Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

(23)
Dziwny to kraj, w którym policja chroni faszystów, a zatrzymuje tych, którzy chcą się im przeciwstawić.
 • 2017-04-30 13:06 | Jacek, NH

  Gry uliczne, narodowe

  Nacjonalizm (z łacińskiego natio – naród), ideologia i ruch polityczny, a także postawa społeczno-polityczna podporządkowująca interesy innych narodów celom własnego. Według tej ideologii wszelkie działania polityczne podejmowane są w celu podniesienia siły własnego narodu, a także oceniane przez pryzmat jego dobra i interesów. Nacjonalizm jest OK!
 • 2017-04-30 13:14 | Lubicz56

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Świat stanął na głowie? Nie, na cale szczeście to nie świat, to "tylko" Polska.
 • 2017-04-30 16:15 | czaro

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  I to jest prawdziwe oblicze pisowskiej sekty. Mam nadzieje, ze ONR i pis zostana w przyszlosci zdelegalizowane.
 • 2017-04-30 16:33 | wojtek_ab

  Artykul propagandowy

  Prawo do zgomadzen i demonstracji obowiazuje wszystkich. Lamanie legalnej demonstracji jest karalne. Niezaleznie od tego czy lamie prawa czy lewa strona jest to wykroczenie. Mozna urzadzac kontrdemonstarcje ale w bezpiecznej odleglosci, tak aby dwie zacietrzewione grupy sobie nie robily krzywdy. Czy to tak trudno zrozumiec?

  Opowiesci o brutalnoscu policji moga ale nie musza byc prawdziwe. Nie bylem wiec nie wiem ale czytajac opisy w artykule wyraznie widac, ze sa mocno podkolorowane. To cos jak ten prowokator, ktory polozyl sie na jezdni przed Sejmem, niby poturbowany przez niewiadomo kogo. Propaganda Polityki stacza to pismo do szamba.
 • 2017-04-30 17:53 | Klopfer

  "Dziwny to kraj, w którym policja chroni faszystów, a zatrzymuje tych, którzy chcą się im przeciwstawić."

  Dlaczego dziwny?
  Taki kraj, to państwo prawa, ponieważ jak pan sam, panie Pytlakowski, dalej zauważa:
  „kto przeszkadza w organizowaniu niezakazanego zgromadzenia podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny”,

  czyli jednym słowem, pan z "towarzyszami" dopuściliście się w pełni świadomie wykroczenie, żeby nie powiedzieć zgodnie z prawdą, przestępstwa.
  Tylko tyle i aż tyle ...
 • 2017-04-30 20:36 | jotbe_x

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Łobuzeria w ordynku, z błogosławieństwem rządu Dobrej Zmiany. A kiedy przyjdzie pora, przekształcą się w SA, Siły Antoniego.
 • 2017-04-30 21:13 | trawadopkolan

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  to jest skandal. obalenie przez policję 82-letniego dziadka na ziemię za transparent typu "stop faszyzmowi i nacjonalizmom". i w ogóle przyzwolenie władz na faszyzujące marsze ONR. my chyba rzeczywiście żyjemy w dwóch różnych mentalnie ojczyznach, mamy różne systemy wartości, dzielimy się na "My" i "Oni". i to jest katastrofalne odkrycie dla mnie z ostatnich miesięcy. ten rozłam nie na prawicę czy lewicę. tu chodzi o wartości p o d s t a w o w e, fundamentalne, o odróżnianie dobra od zła w jego pierwotnej, niezakamuflowanej postaci. co się dzieje??
 • 2017-04-30 21:24 | Marcos

  Policja i faszyści - kolejny etap współpracy

  Tak trzymać Panie Redaktorze! Właściwy kierunek. A jeżeli chodzi o relacje faszystów z policją, to jednak to nic nowego. Być może teraz jest to bardziej widoczne, ostentacyjne i zupełnie jawne, ale służby zawsze miały słabość do "łysych patriotów". Już w latach 80. III Departament SB wykorzystywał skinheadów do rozwalania demonstracji WiP czy anarchistów. W latach 90 już w czasach UOP "łysi" nadal byli wykorzystywani jako "bojowa siła" do rozbijania środowisk wolnościowych i z zasady mało patriotycznych. Teraz współpraca ABW, policji i faszystów jest już zupełnie jawna i jak widać obustronna.
 • 2017-05-01 00:21 | panjanek

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  'siadani' obywatele PRL - taktyka jak ta przed krzyzem
 • 2017-05-01 03:59 | neospasmin

  swietny tytul tekstu!

