Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

(7)
Ponad 14,5 tys. Saudyjek podpisało się pod petycją do rządu, którym kieruje król, o zniesienie kurateli mężczyzn nad kobietami i zakończenie męskiego układu opiekuńczego.
 • 2016-10-02 13:15 | fidelitka

  Kuratela

  A i mnie, mieszkającej w Polsce, jakoś nie opuszcza ostatnio poczucie jakiejś karykaturalnej męskiej kurateli.
 • 2016-10-02 14:14 | rs_

  Re:Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

  "Tym razem może być jednak inaczej. I paradoksalnie przyczynić się do tego może utrzymująca się niska cena ropy."

  Dlaczego paradoksalnie?
  Do zmian ustalonych struktur społecznych potrzebne są bodźce zewnętrzne, inaczej mówiąc, konserwa nie otworzy się sama od środka.
  Przyczny ekonomiczne były już wielokrotnie wyzwalaczami zmian społecznych w odniesieniu do kobiet, wystarczy spojrzeć na Europę i I wojnę światową, a tu można nawet rzec "widać", jak popatrzymy na stroje kobiet 5 lat przed nią i 5 lat po niej. Te ostatnie to praktycznie współczesność, te pierwsze to starożytność.
 • 2016-10-02 17:35 | Claudio

  Re:Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

  Nawet w Arabii Saudyjskiej coś drgnęło a w RP4 mamy obecnie recydywę ultrakonserwatyzmu kulturalnego, społecznego i politycznego. Macki przedsoborowego katolicyzmu zawłaszczają kolejne domeny państwa, którego laickość deptana jest w każdym miejscu (wojsko, oświata, służba zdrowia etc etc etc).
  Cieszące sie największym poparciem społecznym partie opozycyjne (PO, Nowoczesna) unikają jak ognia spraw związanych z relacjami Państwo - KRK.
  Obydwie partie (konserwatywno-liberalna PO oraz liberalna w sensie ekonomicznym i kompletnie nijaka pod każdym innym względem Nowoczesna) zupełnie nie maja odwagi powiedzieć BASTA.
  A niegdyś dumne społeczeństwo, które obaliło komunę siedzi cicho jak mysz pod miotła.
 • 2016-10-02 20:30 | vandermerwe

  Re:Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

  "Choć formalnie prawo tego nie zabrania, ....."
  "Jednak wymóg męskiej opieki, choć prawnie zniesiony, w praktyce nie zniknął..."

  Rzecz nie w prawie lecz tradycji i kulturze. Zmiana postaw spolecznych nie jest latwa, inaczej niz wprowadzenie ustalen prawnych, i wynmaga wiele czasu. Z artykulu mozna wyciagnac wniosek, ze ustawy prawne zostaly wymuszone naciskami zewnetrznymi bez ogladania sie na odczucia i postawy spoleczne. Nie ma nic gorszego niz wprowadzenie praw, ktore nie sa akceptowane i w zwiazku z tym prawie nie do wyegzekwowania. Swiat zachodni dosyc czesto ingeruje w system praw i zwyczajow krajow III swiata bez wiekszego rozeznania kultury i tradycji - dobrym przykladem jest stosunek do homoseksualizmu na terenie kontynetu afrykanskiego.

  Pozdrawiam
 • 2016-10-03 14:13 | azur

  Re:Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

  Jak cena ropy spadnie poniżej 10 dolarów za baryłkę, to się wyzwolą.
 • 2016-10-03 16:50 | Aspiryna

  Re:Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

  Swiat zachodni dosyc czesto ingeruje w system praw i zwyczajow krajow III swiata bez wiekszego rozeznania kultury i tradycji - dobrym przykladem jest stosunek do homoseksualizmu na terenie kontynetu afrykanskiego.

  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  A jezeli "kultura i tradycja" danego kraju popiera, n.p. skladanie ofiar z ludzi, czy tez ludozerstwo, albo tez wieszanie homoseksualistow, to "swiat zachodni" ma zostawic to w spokoju i usmiechajac sie udawac, iz nie ma problemu?
 • 2016-10-04 02:18 | zly

  Re:Saudyjki kolejny raz próbują wyzwolić się spod męskiej kurateli

  @vandermerwe
  Prawa czlowieka sa zgodnie z definicja ONZ prawami uniwersalnymi i stad obowiazuja wszedzie i w kazdej spolecznosci, bez wzgledu na tradycje i kulture.Jesli kultura sie tym prawom przeciwstawia,to sie owa kulture potepia i zmienia,chocby sila. Zwyczaj krepowania stop w Chinach trwal przez tysiac lat,zlikwidowano go w ciagu kilku lat drastycznymi metodami,min. grozac smiercia kobietom krepujacym swoje stopy.Nikt jednak za owym zwyczajem nie teskni i nie uwaza ze byla to 'ingerencja w kulture'.
  A co do homoseksualizmu w Afryce-akurat wszystkie prawa przeciwko homoseksualizmowi zostaly tam wprowadzone przez brytyjskich kolonizatorow, w rodzimych wierzeniach i tradycjach afrykanskich nie ma niczego specyficznie go potepiajacego...