Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

(22)
Trudno się rozwijać, gdy firmy nie inwestują, a rząd nie wydaje unijnych funduszy. Plan Odpowiedzialnego Rozwoju na razie jest Planem Braku Rozwoju.
 • 2016-11-15 16:01 | snakeinweb

  To bardzo dobra wiadomość.

  To bardzo dobra wiadomość. Jak widać dobrej gospodarki nie da się zastąpić zaklęciami i pięknymi prezentacjami PowerPointa.

  Nowoczesne gospodarki potrzebują coś takiego jak pewność prawna i w miarę stabilne warunki rozwoju. Wprowadzając quasi faszyzm i atakując centralne instytucje prawne PiS uderzył w jądro stabilizacji i pewności prawnej potrzebnych dla inwestycji i rozwoju.

  Możliwe, że właśnie to wyjaśnia w dużej części te świeże liczby.
 • 2016-11-15 16:42 | Withold

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  "Polacy do kraju wcale nie wracają, brakuje rąk do pracy, a ostatnim ratunkiem dla naszej gospodarki stały się zastępy Ukraińców."

  Wie Pan jakie to szczęście kiedy ukochana osoba nagle przestaje suszyć codziennie głowę słowami "Dlaczego mnie z Polski wywiozłeś?" I za to dziękuję "dobrej zmianie".
  Co do "uchodźców" z Ukrainy. Rząd niemiecki pracuje pełną parą nad ustawą, aby ich legalnie ściągać do Niemiec i chętnie ulży rządowi polskiemu w ich "utrzymaniu".
 • 2016-11-15 17:52 | sebsara

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  100 tys miejsc pracy ubyło od początku roku (ze statystyk) to normalne
 • 2016-11-15 19:39 | mumrak

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Mleko już się rozlało.
  A nie da się zalecać do dwu panien jednocześnie. Obecny rząd w pierwszej kolejności zrobił 500+ czyli socjał.
  Zrobił go nieprzemyślanie i zakłócił równowagę. Od tej pory im bardziej się stara, tym gorzej wychodzi.

  Rozwój i biznes nie chcą żadnej rewolucji, tylko spokoju i przewidywalności. Cenią sobie rzetelność, wiarygodność i profesjonalizm. Biznes już wie że tego brakuje, zwykły wyborca jeszcze nie. I dlatego PiS-owi jeszcze nie spada.
 • 2016-11-15 21:21 | azur

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Jak wzrost spadnie do zera, Szydło powie, że winni są Marsjanie.
 • 2016-11-16 08:19 | trawadopkolan

  strefa wolna od podatku utrzymana Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  strefa wolna d podatku utrzymana na dotychczasowym poziomie, wbrew obietnicom przedwyborczym i wbrew wyrokowi TK, uchwalono to wczoraj wieczorem. czemu o tym nie piszecie?
  pozdrawiam,
 • 2016-11-16 08:53 | chemou75

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Nie wchodząc w wartościowanie zaistniałej sytuacji (bo trudno się cieszyć ze spowolnienia gospodarczego własnego kraju) należy zwrócić uwagę, że w opinii NBP/IE spadek inwestycji wynika wprost ze słabego tempa realizacji funduszy z nowej perspektywy finansowej środków z UE. Odbicie ma nastąpić w przyszłym roku i to gwałtowne, oczywiście, jeśli inne warunki nie zmienią się drastycznie. Oczywiście otoczenie decyzyjne związane z karuzelami kadrowymi i niepewną legislacją nie sprzyja inwestycjom, jednak to może być prawdopodobny scenariusz, tzn. jednak odbicie do góry inwestycji i PKB. Analiza opiera się na danych GUS, które wskazują spadek inwestycji wyłącznie w kategoriach objętych wydatkowaniem funduszy z UE, tj. w budownictwie sieci transportowej. Wątpliwość budzi fakt, iż spowolnienie inwestycji jest tak głębokie. Tak głęboki spadek może być raczej związany z antycypowanym zwiększeniem transferów rządowych (500+) finansowanym obecnie wzrostem długu, ale de facto podwyżką wszystkich podatków i to dla przedsiębiorców w następnych latach, co od razu odbija się na ich decyzjach inwestycyjnych, a potem na płacowo/zatrudnieniowych. Pisze o tym Bukowski et al. tu: https://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/strukturasfp.pdf na str 54. W takim scenariuszu, którego NBP nie rozważa spowolnienie będzie trwałe i zacznie się od spadku inwestycji.
 • 2016-11-16 09:03 | axiom1

