Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Jezus był uchodźcą? Sam Kościół jest w tej sprawie podzielony

(1)
2016-12-28 15:11 | Haszszu
Ks. prof. Józef Naumowicz kombinuje 'jak koń pod górę' aby nie uznać, że Jezus nie był uchodźcą. Uchodźcą, nie trzeba być, uciekając do innego kraju, wystarczy, że jest się zmuszonym uchodzić z miejsca zamieszkania. Stąd za uchodźców uważa się również Syryjczyków, którzy nie opuścili Syrii ale opuścili miejsce zamieszkania ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności. Takich uchodźców jest obecnie w Syrii ponad 7 milionów. Oczywiście w prawie międzynarodowym zdefiniowano uchodźcę jako opuszczającego swój kraj, lecz zrobiono to dla celów prawnych, natomiast nie zmienia to faktu, że jedni i drudzy potrzebują pomocy. Stosowanie obecnej definicji prawnej uchodźcy, do statusu uchodźcy z przed 2000 lat, trzeba uznać za obrazę rozumu. Na końcu uwaga. Judea wchodziła w skład Imperium Romanum jako królestwo cieszące się dużą autonomią i odrębnym systemem prawnym, który był stosowany do autochtonicznych mieszkańców Judei. Herod Wielki, przed terrorem którego, uciekała rodzina Jezusa, był królem Judei z łaski Rzymu w latach 37 - 4 p.n.e. Ucieczka do Egiptu, ówczesnej prowincji rzymskiej, tzw. prowincji cesarskiej, czyli zarządzanej, bezpośrednio przez urzędnika wyznaczonego przez cesarza, był całkowitą zmianą statusu prawnego rodziny Jezusa. Dlatego też, delikatnie rzecz ujmując, ks. prof. Józef Naumowicz, posiada frymuśną zdolność dwubiegunowej interpretacji tożsamych zdarzeń.