Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czarny protest atakiem na Kościół? Prezes PiS się myli, katoliczki też strajkują

(27)
Jarosław Kaczyński przekonuje, że protesty są „w istocie atakiem na Kościół i to bardzo ostrym”. Czyżby?
  • 2016-10-15 16:30 | shamsa

kościół zasługuje na atak

konflikt przebiega na linii: kobiety i ich prawa a mizoginistyczny kosciół katolicki pełny pogardy i nienawisci do kobiet. tylko jeszcze ludzie boja sie nazwac tej sprawy po imieniu.

jezeli od wielu lat kobiety rodza niechciane dzieci, jezdza za granice albo schodza do podziemia dokonywac aborcji, to to nie jest zaden "kompromis aborcyjny" tylko zmuszanie, znecanie sie i lekcewazenie zdrowia duzej czesci spoleczenstwa.

niech sobie zainteresowani dyskutuja na kółkach różańcowych, kiedy sie zaczyna czlowiek. płód to płód, a kobieta jest kobietą! mamy taką sytuację, ze zdrowie i życie obywatela płacącego do tego podatki jest wartoscią podrzędną względem czyichs urojeń. i to, mam nadzieję zauważą kobiety i obalą system z calym rozmodlonym tałatajstwem.

inaczej bedą nas trzymac w lochach średniowiecza po wieczność
  • 2016-10-15 17:11 | gsj

Re:Czarny protest atakiem na Kościół? Prezes PiS się myli, katoliczki też strajkują

Wydaje mi się, iż nastąpiłaby gwałtowna zmiana postawy i wypowiedzi prominentów kk i PiS, gdyby w wyniku procesu sądowego wytoczonego przez rodzica/rodziców głęboko upośledzonego dziecka, tak prominenci kk (nie kościół jako instytucja) jaki indywidualni posłowie (także PT prezes), musieli płacić rodzaj alimentów. Ważne: z własnej kieszeni.
    O poziomie moralności PT Prezesa, wolę się nie wypowiadać.
  • 2016-10-15 17:22 | agatkam

Re:Czarny protest atakiem na Kościół? Prezes PiS się myli, katoliczki też strajkują

Rodzic niechciane dzieci to jest zmuszanie, znecanie sie i lekcewazenie, wrecz tortura wobec kobiet – to wg. jakiegos komentujacego tutaj cwaniaczka.
    Dziwne, ze nie pomyslal sobie, dla ilu to ludzi on sam jest niechciany, niepozadany i uciazliwy… Czyzby z tego powodu nie najlepiej by bylo POzbyc sie zawady z zastosowaniem oPOznionej aborcji?
    Moze by tak ukonstytuowac jakis komitecik obywatelski, ktory skonstatuje, komu taka ofiara przeszkadza, czemu sluzy i kogo bawi, do czego sie ww. nie/nadaje, a potem zadecyduje sie o ewentualnej racji dalszego PObytu rzeczonego osobnika wsrod zywych?
    No widzisz, koles, myslales, ze to Ty bedziesz, a tu sie okazalo, ze to Ciebie beda... ALe niesPOdzianka, co?
  • 2016-10-15 18:19 | Claudio

