Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

(10)
Departament Pracy USA zarzuca korporacji systemową dyskryminację kobiet. Ostatni skandal tylko naświetlił od dawna istniejący problem.
 • 2017-08-11 08:55 | Hmm?

  Seksistowska Dolina

  Pani Joanna znowu nie odrobiła lekcji a raczej nie zechciała wyjrzeć poza lewicową bankę informacyjną ani zadać sobie trudu przeczytania "seksistowskiego" tekstu pracownika Google. Troszku wstyd a troszku rozumiem panią Joannę - po przeczytaniu źródła nie dałoby się wysmażyć tekstu o seksizmie. Choć wstawianie kłamliwych stwierdzeń jakoby [inżynier] "ogłosił, że kobiety – z racji swej biologii – mniej się nadają i do pracy w tej branży, i do pracy na kierowniczych stanowiskach w ogóle" zasługuje na coś więcej niż klapsa. Ja bym za ten tekst nie zapłacił.
 • 2017-08-11 09:18 | Smashing Potatoes

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  Artykuł Pani Joanny jest tak tendencyjny i oderwany od rzeczywistości, iż muszę chyba przypomnieć Pani Joannie, że prawdziwa równiść nie oznacza równości osiąganych wyników, a równość szans. A ta ostatnia jest w obecnej korporacyjnej rzeczywistości poprawności politycznej SZTUCZNIE NAGINANA, po to, aby osoby niepredysponowane do stanowiska były zatrudnione, tylko po to, aby spełnione były parytety.
  Pani Joannie polecam serdecznie douczyć się jak to zjawisko wygląda z drugiej strony, np z książki Pana Vijay Jojo Chokal-Ingam'a "Almost Black" o parytetach rasowych na Amerykańskich uczelniach, które dysktyminują rasowo osoby pochodzenia Azjatyckiego, a dopuszczają osoby pochodzenia Afro-Amerykańskiego, które nie mają wymaganej średniej ocen. Może taka lektura pozwoliłaby Pani napisać artykuł, który jest wzorowany na czymś innym, niż tylko na ulotkach wydawanych przez SJW.

  Polecam Pani Joannie także badania pokazujące produktywność kobiet i męszczyzn w miejscu pracy, z tym, że badania robione na losowo wybranych jednostkach, a nie w najpotężniejszych firmach świata, które z racji zarobków przyciągają najbardziej produktywnych, zarówno kobiety, jak i męszczyzn.

 • 2017-08-11 10:21 | Kavar

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  Pani redaktor,
  Widzi pani,te wypociny inzyniera poruszaja inne kwestie dotyczace pracy kobiet, ktore wcale nie swiadcza o seksizmie autora. Jedna z przyczyn dlaczego kobiety zarabiaja mniej jest to,ze kobiety (zwlaszcza matki) po prostu nie zgadzaja sie na bezustanna prace w nadgodzinach i brak zycia prywatnego.Sam znam przypadki dobrze zarabiajacych mezczyzn na kierowniczych stanowiskach, ktorych poswiecili swoje malzenstwa i rodziny dla kariery.Poza tym dzial inzynieryjny w Google moze i byc 'prestizowy',ale moze tez w nim panowac tak koszmarna atmosfera,ze zatrudniona tam pani inzynier zwyczajnie zrezygnuje i przeniesie sie do jakiejs spokojniejszej,choc mniej prestizowej firmy.
  Nie jestem zwolennikiem narzucania parytetow,zwazywszy ze musialyby one dzialac takze w druga strone. Dlaczego nie zadekretowac,ze w szpitalach 50% pielegniarzy powinno byc mezczyznami?Wszak obie plcie choruja tak samo. Dlaczego nie ma panow 'przedszkolankow', przeciez wielu chlopcow wolaloby sie bawic z mezczyzna?
  I wreszcie,dlaczego kobiety walcza o parytety w informatyce,ale nie ubiegaja sie o parytety w gornictwie, strazy pozarnej,lesnictwie itp.?
 • 2017-08-11 10:50 | jakowalski

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa?

  No cóż, w USA n i e wolno już mówić prawdy. Dlaczego też wśród laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii czy też nawet medycyny jest tak mało kobiet? Czy Komitet tej Nagrody to też są prawie sami seksiści cierpiący na ostrą mizoginię? Oto fakty:
  W latach 1901–2016 wyróżnionych Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki zostały łącznie 203 osoby, w tym tylko 2 kobiety czyli nieco mniej niż 1%: Maria Skłodowska-Curie (1903, wraz z mężem) oraz Maria Göppert-Mayer (1963).
  W latach 1901–2015 w gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znalazły się 172 osoby, z tego tylko 4 kobiety (ok. 2%): Maria Skłodowska-Curie (1911), Irene Joliot-Curie (1935, wraz z mężem), Dorothy Crowfoot Hodgkin (1964) i, Ada Yonath (2009).
  Do 2015 roku 211 osobom, w tym 12 kobietom (niecałe 6%) przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Nagrody Nobla w tej dziedzinie otrzymały: Gerty Cori, Rosalyn Yalow, Barbara McClintock, Rita Levi-Montalcini, Gertrude Elion, Christiane Nüsslein-Volhard, Linda Buck, Françoise Barré-Sinouss, Elizabeth Blackburn, Carol Greider, May-Britt Moser i Youyou Tu.
  Ewentualnie dochodzi jeszcze Elinor Ostrom (ekonomia, ale to jest tylko nagroda im. Nobla) - jedna kobieta na 78 laureatów, czyli nieco tylko ponad 1%.
 • 2017-08-11 14:30 | Alrus

