Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

(15)
Urzędnicy powołują się na kuriozalną opinię MEN, że „szkoła nie jest instytucją świecką”.
 • 2017-08-05 08:57 | jrcanonia

  Przymusowa katecheza

  Wkrótce dowiemy się, że rodzice nie posyłający swoich dzieci na indoktrynację katechetyczną są Polakami najgorszego sortu. Sejmowa wypowiedź Prezesa nie pozostawia żadnych wątpliwości. Podobno żyjemy jeszcze w Europie XXI wieku.
 • 2017-08-05 10:43 | axiom1

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Polskie zacofanie ciagle sie poglebia.

  Religia zabija zdolnosci tworcze. Im kraj bardziej religijny tym mniej tworczy. A bez tworczosci polacy moga byc tylko tania sila robocza i parobkami dla innych.

  Sytuacja juz jest wiecej niz tragiczna. Rok 2016, ilosc patentow na milion mieszkancow, Polska 2.35, Niemcy 250, Izrael 395, Korea Pld 400, Japonia 500, UsA 435, Szwajcaria 325, srednia zachodu 250-300. Podobnie jest co rok. To katastorofa.

  Przecietny niemiec jest az 100 razy bardziej tworczy od przecietnego polaka, a przcietny japonczyk az 200 razy. Polska nie ma szansy jezeli radykalnie nie zreformuje edukacji. Religia musi byc wyrzucona ze szkol to poczatek. Od pierwszej klasy podstawowki do matury jest wiecej godzin religi niz matematyki i fizyki razem wzietych. Matematyki nie bylo na maturze przez 25 lat,...!!!! To wiecej niz szalenstwo.
 • 2017-08-05 10:44 | janadam48

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Boże! Jeżeli istniejesz to dlaczego pozwalasz rządzić takim oszołomom?! Czy jest jeszcze w naszym kraju ktoś kto przestrzega konstytucji? Prezydencie! Nie wystarczy zawetować dwóch ustaw i liczyć na poparcie w drugiej kadencji! Zacznij wypełniać swoje obowiązki! Przysięgałeś na Konstytucję powołując na świadka Najwyższego! Czy to oznacza,że dla Pana Bogiem jest Rydzyk? Pokaż chłopie,że dorosłeś do pełnienia urzędu prezydenckiego! Zacznij kochać ludzi bo w tej chwili nienawidzisz ich tak samo jak JK!
 • 2017-08-05 11:55 | amonit63

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  to jest bezczelne łamanie konkordatu przez polski KK. Jeśli nikt tego nie
  powstrzyma to desperatom pozostanie "palenie komitetów" jak w 1034 r
 • 2017-08-05 12:01 | snakeinweb

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Rażący jest stopień nietolerancji środowisk "liberalnych" wyrażony w tym artykule. Jak szkoła prywatna, do uczenia w której nikt nikogo nie zmusza, wyznaje jakiś kanon wartości, to zaraz krzyk podnoszą nietolerancyjni liberałowie, dlaczego są w ogóle szkoły w których się do do ich systemu totalitarnego laicyzmu nie przymusza.

  Dla niektórych środowisk liberalizm i świeckość stał się przykrywką dla kontynuacji myśli i przeżywania mentalności bolszewicko-totalitarystycznych.

  Zakładajcie własne szkoły ateistyczne, a nie walczcie z wolnością dla szkół katolickich.
 • 2017-08-05 14:21 | therom64

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Wychowałem się w dużym mieście.Dzieciństwo i część młodości spędziłem w PRL-u a więc czasie gdy w szkołach nie było nauki religii i kościół musiał naukę religii realizować we własnym zakresie.Miałem kolegów, którzy"chodzili na religię" i takich którzy się w to zupełnie nie " angażowali"Nie pamiętam aby ktokolwiek doświadczył nieprzyjemności ; obojętnie jaką opcję wybrał.Muszę przyznać,że tamte regulacje pozwalają mi czasy Polski Ludowej (napewno z wieloma słabymi stronami)w bardziej pozytywnym świetle.
 • 2017-08-05 14:42 | JanKalema

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Religia jest fałszywym systemem praw przyrody i równocześnie zespołem fałszywych wskazówek postępowania.
 • 2017-08-05 19:41 | Slawomirski

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Religijne indoktrynowanie dzieci powinno byc przez panstwo karane. Tylko glupi rodzice posylaja swoje dzieci do szkoly religijnej. Problemem jest glupota rodzicow tych dzieci a nie istnienie wyznaniowej szkoly. Poza tym istnieje masa szkol religijnych na calym swiecie. Tak dlugo jak bedzie istnialo zapotrzebowanie na glupote beda one dzialaly. Polska w tym aspekcie nie jest wyjatkiem.

