Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na czym jeździ łaska ludzkich panów?

(44)
Powiada się, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie, ale – jak widać – i w tym wypadku wszyscy są równi, ale ludzcy panowie są równiejsi.
  • 2017-06-06 09:18 | Manifest

Adrian

Zawsze już pozostanie Adrianem. Klęczącym zerem o infantylnej mimice Mussoliniego.
  • 2017-06-06 09:32 | jlk

Re:Na czym jeździ łaska ludzkich panów?

podziwiam od dawna teksty Autora i wreszcie zdecydowałem się podziękować Mu za niezrównaną umiejętność łączenia logiki, znajomości tematu, humoru, zdrowego rozsądku, celności tytułów etc. itp. - z podobną przyjemnością czytałem wcześniej chyba tylko komentarze Witwickiego do Dialogów
  • 2017-06-06 10:23 | grzerysz

" Rzeczywiście, prawnicze widowiska serwowane przez obecny obóz władzy są coraz śmieszniejsze. Istotniejsze jest jednak to, że także straszne, ponieważ niszczą fundamenty struktury społecznej, a prawo do nich należy”.

Ubolewam, że nie słyszałem Pana gromiącego widowiska serwowane przez poprzedni obóz władzy. A było ich całkiem niemało. Śmiesznych a także strasznych...
  • 2017-06-06 13:57 | Laclos

Żeby wyprzeć się własnych poglądów, najpierw należy je mieć. Jedyne, co u tego pana jest constans, to przekonanie, ze nie ma takiej rzeczy, której nie należałoby zrobić, żeby utrzymać się przy żłobie
  • 2017-06-06 14:00 | Laclos

2017-06-06 10:23 | grzerysz

Byłabym wdzięczna, za wymienienie choć jednego śmiesznego "widowiska" serwowanego przez poprzednia władzę:)))
  • 2017-06-06 15:02 | jakowalski

La Closs
    Wystarczą chyba zakrapiane na koszt podatnika obiadki platformianych bonzów u Sowy i jej przyjaciół.
  • 2017-06-06 15:15 | wolenski

grzerysz
    Ubolewanie jest zawsze budujące, nawet, gdy ma krótkie nóżki. Polecam książeczkę: J. Woleński, Okolice filozofii prawa (1998), gdzie jest sporo o absurdach lat 1991-1998, rozmaite felietony w sprawie np. uboju rytualnego (wyrok TK), polityki naukowej itp. Zgadzam się jednak z p. Laclosem, że dobra zmiana prześcignęła wszystko. A teraz p. grzerysz, anonimowy krytyku bywszej rzeczywistości, do dzieła. Czekamy na porównania. Na razie tylko słychać, "bo byście itd.".
  • 2017-06-06 16:41 | grzerysz

@ Laclos
    2017-06-06 14:00

A proszę bardzo. Pierwsze śmieszne widowisko PO jakie przychodzi mi do głowy: próba przekonania świata przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Grzegorza Schetynę, że obóz koncentracyjny w Oświęcimiu wyzwolili Ukraińcy.
    Boki zrywać...
  • 2017-06-06 20:27 | Sylabariusz

@Laclos

Służę uprzejmie - chociażby przygotowanie w części niekonstytucyjnego prawa i to w dodatku we współpracy z prezesem TK, profesorem prawa. W istocie - groteskowe...
  • 2017-06-06 23:43 | gramin

Także dziękuję za kolejny rewelacyjnie napisany tekst Pana Profesora.
    Czytam wszystkie jego felietony w Polityce i za każdym razem podziwiam niezwykła precyzję wnioskowania połączoną z niesamowitą lekkością pióra.