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Polska gospodarka nigdy nie rosla po 89. Tepo wzrosku PKB zawsze bylo mniejsze od tepa wzrostu zadluzania kraju.

  O wzroscie gospodarczym nawet nie mozna marzyc. Trezeba miec wlasne, polskie, narodowe firmy, wasne konkurencyjne produkty, wlasny kapital....

  W Polsce tworczosc intelektualna jest na poziomie zerowym a kapital wypracowywany przez polakow w Polsce jest oddawany pod zarzad w obce lapy. Jak w koloniach. Nie ma warunkow do rozwoju.

  Co trzeba zrobic ? Wyrzucic religie ze szkol, uwolnic zdolnosci tworcze polakow spod domoninacji religijnego zabobonu, zreformaowac sektor finansowy odzyskanc nad nimm kotrole i zmusic aby pracowal doe polskiej gospodarki zamiast miedzynarodowej oligarchi.
 • 2016-11-16 09:16 | Widoknamorze

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Dlaczego wszyscy uparli się zrobić z M. Morawieckiego jakiego znawcę rynków albo wielkiego menedżera. Historyk z wyksztalcenia, urzędnik w Urzędzie Integracji Europejskiej. W latach 1998-2002 z ramienia AWS w Dolnośląskim Sejmiku. A potem od razu doradca prezesa i dyrektor banku. Typowa kariera polityczna i tylko dzięki koneksjom dostał się do bankowości. A potem był w banku na takich stanowiskach na których trudno cos popsuć jeśli się umie słuchać. No i nabrał chłopina przekonania o swoim geniuszu ekonomicznym, bebzi o milionie aut elektrycznych, polonizacji i innych pisowskich głupotach a „Naczelnik” (który nawet nie umie się posługiwać karta bankomatowa) ma go za speca od gospodarki. I to nie jest żaden hejt – taka jest prawda.
 • 2016-11-16 10:45 | essere

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Brak mi kilku uwag do niektorych komentarzy:

  'mamy ogromne opóźnienia w wydawaniu unijnych funduszy'

  A to nie jest tez tak, ze PiS i PO/PSL sie zra w wojewodztwach, jak wydawac te pieniadze i to jest wazny powod przychamowania?


  'niskie bezrobocie staje się powoli przekleństwem, a nie błogosławieństwem. Polacy do kraju wcale nie wracają, brakuje rąk do pracy'

  A moze jakas uwaga o tym, jakie to sa place? 1200zl? Moze dlatego ludzie nie chca wracac?

  Rozumiem Pana antyrzadowe nastawienie, ale unikanie zajrzenia d=pod dywan (walki buldogow) jest nie do konca rzetelne.
 • 2016-11-16 11:37 | MMK

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  " Szydło powie, że winni są Marsjanie."
  raczej będzie standardowa śpiewka, czyli winni UE/Tusk, totalna opozycja/KOD i zakamuflowana kryptokomuna (czyli /wszyscy niepisowcy). ;)
 • 2016-11-16 14:49 | woytek