@shamsa
    Zgadzam sie z Tobą i nie zgadzam sie Redaktorem Szostkiewiczem.
    To nie PiS wymyślił polski KK lecz PiS jest politycznym ramieniem polskiego KK.
    Bez poparcia KK, PiS byłby niszowa nacjonalistyczna partia z poparciem maks. 10%.
    KK to ideologiczna nadbudowa a PiS to partia, która wdraża siła prawa państwowego ideologie KK narzucając ja wszystkim bez wyjątku. Także niewierzącym! Walka z aborcja to nic innego jak próba podporządkowania wszystkich obywateli ideologii KK.
    Trzeba to sobie powiedziec otwarcie, ze polski KK to wrog numer 1 liberalnego spoleczestwa otwartego opierającego sie o pluralizm poglądów. Liberalizm polityczny zakłada równość rożnych pogladow i stylów życia. Coś w rodzaju wolnego rynku idei, gdzie każdy kupuje to, co chce. Jedynym ograniczeniem w liberalizmie jest wolnosc i nietykalnosc innych podmiotow.
    Katolicyzm zakłada przymusowa uniformizacje przez system nakazów i zakazów zgodnie z własna ideologia.
    Najgorsze w tej ideologii jest to, ze narzuca swoje nakazy i zakazy bez wyjątku innym.
    Gdyby prawa te miały dotyczyć tylko katolików, mógłbym to jeszcze zaakceptować.
    Niestety jest inaczej i dlatego nas - inaczej myślących - ten katolicki gorset krępuje. Mało tego: KK próbuje nas unicestwić tak jak kiedyś udało mu sie eksterminować pogan oraz nieprawomyślne odłamy chrześcijaństwa.
    Faktem jestem, ze KK na Zachodzie dopasował sie do liberalnego systemu stając sie jednym z graczy.
    Niestety polski KK jest na wciąż średniowieczny, arogancki, butny i po prostu brutalny.
    PiS to tylko jego polityczne narzędzie, które czasami zrobi taktyczny unik lub zwrot do tylu, żeby nie zrazić zbyt wielu wyborców.
    Tyle na temat.
  • 2016-10-15 18:36 | Caramba

Kaczyński trzęsie portkami

A kk sam nie wierzy, że płód to człowiek od poczęcia.
    Bo, jeżeli od poczęcia to dlaczego nie ochrzcić zaraz po ?
    Dlaczego katoliczki mają nosić pogan w swoim łonie?
    Dlaczego jeżeli taki płód, przepraszam człowiek, obumrze nie ma pogrzebu, katolickiego zresztą? Powinno się wsadzić obumarłą zygotę, przepraszam obumarłe poczęte do trumienki i urządzić katolicki pogrzeb.
    Sam kościół traktuje poczęte jak nie człowieka, jak najgorszy sort.
  • 2016-10-15 19:19 | Claudio

Szanowny Panie Redaktorze,
    do protestu przyłączyły sie tzw 'letnie katoliczki'.
    Napewno nie PiSowski, żeński beton. Taki katolicki czador i burka!
    Polskie społeczeństwo to 95% katolicy rożnego autoramentu.
    Ateiści jak ja, którzy formalnie naleza do KK, bo nie chcą sie formalnie wypisać (wygodnisie), agnostycy, indyferentni, katolicy pare razy w roku, chodzący często na msze i ignorujacy nakazy i zakazy KK, mocno wierzący w dogmaty ale olewający nakazy seksualne oraz beton wierzący we wszystkie nakazy i zakazy średniowiecznej, opresyjnej i totalitarnej organizacji.
    Tych ostatnich zdyscyplinowanych wyborców PiS jest nie więcej niż 15% społeczeństwa.
    Niestety ta dogmatyczna mniejszość narzuca swoje dogmaty całemu społeczeństwu bez różnic.
    Reszta jest do pozyskania przez pozostałe partie. To one musza wykazać sie pomysłowością i przyciągnąć do siebie całe spektrum polskich katolików, w tym moja skromna osobę.
  • 2016-10-15 21:35 | Laclos

Szczególna mentalność posiada Prezes. Dopuszcza pozbycie się zdrowego plodu tylko dlatego, ze jego tatuś jest łobuzem, a upiera się przy "produkcji" dzieci chorych i kalekich, których los musi być tragiczny nawet wówczas, jeśli rodzice ich nie odtrącą. I to tylko po to, żeby je ochrzcić. Mojemu synowi ksiądz odmówił chrztu, ponieważ nie mielismy z mezem slubu kościelnego, a więc syn był dzieckiem "nieślubnym". Gdzie tu logika, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć?
  • 2016-10-16 00:51 | mordenga

