Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

(10)
Cel zapowiedzianych przez prezesa będącej u władzy partii zmian ordynacji wyborczej jest jasny. Można powiedzieć: tak przezroczysty, jak przezroczyste mogą być urny, których wprowadzenie planuje.
 • 2017-01-16 17:20 | snakeinweb

  Pogląd

  Nie wiem co ten K. z samorządami kombinuje. Znając polskie układy zakładam, że o najbardziej świńskich sztuczkach i hakach nic nie powiedział.

  Ale w tym co powiedział o co zostało w artykule wymienione nie widzę większych problemów. Samo zwiększanie transparentności procedur wyborczych mimo głupawych insynaucyjnych sugestii o fałszowaniu z pewnością procesom wyborczym nie zaszkodzi, a może czasem pomóc. Procedury są dzisiaj niechlujne i w wielu punktach wymagają poprawy.

  Tak samo jest z kwestią ograniczenia liczby kadencji. Sam jestem temu pomysłowi przeciw, bo tak jak Autor uważam, że pomocniczość tej metody w zwalczaniu ewentualnych "układów" jest iluzoryczna a przy tym jest to niepotrzebne ograniczenie swobody kandydowania. Z drugiej strony takie ograniczenie to nie jest żaden dramat i jest w wielu krajach stosowane, a poza tym może mieć też dobre strony. Może mieć również niespodziewane złe dla PiS-u strony.

  Podobnie jest z okręgami do niepotrzebnego nikomu Senatu. Od lat specjaliści od systemów wyborczych krytykują rażące, wręcz skandaliczne dysproporcje w wielkości okręgów wyborczych, gwałcących w sposób oczywisty zasadę równości głosu. W standardach dopuszcza się naturalne różnice 10-15%, w wyjątkowych wypadkach 20%. Tymczasem największe okręgi senackie są ok trzykrotnie większe od tych najmniejszych, co jest absolutnie niedopuszczalne.

  Tak więc zamiast podnosić inflacyjnie alarm nie tam gdzie trzeba, lepiej jest mobilizować samorządy do merytorycznej dyskusji a energię sobie zachować gdy zostaną ujawnione faktyczne lewe sztuczki, które mogą prowadzić do wypaczania wyborów. Póki co nie wymieniono niczego, co mogłoby PiS-owi pomóc. Natomiast PiS-owi może mocno zaszkodzić, gdy ikony świata samorządów mające ogromny autorytet lokalny staną się nagle "bezrobotni". Z tego co słychać "opozycja" cierpi na ostry brak kadr. No to będzie jak znalazł. Na wzmocnienie "opozycji", albo stworzenie zupełnie nowej.
 • 2017-01-16 18:10 | azur

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Oczywiście ograniczenie do dwóch kadencji nie będzie dotyczyć kandydatów PiS-u.
 • 2017-01-16 19:30 | Aspiryna

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Moge napisac to samo co napisalem juz rok temu - Kaczynski dazy do zagarniecia calej wladzy w Polsce (od najwyzszego do najnizszego szczebla) i konsekwentnie swoj plan wykonuje!
 • 2017-01-16 21:56 | Trolljeager

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Bardzo dobry pomysł. Podobnie należy ograniczyć do dwóch kadencji "posłowanie". Szczególnie powinno to dotyczyć posłów, ktorzy nic innego w życiu nie robili, nigdy nie pracowali jak większość zwykłych polaków.
 • 2017-01-17 00:42 | rather

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Teraz wystarczy tylko zmienić Kodeks wyborczy i wprowadzić np. próg 10% (a jeszcze lepiej 15%) w wyborach do Sejmu i Senatu i będzie pozamiatane. W kolejnych wyborach do Sejmu wejdą 3 albo 2 partie i PiS zyska większość konstytucyjną, a wtedy wystarczy już tylko wprowadzić do Konstytucji zapis o przewodniej sile narodu...
 • 2017-01-17 02:46 | zza kałuży

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach a ufać Kaczyńskiemu może tylko idiota, ale z opisanych zmian wszystkie mi się podobają. Proszę zapoznać się z historią rodziny Daley (dynastia burmistrzów Chicago) oraz z historią życia politycznego stanu Illinois i miasta Chicago. Nazwiskami takimi jak Michael Madigan czy Edward M. Burke. Oczywiście że dyktować można też z kanapy tak jak teraz robi to Kaczyński, (patrz "Ucho prezesa") ale ograniczenie kadencyjności marionetki jest w/g mnie lepsze od zabetonowania na dziesięciolecia czyli od tego, z czym mamy do czynienia w Illinois i Chicago.
 • 2017-01-17 06:21 | andrzej52

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Ograniiczenie do dwóch kadencji.
  Jest możliwe, pod warunkiem , że bedze dotyczyć nowo wybranych, a nie działać wstecz.
  Ale kto bedzie się Konstytucją przejmowal, jeśli kaczyński (specjalnie z malej litery) ma TK w ręce.
  Tej bandy w pokojowy sposób od waaadzy nie oderwiemy.
 • 2017-01-17 08:28 | janadam48

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Prezes Wszystkich Prezesów i Naczelnik Wszystkich Naczelników rzucił suwerenowi nowy temat. Więc od wczoraj wszyscy dziennikarze, politycy zastanawiają się jak ten jego program zmian ma wyglądać i jaki zakres obejmie. Spełnia się to co wielu przewidziało. Przykrywką do polityki wyborczej PiSu będzie chaos wywołany tzw.reformą oświatową. Całą winę za wkurw dziadków, rodziców i młodych zwali się na samorządy bo tam jeszcze PiS nie opanował dojnej zmiany. Po wyborach wygranych przez lokalnych misiewiczów zacznie się totalne sprzątanie polski. W każdej gminie pomnik, nowy kościół i więzienie. Wszystko po to aby spełnił się sen wariata. Wariata, który określi kadencyjność wszędzie tylko nie sejmie i senacie. A my niczym te barany potakujemy,wkurzamy się i nic z tego nie wynika.
  Pozwolę sobie zacytować klasyka,,- To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać."- Stefan Kisielewski
 • 2017-01-17 10:33 | mp/ww

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Do przezroczystej urny wrzucę być może głos
  I może jeszcze kiedyś zedrę na polu głos...
  Władza – czymże jest władza? Niech pyta kto tylko chce
  To ona ma mi służyć, tak bym nie wstydził się jej...
  Władza – czymże jest władza? Niech pyta każdy z nas
  A z tym pytaniem niech tyka przezroczysty czas...
 • 2017-01-17 12:21 | Gama

  Re:Jarosław Kaczyński planuje zmiany ordynacji wyborczej. Wiadomo, dlaczego

  Chyba o przewodniej roli partii rządzącej. Kaczynski już do śmierci oby szybkiej, ma zapewnione stanowisko. I to jakie.