Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

(15)
Żadne instytucje nie będą w stanie ucywilizować Trumpa. Będzie gorzej – mówił Sławomir Sierakowski w Poranku TOK FM.
 • 2016-11-09 14:11 | Jerzy zO.

  Powtórka z "wkurzonym wyborcą" znowu zadziałała bezbłędnie.

  Ja jednak chylę czoła przed GRU. Przetestowany na małej Polsce koncept "wkurzonego wyborcy", zadziałał bezbłędnie i w dużo większej skali. A ten numer z FBI, tuż przed samymi wyborami, po prostu majstersztyk !.
 • 2016-11-09 15:36 | tyrek

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  Ja bardzo przepraszam ale teza Pani Warakomskiej o bialych niewyksztalconych mezczyznach ktorzy jakoby byli glowna grupa wyborcow dzieki ktorej Trump wygral - jakos logicznie mi sie nie podoba bo skoro byla taka duza przewaga w glosach na korzysc Trumpa to wydaje mi sie ze musial tez dostac glosy i od Latynosow jak i od innych nacji i to sporo takich glosow.
 • 2016-11-09 17:33 | Laclos

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  @Jerzy zO.

  Podpisuje się obiema rekami pod pańskim postem. Niestety.
 • 2016-11-09 18:38 | jacek2

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  @Jerzy zO Ja rowniez ...!!! Zdumiewaja podobienstwa kampanii wyborczych Trumpa i PIS w 2015 ... Czy ktos wie jaka agencja PR odpowiadala za prowadzenie czarnych kampanii PIS w 2015...??!
 • 2016-11-09 18:54 | HI-polit

  Wybory Prezydenta w USA a sprawa Polska.


  Kłamstwo i populizm w kampaniach wyborczych popłaca i zwycięża.
  Społeczeństwo słucha bezkrytycznie oczekiwanych przez siebie populistycznych i kłamliwych haseł.
  Oby Donald Trump stał się rzeczywiście Prezydentem wszystkich Amerykanów, czego w kampanii wyborczej jako Republikanin specjalnie nie akcentował.
  Podobnie w powyborczym przemówieniu o swej Prezydenturze "wszystkich" Polaków mówił Andrzej Duda i ta najważniejsza sztandarowa obietnica od początku legła w gruzach z łamaniem Konstytucji, której się sprzeniewierza choćby w spawie Trybunału Konstytucyjnego i zaprzysiężenia prawomocnie wybranych 3 Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
  Odnośnie strategicznej polityki USA Donalda Trumpa wydaje się jednak pewne, że można się spodziewać "amerykanizacji" Ameryki, który to trend moim zdaniem nie będzie zbyt korzystny dla Polski - choćby z przyczyn militarnych,z trendem nacjonalistycznym w sensie "Ameryka dla Amerykanów".
  Donald Trump ponadto obiecywał Amerykanom budowę muru przed "inwazją" Meksykanów i innych emigrantów.
  Jawi się od razu sprawa zakupu przez Antoniego Macierewiczu mało pojemnych śmigłowców "Black Hawk" z USA zamiast znacznie pojemniejszych i uniwersalnych w obronie Polski (w tym 500 kilometrowego wybrzeża)europejskich helikopterów "Caracal" z Francji.
  Businessman Donald Trump z pewnością "wydusi" atrakcyjne dla Amerykanów ceny i ponadto nie będzie przypuszczalnie kwapił się do obrony terytorialnej Polski przed swym przyjacielem Władimirem Putinem.
  Pożyjemy, zobaczymy. Trudno.
  Demokracja ma swoje prawa i należy pogodzić się z wyborem amerykańskiego społeczeństwa w tym poważnie wyobcowanej Polonii amerykańskiej.
 • 2016-11-09 22:19 | azur

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  Bez przesady z tym Kaczyńskim, ma 67 lat, a wygląda na 80. Czy będzie wieczny jak Lenin?
 • 2016-11-09 23:13 | slawek52

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  Moim zdaniem za wcześnie aby zwiastować jaka będzie prezydentura Trumpa i co ona oznacza dla Polski. Na razie do objęcia urzędu Trump ma ponad 2 miesiące. O autokracje JK tak bym się nie bał po teraz niepewność USA jako sojusznika będzie silnie zmieniało sytuacje geopolityczną Polski i buńczuczność JK.
 • 2016-11-10 00:05 | mr.off

  A moze by tak zaczac od PRZYCZYN zwyciestwa D.Trumpa ?!