Zapewne wśród protestujących były katoliczki i byli pewnie katolicy. Redaktor Szostkiewicz jako autor od lat piszący mądre i wyważone teksty o Kościele niewątpliwie ma rację, że protest nie był structe antykościelny. Ale powinien być, może nie tyle antykościelny co przeciwko hierachom polskiego Kościoła, to oni bowiem w kółko w swych "naukach" kręcą się -można odnieść wrażenie, że wręcz obsesyjnie- wokół seksualności : in vitro, antykoncepcja, aborcja, homoseksualizm. Można pomyśleć, że Biblia to jakaś Kamasutra a rebours- zestaw zakazów dotyczących ludzkiej seksualności. Dlatego skierowanie protestu przeciwko zaostrzeniu prawa do przerywania ciąży przeciwko episkopatowi byłoby dowodem trzeźwej oceny sytuacji przez protestujących. Jednym z głównych orędowników patriarchatu w dodatku dość anachronicznym wydaniu są w Polsce właśnie biskupi. Poglądy o stosunek do kobiet mają jak Trump, tylko może mimo wszystko nie afiszują się z tym aż tak i odrobinę kulturalniej się wyrażają- co nie znaczy mądrzej.
  • 2016-10-16 01:14 | Jan Bohynski

Ciesze sie, ze autor uzyl okreslenia " kosciol zinstytucjonalizowany ". Jezeli ktos ma podstwowa wiedze o nauce Jezusa Chrystusa, ten widzi, jak bardzo ten wlasnie kosciol od niej sie oddalil. Mozna zacytowac tytul z Newsweeka - Forget the Church, Follow Jesus - Wokolo Jezuza bylo duzo kobiet to wlasnie Jezus stanal w ich obronie. Kosciol wydaje sie o tym zapomnial. JB.
  • 2016-10-16 01:14 | agrycola

Prezes się myli... Jeśli ktoś w każdej wypowiedzi, w każdym wręcz zdaniu manipuluje rzeczywistością, pomawia, insynuuje, celowo niedookreśla, dzieli, judzi, szczuje i czyni tak od wielu lat, to nie ma żadnych podstaw, aby kulturalnie twierdzić, że jego twierdzenie o ataku na Kościół to tylko błąd. Doskonale wie, po pierwsze, że to nie atak lecz zdesperowana obrona, a po drugie - nie wobec stanowiska biskupów lecz wobec zapędów legislacyjnych PISu. Zatem taktycznie przekierowywuje gniew społeczny i odpycha odium niezadowolenia od PISu. Klasyka. Zwód i szybko rzuca fałszywą linię podziału: katolicy kontra walczący z Bogiem. To nie "mylenie się", czy też "nie rozumienie" po stronie prezesa lecz jego manipulatorskie "jestestwo". Domniemanie dobrych intencji w tym przypadku nie powinno mieć zastosowania.
  • 2016-10-16 01:35 | kruk

Przedstawiac protest obywatelski jako atak na Kosciol jest posunieciem niezdarnym i moze tylko zapowiadac kolejne glupstwa ze strony Kaczynskiego.
  • 2016-10-16 03:48 | mr.off

Pan Prezes swietnie wie, ze PiS oberwal podczas CZARNEGO MARSZU po kulach, wiec udaje, ze oberwal Kosciol, a nie PiS/i on/wlasciciel Pis'u

Opowiadajac bajki ciemenu ludowi III i IV RP, ze on, Ob. J.Kaczynski, z Ordo Iuris nie ma nic wspolnego. Tak samo jak nie ma nic wspolnego z A.Duda, B.Szydlo, S.Karczewskim albo J.Kurskim. Choc wszyscy wiedza, ze to kukielki w jego politycznym teatrzyku.

Udajac, ze on jest tylko szeregowym poslem na Sejm RP.

