Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

(14)
Czy Demokraci mają szansę wygrać kolejne wybory?
 • 2016-11-12 14:20 | azur

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Amerykanie przerabiają polski wariant, a Putin już od zeszłego roku zaciera ręce.
 • 2016-11-12 14:50 | woytek

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Pan Tomasz Zalewski widocznie nic nie zrozumiał z powagi tego wydarzenia, jakim były ostatnie wybory. Chciejstwo wielu komentatorów rozmija się z rzeczywistością i odczuciem wyborców. Media głównego nurtu powinny wymienić wszystkich naczelnych redaktorów, którzy indoktrynowali wyborców nachalną propagandą mającą zapewnić zwycięstwo rodzinie Clinton. Wynik wyborów są również wielkim protestem przeciwko mediom. Panowie redaktorzy dalej nie godzą się z wynikami wyborów i podjudzają młodych ludzi do uczestnictwa protestach przeciwko legalnemu wynikami wyborów. To jest dopiero skandal godzący w fundamenty demokracji.
 • 2016-11-12 21:38 | jakowalski

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  NIE ma problemu prawicowego populizmu - jest tylko problem z uwiądem zachodniej lewicy, zdominowanej, jak to zresztą zauważył autor tego artykułu, przez „tęczową koalicję”: mniejszości etniczno-rasowe i seksualne, feministki i inne ugrupowania kierowane przez wielkomiejskie elity, gardzące niewykształconymi, religijnymi i konserwatywnymi „burakami” (rednecks) z prowincji. To nie jest już więc lewica, a tylko liberałowie, a oni nie maja przecież szansy zyskać głosów ludzi pracy, jako że nie ukrywają oni swej pogardy dla ludzi pracy.
 • 2016-11-12 22:59 | alta

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Przedwyborcza, nietrafna narracja oraz manipulacje Demokratów ich zgubiły. Hillary musiała wygrać!! Nawet kosztem Sandersa, stad rezygancje dwóch pań, szefów DNC (Krajowego Komitetu Demokratów) Wasserman-Schulz i D. Brazille. Utrzymanie status quo nie spodobało się większości amerykańskiego elektoratu. Trump wygrał w 61% amerykańskich powiatów, zaś Clinton w 34% (głównie miejskich). Przypominam, że powiaty (counties)są podstawowymi jednostkami w wyborach, które organizują lokalu wyborcze i administrują. Na marginesie, counties w USA nie można tłumaczyć jako hrabstwa, gdyż już w 1776 roku zerwano z ustrojem monarchicznym, przyjmując republikańską formę rządów i tym samym odrzucając angielskie rozwiązania prawne. Przyjęcie np. tytułu angielskiego "sir" przez Amerykanina rodzi konieczność zrzeczenia się obywatelstwa USA!!!
 • 2016-11-13 08:00 | axiom1

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Coz to za konkluzja "Ameryka podaza w prawo"

  Dlatego ze po 40 latach kolejnych deficytow budzetu, rekordowych dlugach handlowych, gigantycznym dlugu publicznym, gigantycznym dlugu gospodarstw domowych, 47 milionach na kartkach zywnosciowych,.... stracie 20 milionow miejsc pracy i stracie 70 tys biznesow ktore przeniosly sie za granice,.....wreszczie zauwazyli ze to trzeba naprawic ?
 • 2016-11-13 10:21 | azur

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Raz w lewo, raz w prawo, kierowcy to wiedzą.
 • 2016-11-13 13:40 | zet32

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Ameryka nie skreca ani na prawo ani na lewo. Nie byla bardziej lewicowa gdy wybierala Obame, a bardziej prawicowa, gdy teraz Trumpa a przedtem Busha.
  Demokraci, i prasa, zapomnieli o tym co powiedzial Lincoln: Można oszukiwać wszystkich przez pewien czas, a część ludzi przez cały czas, ale nie da się oszukiwać wszystkich przez cały czas.
  W odroznieniu od tutaj piszacych, w tym dziennikarzy Polityki, nie wypowiadam opinii uslyszanych od osob trzecich. Przez kilkanascie lat bylem dzialaczem Partii Demokratycznej w USA, bralem udzial w kampaniach wyborczych, itp. Polityka.pl, jak wiekszosc prasy amerykanski przez miesiace usilowaly wpajac, ze osoby nie glosujace na Clinton, maja poziom neandertalczyka. Polityka.pl i prasa amerykanska byly zbyt pewne siebie i w jakims sensie za to zaplaca. Ale przede wszystkim zaplaca tysiace ludzi, ktore uwierzyly w ich manipulacje. I nie poszly glosowac.
 • 2016-11-13 15:24 | abchaz

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  B.Sanders potrafi dotrzeć do ludzi.
  Jego odezwa do Demokratów robi wrażenie.