  Zamiast komentarza fragment rodzinnej konwersajci ojca z corka via e-mail:

  "Nie wierzę tato, że to się dzieje naprawdę. Nie dość że żyję w 'takim' kraju, to teraz już w 'takim' świecie. Zastanawiam się czy za 10 lat nie będę żyła pod ziemią w obozie, mając takie poglądy polityczne, a nie inne"

  a.
  *
  Gdy kawalek czasu temu przymierzalas sie do doktoratu nt. 'Occupy Wall Street" podeslalem Ci troche tekstow pokazujacych, generalnie, ze Ameryke/Zachod dopadl gleboki ideologiczny kryzys kapitalizmu (jako idei politycznej i ekonomicznej) podpierajac te teze tekstami prof. J.E. Stiglitz'a z Columbia University ( np. http://prosyn.org/kNmMusL czy http://www.vanityfair.com/news/2011/05/top-one-percent-201105)

  I innych (np. z Princetown) pokazujacych liczaca 65 mln amerykanskiego luda podklase ekonomiczna tzw 'working poor' (majacych prace, ale nie dosc dochodow, by zaplacic elementarne rachunki, w tym za mieszkanie, zywnosc) , z ktorych wywodzi sie 25 % amerykansich dzieci.

  Zestawiajac to z bajkami nt globalnego swiata amerykanskiego politologa F.Fukuyamy ('Koniec Historii") czy dokumentami typu 'INSIDE JOB" (Ch.Fergusona) nominowany do Oskara.

  It'd.

  Procesy spoleczne wywolujace rewolucje (np. czyniac prezydentem USA D.Trumpa) trwaja latami, czasem pokoleniami. Ty jestes dalej za mloda, by je widziec i do konca rozumiec. Zreszta, to nie Twoja dzialka. Nie Twoja rola. Nie Twoja odpowiedzialnosc.

  Problem w tym, ze to setki milionow/miliardy takich jak Ty Obywateli Zachodu zaplaca za pustke we lbach tych niby rozgarnietych (think tanki Zachodu zaplacone przez Wall Street) dajacych glowe/legimitymizujacych zbrodnie Wielkiego Kapitalu przeciw Ludzkosci (elementarne detale we wspomnianym wyzej "Inside Job" i tekstach prof. Stiglitza).

  Sorry Dzieciak.
 • 2016-11-10 07:58 | Jarek16

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  @Tyrek, Teza pani redaktor broni się odnośnie koloru skóry. Wśród białych Trump miał przewagę 58/37. Natomiast wśród czarnych, azjatów i latynosów wyraźną przewagę miała Clinton 88/8, 65/29, 65/29. Trump wygrał ponieważ biali poszli tłumnie do wyborów o czym świadczy fakt, że oddali w tych wyborach 70% wszystkich głosów, co nie odzwierciedla już dawno proporcji wśród obywateli USA. Jednak białe kobiety głosowały na Trumpa, co kłóci się z tezą pani redaktor. Najwyraźniej demokraci mieli problem z mobilizacją elektoratu.
 • 2016-11-10 08:03 | Jarek16

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  @tyrek Jeszcze jedna uwaga. Trump uzyskał przewagę w głosach elektorskich, ale wydaje się ,że uzyskał mniej głosów bezpośrednich wyborców niż Clinton.
 • 2016-11-10 10:10 | bacz14

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  Cytat z S. Sierakowskiego:
  "Za wybór Trumpa będziemy płacić my, czyli Europa Zachodnia i Polska Nie możemy spodziewać się już jakichkolwiek nacisków ze strony Zachodu, a to oznacza 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego.Żadne instytucje nie będą w stanie ucywilizować Trumpa. Będzie gorzej. Amerykańscy politycy nie byli w stanie zapobiec wzrostowi nierówności, które narastały przez tyle lat, i dziś też nie będą potrafiły przeciwstawić się nawet najbardziej kontrowersyjnym decyzjom Trumpa."

