwa dla Australii, to już elit rządzących Australią nie obchodzi.
 • 2016-08-18 12:44 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Krystyna Maria
  Oczywiście, że Australia ma tylko 24 mln mieszkańców i że przyjmuje ona rocznie ponad 13 tysięcy uchodźców z tytułu programu humanitarnego oraz około 190 tysięcy z tytułu programu imigracyjnego, ale pytanie jest tu po co, skoro w Australii nie ma przecież pracy. Realna stopa bezrobocia w Australii szacowana jest bowiem nawet na aż 30% (to było przez pewien czas nawet na Wikipedii, ale ostatnio jakby znikło). Bez pracy jest więc dziś nawet do około 30% australijskiej siły roboczej, przy czym niektórzy australijscy bezrobotni są dziś, tak jak w Polsce, bez zasiłku. A to akurat wiem dobrze, jako że długo zajmowałem się problemem niedoszacowania stopy bezrobocia w rożnych krajach, a szczególnie zaś w Australii, gdzie na około 24 milionów ludności jest przecież tylko nieco ponad 10 mln zatrudnionych ale ponad 7 milionów jest tam „klientami” systemu pomocy socjalnej (dokładnie rządowej agencji pomocy Centrelink). Tak więc osoby korzystające z różnych form pomocy od państwa stanowią tam prawie jedną trzecią ludności oraz aż 40% pracujących, gdyż aż tylu Australijczyków zarabia dziś mniej niż wynosi tam minimum socjalne, co jest oczywistym powodem do frustracji, szczególnie wśród młodzieży. Ale cóż - Australia, jest przecież jednym z najbardziej skorumpowanych i jednym z najgorzej rządzonych krajów świata - taka druga Ukraina, tyle że na antypodach. Nic więc dziwnego, że według danych OECD Australijczycy są na drugim miejscu na świecie jeśli chodzi o konsumpcję antydepresantów (zaraz po Islandii a nieco przed Kanadą).
  Poza tym, to Indonezyjczycy nie emigrują do Australii, z Indonezji przybywają do Australii nielegalni imigranci, głównie z Azji kontynentalnej, n.p. Cejlonu, Indii, Iranu czy Iraku ale też u z Afryki (w Melbourne są już całe „czarne” przedmieścia, niemalże jak w wielkich miastach USA).
 • 2016-08-18 12:44 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Krystyna Maria
  Poza tym, to Australia i tak jest od dawna własnością Azjatów - kto bowiem jak nie Chiny i Japonia są właścicielami większości australijskiego długu zagranicznego, który obecnie wynosi dobrze ponad bilion (tysiąc miliardów) dolarów USA (dokładnie USD 1,395,638,000,000 co daje 95% PKB i prawie USD 53 tys. per capita). Dla porównania dług zagraniczny Polski to jest dziś ok. USD 211,457,000,000 (ok. 211 mld dolarów USA co daje ok. 40% PKB i ok. USD 5,000 per capita).
 • 2016-08-18 12:45 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów.

  Placek
  Wiadomo, że jedynym rozwiązaniem problemu nielegalnej imigracji jest traktowanie każdego nielegalnego imigranta jako potencjalnego terrorystę i zamykanie go w obozie przejściowym, a po ustaleniu jego tożsamości odesłanie go do jego ojczyzny na koszt rządu państwa, którego jest on obywatelem, jeżeli nie kwalifikuje się on do uzyskania azylu politycznego (przypominam, że ponad 99% nielegalnych imigrantów to są uchodźcy ekonomiczni a nie polityczni). A jeśli taki nielegalny imigrant okaże się być terrorystą, to należy go przykładnie ukarać. Ale na to, to nawet australijscy politycy tacy jak n.p. ex-premier federalny Abbott, nie mają dość „cojones”.
 • 2016-08-18 18:45 | zly

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Pani redaktor,przeczy Pani sama sobie juz w tytule:przeciez ci ldzie to nielegalni imigranci,ktorzy w Australii NIE MAJA PRAWA przebywac!A jesli sa 'uchodzcami' (w co watpie), to darmowy dach nad glowa,wyzywienie i opieka medyczna to dla nich za malo?Bardzo zabawny jest przyklad 'uchodzcy' z Kaszmiru, gdzie nie ma zadnej wojny.Niby na jakiej podstawie mialby otrzymac azyl?
  Ciekawe ze migranci z krajow muzulmanskich jakos nie garna sie do Stanow Zjednoczonych,gdzie 'nielegalnym' zyje sie duzo latwiej.No,ale tam nie ma zasilkow..
 • 2016-08-18 18:50 | zly