  Re: Winien jest obecny rząd

  Rząd stał się niewolnikiem obsesji politycznych kilku osobników z PiS.
  Złotówka traci na wartości w tempie zastraszającym, czyniąc wymianę handlową nieprzewidywalną. Samoloty dla ViP kupione parę dni temu , zdrożały w ciągu kilku dni o parę procent . Jak tak dalej pójdzie , to pośpiech w podpisaniu tej umowy, którym tak się chwalił minister obrony narodowej , odbije się czkawką . Te samoloty mogą realnie podrożeć w złotówkach nawet o 25 procent w chwili ich otrzymania . Tak samo będzie z innymi umowami handlowymi. Spekulanci globalni dewastują rynek brakiem przewidywalności kursu złotówki.
  Ten głupi rząd padnie ofiarą własnej głupoty , nie przyjmując Euro jako waluty stabilnej. Spekulacja globalistów doprowadzi małe kraje do kryzysu politycznego , którego tragiczne skutki nie potrafią sobie wybrazić małe główki obecnych kierowników politycznych IV RP.
 • 2016-11-16 20:36 | Withold

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  @azur MMK
  " Szydło powie, że winni są Marsjanie"

  Szydło powie i będzie miała stuprocentową rację "Sami tego chcieliśta", bo ona nie spadła z Księżyca ani tym bardziej z Marsa. "Sami mnie wybraliśta"
 • 2016-11-16 20:54 | woytek

  Re:To zasługa polskiego rządu.

  Ekonomii to ten rząd IV RP powinien się uczyć w szkole ekonomicznej imienia gen. Kuklińskiego . Właśnie prez. Duda usankcjonował tę szkołę ekonomiczną awansując słynnego ekonomistę z pułkownika na generała. Pułkownik stosował podstawowe zasady własnej ekonomii. Pracował ambitnie w jednej firmie , ale inna zaoferowała mu lepsze warunki więc przeszedł do firmy konkurencji. Pułkownik kierował się rachunkiem ekonomicznym.
  Obecna ekipa wysługuje się za darmo kilku firmom globalnym, które spekuluja na żywym ciele narodu . Rządząca ekipa ambitnie pracuje na sukces tych firm globalnych, które doją ile mogą IV RP, posługując sie spekulacyjnymi metodami. Gdyby zastosowali metodę gen.Kuklińskiego to wasale globalizmu by przeszli pod opiekę innej firmy, która by ich i naród lepiej wynagrodziła za wasalizm.
  Imieniem gen. Kulińskiego powinien zostać nazwany wydział ekonomii Uniwersytet Warszawskiego. Na naukę nigdy nie jest za późno, panowie kombatanci własnych obsesji.
 • 2016-11-16 23:13 | Aspiryna

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Posel Jaroslaw K. juz wie kto jest winny!

  Patrz na cytat:
  "Kaczyński zapowiedział – bez wchodzenia w szczegóły – dalsze reformy: oświaty, służby zdrowia, sądownictwa, administracji gospodarczej, kultury, szkolnictwa wyższego, a także samorządu, „żeby nie można było organizować klik samorządowych”.

  Prezes PiS zapewnił, że pieniędzy na to wszystko nie zabraknie dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i wzrostowi gospodarczemu. Na uwagę, że wzrost polskiego PKB ostatnio jednak spowolnił, Kaczyński odparł, że „są bardzo dziwne blokady”. – Na przykład są na pewne cele pieniądze, a przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi nie chcą podejmować różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych, zyskownych dla nich, bo uważają, że lepiej zaczekać, aż wrócą dawne czasy. Ale zapewniam, że nie wrócą – powiedział Kaczyński."
 • 2016-11-17 01:27 | antónio

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  axiom1

  ''zreformaowac sektor finansowy odzyskanc nad nimm kotrole i zmusic aby pracowal doe polskiej gospodarki zamiast miedzynarodowej oligarchi''.