  Cenię opinie p. Sierakowskiego dotyczące sytuacji w Polsce, natomiast ta wypowiedź świadczy o kompletnym niezrozumieniu mechanizmów i zasad funkcjonowania amerykańskiej polityki. Stosowanie prostej analogii, że rządy Trumpa = 20 lat władzy piso-bolszewii, to typowy paralogizm. Pomijam już biologię, która (wcześniej raczej niż później "zajmie się" gensekiem) i odniosę się do innych przyczyn - dlaczego prezydentura Trumpa nie pomoże Kaczyńskiemu.
  Jeśli Trump faktycznie chce poprawić stosunki z Putinem, to tandem Macierewicz-Kaczyński, ze swoją "genetyczną" rusofobią, zapewne zostanie uznany za poważną przeszkodę. Podobnie ze wschodnią flanką NATO - może być jedną z pierwszych "ofiar" nowej polityki zagranicznej USA. A to mogłoby oznaczać katastrofę polityki bezpieczeństwa prowadzonej przez Pis.
  Trump zapewne dostanie raport dot. spraw polskich, nie widzę żadnego powodu, dla którego miałby sprzyjać - abstrahując już od kwestii rosyjskiej - władzy, która stosuje autorytarne metody i łamie zasady demokracji, z których Amerykanie są tak dumni. Myślę, że ze względu na brak doświadczenia, będzie polegał na informacjach i opiniach dostarczonych przez Dep. Stanu, a te są jednoznacznie niekorzystne dla rządu Pis.
  Trump wypłynął na retoryce "antyestablishmentowej" ale twierdzenie, że żadne instytucje nie potrafią go ucywilizować, to kompletny nonsens! Senat i Kongres są republikańskie (i bardzo dobrze, bo to zapobiegnie jałowej obstrukcji), i raczej nieprzychylne Trumpowi, co oznacza, że będzie on musiał z nimi ściśle współpracować, żeby móc skutecznie rządzić, a to oznacza rezygnację z najbardziej bezsensownych pomysłów (o ile w ogóle Trump brał je na poważnie). Absolutnie nic nie wskazuje na to, żeby zasada "check & balance" mogła być zagrożona. Innymi słowy: Trump nie będzie miał innego wyjścia jak ściśle współpracować z tym właśnie politycznym establishmentem. Więcej szkód w polityce zagranicznej USA wyrządził Obama z Clintonową (ów idiotyczny "reset", Bliski Wschód etc), które później próbował ,nieudolnie, naprawiać.
  Paradoksalnie totalny brak doświadczenia Trumpa w tym zakresie, może być powodem, dla którego polityka jego administracji będzie zadziwiająco mało kontrowersyjna i przewidywalna. Demonizowanie Trumpa a priori prowadzi do ślepego zaułka.

  A co do rządów piso-bolszewii, to - podobnie jak to się stało z komuną - zostaną one obalone przez ekonomię, w szerokim jej znaczeniu, w połączeniu z arogancją, butą, pazernością, miernotą i nieudacznictwem przedstawicieli "dojnej zmiany". Dopóki będzie kasa na igrzyska, dopóty nic/nikt ich rządom nie zagrozi. Gdyby komuna była w stanie zapewnić obywatelom dobra konsumpcyjne w wystarczającej ilości, to zapewne trwałaby do dzisiaj :) i w tej kwestii, niestety, niewiele się w polskim społeczeństwie zmieniło. Najsmutniejsze jest to, że na naprawę szkód wyrządzonych przez piso-bolszewię nie będzie pieniędzy...
 • 2016-11-10 13:27 | jacek2

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  Gdyby komuna była w stanie zapewnić obywatelom dobra konsumpcyjne w wystarczającej ilości, to zapewne trwałaby do dzisiaj :) i w tej kwestii, niestety, niewiele się w polskim społeczeństwie zmieniło......

  Niestety jestesmy glupim spoleczenstwem , od setek lat zaczadzonym przez KRK... :-(
 • 2016-11-10 16:50 | slima11

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  a ja nie cenię pana Sierkowskiego.Bo dziś nie czas na gadające głowy i wymądrzania się.,którego nikt nie słucha.To taka do tyłu działalność.Z tym ,że nieszkodliwa ,a skutki takie same jak Kropotkina i kumpli.
 • 2016-11-10 19:10 | abchaz

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  bacz14
  Sławetny tandem jest darem Niebios dla Putina i jednocześnie w niczym nie wadzi Trumpowi w zamiarze "płać za ochronę" (KRYSZA po rusku).
  Trump zapewni jakąś KRYSZĘ mrugając jednocześnie do Putina by się tym za bardzo nie przejmował.Jeżeli "coś" się wydarzy to tylko dlatego,że płacili za mało i nieterminowo.
 • 2016-11-10 23:53 | woytek

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski?

  Polska to jest kraj podzielony, tak samo jak inne kraje. Skutki zwycięstwa Trumpa będą różne dla przeciwników globalizmu w Polsce i inne dla zwolenników niewoli ekonomicznej jaki zafundowali Polsce kombatanci transformacji własnościowej.
  Zwolennicy niewoli ekonomicznej w Polsce i dalszego jej zadłużania, będą dalej hetkami pętelkami agresywnego globalizmu. Przeciwnicy zniewolenia ekonomicznego Polski czekają na Godota. Trump zadeklarował przywrócenie wielkości Ameryce i miejmy nadzieję, że to będzie realizował .
  O deklaracji przywrócenia Polsce suwerenności i zapenienia jej mieszkańcom dobrobytu nie słyszałem.
  Polska powinna sama sobie zapewnić dostatek i wolność podejmowania decyzji zgodnej z interesem jej mieszkańców. Polacy powinni głosować na prezydentów tej klasy co Trump , a nie na wasali wojującego globalizmu.