Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W Polsce pojawiają się ogniska żółtaczki. A wystarczy myć ręce!

(6)
Polakom wciąż trzeba przypominać o myciu rąk. Jak długo jeszcze?
 • 2017-05-02 16:25 | kaesjot

  WZW A - żółtaczka pokarmowa

  "W ok. 95 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (fekalno-oralną), poprzez spożycie:
  - wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym;
  - żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami;
  http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/wzw-a-zoltaczka-pokarmowa-przyczyny-objawy-leczenie-zapobieganie_38095.html
  Jak widać mycie rąk ma z tym niewiele wspólnego.
  Ponadto średnia światowa zachorowań ok. 200 zachorowań na 1 mln mieszkańców co w przypadku Polski przekładało by się na ponad 7 000 zachorowań rocznie.
  Te 17 przypadków to śmieszna liczba !
  Czyżby szczepionka zbyt kiepsko się sprzedawała ?
 • 2017-05-03 09:13 | _sens

  Re:W Polsce pojawiają się ogniska żółtaczki. A wystarczy myć ręce!

  Dokładnie @kaesjot jest tak jak piszesz. Jest to typowy artykuł sponsorwonany , dzieki któremu Pan redaktor wraz z całą rodzina mogł pojechać sobie na majówke na Sri Lankę bądź do Maroko.
 • 2017-05-03 15:43 | Paweł Walewski

  Re:W Polsce pojawiają się ogniska żółtaczki. A wystarczy myć ręce!

  Nie ma Pani lub Pan racji. W żadnym ze stwierdzeń. Co do przytoczonego fragmentu z Poradnika Medycznego, wskazana tam droga zakażenia (kostki lodu) jest charakterystyczna dla niektórych krajów Bliskiego Wschodu, Indii, Azji. Wyjeżdżając w tamte regiony również warto zaszczepić się przeciwko HAV. Obwowiązku nie ma, to jest jedynie zalecenie. Dla rozsądnych i zapobiegliwych.
 • 2017-05-03 16:27 | kaesjot

  Re:W Polsce pojawiają się ogniska żółtaczki. A wystarczy myć ręce!

  Szanowny Redaktorze
  Myli Pan skutek z przyczyną.
  NIE WYSTARCZY myć rąk, bo co się stanie gdy woda, w której ręce umyjemy będzie już skażona ?
  Przesadna higiena i sterylność nie sprzyja zdrowiu. Dawno temu, właśnie tu, w Polityce śp. Zygmunt Kałużyński napisał o tym artykuł pt. "Częste mycie skraca życie"
  Polecam także książkę Robynne Chutkan "Dobre bakterie".
  Zgoda, że "wyjeżdżając w tamte regiony ( bez "również" ) warto zaszczepić się przeciwko HAV", bo to inny klimat, inne bakterie i wirusy naszemu układowi odpornościowemu nieznane. Doświadczyła tego moja znajoma, która zachorowała i zmarła 2 tyg. po powrocie ze Sri Lanki.
  Najlepiej tam nie jeździć.
 • 2017-05-04 08:29 | Ole.pl

  Ważne też, jak myjemy ręce

  Ważne też jak myjemy ręcę, a niestety jest to często pomijany temat. Polecamy zajrzeć na naszego bloga po garść informacji i bezpłatne infografiki do szkół lub zakładów pracy.


 • 2017-05-04 11:08 | koyt

  Re:W Polsce pojawiają się ogniska żółtaczki. A wystarczy myć ręce!

  Ludzie po prostu nie myją rąk lub tylko wkładają pod wodę. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego wc w miejscu publicznym i trochę poobserwować. Skoro ludzie nie myją rąk w miejscu publicznym gdzie wiadomo, że złapanie jakiegoś syfa jest znacznie łatwiejsze, to tym bardziej nie robią tego w domu. Zwłaszcza panowie i dzieci. Poza tym nagminnie widzę takie sytuacje: dzieci w buciorach w koszykach w hipermarkecie. Chleb i bułki obok jajek prosto z d. kury i surowego mięsa. Większość ludzi nie myje desek lub robi to rzadko. Szczególnie wkurza mnie jak widzę, że dosłownie gówniane jajko bez mycia jest gotowane, a potem tymi samymi łapami bez mycia, ktoś kroi chleb. Kto wyparza zlew i deski do krojenia? Jeśli osoba jest zarażona jakimś paskudztwem to zaraża innych, bo na 100% przynajmniej raz "zapomni" umyć rąk po wyjściu z wc lub w inny sposób skazi żywność czy wodę.