  Slawomirski
 • 2017-08-05 21:38 | maleńkie_sioło

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Idziemy w kierunku tureckim. Teraz stawia się szkoła niepubliczna, ale co komu szkodzi szkołę publiczną oddać stowarzyszeniu, które także zarządzi, że religia jest obowiązkowa? W ten właśnie sposób Turcja aktualnie stacza się w otchłań ciemnoty, świeckie szkoły przestają być świeckie. W Polsce też tak będzie. Cynicy będą pomstować na rzekomą nietolerancję liberałów, za chwilę także w innych sprawach - np. kiedy szkoła zechce nie nauczać teorii ewolucji, nauczać konwersji na heteroseksualizm etc. No co, przecież mamy wybór, prawda? Każdy może założyć szkołę. Aż dziw, że nie każdy zakłada... A że to nielegalne praktyki? A co tam. Dla umysłów prawicowych prawo to tylko cel do osiągania prawicowych celów.

  Religia jest jak palenie papierosów. Nie można tego penalizować, ale ewentualną ekspansję trzeba trzymać na smyczy. Inaczej nas zabije.
 • 2017-08-06 08:26 | J.S.

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Szanowna Autorka zapomina,że TK dzielnie stał i stoi na straży wartości chrześcijańskich ( czyli aktualnej linii ePISkopatu) i zawsze wydawał werdykty korzystne dla KK. Przecież prezes Rzepliński dostał medal od Franciszka nie za piękne oczy .
 • 2017-08-06 19:03 | kaesjot

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  2017-08-05 10:43 | axiom1
  Nie martw się.
  Jest szansa, że akurat absolwenci tej szkoły mogą wpłynąć na poprawę tego wskaźnika, bo w niej także obowiązkowym przedmiotem, już od I-szej klasy nauka gry w szachy i szereg różnych, co prawda już nieobowiązkowych, pozalekcyjnych kółek zainteresowań jak np. elementy robotyki.
  Akurat ta szkoła może przynieść więcej korzyści mimo tego "potknięcia" z religią.
 • 2017-08-07 10:04 | Gawka

  szkolna katecheza

  Szkolna katecheza przynosi ogromne straty wizerunkowe Kościołowi. Rozmawiałem z dziećmi i poczułem się nieswojo. To nie była obojętność, to nienawiść do katechetów, Kościoła i tych, którzy wspierają ten system. Przed wojną katecheza była w szkołach, pózniej wypchnięta do salek katechetycznych w kościele, teraz znowu w szkołach. Według doniesień prasowych, kuratorium nie ma najmniejszej kontroli nad programem nauczania religii.
  Mimo, że pensje katechetów są znacznym składnikiem budżetów kościelnych, to straty są znacznie większe. Dorosłe dzieci "zapamiętały" ową nienawiść i formalnie dzieci poddają obrzędowi chrztu świętego, pierwszej komunii i sakramentowi małżeństwa. Poza tym są rzeczywistymi poganami, nawet ci wierni uczęszczający do kościoła. Zaznaczam "uczęszczający" - to nie znaczy uczestniczący duchowo w mszy świętej.
 • 2017-08-08 18:23 | rzm

  państwo świeckie

  W konstytucji mamy wymóg bezstronności państwa w sprawie przekonań obywateli. W ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania nasze państwo jest określone jako świeckie. Rozporządzenie MEN, które dopuszcza wieszanie krzyży w szkołach jest niezgodne z obiema tymi regulacjami prawnymi.
 • 2017-08-08 21:03 | Kavar

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  @Gawka
  Sam pamietam z liceum ze lekcje religii wiekszosc uczniow spedzala odrabiajac prace domowe z innych przedmiotow badz bawiac sie komorkami. Inna rzecz, ze katecheci byli zupelnie nieprzygotowani do pracy z nastolatkami i byla to zwykla,nieudolna propaganda.
 • 2017-08-09 08:06 | kaesjot

  Re:Katecheza jako przedmiot obowiązkowy w jednej z podpoznańskich szkół

  Gawka - pensje katechetów nie sa składnikiem budzetów kościelnych lecz obciażaja budżety szkół tak jak pensje wszystkich innych nauczycieli. Księża uczący religii także pobierają za to wynagrodzenie z funduszy oświaty.