  Swietny boo nie oddaje sensu zdarzenia, ale natychmiast sugeruje jego interpretacje: odwazni obywatele vs. policja broniaca zlej sprawy.

  To wydarzenie pokazuje czym jest demokracja i panstwo prawa: nie tym ze demonstrowac maja prawo tylko ci ktorych poglady przystaja do naszych. Tak bylo za PRL, dzisiaj taka postawa juz nie uchodzi.

  I jeszcze jedno: w moich oczach rozwiazanie potencjalnego starcia miedzy demonstrantami a kontrdemonstrantami to punkt dla Ministra Policji. Mimo ze on z PiSu. :)

  marcin lazarowicz
 • 2017-05-01 08:50 | trawadopkolan

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Do JACEK NH : w kwesti wpisu, że Nacjonalizm jest ok. Słyszał Pan pokrzykiwania maszerujących z ONR 29 kwietnia w Warszawie i ich hasła? A jak drą się NaRa, NaRa! - słyszał Pan? To nie jest już zwykły nacjonalizm z niewinnej definicji, którą Pan przytoczył. To jest narodowy radykalizm. Tu regułka, skoro Pan je lubi:
  "Narodowy radykalizm – radykalny odłam polskiego nacjonalizmu, który wyodrębnił się w latach 30. XX wieku. Klasyfikowany jest zwykle jako skrajna prawica, jednak nie podzielał prawicowej akceptacji kapitalizmu. Jest wiązany z faszyzmem. Nazwa Narodowego Radykalizmu popularnie skracana jest do NR lub NaRa. Środowiska związane z ruchem narodowo-radykalnym używają symbolu Ręki z Mieczem (tzw. dziś potocznie falangi)." Inne, z historii maszerującej grupy z okazji rocznicy powstania 29 kwietnia, idee u zarania ich dziejów, z lat 30tych: "W porównaniu z ideologią pokolenia „starych” endeków narodowy radykalizm uległ pełnej katolicyzacji. (...) Program NR-Falanga: W zakresie ustroju politycznego otwarcie przyznawano się do totalizmu, który opierać miał się na trzech zasadach: skupienia władzy w państwie nad wszystkim, co ma doniosłość dla życia narodu, upowszechnionego wykonywania władzy i organicznej hierarchii narodu”]. W praktyce miało to przyjąć formę Organizacji Politycznej Narodu hierarchicznej, scentralizowanej, kierowanej jednoosobowo przez wodza (Kierownika Głównego).(...) Pod względem gospodarczym akcentowano konieczność nacjonalizacji banków (brzmi znajomo??), bogactw naturalnych (puszcza białowieska..?), wielkiego i średniego przemysłu oraz handlu hurtowego, inicjatywę prywatną ograniczając do drobnej wytwórczości, usług i handlu detalicznego (to pewnie nadejdzie) „Granice własności muszą być zawężone /.../, ograniczając się do przedmiotów bezpośrednio związanych z człowiekiem, np. mieszkanie, koń, samochód, rower itp., natomiast duże fabryki, handel, a zwłaszcza banki muszą być upaństwowione". itd. Pan wie o tym wszystkim i się zgrywa. Udaje, że nie wie i przypina niewinną łatkę wydarzeniom. szkoda.
 • 2017-05-01 11:24 | ared

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  @Jacek, NH
  "Nacjonalizm (z łacińskiego natio – naród), ideologia i ruch polityczny, a także postawa społeczno-polityczna podporządkowująca interesy innych narodów celom własnego. Według tej ideologii wszelkie działania polityczne podejmowane są w celu podniesienia siły własnego narodu, a także oceniane przez pryzmat jego dobra i interesów. Nacjonalizm jest OK!"

  Nie, nie jest ok, ta ideologia zaklada wyzszosc jednego narodu nad innym. Buduje realacje my lepsi oni gorsi, co jest podstwa to ksenofofi i w konsekwencji szowinizmu oraz rasizu. Rowniez jest przyczyna odchylu w druga strone, ktory rodzi narcyzm narodowy, w ktorym zawiera sie pogarda dla obcych. Zadna z tych postaw nie opiera sie ani na zdrowym rozsadku, ani na faktach. Mozesz sobie wypisywac ksiazkowe definicje nacjonalizmu, ale jak on wyglada w praktyce i jakie przynosi szkody to wszyscy znamy z historii najnowszej. Polska wersja nacjonalizmu podlana katolickim sosem, ktory uczy nie myslec, nie pytac, nie liczyc sie z faktami, tylko podazac za guru, wodzem, byleby cos obiecal... to katastrofa dla narodu polskiego.
 • 2017-05-01 15:03 | Sylabariusz

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  "Dziwny to kraj, w którym nacjonalfaszyści wykrzykują nienawistne hasła całkowicie legalnie, a ci, którzy mają odwagę im się przeciwstawiać, łamią prawo".

