Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

(9)
Polska Zielona Sieć, m.in. na podstawie doświadczeń naszych europejskich sąsiadów, wybrała osiem najważniejszych celów, których realizacja skutecznie zlikwidowałaby problem smogu.
 • 2017-01-22 17:27 | Jacek, NH

  Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Co przez ostatnie 27 lat robiły wszystkie rządy i samorządy w sprawie likwidacji smogu? Teraz prezentuje się tezę, że smog, pojawił się w ostatnim roku
 • 2017-01-22 18:42 | janadam48

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Obawiam się, że nasz miłościwie panujący nam rząd zacznie walkę ze smogiem od pkt siódmego. Najłatwiej jest ud...pić pasiadaczy aut z silnikiem diesla. Bo nie ważne, że nawet w najnowszych modelach, w warunkach drogowych nie spełniają norm deklarowanych przez producentów. Będziemy walczyć z procederem wycinania DPF niezależnie od tego,że nowe z dpf czy stare z wyciętym trują tak samo. Najprościej wmówić suwerenowi,że palenie mułem,flotem i byle jakim węglem jest cacy a wszystkiemu winne są auta. Walka ze smogiem jest konieczna. Jednak musi to być kompleksowe i rozumne. Rządzący w artykule tym dostali skondensowaną receptę. Chciałbym wierzyć, że skorzystają z tej rady i wezmą się krok po kroku za rozwiązanie problemu. Tylko jak przekonać ich,że większość problemów wiąże się z węglem a więc z górnikami. I co na to Piotr Duda. Ile będzie nas kosztować zapłacenie górnikom aby nie strajkowali. A że w kasie brak pieniędzy więc na początek łupniemy posiadaczy aut z silnikiem diesla i na tym zakończy się walka ze smogiem. Jak mawia pewna klasyk,, sorry taki mamy klimat,,.
 • 2017-01-22 19:06 | alamakotalive

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Cała to gadanina sprowadza się do dwu słów:
  - zabronić
  - nakazać
  Jeśli śmieciami się pali to ponieważ to taniej, łatwiej, wygodniej i trudno inaczej ich się pozbyć.
  Jesli jeżdzi się samochodami po mieście to dlatego, że to bezpieczniej, łatwiej, wygodniej, taniej i trudno się bez nich obyć.
  I tak dalej i tak dalej.
  Pytanie: czy nadal palono by śmieciami, gdyby usuwanie śmiecii było nie tylko bezpłatne, ale w zamian za oddane śmieci dostawało by się odpowiednie paliwo?
  Pytanie: Czy nadal jeżdżono by nagminnie samochodami gdyby w zamian za zrezygnowanie z jazdy samocodem dostawało by się bezpłatny bilet komunikacji miejskiej i bony na taksówki?
  Chyba nie, ale tego typu rozwiązania najwyrażniej przekraczają granice wyobrażni.
  Łatwiej po staremu: zabronić, nakazać, "edukować" i nadzorować. Niewątpliwie łatwiej, ale czy to bardziej skuteczne?
 • 2017-01-22 22:55 | Babolo

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Czy skutecznie? To juz zalezy chyba od tego czy zakaz jest sensownie uzasadniony, skonstruowany i egzekwowany. Szkodliwosc smogu nie byla zadna tajemnica, ale dopiero jak w grudniu 1952 kilkudniowy smog w samym Londynie zabil 12 tysiecy ludzi, to okazalo sie ze jednak mozna cale miasto przestawic na inne ogrzewanie. Nie bawili sie w normy jakosci paliw - wydrukowali specjalne karteczki i kilkoma szarymi polami i powiedzieli: Kochani, palcie sobie nadal czym chcecie, ale dym z waszego komina nie moze byc ciemnieszy niz o, ten kolor. Efekt - nadal maja sliczne szeregowe domki ale od 60 lat opalaja je inaczej. Mozna? Mozna.
 • 2017-01-23 19:03 | Vera

  Ręce to opadają od czytania

  Diesle VW przekraczają limity 4-krotnie ale (Polskie) Fiaty 16-krotnie, podobnie Suzuki. To najgorsze samochody. Amerykańskie 15-krotnie a francuskie - 10 krotnie. Ale to VW ma płacić kary.
  A polski minister obiecał, że może się zajmie wycinaniem filtrów. A o wycinaniu katalizatorów w benzynowych to słyszał? A nieźle się na atrapie zarabia. Oj oj.

