Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Drobni przedsiębiorcy zapłacą niższe składki na ZUS. Stać nas na to?

(9)
Niektórzy mali przedsiębiorcy mają płacić znacznie niższe składki. Tylko co będzie później z ich emeryturami?
  • 2017-04-11 18:54 | Mad Marx

Niski ZUS ?

Idea być może dobra ale wykonanie, jak to w Polsce do Du*y ZUS ma być płacony od przychodu, czyli np właściciel sklepu, który ma zysk rzędu 10% nic nie odczuje. Mogą zyskać drobni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność o niskich kosztach, czyli głównie sektor usług finansowych i pracownicy zmuszeni przez pracodawców do tzw samozatrudnienia. To rozwiązanie nie będzie promować drobnej wytwórczości i handlu, raczej będzie sprzyjać wypychaniu pracowników na fikcyjną własną działalność.
  • 2017-04-11 21:23 | Kamiltu

Re:Drobni przedsiębiorcy zapłacą niższe składki na ZUS. Stać nas na to?

Od lat przyglądałam się jak faworyzowano dużych i bogatych, pozwalając im - za pośrednictwem korzystnych ulg - pomnażać majątek. Nie protestowałam.

Dziś zastanawiam się, dlaczego jedno rozwiązanie ma być uznane za jedyne i słuszne do końca świata? Dlaczego dużych należy wspierać w nieskończoność, a małych dusić w zarodku? Czyż nie jest sprawiedliwiej, kiedy przez umowne okresy wspieramy jednych, następnie drugich i kolejnych?

Jeśli uprzywilejowani otrzymali swoją porcję dobrobytu, dlaczego odmawia Pan tego prawa pozostałej grupie społecznej? Trochę szokujące wydaje mi się wypominanie ludziom przyszłej emerytury. Ludzie prowadzący działalność też muszą nakarmić siebie i rodzinę, tu i teraz. A może sądzi Pan, że to może poczekać, bo priorytetem są składki na emeryturę?

Proszę wybaczyć, ale nie zadał Pan sobie trudu, żeby głębiej zrozumieć niełatwe położenie małych przedsiębiorców, którzy od lat są zostawieni sami sobie.

Nie twierdzę, że inni mają im sponsorować emeryturę. Uważam, że przepisy powinny zostać zmienione. Dziś wykonuję pracę na etacie + prowadzę działalność. Pan wypomina przyszłą emeryturę, a ja się zastanawiam, dlaczego płacę 2x składkę zdrowotną, kogo sponsoruję..? Bo przecież drugi koszt składki chętniej odłożyłabym na emeryturę, żeby Pana nie bolało, że ktoś mi coś w przyszłości da.
  • 2017-04-11 21:55 | delfin

Za najbardziej absurdalne uważam to, że jako przedsiębiorca place bardzo duże daniny państwu. Myślę, że przez 30 lat prowadzenia firmy dobre kilkanascie, a może nawet dzisiat milionów. Dodatkowo państwo swoim prawem wymaga ode mnie wiele różnych zabezpieczeń mojej działalności w postaci całej gamy ubezpieczeń. W palecie obowiązkowych oplat, akurat ten podatek nie jest opłacalny najwyzej i od czasu do czasu dostaje z ZUS'u miły list, że moja emerytura wynosić będzie złotych 300. Z wytworów mojego umysłu społeczeństwo korzystać będzie dziesiątki, a może setki lat. Aby je zrealizować, najpierw muszę wygrać przetarg, do którego zamieszczona jest zawsze lamiaca prawo umowa, w której państwo odpowiednimi zapisami karze mi rezygnować z praw mi przysługujących i mogących dawać mi dochód. Pokazuje cała złożoność przykro powiedzieć, ale zlodziejskiego systemu, w którym nieco zmniejszony ZUS niczego nie naprawi.
  • 2017-04-12 08:14 | sztubak

W kanadyjskiej prowincji Ontario początkujący self employed po zarejestrowaniu działalności gospodarczej nie ponosi żadnych opłat do czasu pierwszego rozliczenia podatkowego.
    Działalność gospodarcza zarejestrowana w styczniu ma się rozliczyć przed piewszym maja roku następnego a zapłacić do końca czerwca.
    Początkujący samozatrudniający ma półtora roku na rozkręcenie interesu.
    Obowiązują stawki podatkowe PIT ale samozatrudnienie pozwala na odpisy podatkowe, koszt domowego biura, koszty dojazdu do zleceniodawców, amortyzację narzędzi pracy i.t.p.

System taki, w przciwieństwie do naszego, zezwala na wyjście z szarej strefy działalności z korzyścią dla podatnika i państwa.
  • 2017-04-12 13:03 | andrzej52

2017-04-11 21:23 | Kamiltu
    Składka zdrowotna, pierwsza, czy dziesiąta, jest prawie w całości odliczana od podatku.
    I możesz ja sobie odłożyc na wlasną emeryturę.
    2017-04-11 21:55 | delfin
    Prowadze firme (mikro) 32 lata.
    32 x 12 x 500,-PLN (ok. ub. emerytalne) = 192 tys odlozone.
    Poprauje jeszcze ok 10 lat (ustawowe 7), czyli dojdzie następne 60 tys.
    W wieku 70 lat bedę mial odlożone ok. 250 tys PLN na koncie emerytalnym. Należało by dodać kapital początkowy za 10 lat pracy w państwowej firmie, jak byłem młody i piękny.
    Gdyby te 250 tys podzielić przez 10 lat prognozowanego życia, to dało by to 2,1 tys emerytury. A dostane najniższą po 50 latach pracy.
    A gdzie odsetki od uskladanych skladek przez 50 lat ?
  • 2017-04-12 14:30 | Hmm?

Wzruszająca jest obrona istniejącego, niesprawiedliwego systemu przez pana Kowandę. Zabawna jest też logika mówiąca, że niektórzy stracą na nowym systemie, bo będą ...płacić tyle samo, ile dotychczas. Można i trzeba ciosać kołki na głowie PiSowi, ale trzeba w to włożyć choćby minimalny wysiłek intelektualny.
  • 2017-04-13 03:45 | argonfactory

Nie widzę powodu, żeby wiązać składki zus z wysokością emerytury. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. W przypadku osób samozatrudnionych z niewielkimi przychodami składki na zus, to w moim odczuciu zwykły bandycki haracz i nic więcej.
  • 2017-04-13 06:21 | joanna

Stać, żeby nie płacili w ogóle?

Polecam "badania w terenie" by przekonać się jak duża liczba pomocy domowych, niań, rękodzielników, krawcowych czy korepetytorów nie płaci ani grosza, nie rejestruje swojej działalności bo "nie zarobi na ZUS". Wpływy ze składek od dochodów tych ludzi wynoszą dokładnie zero a to nie jest jakaś śmiesznie mała garstka ludzi.
    Proszę zacząć od pytania "czy wystawi mi pan/pani rachunek za swoje usługi?" I życzę cierpliwości.
  • 2017-04-13 12:10 | GorszySort

"Pytanie tylko, kto zapłaci za taką ulgę i jak wyrównać straty, które poniesie ZUS?" A nie zastanawia się Pan kto płaci od lat przywileje górnicze, rolnicze, mundurowe?