Z zaklopotaniem konstatuje, ze Pan kupil te bajke Prezesa i gaworzy kompletnie OBOK TEMATU.

U Kaczynskiego, najlepszego nad Wisla socjotechnika wladzy WSZYSKO JEST JASNE. Slowa, to ZAWSZE tylko zaslona dymna. Udajac, ze POLSKIE KOBIETY walczace o elementarne prawa czlowieka atakowaly Kosciol, a nie rezm kaczystowski, ktory ma w Sejmie i Senacie wiekszosc (a tam Kaczynski rozgrywa swoje polityczne szachy o WLADZE GENSEKA w Rzeczpospolitej w demokratycznych dekoracjach) Pan Prezes piecze dwie pieczenie: broni wlasnej politycznej du…. i zarazem staje w obronie swojego politycznego wspolnika: Kosciola.

Tyle na ten temat.

PS. Katolicy w Polsce to ok 95% populacji. Tyle, ze 'katolicka tozsamosc' to nad Wisla termin z gumy.

SLD L.Millera w 2001 r. dostalo od polskich katolikow 41% glosow.

A 'partia' Marka Jurka, katolickiego ekstremisty rytu Ordo Iuris wchodzac na ring polityczny solo dostala poparcie w granicach 1-2 % (czyli w granicach bledu statystycznego).

Konkludujac: Prawdziwi katolicy ktorych papa jest Franciszek sa w RAZEM; tylko oni mowia nad Wisla jezykiem Jezusa z Nazaretu.
  • 2016-10-16 09:04 | azur

Dajcie już spokój z prezesem i jego wypowiedziami. Ludzie chcą spokoju.
  • 2016-10-16 09:14 | makaron530

W tej wypowiedzi więcej nienawiści do innych, niż Hitler do żydów, za to argumentów żadnych. Sama aborcja nie od wielu lat, jak świat światem była jest i będzie, legalna lub nie, ale będzie i nikt żadną ustawą tego nie zmieni. To że kościół jest przeciw temu, nie tylko w Polsce i nie tylko katolicki, w cale nie znaczy, że nienawidzi kobiet, to wynika z teologi, z wiary a przykazanie miłości bliźniego kobiety też obejmuje.
    Co do samego tekstu, w niczym się nie zgadzam, owszem jako szef partii Kaczyński ma głos, ale ogarnąć wszystko, gospodarkę, obronność, edukację itd., tego nawet Salomon by nie dał rady i przypisywanie wszystko Kaczyńskiemu świadczy o intelekcie autora.
  • 2016-10-16 10:01 | Caramba

Powinien powstać drugi IPN,

Instytut Podpasek Narodowych.
    Kobiety powinny wysyłać podpaski na adres IPN lub Kaczyńskiego. Dalej do laboratorium, sprawdzić czy było poczęte, sprawdzać mógłby Hazan. Potem dwupak Kaczyńskiego, chrzciny i pogrzeb. Chrzcić mógłby abp Hoser, moralny autorytet.
    Bo czy nieochrzczone pójdą do nieba?
  • 2016-10-16 15:02 | Claudio

"Najsilniejszym narzędziem uzależniania i maniupulacji w Kościele katolickim jest granie na poczuciu winy. Wielka modlitwa pokutna za grzech aborcji na Jasnej Górze, przygotowana przez organizację Solo Dios Basta, jest przykładem profesjonalnej, na ogromną skalę pomyślanej manipulacji. Wszystkiemu, co złe w tym kraju winne są kobiety, zwłaszcza te, które dokonały aborcji - oto przesłanie tego wątpliwej jakości nabożeństwa.

Jest oburzające moralnie do jakiego stopnia można nadużywać ludzkiej wrażliwości, wykorzystywać cierpienie, wątpliwości, indywidualne dramaty. Jest zastanawiające jak efektywne propagandowo, profesjonalnie przygotowane jest masowe manipulacyjne nabożeństwo na Jasnej Górze, o którym możemy przeczytać m.in. na łamach gazeta.pl: Trwa Wielka Pokuta.