@ Laclos
    Chyba nie ma sensu wdawać się w "polemikę" z osobami, które jedyną rzecz, jaką potrafią napisać to stary sowiecki "argument" w stylu "a w Ameryce murzynów biją".
    Jak się ma bicie murzynów w USA do łamania konstytucji przez Andrzeja D.?
  • 2017-06-07 01:34 | 60vito

Należy Panu podziękować za klarowne wyjaśnienia dotyczące prawniczych zawiłości, dla laików często niezrozumiałe. Niestety, do p.rezydenta Dudy, dr praw pomimo że laikiem być nie powien, te wyjaśnienia nie trafiają. Może jak dziecko zamknął oczy, bo jak czegoś nie widać, to przecież tego nie ma.
  • 2017-06-07 10:22 | jakowalski

60vito
    Jakie "klarowne wyjaśnienia dotyczące prawniczych zawiłości" znalazłeś w tym artykule? Ja tam znalazłem tylko niezrozumiały bełkot...
  • 2017-06-07 11:08 | Laclos

2017-06-06 16:41 | grzerysz

Sorry, ale obóz w Oświęcimiu wyzwalali Ukraińcy, tyle ze w towarzystwie przedstawicieli innych narodowości gnębionych przez Rosjan w ramach ZSRR. Tak więc pan Schetyna niewiele się pomylił, a jego niezręczność jest niczym w porównaniu z granda PiS-owską, z która codziennie spotykamy się od kilkunastu miesiecy
  • 2017-06-07 11:15 | Laclos

2017-06-06 20:27 | Sylabariusz

Bardzo interesujące, czy mogłabym prosić o bliższe dane? Dotychczas słyszałam jedynie o bezprawnym wyborze "awansem" dwóch czy trzech sędziów TK, co wytknęła już Komisja Wenecka. Teraz już zrobiło się z tego tworzenie nowego prawa:))) Gdyby nawet tak było, cózby to znaczylo wobec notorycznego łamania prawa i konstytucji przez obecne władze...
  • 2017-06-07 11:20 | Laclos

2017-06-06 23:43 | gramin

Zgadzam się z Panem częściowo:))) Jednak problemem jest, ze na forach "Polityki" grasują tzw. sieroty po PRL-u, które tak nienawidzą Polski wolnej i liberalnej, ze z prawdziwa satysfakcja wspierają przestepcza władze, jaka jest PiS. I tylko dlatego należy "dawać im odpór", żeby jakiś osobnik z niedowładem intelektualnym nie przeczytal ich postów i nie stwierdził podobnie jak rzesze wymóżdżonych wyborców PiS, ze obiad złozony z ośmiorniczek dostępnych w każdym supermarkecie był jakimś niewyobrażalnym nadużyciem:)))
  • 2017-06-07 14:51 | grzerysz

@Laclos
    2017-06-07 11:08

Sorry, ale „Czeka” tworzył i nią kierował w latach 1917–1926 polski szlachcic Feliks Dzierżyński. Pomagali mu (m.in.) inni Polacy - Stanisław Messing i Józef Unszlicht. W kierownictwie „Czeka” było też sporo Łotyszy. A Stalin i Beria byli Gruzinami. Czy z tych faktów, droga „Laclos”, też wyciągasz zbyt daleko idące wnioski natury narodowościowej? Ja w każdym razie nie słyszałem aby robił to jakikolwiek szef MSZ jakiegokolwiek państwa.
  • 2017-06-07 15:00 | grzerysz

@ Laclos
    2017-06-07 11:20

Jak nie ma żadnych argumentów to sięga się po prostackie i chamskie inwektywy.
    Ale czego można się spodziewać po słabo wykształconej osobie z niedowładem intelektualnym?
  • 2017-06-07 15:33 | slima11

PO bezprawnie wybrało 3 sędziów TK.PIS to zakwestionował w TK.Ale geniusz kazał wycofać protest i się zaczęło.Czyli wykorzystanie w perfidny sposób sytuacji.Ale jak to z perfidia bywa ,staję się ona zguba dla pierfidujacych.w końcowym rezultacie .Bo to ,że będzie TS ,dla łamaczy konstytucji mamy jak w banku.Niewinny będzie tylko główny sprawca i ton jest paranoja naszych czasów.
  • 2017-06-07 15:40 | grzerysz

