Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Mój kłopot z planem Morawieckiego

(15)
Na początku sierpnia Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), czyli plan Morawieckiego trafiła do tzw. konsultacji społecznych. Skoro to konsultacje, to ja chciałbym prosić wicepremiera o rozwianie pewnej bardzo poważnej wątpliwości.
  • 2016-09-11 12:47 | rageSoc

trickle down theory wg Morawieckiego przez innowacje

merytorycznie w licznych wypowiedziach http://www.polskatimes.pl/strefa-biznesu/opinie/a/mateusz-morawiecki-nie-dla-rozwoju-na-kredyt-wzrost-ma-sie-opierac-o-polskie-firmy,10531246/3/

to samo co wszystkie elity narracja, retoryka, nierówności zwalczanie piorytet - ale daltego że to narracja antyestablishmentowa [aaa i zagraniczne instytucje kapitał - a z drugiej strony podlizuje się bankierom z City jezdzi prponuje niskie podatki ]

a mechanizm ten sam i realne inicjatywy do implementacji po staremu

"Z dwiema firmami rozmawiałem [w londynie], które zadeklarowały zwiększenie zatrudnienia inżynierów w Polsce" - zaznaczył wicepremier -naprawdę inżynierowie w Polsce potrzebują pomocy państwa

Jednym z tych ułatwień dla inwestorów, którzy chcieliby się zaangażować np. w proces innowacyjny w Polsce, ma być procedura "jednego okienka dla inwestora"

http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,20637042,morawiecki-chcemy-stworzyc-jedno-okienko-dla-inwestorow-zagranicznych.html

model rozwoju Polski oparty na niskich kosztach pracy jest drogą donikąd - uważa wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. [ logika jego myślenia trickle down przez innowacyjność ]Jego zdaniem motorem rozwoju powinna być innowacyjność, która pozwoli przedsiębiorcom na uzyskanie większych zysków, a w konsekwencji - na wzrost wynagrodzeń

rozwój gospodarczy w Polsce powinien opierać się na oszczędnościach wewnątrzkrajowych, inwestycjach i edukacji. Zaznaczył, że świat wchodzi obecnie w etap rewolucji cyfrowej, a ta jest oparta na wiedzy informatyków. Polscy specjaliści są cenieni na świecie, dlatego mamy szanse, by zaistnieć i być w awangardzie - dodał.

Wysoka innowacyjność spowoduje, że polscy przedsiębiorcy będą uzyskiwać więcej korzyści ze sprzedaży produktów, co przełoży się na - wyższe wydatki w ramach badań i rozwoju, a w konsekwencji na wyższe wynagrodzenia - mówił Morawiecki nawiązując do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. "Nie powinnyśmy się cieszyć, że sprzedajemy towary nisko kosztowe. Kilogram polskiego eksportu kosztuje 1,5 euro, a niemieckiego - 5,5 euro, francuskiego - 5 euro, a szwajcarskiego - 6,5 euro". Oznacza to, że w tamtych produktach jest dużo więcej wartości dodanej. Polska więc też musi władać więcej innowacyjności do eksportowanych towarów, stwierdził Morawiecki.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Rozwoj-w-oparciu-o-niskie-place-to-droga-donikad-3581410.html
  • 2016-09-11 13:18 | rademen

Re:Mój kłopot z planem Morawieckiego

A propos konsultacji... Skoro władza wykonawcza i ustawodawcza nie liczy się z sądowniczą, to będą się liczyli z uwagami zwykłych śmiertelników do planu rewolucji gospodarczej? Zwłaszcza, że konsultacje społeczne w Polsce to zwykła formalność. Tęgie głowy akademickie będą nocami pisały swoje opinie a ministerstwo tradycyjnie wrzuci je do śmietnika.
  • 2016-09-11 13:37 | mark21

Gdyby chciał być spójny i logiczny w swych działaniach musiałby szybko zanegowac którąś z nie podlegających dyskusji myśli Prezesa Narodu.
    Wtedy koniec kariery.
    Dlatego lepiej biec w miejscu (Wysocki się kłania), bo nikomu się nie narazi.
    Inaczej czeka go los Stolypina: ostatnich, którzy mogą uratować rządy nieudolnych autokrata niszczą zazdrośnicy z otoczenia cara lub prezesa.
  • 2016-09-11 16:17 | Rakoczy

Redaktorze, dziękuję za link do informacji o SOR nuworysza polskiej polityki ekonomii, vide BZWBK-prezesowanie, i "nuworysza" polityki i partyjności ...
    Może Morawiecki jest geniuszem edukowania, tyle pozytywnie zaliczonych fakultetów,
    kariera Dyzmy nie tylko w bankowości...
    Moze jest "lotny", "prymusowaty" ....
    Dla mnie jest zausznikiem obywatela Jarka Kaczyńskiego ...
    Jego utopijne plany gospodarcze, tak jak i plany, ba, wręcz realizacja z innej sfery, sfery prawa, młodego prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości, ob. Ziobro Z., oraz ob. Jakiego i poplecznika partyjnego z PiS, zbankrutują politycznie i materialnie !
    Morawiecki...
    Rakoczy
  • 2016-09-11 17:28 | SŁOWIANIN STANISŁAW