Utrzymywanie w poczuciu winy, zamiast wsparcia, rodzaj sadyzmu, znęcania się emocjonalnego nad bezbronnymi, bo cierpiącymi, bo postawionymi przed trudnymi wyborami. I do tego niesmaczny pokaz manipulacyjnej dominacji w postaci występu tzw. egzorcysty, nijakiego księdza Piotra Glasa - jednego z najbardziej znanych, modnych, poszukiwanych super star egzorcystycznego fachu hochsztaplerów. Mistrz nadużycia władzy, szerzący niewiedzę, strach, rządzący przy pomocy administrowania ludzkim przerażeniem. Jego aktywność można śledzić w internecie, choćby tutaj. Nawet ochrzczony, mówi tam między innymi ów oszust-egzorcysta, nie jest uwolniony od demonów."
    Tadeusz Bartoś
  • 2016-10-16 16:30 | StIgnor

Tzw katolicy polscy nie lepsi od islamistów, tamci bombą, ci kodeksem karnym
  • 2016-10-16 19:07 | Claudio

Bóg dał nam wolna wole, nad która KK ma kuratelę.
    To purpuraci i czarni decydują w Polsce poprzez nakazy i zakazy, co jest dobre a co złe.
    Wniosek: W katolicyzmie nie wolnej woli!
  • 2016-10-17 03:31 | mentalist

Dotychczasowa ustawa jest bardzo dobra nie wiadomo dlaczego ktos zaczal przy tym kombinowac czy to ta dobra zmiana ktora tylko dzieli spoleczenstwo czy to inne przyczyny spowodowaly ze ktos wlozyl kij w mrowisko. Wiadomo ze kosciol i pis zyja w symbiozie i uprawiaja poplecznictwo kk dostarcza wyborcow a wzamian za to wyciaga niezle korzysci materialne (dotacje na swiatynie,odwierty,uczelnie,pensje za lekcje religii,ubezpieczenie,obrot gruntami i pewno wiele wiecej)kk jest wszedzie gdzie mozna cos skubnac zajmuje sie polityka nie moze tez dac sobie rady ze swoimi owieczkami ktore to sluchajac nauk w kosciele nie powinny dokonywac aborcji a robia to masowo i w polsce i za granica po prostu wiecej gadaja po kosciolach o polityce niz o tym do czego ich powolano .Duzo ludzi przez to odchodzi od kosciola przeciez mozna byc wierzacym bez nich.Panie niech teraz zglosza projekt ustawy zaostrzajacy kary dla pedofilow i obowiazkowych swiadczeniach na rzecz poszkodowanych przez instytucje w imieniu ktorej sprawca dzialal
  • 2016-10-17 11:05 | psr18gh

Caramba,
    U mojej córki w 6 miesiącu ciąży stwierdzono że płody są martwe. Zwłoki bliźniaków zostały spopielone a bardzo wiekowy ksiądz proboszcz zdecydował o katolickim pochówku ich prochów na cmentarzu parafialnym. Jako katolik jestem za utrzymaniem obecnej, kompromisowej ustawy. Dla mnie życie ludzkie zaczyna się od poczęcia. Znam dekalog i jest to wystarczający dokument dla katolika.
  • 2016-10-17 17:04 | Caramba

@ psr18gh
    Szacunek.
    Szósty miesiąc ... to i dla mnie człowiek.