@woleński
    2017-06-06 15:15 |

"Polecam książeczkę: J. Woleński, Okolice filozofii prawa (1998), gdzie jest sporo o absurdach lat 1991-1998”

Szanowny Panie Profesorze,
    Ja akurat odnosiłem się tym razem tylko do okresu bardzo rozczarowujących (szczególnie w drugiej kadencji) rządów Platformy Obywatelskiej) i nad wyraz nieudolnego sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Bronisława Komorowskiego.
    Nie wiem jak Pan, ale ja zdecydowanie nie chcę już więcej Grzegorza Schetyny, Ewy Kopacz, Joanny Muchy, Andrzeja Biernata, Adama Szejnfelda, Sławomira Neumanna czy im podobnych.
    Nie chcę też powrotu pocącego się Rycha i takich tam...
  • 2017-06-07 16:01 | wolenski

@Sylabariusz
    A można prosić o szczegóły owego niekonstytucyjnego prawa i to przygotowywanego we współpracy.
    @grzerysz
    Dokładnie mówiąc obóz wyzwalali żołnierze radzieccy walczący w ramach Frontu Ukraińskiego. Akurat w jednostce wyzwalającej bylo dużo Ukraińców. Więc p. Laclos ma rację, że Schetyna niewiele pomylił się, zpawene znacznie mniej niż ten madrala, co oswiadczył, że stoimy tma, gdzie wtedy, a oni tam, gdzie ZOMO.
  • 2017-06-07 16:39 | Aspiryna

"Wystarczą chyba zakrapiane na koszt podatnika obiadki platformianych bonzów u Sowy i jej przyjaciół."

A PiS-owski prezesik to tylko chleb z maselkiem zajada?

• 2017-06-07 16:41 | grzerysz

@woleński
    2017-06-06 15:15

Szanowny Panie Profesorze,
    Nie odniosłem się zupełnie do wprost zatrważających i powalających na wielu płaszczyznach wypowiedziach polityków PO w słynnych nagraniach z restauracji SOWA.
    Pominę tym razem sprawy naprawdę w tych nagraniach niepokojące a skupię się może na czymś na pozór mniej ważnym ale wielce wymownym - na prymitywizmie intelektualnym kadr PO. I nie chodzi mi oczywiście tylko o wulgarny język. Dla mnie było wprost porażające jak prezes czołowego koncernu w naszym kraju cieszył się jak dziecko z przyciemnianych elektronicznie szyb i rozkładanych do poziomu foteli w samolotach DREAMLINER 787.
    U przedszkolaka bym ten zachwyt zrozumiał; u byłego Prezesa PKN ORLEN już nie mogę...
  • 2017-06-07 16:42 | Aspiryna

"Służę uprzejmie - chociażby przygotowanie w części niekonstytucyjnego prawa i to w dodatku we współpracy z prezesem TK, profesorem prawa. W istocie - groteskowe... "

"W czesci"... a obecnie PiS-owscy aparatczycy kompletnie lekcewaza prawo oraz Konstytucje RP. Czy to postep?
  • 2017-06-07 16:46 | Aspiryna

"Nie chcę też powrotu pocącego się Rycha i takich tam..."

A ja, szanowny panie, nie chce grupki socjopatow
    (Kaczynski - Macierewicz - Ziobro) usilajacej
    zaprowadzic w Polsce rzady dyktatorskie!!
  • 2017-06-07 17:32 | jakowalski

Aspiryna
    Pan Prezes, tak jak tow. Gomułka, jada prosto i tanio.
  • 2017-06-07 17:57 | jakowalski