  Doprawdy... Rzeczywiście, baaardzo "dziwna" ta Ameryka. Bo chyba zdaje Pan sobie sprawę, że w tym momencie, przede wszystkim, o USA właśnie Pan pisze? W USA można bezkarnie głosić poglądy antysemickie, wydawać faszystowskie pisemka, a także obrażać prezydenta kraju i wszystkich jego ministrów. Wyrażanie opinii jest w USA całkowicie bezkarne, nawet jeśli ktoś poczuje się nimi głęboko dotknięty. Nie ma też mowy o karaniu za tzw. „mowę nienawiści”, a organizację nazistowskie mogą organizować marsze i kwestionować Holocaust. W Stanach nie można praktycznie zostać skazanym za tzw. „obrażanie uczuć religijnych”, czy znieważanie jakiejś grupy narodowej lub etnicznej. Wszystko to zapewnia 1. poprawka do Konstytucji, która gwarantuje wolność wypowiedzi. Tak jest w Ameryce i tak powinno być wszędzie, bo jest to podejście wolnościowe, racjonalne i zdrowe. W Polsce, niestety, póki co, ten ideał jeszcze nie został osiągnięty. I zdradzę coś Panu w sekrecie - tak jest nie tylko teraz, w Ameryce tego "wstrętnego" Trumpa, ale od wielu, wielu lat, również w Ameryce Busha, czy Obamy...

  Nawiązując do wzorców amerykańskich - rodem więc z "kolebki wolności" - wolność i demokracja polega na tym, że każdy ma prawo swobodnej manifestacji swoich przekonań i poglądów. I nikt nie powinien tej wolności ograniczać, a Państwo, blokując to legalne zgromadzenie, to właśnie próbowaliście czynić, łamiąc tym samym również obecnie obowiązujące, polskie prawo. Na tym polega, proszę Państwa, istota wolności i tolerancji, o której tak często mówicie i której tak mocno się domagacie, choć najwyraźniej, sami nie jesteście w stanie innym jej okazać.

  Wybitnie żałosne... MasochiściRP po raz kolejny bardzo chcieli zaistnieć i dostać, ku większej sprawie, wreszcie od kogoś, za przeproszeniem, w pysk. Nie do końca wyszło, bo "faszyści", jak na złość, nie chcieli agresywnie atakować i woleli działać w granicach obowiązującego prawa, to trzeba trochę na policjantów teraz ponarzekać, że się nie patyczkowali z łamiącymi prawo. Jeszcze raz - wybitnie żałosne...
 • 2017-05-01 16:02 | żyga

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Une może nie kumają ,że tamte przyjdą po unych ,aby ukarać, za brak zdecydowanych działań.Ale jest nadzieja ,bo z braku Zaleszczyk ,,wycinane są drzewa na utwardzenie drogi do ciepłego człowieka na wschodzie.
 • 2017-05-01 19:53 | slave

  do Piotra Pytlakowskiego

  Czy działania polskiej policji można gdzieś zgłosić? Na polskę powinna zostać nałożona jakaś kara. Przywódców takiej polski nie powinno się wpuszczać do szanujących się innych państw. Czy świat już o tym wie?
 • 2017-05-01 21:02 | jerzy.n19

  ONR - polscy naśladowcy NSDAP

  Nie do wiary, jakich czasów dożyłem.
  W roku 1934 ONR w niedoskonałej demokracji II RP został zdelegalizowany po kilku miesiącach, jako organizacja szkodząca interesom Państwa Polskiego.
  W doskonalszej demokracji roku 2017 organizacja działająca pod tymi samymi hasłami, wrogimi znacznej części, chyba nawet większości obywateli Rzeczypospolitej, działa wręcz pod specjalną ochroną władz państwowych, sprawowanych przez PiS!
  Z historycznego punktu widzenia należałoby się zastanowić wręcz nad legalnością działania PiS! I wziąć to pod uwagę już w dzień po odsunięciu PiS od władzy.
 • 2017-05-02 06:35 | Andrzej Falicz

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Panstwo prawa.
  Legalna demonstracja i nielegalne proby jej zatrzymania.
  Brawo policja.
 • 2017-05-02 08:14 | neospasmin

  niedoskonale demokracje

  >pan jerzy.n19


  Pisanie o roku 1934 w Polsce jako o czasie "niedoskonalej demokracji" robi na mnie wrazenie.