Dla mnie życie jest już przed poczęciem, plemnik żyje i komórka jajowa żyje ale do człowieka jeszcze daleko.
    (nie jestem ekspertem) Sam kk twierdził że dusza wchodzi w płód po trzecim miesiącu ciąży i wtedy zaczyna się czlowiek.
    Jeżeli zaczyna się od poczęcia to trzeba sprawdzać podpaski, nie można człowieka wyrzucać do śmieci.
  • 2016-10-17 21:09 | to tylko ja

Chciałbym sie odnieść do tego, co napisał Claudio 2016-10-15 18:19 -
    "Jedynym ograniczeniem w liberalizmie jest wolnosc i nietykalnosc innych podmiotow.
    Katolicyzm zakłada przymusowa uniformizacje przez system nakazów i zakazów zgodnie z własna ideologia.
    Najgorsze w tej ideologii jest to, ze narzuca swoje nakazy i zakazy bez wyjątku innym.
    Gdyby prawa te miały dotyczyć tylko katolików, mógłbym to jeszcze zaakceptować. "

Szanowny Panie / Szanowna Pani
    Muszę powiedzieć, że trochę zaskoczyła mnie ta bardzo ostra opinia. Może dlatego, że od niedawna zacząłem zaglądać na to forum.
    Przecież sam Pan/Pani napisał/napisał, że jedynym ograniczeniem jest wolności nietykalność innych podmiotów. Nie jestem liberałem, ale to mi się podoba. Bo gdyby iść dalej konsekwentnie w tym myśleniu, to trzeba powiedzieć, że... człowiek w czasie życia płodowego też jest podmiotem i trzeba go chronić. I o to chodzi zapewne tzw. "obrońcom życia". Czy zdaniem Pan/Pani należy bronić jedynie dzieci z katolickich rodzin?
  • 2016-10-17 22:13 | to tylko ja

Claudio
    Byłem na Jasnej Górze przedwczoraj. Muszę powiedzieć, że nie zauważyłem, żeby ktoś chciał wywołać w kobietach poczucie winy. Wręcz przeciwnie - intencją (jak mniemam) tych którzy przemawiali, było ocalenie kobiet od samopotępiania się i smoponiżania. Wrażliwość na czyjeś cierpienie polega chyba i na tym, że rozumie się potworność wyrzutów sumienia.
    Domyślam się tylko, że niektórzy zarzucą temu sposobowi myślenia jakąś nieludzką przewrotność, ale proszę zrozumieć, że przewrotność można zarzucić i drugiej stronie. I co obrzucimy się wzajemnie obelgami? Przecież to nie rozwiązuje problemu.
    Polecam książkę Lewisa - "Dopóki mamy twarze."
    Pozdrawiam (bez niechęci).

• 2016-10-18 23:36 | Martin L

to tylko ja
    "Byłem na Jasnej Górze przedwczoraj. Muszę powiedzieć, że nie zauważyłem, żeby ktoś chciał wywołać w kobietach poczucie winy. Wręcz przeciwnie - intencją (jak mniemam) tych którzy przemawiali, było ocalenie kobiet od samopotępiania się i smoponiżania. Wrażliwość na czyjeś cierpienie polega chyba i na tym, że rozumie się potworność wyrzutów sumienia. "
    Bardzo mnie to wzruszylo piekne slowa. Rozumiem ze na Jasnej Górze zapadla rowniez deklaracja panow biskupow o pomocy finansowej , przy pomocy "Komisji Majatkowej" dla rodzin ktore maja osoby niepelnosprawne osoby wymagajacej stalej opieki. Poczucie winy i ogrom wyrzutow sumienia panow biskupow ze w pogoni za majatkiem zdradzili takie rodziny a dzisiaj chca to naprawic. Rozumiem ze tzw. "obrońcy życia" moze i pan sa gotowi do adopcji, osobistej opieki,placenia alimentow na rzecz osob wymagajacej stalej opieki. 450 tys, rozumiem ze podpisalo taka deklacje. Kosciol nazywa sie "cywilizacja zycia", oczywiscie nie jest to "cywilizacja zycie w luksusie" panow biskupow.
  • 2016-10-19 20:49 | to tylko ja