Laclos 2017-06-07 11:20
    Polecam Ci: Tadeusza Kotarbińskiego „Kurs logiki dla prawników”, 1961 str. 187:
    “Autora tej pracy uczono dawniej odróżniać argumentum ad hominem i argumentum ad personam. Pierwszy rodzaj argumentacji - to powoływanie się na to, co uznaje strona przeciwna lub osoba rozstrzygająca; idzie o to, by znaleźć racje, która by przeciwnika lub grono stanowiące zmuszała do uznania cennej dla nas, a niekorzystnej dla przeciwnika konkluzji. Tak rozumiane argumentum ad hominem staje się nierzetelne dopiero wtedy, kiedy mówca, sam tego cudzego przekonania nie podzielając, udaje, że je podziela, aby stworzyć pozory wspólnej platformy. Natomiast argumentum ad personam jest zawsze czymś niegodnym szanującego się uczestnika sporu. To jest właśnie szermowanie osadami negatywnymi, nie pozostającymi w rzeczowym związku ze sprawa, a mające za przedmiot osobę przeciwnika”.
  • 2017-06-07 18:27 | grzerysz

@woleński
    2017-06-07 16:01 |

"Dokładnie mówiąc obóz wyzwalali żołnierze radzieccy walczący w ramach Frontu Ukraińskiego”.

Tak trzeba właśnie mówić. Przypomnę, że I Front Ukraiński powstał z przemianowania Frontu Woroneskiego a ten z kolei powstał z części Frontu Briańskiego. A Briańsk to miasto w zachodniej części Rosji w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą.
    Trzeba też mieć świadomość, że kolejnymi dowódcami I Frontu Ukraińskiego byli Rosjanie: kolejno Nikołaj Watutin, Gieorgij Żukow i Iwan Koniew.

"Akurat w jednostce wyzwalającej bylo dużo Ukraińców”.

Niewątpliwie. Ale czy to Ukraińcy podjęli decyzję o wyzwoleniu obozu w Oświęcimiu? Czy raczej dowódca frontu Rosjanin Koniew? A może Gruzin Stalin?
  • 2017-06-07 18:39 | Rysiaczek2

Oj, nie trzeba było się powoływać na euklidesową geometrię, a zwłaszcza na postulat o równoległych, bo oprócz geometrii euklidesowej są geometrie nieuklidesowe różniące się w tym punkcie.
  • 2017-06-07 19:44 | wolenski

1. @grzerysz,
    Niech Pan nie kombinuje, odnosił się Pan do tego, że dawniej nie pisałem a teraz piszę. Wyprowadziłem Pana z błędnego przekonania, a Pan zmienia temat. Pańska sprawa, kogo Pan chce a kogo nie, podobnie, jak moją sprawą jest to, co piszę i kiedy to czynię.
    -------------------------------------
    2. A może Pan przypomni zachwyty p. Pawłowicz podróżą lotniczą w klasie business bo w ekonomicznej biedaczka, zmęczyłaby się? Co do nagrań, były, opublikowano je, częściowo zmanipulowano, odpowiedzialni przegrali wybory, więc. A co ze zdrajcami, łajdakami, gorszym sortem, itp. Pewnie Pan jest tym zachwycony. Mnie takie przepychanki, w stylu "bo oni itd." nie interesują, bo onych już (na razie) nie ma. A są tacy, którzy powiadają, że ich nie interesuje prawo, ino sprawiedliwość. Fakt jest taki, że PiS już pobił rekord obsadzania swymi rozmaitych posad. Z dwojga złego, wolę protekcję bez decydowania,m co mam oglądać w teatrze od protekcji z reglamentacją kultury. Jasne?
    --------------------------------------------
    3. Skoro mówię, tak, jak trzeba, po co dalsze komentarze? Nota bene, pomyłka Schetyny, to i tak mały pikuś przy historycznej narracji p. Zalewskiej, p. Ewy Kurek, Radia Maryja, p. Chodakiewicz, itd, a więc filarów dobrej zmiany.
  • 2017-06-07 20:45 | jakowalski

Aspiryna,
    Konkretnie, to w jaki sposób PiS chce wprowadzić w Polsce rządy dyktatorskie o kto ma być tym dyktatorem?
  • 2017-06-07 21:22 | jakowalski