  http://www.nytimes.com/2016/11/12/opinion/bernie-sanders-where-the-democrats-go-from-here.html
 • 2016-11-13 15:47 | Oleind

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Prawica, lewica - te określenia nie sa juz tak precyzyjne jak kiedyś, a już na pewno nie można ich przyłożyc do obu wielkich amerykańskich partii.
  Gdyby mówić o polityce zagranicznej, w ogóle nie widac było różnic miedzy nimi w ostatnich kadencjach. Trump moze się tu wyróżnić pozytywnie.
 • 2016-11-13 17:02 | Klusia11

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Male przypomnienie:
  Wszyscy kongresmeni sa wybierani co dwa lata na dwuletnia kadencje
  Natomiast senatorowie maja 6 letnia kadencje I 1/3 z nich podlega wyborowi co 2 lata
 • 2016-11-14 01:26 | Herstoryk

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  "W Stanach Zjednoczonych jest tylko jedna partia - Partia Posiadaczy, mająca dwa prawe skrzydła: Demokratów i Republikanów. Republikanie są ździebko głupsi, bardziej nieustępliwi i doktrynerscy w swoim kapitalistycznym laissez-faire'yźmie od Demokratów, którzy wydają się bardziej przymilni, ładniejsi, bardziej(przynajmniej do niedawna) skorumpowani i bardziej skłonni niż Republikanie do robienia drobnych ustępstw gdy biedota, Czarni, czy anty-imperialiści zaczną wymykać się spod kontroli. Ale zasadniczo między tymi dwoma partiami nie ma różnicy"
  Gore Vidal, http://www.goodreads.com/quotes/7320654-there-is-only-one-party-in-the-united-states-the
 • 2016-11-14 09:09 | alfie33

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Pogarda dla niewykształconych białych (co oznacza bez wykształcenia wyższego, bo ci "bez wykształcenia" w większości skończyli szkołę średnią - high school, w wielu wypadkach też jakieś dodatkowe kursy zawodowe) jest podszyta podwójnym standardem. Najwyraźniej liberalnym, wielkomiejskim środowiskom, zwłaszcza elitom, nie przeszkadza fakt, że mniejszości rasowe które popierają w USA w wyborach demokratów, to także w większości ludzie o niskim wykształceniu. W dodatku Afroamerykanie (a to wśród nich Clinton miała największe poparcie około 88%) też są w dużej mierze religijni, konserwatywni światopoglądowo, zwłaszcza w stosunku do osób LGBT. Ta "tęczowa" koalicja jest pełna sprzeczności. Przykładowo muzułmanie w USA także nie są przychylni ruchom LGBT. Braterstwo przeciwników islamofobi, kobiet feministek, środowisk LGBT jest więc koalicją doraźną, bo mają wspólnego przeciwnika, ale wcale to nie oznacza, że wyznają podobne ideały.
 • 2016-11-14 09:51 | panszir

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  Bardzo dobra analiza. Brawo dla Autora. Moje refleksje na kanwie: "Liberalna lewica" - to był kiedyś oksymoron! Niegdyś lewica to byli ci, którzy pochylali się nad losem maluczkich, lud nazywali "solą ziemi", czerpali z wartości "plebejskich" i starali się reprezentować interesy ludu wobec establishmentu. Dzisiaj "lewica" to część establishshmentu, która określa lud per „buraki” (rednecks), gardzi plebejskością tudzież stojącymi za nią wartościami i traktuje ludzi z gminu jako przeciwników w budowie nowego, lepszego świata (brave new world). Nic dziwnego, że masy ludowe nie czują związku z tego typu "lewicą" i poszukują kogoś nowego, kto będzie na forum publicznym wyrażał ich stanowisko i reprezentował interesy. To oczywiście nie jedyny powód sukcesów politycznych takich polityków jak Hajder, Le Pen, Kaczyński czy Trump, ale bez wątpienia czynnik istotny.
 • 2016-11-15 16:51 | Negortin

  Re:Ameryka skręca w prawo. Czy Demokraci otrząsną się z porażki?

  @alfie33:

  To chyba oczywiste, że ludzie czy grupy społeczne zawiązują koalicje
  często doraźne by walczyć ze wspólnym wrogiem.
  Nie widzę nic dziwnego, że LGBT i muzułmanie mogą być po tej samej
  stronie barykady, gdy ich prawa są zagrożene przez tego samego przeciwnika.
  Przecież to samo miało miejsce w Polsce przed i w '89.
  Gdy wspólny przeciwnik (PZPR) został odsunięty od władzy solidarnościowa
  koalicja rozsypała się na kawałki w bardzo szybkim tempie,
  bo okazało się, że poza jednym wspólnym celem tych ludzi niewiele łaczyło.