  Jak zmusić?? Perswazją czy szpicrutą ??
 • 2016-11-17 19:04 | Claudio

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Jeszcze niedawno cieszył sie uznaniem jako 'Bangster' w Polityce. Okazuje sie, ze jest zwykła marionetka Kaczyńskiego.
  Jego plan jest marnym cieniem planu Hausnera a on sam gra pod dyktando Prezesa.
  Niestety poraz który okazuje sie, ze jabłko nie daleko pada od jabłoni.
  Kariera w bankowości była czystym przypadkiem i teraz wychodzi, ze nie ma w PiS nic do powiedzenia.
  Morawiecki asygnuje jak kukiełka pomysły ideologiczne geniusza z krynicznego przybytku narodowosocjalistycznej pseudoekonomii.
  Suma sumarum przyznał, ze mamy spowolnienie na całego.
  Nie ma co żałować tego oszołoma autarkizmu, polonizacji banków etc!
 • 2016-11-17 19:12 | Claudio

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Odzyskać kontrole nad stołkami dla Misiewiczy w bankowości!
  Kto jeszcze ma złudzenia? Chyba tylko beton kleronacjonalistyczny czyli zdyscyplinowane 15% elektoratu RP na czele z episkopatem i moherami Rydzyka!
 • 2016-11-19 15:20 | kaesjot

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  woytek
  Zastanów się co jest lepsze - kupowanie cudzych produktów czyli wydawanie własnych pieniędzy a praktycznie zadłużanie się czy też sprzedawanie własnych produktów czyli zarabianie czyli Twoje zasoby rosną.
  Rozważmy następującą sytuację:
  Przedmiotem handlu jest produkt , który kosztuje 1000 EUR a jego koszt wytworzenia - 4000 PLN.
  Gdy 1 EUR=3,50 PLN kupując go musisz wydać 3500 PLN ale żeby sprzedać wyprodukowany przez siebie musiałbyś dostać za niego min. 1143EUR a to zmniejsza szansę sprzedaży.
  Gdy 1 EUR=4,50 PLN kupując ten produkt musisz wydać 4500 PLN a to o 12,5% więcej niż kosztuje jego wytworzenie u siebie. Z kolei jeśli sprzedajesz wytworzony u przez siebie to opłacalna dla ciebie będzie już cena 889 EUR zatem większa szansa sprzedaży a jak sprzedaż za 1000 EUR to masz 500 PLN zysku i możesz dać 10% podwyżki swym pracownikom a jeszcze Tobie stówka zostanie.
  Generalnie wzrost wartości naszej waluty czyni bardziej opłacalnym import co wiąże się ze spadkiem zapotrzebowania na pracę dla własnych pracowników czyli ze wzrostem ich ubóstwa , spadkiem siły nabywczej a zatem również spadkiem możliwości zbytu importowanych produktów.
  W przypadku spadku wartości naszej waluty bardziej opłacalne staje się wytwarzanie u siebie i sprzedawanie innym.
  Oczywiście optymalnie jest, gdy te dwie formy - importu i eksportu wzajemnie się bilansują ale u nas ostatnim politykiem, który się tej zasady trzymał był tow. Wiesław.
  Jasne, że pojedynczy, mały czy nawet średni przedsiębiorca może to mieć w d.... ale w skali państwa ktoś tego musi pilnować i egzekwować dostępnymi mu środkami.

 • 2016-11-22 13:00 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Słyszeliście może o strajkach przedsiębiorców dawniej np. w Chile, a dziś w Wenezueli?
 • 2017-05-18 10:40 | mikos

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  W tym roku odnotowano wzrost PKB 4% wiec bardzo duzo i jest to tez znaczacy wzrost w porownaniu z poprzednim rokiem. Do takiego wzrostu przyczyniaja sie takie firmy jak spedycja MW Spedition które mocno budują Polski sektor logistyczny i napędzają wymiane handlową import export
 • 2017-05-18 18:03 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka rośnie najwolniej od lat. Winien jest obecny rząd

  Mikos
  Według Banku Światowego PKB wzrastał w Polsce następująco:
  2000 4.6%
  2007 7.0%
  2008 4.2%
  2009 2.8%
  2010 3.6%
  2011 5.0 %
  2012 1.6%
  2013 1.4%
  2014 3.3%
  2015 3.9%
  2016 2.8%