Rysiaczek2
    Masz rację. Pan prof. Woleński nie miał racji pisząc, że suma kątów w trójkącie musi być zawsze równa 180°, i że aksjomat Euklidesa o równoległych jest obowiązujący we wszystkich geometriach. Otóż przez „aksjomat Euklidesa”, rozumie on zapewne twierdzenie, że „do danej prostej przez dany punkt można poprowadzić co najwyżej jedną prostą do niej równoległą (we współczesnym żargonie matematycznym 'rozłączną)'”. Oczywiście, łatwo jest udowodnić, że ów „postulat równoległości Euklidesa” jest równoważny twierdzeniu, że suma kątów w trójkącie wynosi 180°, ale postulat ten jest poprawny tylko dla geometrii płaskiej czyli euklidesowej. Jak wiadomo, nasz Wszechświat nie jest płaski, nie jest też płaska powierzchnia naszej planety czyli Ziemi, a więc już w XIX wieku Gauss, Bolyai i Łobaczewski „odkryli” geometrie inne niż płaska (euklidesowa), w tym np. geometrię hiperboliczną, w której przez punkt leżący poza daną poza prostą można poprowadzić nieskończenie wiele prostych nie przecinających danej prostej, czyli inaczej prostych do niej równoległych, a suma kątów trójkąta tylko w geometrii płaskiej (euklidesowej) wynosi 180° (w mierze łukowej π), jako że w geometrii hiperbolicznej jest ona zawsze mniejsza niż 180° a w geometrii eliptycznej jest ona zawsze większa niż 180°.
    No cóż, nie każdy filozof jest, jak np. Leibniz, Russell, Whitehead czy tez „nasz” Hoene-Wroński, jednocześnie znawcą matematyki. ;-)
  • 2017-06-07 21:23 | Aspiryna

Aspiryna
    Pan Prezes, tak jak tow. Gomułka, jada prosto i tanio.
    `````````````````````````````````````````````````````````````

"jkowalski"

Czy wierzysz we wszystkie PiSowskie mity i bajeczki?
  • 2017-06-08 13:15 | grzerysz

@woleński
    2017-06-07 19:44

"moją sprawą jest to, co piszę i kiedy to czynię”

No niezupełnie. Taki np. Daniel Passent stał się bardzo żarliwym bojownikiem o wolność, demokrację i niezależne media w nadzwyczaj już podeszłym wieku. Również "obsadzanie swymi rozmaitych posad” przez bardzo długi czas jakoś zupełnie mu nie przeszkadzało.
    Tak więc jego obecna wielce niestrudzona walka wygląda bardzo zabawnie. I smutno jednocześnie.

"Fakt jest taki, że PiS już pobił rekord obsadzania swymi rozmaitych posad”

Jeśli rzeczywiście tak jest to Platforma Obywatelska (i PSL - Posady Swoim Ludziom) niewiele im ustępowały...
  • 2017-06-08 14:39 | grzerysz

@woleński
    2017-06-07 19:44

"wolę protekcję bez decydowania co mam oglądać w teatrze od protekcji z reglamentacją kultury”

Ja tam nie widzę żadnej różnicy - i za PO i za PiS przede wszystkim nie ma już czego (z bardzo nielicznymi wyjątkami) oglądać w teatrze.
    Kultura w naszym kraju leży i kwiczy już od bardzo dawna. To jedno z bardzo wielu „osiągnięć” okresu „sukcesu transformacji”. Przecież Pan doskonale wie, że w Polsce już praktycznie nikt nie czyta książek (roczne wydatki na książki - łącznie z podręcznikami - w przeciętnym gospodarstwie domowym wynoszą w ostatnich latach około 20 zł); że można z powodzeniem ukończyć studia (humanistyczne!) nie przeczytawszy żadnej książki; że do teatru na ambitne sztuki chodzi w Warszawie (łącznie z przyjezdnymi) około 3000 osób. Niech w reszcie Polski (z Krakowem, Wrocławiem, Łodzią, Gdańskiem) będzie ich kolejne 3000. Trochę mało jak na czterdziesto-milionowy kraj należący do UE i NATO, nie sadzi Pan?
  • 2017-06-08 18:01 | Aspiryna

