Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy opodatkowanie umów studentów i uczniów jest dobrym pomysłem?

(7)
Rząd chce oskładkowania umów o pracę studentów i uczniów. Czy to na pewno taki zły pomysł?
  • 2017-03-07 20:56 | qfu qfu

Ozusowanie studentów

Studenci to pryszcz. To są grosze. Całą argumentację dotyczącą oskładkowania, całkiem słuszną skądinąd, należałoby zastosować do rolników. Tam są miliony.
  • 2017-03-08 05:43 | andrzej52

Re:Czy opodatkowanie umów studentów i uczniów jest dobrym pomysłem?

Nie jest prawdą, że umowy cywilno-prawne zawierane ze studentami nie sa opodatkowane.
    PIT jest liczony normalnie. Autor ciagle myli w artykule skladki ZUS z podatkiem.
    A jakis bzdurny pomysł z rosnaca skladką w miare zdobywania doswadczenia, to tylko kolejna komplikacja systemu.
  • 2017-03-08 09:00 | jacusek

Rzeczywiście element wychowawczy w tym przypadku może i skuteczny, ale proszę mi wierzyć Panie Redaktorze, że pomysł raczej nie spotka się z zadowoleniem. Choć w sumie Pana argumentacja mnie przekonuje - samemu doraźnie moja firma zatrudnia studentów i może to oskładkowanie byłoby rozsądne od jakieś kwoty, ale wtedy nie oszukujmy się - tak kwota zwykle nie byłaby przekraczana.
    Z drugiej strony wykształcenie studentów też coś kosztuje. Może oskładkowanie tak, ale kiedy student (lub rodzice) płacą za naukę wówczas można by było odliczać te kwoty od dochodu - wówczas przy pełnym oskładkowaniu studentów. Taki układ wydawałby się najsprawiedliwszy. Wydaje mi się jednak, ze obecny rząd nie rzuci się taką zmianę, ponieważ za bardzo będzie się bał nasilonych protestów młodzieży.
  • 2017-03-08 09:06 | Stanisława

Himalaje szmalu.

Olbrzymie góry pieniędzy są do odzyskania od bogów w sutannach i habitach. Zerwać konkordat i opodatkować tak jak w Niemczech. Wtedy minister finansów będzie mógł cygaro przypalać studolarówką i nikt nie będzie miał pretensji.
  • 2017-03-08 15:01 | Vera

Rozwiązywanie problemów czy szukanie winnych.

To drobna uwaga: Jeżeli staże pracy są darmowe to problem można rozwiązać prosto: Jeśli ktoś po stażu nie został przyjęty, firma płaci wstecznie za niego pełny podatek z ubezpieczeniami, także podatek od dochodów,których nie otrzymał. Odrzucony stażysta ma wtedy interes w tym, żeby firma tego nie ukrywała. Tak się zapobiega cwaniactwu zamiast znęcać się nad słabszymi zmuszając do prowadzenia księgowości.
  • 2017-03-08 16:18 | snakeinweb

Osobiście jestem za równym opodatkowaniem każdej pracy. Choćby w imię konstytucyjnej wartości równości każdego wobec prawa. Ale również w imię czystości gry rynkowej. Wszelkie przywileje i wyjątki, które nawet krótkoterminowo mogą być uzasadnione w dłuższej perspektywie prowadzą do patologii. Zwłaszcza gdy nie są powiązane z dodatkowymi obowiązkami.
  • 2017-03-08 18:32 | zly

@Vera
    Przede wszystkim w zadnym wypadku nie nalezy zgadzac sie na prace za darmo, nazywana dla niepoznaki 'stazem'. Za darmo mozna pracowac w domu dziecka, i to pare godzin,a nie dla instytucji obracajacych milionami zlotych.