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  @jakowalski
  'Australia, jest przecież jednym z najbardziej skorumpowanych i jednym z najgorzej rządzonych krajów świata '
  No prosze,a ja myslalem,ze jest piatym najbogatszym krajem swiata.I skad ci sie wziela ta Ukraina?Najbardziej skorumpowanym i najgorzej rzadzonym panstwem Eurazji jest Rosja.
 • 2016-08-18 22:08 | KrzySztof58

  Re:Australijski rząd zamyka ... do redakcji

  "(...) Chciały też ukrócić nielegalny przemyt (...)"
  Czy redakcja zna przypadki legalnego przemytu?
 • 2016-08-19 20:58 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów.

  Zły
  Skąd wziąłeś to, że Australia jest piątym najbogatszym krajem świata? Według MFW (IMF) jest ona dopiero na miejscu 16 (a według banku Światowego dopiero na 19) pod względem PKB per capita w porównywalnych, „międzynarodowych” dolarach USA, z dochodem tylko ok. 1,8 raza większym niż Polska a prawie aż 3 razy mniejszym niż „demokratyczny” i „nieskorumpowany” Katar:
  1 Qatar 132,099
  2 Luxembourg 98,987
  3 Singapore 85,253
  4 Brunei 79,587
  5 Kuwait 70,166
  6 Norway 68,430
  7 United Arab Emirates 67,617
  8 San Marino 63,104
  9 Switzerland 58,551
  — Hong Kong 56,701
  10 United States 55,805
  11 Ireland 55,533
  12 Saudi Arabia 53,624
  13 Bahrain 50,095
  14 Netherlands 49,166
  15 Sweden 47,922
  16 Australia 47,389
  (...)
  43 Poland 26,455
  A od Rosji znacznie bardziej skorumpowane są zaś USA.
 • 2016-08-19 21:29 | zly

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Wedlug Human Development Index z 2015 roku, Australia jest DRUGIM najbardziej rozwinietym panstwem swiata (zrodlo: wikipedia), Rosja jest 119. panstwem w rankingu korupcji (im nizej w rankingu,tym gorzej), Stany- 16. (Corruption Perception Index, znow z wikipedii), Katar nie jest zas ani demokratyczny,ani nieskorumpowany,ani rozwiniety..
 • 2016-08-20 12:34 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  zly
  Tzw. HDI jest średnią ważoną z arbitralnie przydzielonych i arbitralnie na ogół ocenianych kryteriów, a więc nie ma on nic wspólnego z rzeczywistym poziomem cywilizacyjnego rozwoju Australii. Gdybyś kiedyś odwiedził Australię, to pojedź do wschodnich dzielnic Melbourne i Sydney oraz do obozów aborygeńskich, a zobaczysz, jaki jest naprawdę średni poziom rozwoju cywilizacyjnego Australii. Zauważ też, że ja w Australii mieszkałem i pracowałem przez ponad 30 lat i zwiedziłem ją prawie całą, od Perth do Sydney i od Melbourne do Sunshine Coast.
  I czy naprawdę nie zrozumiałeś mojej ironii? Przecież ja odwiedziłem Katar i wiem dobrze, że jest to typowe państwo III świata, tyle że leżące na ogromnych złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Chodziło mi przecież tylko o to, że PKB per capita nie ma wiele wspólnego z rzeczywistym poziomem rozwoju danego kraju, że Australia ładnie wygląda w statystykach, ale że te statystyki tylko fałszują rzeczywiste położenie Australii wśród państw świata, jako że Australii bliżej jest do do naftowych emiratów Bliskiego Wschodu niż do najbardziej rozwiniętych państw Europy, jako że gospodarka Australii jest obecnie oparta na górnictwie a nie na przemyśle wysokich technologii (high tech).
 • 2016-08-20 12:51 | observer

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów. Nareszcie

  Jeżeli pozostali redaktorzy Polityki są podobnymi expertami od spraw różnych jak Pani - to chyba marnuję pieniądze na prenumerate Polityki.
 • 2016-08-20 14:42 | jakowalski

  Re:Australijski rząd zamyka jeden z obozów dla nielegalnych imigrantów.

  I jeszcze to:
  „Kto chce nosić burkę, powinien wrócić, skąd przyjechał”. Ostre komentarze w niemieckiej prasie.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20574533,kto-chce-nosic-burke-ten-powinien-wrocic-skad-przyjechal.html#MTstream
  Oczwiście, tego na łamach „postępowej” gazety Michnikowej komentować NIE można...