Konkretnie, to w jaki sposób PiS chce wprowadzić w Polsce rządy dyktatorskie o kto ma być tym dyktatorem?
    ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
    Oczywiscie, mozna tez wyobrazic sobie sytuacje, w ktorej "swieta trojca"
    (Kaczynski & Macierewicz & Ziobro) podzieli sie wladza.
    Pozostal tylko jeden krok, a wlasciwie dwa - calkowie opanowanie sadownictwa,
    a pozniej wprowadzenie cenzury...
  • 2017-06-08 23:03 | jakowalski

Aspiryna
    Odkąd to sadownictwo jest kluczem do przejęcia władzy? Czy chodzi ci o jabłka, czy raczej o gruszki?
  • 2017-06-08 23:04 | jakowalski

Aspiryna
    To nie Prezesa nagrano przy "ośmiorniczkach".;-)
  • 2017-06-09 00:33 | wolenski

@Rysiaczek2
    Prypomnę zatem odpowiedni fragment:
    "Gdy tenże powiada, że omawiane rozstrzygnięcie SN jest absolutnie nietrafne, by nie rzec, że błędne, jest to podobne stwierdzeniu, że suma kątów w trójkącie zmierzona kątomierzem przez jednego z profesorów nauk prawnych wynosi 181°, co znaczy, że aksjomat Euklidesa o równoległych jest absolutnie nietrafny, by nie rzec, że błędny."
    A Rysiaczek2 nawija:
    "Oj, nie trzeba było się powoływać na euklidesową geometrię, a zwłaszcza na postulat o równoległych, bo oprócz geometrii euklidesowej są geometrie nieuklidesowe [powinno być "nieeuklidesowe", ale to w końcu drobiazg) różniące się w tym punkcie."
    Wygląda więc na to, że ów profesor nauk prawnych mógł kątomierzem sprawdzać, ile równa się suma kątów w trójkącie wedle geometrii nieeuklidesowej. Przypuszczam, że odpowiedni "kontomierz" hiperboliczno-eliptyczny zbudował jakowalski, człek zaiste uniwersalny, aczkolwiek żyjący w świecie płaskim (euklidesowym). Rysiaczek2 będzie mierzył tym przyrządem, a jakowalski notował wyniki. Co nie udało się Gaussowi, na pewno stwierdzą Rysiaczek2 i jakowalski. A potem bedzie jeszcze jedna rewelacja, mianowicie złożenie jednej głowy z dwóch półgłówków.
  • 2017-06-09 00:47 | wolenski

@grzerysz
    "No niezupełnie. Taki np. Daniel Passent stał się bardzo żarliwym bojownikiem o wolność, demokrację i niezależne media w nadzwyczaj już podeszłym wieku. Również "obsadzanie swymi rozmaitych posad” przez bardzo długi czas jakoś zupełnie mu nie przeszkadzało.
    Tak więc jego obecna wielce niestrudzona walka wygląda bardzo zabawnie. I smutno jednocześnie.
    * Wszelako ja nie jestem Danielem Passentem jeno Janem Woleńskim.
    Czy można by prosić p. grzerysza o przedstawienie się, by tak rzec, mniej niezupełne. Passent i Woleński jednak używają własnych nazwisk.
    Jestem zbudowany ostrością widzenia p. grzerysza w sprawie kultury, ale niezależnie, kto i co czyta czy też ogląda w teatrach, kultura jest reglamentowana.Dla utwierdzenia p. grzerysza w jego opiniach dodam, że Wydawnictwo Sejmowe wstrzymało dystrybucję pewnej książki (już wydrukowanej) z zakresu prawa konstytucyjnego. Zdarzyło się to w Polsce po raz pierwszy od 49 lat.
    "Jeśli rzeczywiście tak jest to Platforma Obywatelska (i PSL - Posady Swoim Ludziom) niewiele im ustępowały..."
    * Czyżby p. grzerysz policzył?
    PS. Proszę jednak nie wypowiadać się w kwestii tego, co doskonale wiem.
  • 2017-06-09 11:08 | jakowalski