Martin L
    Dzień dobry!
    Trudno mi odpowiadać za biskupów. Nie biskupów dotyczyła moja wypowiedź. Z tego, co pamiętam, to przemawiał tam tylko jeden. (Nawiasem mówiąc - nie warto ze złości na kogoś poświęcać ważniejszej sprawy...)
    A jeśli chodzi o pieniądze, to - owszem - byłbym gotów poświęcić część moich dochodów i własnego wysiłku. Zresztą - moje pieniądze (i zapewne Pana) w postaci wydatków budżetowych są przeznaczane dziś na np. aborcje, in vitro...
    Pozdrawiam.
  • 2016-10-26 16:31 | Martin L

| to tylko ja

"A jeśli chodzi o pieniądze, to - owszem - byłbym gotów poświęcić część moich dochodów i własnego wysiłku"
    Bardzo sie z tego ciesze, byl by pan pierwszym gotowym do adopcji osoby wymagajacej opieki calodobowej od ponad 20 lat. Chce pan dac zycie to prosze wziac za nie odpowiedzialnosc. Z pewnosci a redakcja znajdzie dla pana taka osobe.
    Wie pan jaka emeryture pan dostanie za opieke, zadna. Ta nalezy sie panom biskupom i synkowi pani Szydlo. Biskupom i "obroncom Zycia" nie chodzi o ludzkie Zycie. Na "hokusach pokusach" za zarodki mozna zarobic, miec auto za 100tys. postawic akwapark jak pan Rydzyk. Podczas gdy pan na osobe dorosla dostanie 650zl. Nie bedzie pan mial uropu, chorobowego. Pojdzie pan do urzedu nie znajdzie pan pomocy, ten sam urzad daruje majatek Kosciolowi wartosci wielu milionow. Na zarodkach sie zarabia i nie trzeba nic robic, na rzeczywistym zyciu juz nie a to sie Kosciolowi nie oplaca ani "obroncom zycia". Prosze dac mnie swiadectwo slow Kosciola i "obroncow zycia". Prosze pokazac mnie organizacje "obrocow Zycia" gotowych do adopcji, czy tylko chodzi o "swietoszkowatosc" Ci sami przeciwnicy aborcji w Polsce a juz na Slowacji nie sa.
  • 2016-10-26 23:55 | to tylko ja

Szanowny Panie!
    Widzę, że co do niektórych aspektów sprawy zgadzamy się. Tak, opieka socjalna dla bardzo poważnie czy śmiertelnie chorych ludzi jest niewystarczająca. I pewnie dobrze Pan to ujął: "żadna". Może więc trzeba raczej walczyć o nią (również polityczne), a nie o prawo do aborcji. Zgadzam się też, że same zapisy zabraniające aborcji nie wystarczą.
    Nie chcę sądzić w sprawie, czy ktoś w tej materii działa szczerze, czy może jego działalność jest przejawem "świętoszkowatości". Być może i tacy by się znaleźli. Ale co? Teraz na złość im żądajmy, aby zdesperowani ludzie mieli możliwość dokonywania aborcji, żeby państwo i urzędnicy (a może i obywatele, których dochody - w przypadku wspomagania chorych - ostatecznie troszkę spadną) mieli spokój? Zaszkodzilibyśmy właśnie tym i tak już pokrzywdzonym przez życie.
    Niektóre przykłady pozytywne, które teraz - na szybko - przychodzą mi do głowy (choć nie sprawdzałem finansów tych podmiotów, wyników, dochodów prezesów itp.):
    SZLACHETNY BOHATER
    KLINIKA BUDZIK
    FUNDACJA ANNY DYMNEJ
    DOMY ARKI (WIARA ŚWIATŁO)
    OKNA ŻYCIA
    CARITAS
    MAM MARZENIE.
    Jak zapewne Pan widzi, taka działalność nie musi być motywowana religijnie. A religijna motywacja nie wyklucza przecież szczerości.
    Pozdrawiam.