  Ja myślę, że z tego planu punkt 5 - szpiclowanie i karanie mandatami z palenie śmieci - jako jedyny będzie realizowany w pełni. Tymczasem może by tak zamiast pouczać i "edukować" jako punkt 1a wprowadzić obowiązek rozliczania ze zbieranych śmieci co do kilograma. Z podaniem przeznaczenia i ekologicznego bilansu tak, żeby każdy miał możliwość sprawdzenia, gdzie te śmieci na prawdę lądują. Aby człowiek wreszcie widział, że te za ciężkie pieniądze odbierane śmieci nie są palone albo wyrzucanie w jeszcze gorszych warunkach niż palone w piecu. Dlaczego ja mam płacić karę za palenie śmieci a firma za to samo jeszcze zarabia.
  Może zamiast pouczać najpierw pokazać, że odbieranie śmieci ma sens inny niż napychanie kieszeni śmieciarzom. Sens ekologiczny. Można za te śmieci nawet nieco płacić bo to surowiec, ale czy nie lepiej zobowiązać firmy do zbierania śmieci wzdłuż dróg i z parkingów?
 • 2017-01-24 14:27 | MMK

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  "a myślę, że z tego planu punkt 5 - szpiclowanie i karanie mandatami z palenie śmieci - jako jedyny będzie realizowany w pełni. "
  Chyba wystarczy zabronić kotłów z "rusztem awaryjnym" czy kopciuchów, w podajnikowych raczej można palić tylko od dołu i w miarę rozsądnym węglem, a nie da się śmieciami. Choć nie wiem czy tu nie zadziała "Polak potrafi" ...

  Choć artykuł wymienia miał węglowy jako podłe paliwo.Z tego co wiem miał to tylko rozmiar.
 • 2017-01-25 12:40 | jakowalski

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Dać, jak np. na Cyprze, zapomogi dla uboższych, aby nie musieli oni w zimie palić śmieciami a po tym ostro karać zasmradzaczy.
 • 2017-01-30 17:37 | Jannn

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Kilka uwag:
  1) Węgiel jest bardzo dobrym paliwem, a w Polsce łatwo dostępnym i dającym zatrudnienie. Warto go używać w ciepłowniach i elektrowniach,jak to wiele, nawet ,,przodujących" krajów czyni, ale w technologicznie sprawnych piecach, np po spyleniu i zastosowaniu wszystkich filtrów. Odzysk to m.in. różne chemikalia i pył cenny przy budowie dróg itp. W detalu można utrudnić/udaremnić nabywanie węgla.
  2) Obsesyjne naleganie na SPALANIE jako źródło ciepła jest staroświeckie i już przebrzmiałe. Warto lansować ogrzewanie słoneczne, pompy ciepła różnych typów, i - przede wszystkiem - ogrzewanie elektryczne piecami kumulacyjnymi na drastycznie tani - lub wręcz darmowy?? prąd, (chętnie z fotowoltaiki).
  3) GMINY miejskie, i nie tylko, są w lwiej części właścicielem większości tych zanieczyszczających mieszkań i wynajemcą ich (często ubogich) mieszkańców: warto ZMUSIĆ gminy do natychmiastowego poprawienia standardów swoich mieszkań (i ocieplanie, i uszczelnianie i NOWOCZESNE ogrzewanie).
  4) Wymóc na GMINACH poprawę nawierzchni i oczyszczania ich by uniknąć WTÓRNEGO rozprzestrzeniania zanieczyszczeń WZBIJANYCH.
  To tylko kilka uwag, skierowanych głównie do nas, podatników i wyborców, bo jak nie my WYMUSIMY takie działania, to kto?? Politykom, a ,,samo rządcom" od dawna należą się już raczej ZNACZNIE KRÓTSZE SMYCZE, by nie zapominali co im się każe robić. Pozdrawiam.
 • 2017-02-11 12:14 | Pierunska

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Najubożsi zapomogi na co innego przeznaczą, a palić śmieciami będą dalej. Kary chyba też wiele nie pomogą, ale nagonka i piętnowanie coś powinna chociaż trochę dawać.