Woleński 2017-06-09 00:33
    Ja żyję w świecie zakrzywionym a nie płaskim. To Pan żyje w płaskim świecie Euklidesa, skoro dla Pana suma kątów trójkąta wynosi zawsze 180 stopni. No cóż, gdyby miał Pan do dyspozycji dokładny kątomierz, to przekonał by się Pan, że suma kątów trójkąta w naszym zakrzywionym ziemskim świecie wcale nie wynosi 180 stopni, a mieści się między π (180°) i 3 π (540°). Oznacza to, że jeżeli kąty przy kolejnych wierzchołkach trójkąta sferycznego (leżącego na powierzchni kuli) oznaczymy przez A, B i C, to π < A + B + C < 3 π, gdzie π oznacza 180° - https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jk%C4%85t_sferyczny. Innymi słowy na sferze (powierzchni kuli) suma kątów wewnętrznych trójkąta jest zawsze większa od 180° - https://pl.wikipedia.org/wiki/Geometria_sferyczna.
  • 2017-06-10 17:42 | Martin L

2017-06-07 17:57 | jakowalski
    Pan Kowalski zna logikę ? Niesamowite nawet o niej słyszał. Panie Kowalski mam pytanie to dlaczego pan stosuje "tandetną"sofistykę wciska ma na silę różne kiepskie sofizmaty nawet teraz, by udowodnić fałszywą tezę. Miesza pan celowo fałszywe dowody z prawdziwymi by udowodnić jakąkolwiek fałszywą tezę. Jest to zaprzeczeniem logicznego myślenia. Człowiek logicznie myślący sprawdza autentyczność argumentów i je przyjmuje, "tandety" sofistyk zawsze wymyśli każdą bzdurę by odwrócić "kota ogonem". To pan potrafi. Celem pańskiej pracy nie jest logiczne poszukiwanie prawdy, ale propaganda na rzecz WIELKIEGO PISUARU.
  • 2017-06-13 17:01 | wolenski

Martin L.
    Pytania do jakowalskiego, przynajmniej te zadane prze Pana, są raczej bezprzedmiotowe. Niemniej jednak jakowalski nieświadomie (to zdarza się) korzysta ze znanej reguły, że z fałszy wynika wszystko. Przy okazji wyjaśniam sens zdania "A potem bedzie jeszcze jedna rewelacja, mianowicie złożenie jednej głowy z dwóch półgłówków." Rzecz mianowicie w tym, że jakowalski wespół zespół z Rysiaczkiem2 złożą kulę (imitowaną przez głowę) nieeuklidesową z dwóch półkul (symbolizowanych prze dwa półgłówki) euklidesowych.
  • 2017-06-14 10:46 | jakowalski

Powinno być:
    Po prostu matematyka, tak jak religia, może tworzyć sztuczne, wirtualne światy, w których nie obowiązują prawa fizyki, a więc można w nich z jednej kuli zbudować dwie o takiej samej objętości jak oryginalna a także możliwe jest w takim nierealnym świecie dzieworództwo ludzi, wniebowstąpienie żywcem czy też chodzenie po wodzie. Ale co to ma wspólnego z nauką?

• 2017-06-15 18:14 | jakowalski

Martin L 2017-06-14 06:29
    Poza tym, to powtarzam - nie atakuj mnie tu ad personam, jako że ja nie jestem owym „panem życia i śmierci tysięcy ludzi”. Ci ludzie, o których mówisz, są przecież bezpieczni w Turcji i mogą się też starać o azyl w sąsiednich państwach, w tym szczególnie w podobno demokratycznym i prozachodnim Izraelu. Oni jednak wybierają Europę, ale tylko i wyłącznie z przyczyn ekonomicznych, a przecież nie ma w prawie żadnego europejskiego państwa przepisu sankcjonującego azyl ekonomiczny.