Plan Morawieckiego sugeruje plagiat Manifestu PKWN wdrażanego przez współczesną Wandę Wasilewską z broszką.Podobieństwo to komu zabrać aby równo podzielić nędzę w ramach państwa w ruinie.Tak sobie myślę,że i Kapitał Marksa jest cytowany jak kiedyś Kaczyńscy cytowali w pracach dyplomowych Lenina.
  • 2016-09-11 22:38 | antónio

Morawiecki jest moim ulubionym ministrem w rządzie PIS.Śledzę każdą jego wypowiedź w codziennych wywiadach ,począwszy od radia Maryja i Gazety Polskiej
    skończywszy na Polityce.
    Nie pamiętam żadnego innego ministra,wicepremiera tak aktywnego w mediach.
    Zastanawiam się kiedy ten człowiek pracuje.
    Poważne traktowanie i analizowanie jego planów i wypowiedzi jest bez sensu bo on sam nie wie
    czego chce.Jego oratorskie popisy są pełne sprzeczności i dziwnej nowomowy która czyni z nich bełkot.
    Czasami chyba nawet nie panuje nad tym co mówi, jak ostatnio w radiu Maryja,gdzie stwierdził,że fundusze europejskie nie mają żadnego wpływu na wzrost gospodarczy,czym wprowadził w osłupienie zakonnika prowadzącego wywiad.
    W jego poglądach bolszewizm walczy z nikłymi śladami zdrowego rozsądku .
    Niech pan się też nie martwi ,że Morawiecki poważnie traktuje oszczędności.
    Właśnie zapowiedział 60mld(miliardów) wsparcia dla eksportu ,który ma się zresztą świetnie.
    Nie mam pewności czy wiedział co mówi ale jest pewne ,że jeśli tak się stanie
    to będzie to mega przepompownia kasy dla swoich.

Nie jest też prawdą,że Morawiecki zyskuje na znaczeniu-jest wręcz przeciwnie.
    Jego słynny plan rzucony na rynek w sierpniu,podczas wakacji,bez fanfar,slajdów,konferencji prasowych jakby wstydliwie.
    Pominięto też to wydarzenie w TVP pis,co jest bardzo wymowne.Nikt z rządu nawet nie pisnął słowa na temat planu.
    Pomysł na akcjonariat pracowniczy natychmiast został zgaszony w zarodku
    przez panią premier jak i parę innych pomysłów.
    Trzy dni po spotkaniu Morawieckiego z biznesem na Warmii i Mazurach gdzie
    obiecywał złote góry, Błaszczak zamknął mu przed nosem mały ruch graniczny.
    W końcu M uznał ,że straty są nieduże.
    Ostatnio coraz częściej mówi, że efekty jego planów będzie widać za 15-20 lat.

Biorąc pod uwagę co on tam powypisywał w tym dokumencie należy się modlić żeby tego nie realizował.

• 2016-09-12 02:53 | kruk

Marze o pojawieniu sie lewicy, ktora przedstawilaby program walki z nierownosciami spolecznymi nie rujnujac przy tym finansow publicznych. Skad to powolywanie sie na Kaleckiego? Przeciez w jego teorii wzrostu polozony jest ogromny nacisk na oszczednosci. Teza brzmi, ze wysoka konsumpcja w przyszlosci zalezy od zaciskania pasa teraz aby inwestowac w zaklady produkcyjne. Jeszcze nikomu nie udalo sie inwestowac przejadajac cale dochody. Na kredyt mozna to osiagnac przez jakis czas ale przychodzi koniecznosc splaty i jezeli inwestycje nie przyniosly spodziewanych efektow (jak za Gierka), kraj wpada w petle zadluzenia i najbardziej cierpia na tym najslabsi politycznie. Ten scenariusz przerabialo wiele krajow.
    Zwolennicy popuszczania pasa zapominaja, ze tzw.paradoks wstrzemiezliwosci
    (frugality paradox) Keynesa dziala tylko w przypadku glebokiej recesji.
  • 2016-09-12 12:54 | kuradomowa1

@2016-09-11 22:38 | antónio "Ostatnio coraz częściej mówi, że efekty jego planów będzie widać za 15-20 lat.