  Toz wlasnie dlatego ze owczesna Polska nie byla krajem demokratycznym, zdelegalizowany zostal ONR. prosze chocby zwrocic uwage na powod/kryterium delegalizacji- to zupelnie nie przystaje do panstwa demokratycznego.

  marcin lazarowicz
 • 2017-05-02 14:51 | tuciu

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Nieposluszenstwo obywatelskie wiaze sie niestety z ponoszeniem nieprzyjemnych konsekwencji karno-administracyjnych, wiec gratuluje wszystkim zaangazowanym w nie odwagi i determinacji.

  Gdyby Polska byla faktycznie panstwem prawa, to przez cale dziesieciolecia prokratura nie umarzalaby skierowanych przeciwko ONR i jej czlonkom oskarzen o propagowanie faszyzmu. Niestety umarzala i problem narosl i bedzie dalej narastal jesli prawo nie bedzie egzekwowane z powodu tchorzostwa sedziow i prokuratorow. Oni z kolei nie beda odwazni, jesli panstwo zlekcewazy zagrozenie i nie zapewni im odpowiedniej ochrony. Pod obecna ekipa za egzekwowanie przepisow zakazujacych propagowania faszyzmu mozna sie podziewac komisji dyscyplinarnej, a nie wsparcia, ale wczesniej tez nie bylo o wiele lepiej.
 • 2017-05-02 19:17 | Aspiryna

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Pozwole sobie na cytat z "Rzeczpospolitej":

  "Amerykańska agencja informacyjna Associated Press relacjonując wydarzenia związane z marszem ONR w Warszawie z 29 kwietnia pisze, że nacjonaliści są "wspierani przez polski nacjonalistyczny rząd" (w oryg. "group, supported by Poland’s nationalist government").

  AP odnotowuje, że policja w Warszawie użyła siły, by usunąć kilkadziesiąt osób próbujących zablokować marsz ONR w Warszawie.

  "Protestujący krzyczeli: 'Polska, wolna od faszyzmu' i siedzieli na ulicy czekając na uczestników marszu z Obozu Narodowo-Radykalnego" - pisze AP.

  "Grupa, wspierana przez polski nacjonalistyczny rząd, świętowała 83-lecie założenia organizacji. Kilkuset członków (ONR) maszerowało z biało-czerwonymi flagami, wznosząc antyimigracyjne hasła" - czytamy w depeszy.

  AP odnotowuje następnie, że policja "zatrzymała i zakuła w kajdanki" część osób protestujących przeciwko marszowi, ponieważ ich demonstracja była nielegalna.

  "Nowe prawo regulujące zgromadzenia publiczne zostało wprowadzone przez rządzących konserwatystów z PiS. Policja użyła siły także wobec dziennikarzy relacjonujących wydarzenia, którzy byli popychani, a nawet kopani" - pisze AP."

  I tak to widzi Zachod... Dobrze wiedza, ze obecna wladza chroni, a nawet po cichu wspiera polskich faszystow!!
 • 2017-05-02 19:19 | Aspiryna

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  "Nacjonalizm jest OK!"

  Tak, tak "Jacku, NH"... W identyczny sposob
  przekonywal tez kiedys Niemcow
  niejaki Adolf Hitler!
 • 2017-05-02 19:25 | Aspiryna

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  "Pisanie o roku 1934 w Polsce jako o czasie "niedoskonalej demokracji" robi na mnie wrazenie."

  W Polsce nigdy nie bylo dobrze dzialajacej demokracji... ta przedwojenna byla niedoskonala i ta obecna robi sie coraz bardziej niedoskonala.

  P.S. Niezaleznie od uzasadnienia, delegalizacja ONR-u byla posunieciem w stu
  procentach slusznym!
 • 2017-05-03 13:41 | frugopij

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Ilu policjantów potrzeba do wkręcenia żarówki?

  A poważnie, polskie instytucje - a właściwie ich funkcjonariusze, są kompletnie pozbawione jakiejkolwiek moralności. No ale jaki naród, takie instytucje. Widocznie Warszawa zbyt mało wycierpiała od nazistów, skoro dopuszcza do jego odradzania i nie reaguje. Artykuł 13 Konstytucji jest martwy. I żeby nie było - PiS ośmiela tę całą brunatną hołotę, ale PO miała 8 lat, by zdelegalizować i wyplenić tę zarazę.