Biorąc pod uwagę co on tam powypisywał w tym dokumencie należy się modlić żeby tego nie realizował."

tylko problem polega na tym, ze "teraz jest teraz" i jak na razie straty kwartalne w wysokosci 5% w inwestycjach, a wlasciwie ich braku moga lada dzien sie zwiekszyc. pracodawcy/przedsiebiorcy nie beda czekac kilka lat bo im nikt za to nie zaplaci. nie przeczytalam planu m ale slucham jego wypowiedzi i mam ogromne wrazenie (jak wielu), ze on nie wie o czym mowi. zna sie na gospodarce jak ja na pasieniu koz. wg mnie szkoda czasu na zajmowanie sie mrzonkami. jestesmy w takim momencie, ze powazne decyzje musza zapasc gdyz za jakis czas nie bedzie czego gonic.
  • 2016-09-12 14:28 | antónio

do kuradomowa1

Namawiam do przeczytania planu M.
    Na zachętę parę informacji.
    Pomysły jak dobrać się do osobistych oszczędności Polaków.
    Drony na Podkarpaciu,Promy w Wielkopolsce,leki w Łodzi,
    Mnogość elektrowni atomowych.
    Hitem jest instytut syntezy termojądrowej w Warszawie
  • 2016-09-12 16:42 | Aspiryna

A propos konsultacji... Skoro władza wykonawcza i ustawodawcza nie liczy się z sądowniczą, to będą się liczyli z uwagami zwykłych śmiertelników do planu rewolucji gospodarczej? Zwłaszcza, że konsultacje społeczne w Polsce to zwykła formalność. Tęgie głowy akademickie będą nocami pisały swoje opinie a ministerstwo tradycyjnie wrzuci je do śmietnika.
    ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````

Tak to, chyba, wyglada... Nota bene, PiS-owska wladza nie uznawala
    i do tej pory nie uznaje zadnych "spolecznych konsultacji"!
  • 2016-09-12 18:21 | jsn111

Antonio

nie irytuj się - syntezę ćwiczono już w Warszawie, jak wieść niesie - w latach 70-ych (S. Kaliski - WAT). Ja się dla odmiany ubawiłem pomysłem Narodowego Inst. Technologicznego - jak widać, wicepremier nie odróznia techniki od technologii i zamierza robić konkurencję: PAN, IPPT, kilkunastu politechnikom itp
  • 2016-09-13 12:11 | Jarek16

Dziękuję za link. W Polsce potrzebna była korekta polityki gospodarczej. Jednak jakakolwiek zmiana była nie do pomyślenia, bo mogła naruszyć status quo rządzącego układu. Plany zwiększenia innowacyjności naszej gospodarki są rozbieżne z planami międzynarodowych korporacji. Nie to, żeby Polska była przedmiotem ich szczególnej uwagi. Po prostu dla tych korporacji jesteśmy dobrym rynkiem zbytu i rezerwuarem taniej siły roboczej. Ludzie którzy zrobili w polskich oddziałach tych firm kariery dzięki dobrej znajomości angielskiego i właściwej dacie urodzenia też są zadowoleni z istniejącego stanu rzeczy. PO reprezentowała w pełni ich interesy. Powyżej jeden z dyskutantów wyśmiewa ideę "leków w Łodzi" i "dronów na podkarpaciu". No dobrze, śmieszne bardzo, ale jak mielibyśmy niby inaczej zmodernizować naszą gospodarkę. Czy hasła "lepiej skręcane niemieckie odkurzacze w Łodzi" i "mocniejsza śliwowica pędzona na podkarpaciu" byłyby adekwatne? Racjonalna analiza ekonomiczna pokaże, że efektywnej jest ulokować prace na nową generacją leków w San Diego w Kalifornii, a badania nad nowym typem dronów w Tsukubie w Japonii. PIS ma swojego wizjonera, który chce inwestować w Polsce w rozwój technologi na przekór takim racjonalnym przesłankom. PO miało dziesiątki swoich anty-wizjonerów, którzy w sposób racjonalny tłumaczyli, że inwestowanie w Polsce w rozwój technologi jest bez sensu.
  • 2016-09-13 12:33 | kuradomowa1

@2016-09-12 14:28 | antónio

dzieki za rekomendacje ale chyba szkoda mi zdrowia i tak juz mi zszargano niezle od zeszlego roku. to jest walka z wiatrakami. wladza wie lepiej co nam trzeba. chyba pozostalo nam czekac na kolejna zmiane chociaz mam obawy ze bedziemy z ruin podnosic ten kraj za jakis czas. nie histeryzuje tylko realnie patrze na otoczenie gospodarcze.
  • 2016-09-14 21:03 | jakowalski

Kruk
    NIE jest tak prosto, jak ty piszesz, czyli że wysoka konsumpcja w przyszłości zależy od zaciskania pasa teraz aby inwestować w zakłady produkcyjne. Po prostu przerabialiśmy ten scenariusz w latach PRL-u i kończyło się to zawsze cyklicznymi buntami robotników, od których wymagano więcej pracy za niższa płacę. Nie sadzę, aby o to chodziło Kaleckiemu.
  • 2016-09-29 21:47 | Aspiryna

A ja teraz spokojnie czekam na milion samochodow elektrycznych... Trzymam za slowo pana Morawieckiego oraz cala reszte PiS-owskich aparatczykow!!!