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  "Seksistowska notatka"..? "Biologizm"?
  Ciekawe, że różnym zamroczonym umysłom nie przyjdzie do głowy proste spostrzeżenie, że po coś dwupłciowość istnieje i że gdyby jedna płeć miała takie same możliwości jak druga, to czemu dwupłciowość by służyła..?
 • 2017-08-11 16:00 | DemeterKora

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  Tak, komitet noblowski też jest seksistowski, tak jak cała korporacja naukowa. Nie ma siły, żeby nie był w świecie takim jak ten, w którym żyjemy. Przykład - komitet noblowski nie zamierzał przyznać Nobla Marii Curie z fizyki. Dopiero interwencja Piotra Curie, który podkreślił, jak ważną rolę odegrała jego żona w tych badaniach, sprawiła że ostatecznie nagrodzono także Marię. Bez tego wsparcia ze strony Piotra Maria nie zyskałaby należnej jej renomy i pewnie drugiego Nobla też by nie dostała, a laury za jej pracę zgarnąłby jakiś facet. Panowie, nie kompromitujvie się udawaniem, że nie wiecie jak działa systemowa dyskryminacja.
 • 2017-08-11 17:51 | audikom

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  Ruszył mnie ten durnie tendencyjnie nie dopracowany artykuł, miałem go skomentować .
  Stwierdziłem jednak że dotychczasowi komentatorzy ujęli dokładnie to wszystko co zamierzałem napisać, lepiej bym tego nie ujął.
  Zapewne autorka na pytanie dlaczego, odpowie " a bo tak ".
  Dodam tylko że poszerza się tak ogromny zakres "terroryzmu kobiet",także na inne kobiety, odbiegające swą postawą od tej nędznej codzienności.
  Ostatnio po fotkach i wypowiedziach p.Lewandowskiej o jej wspaniały samopoczuciu i formie po porodzie (wypracowanej przed), ogłosiły że podejmują walkę z wszechobecnym "terroryzmem piękna" .
  Za narzędzie wybrały terroryzm "brzydoty i głupoty ".
 • 2017-08-11 20:31 | jakesh

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  No ja przeczytalem oryginal i owszem, da sie napisac tekst o seksizmie i o utrwalaniu stereotypow. Takich inzynierskich pseudofilozoficznych bredni na tematy ogolnoludzkie tez sie juz sporo nasluchalem w pracy.
  Inna rzecz ze gosc slusznie wytyka firmie systemowe lepsze traktowanie mniejszosci.
  Histeryczna reakcja google na epistoly opublikowane na wewnetrznofirmowym forum nic nie zmienia w temacie. Bo taki cytat https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/08/why-is-tech-so-awful/536052/ Only 2 percent of all U.S. Googlers are black, and only 4 percent are Hispanic. In tech-oriented positions, the numbers fall to 1 percent and 3 percent, respectively.
  Zapewne dlatego ze dazenie do dywersyfikacji plciowej czy rasowej jest dla firmy kosztowne, bo trzeba wiecej czasu i energii poswiecic na znalezienie czlowieka, a najczesciej zespol potrzebuje pracownika do projektu ktory ma za miesiac wejsc na produkcje. Pewnie tez z powodu mniej lub bardziej uswiadomionych uprzedzen.
  Co do atmosfery to nie sadze zeby umiejetnosc radzenia sobie ze stresem byla zalezna od plci, bo niby czemu, ale nie jest rzecz do sensownego osadzenia przez inzyniera. Takie stereotypy napedzane przez stereotypy ktore z kolei napedzaja kolejne. I to z punktu widzenia obu plci. To nie jest prosta sprawa tak wychowac spoleczenstwo zeby nie zakladac ze ktos sie nie nadaje do zawodu bo jest mezczyzna w przedszkolu czy kobieta w gornictwie.
  Zdaje mi sie ze parytety to tylko jakis sposob zwracania uwagi na problem i czesto silowego zmieniania tradycyjnego postrzegania zawodow. Na pewno nie idealny ale lepszy od siedzenia z zalozonymi rekami.
 • 2017-08-11 20:31 | ROOR

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  drogi Jakowalski. A może takie statystyki (liczba kobiet z nagrodą Nobla w naukach ścisłych) z lat 1901-2016 to może jednak efekt ich dyskryminacji przez setki lat, ograniczania dostępu do nauki? Ile kobiet po 1900 roku mogło swobodnie i na równych prawach uczyć się i rozwijać naukowo w tych dziedzinach?
  Wiele lat zajmie, aby te dysproporcje wyrównać...a patrząc na wciąż utrzymywane przy życiu stereotypy (oraz liczbę ich obrońców, także na tym forum) to zejdzie się i kolejny wiek..
 • 2017-08-12 13:59 | andykwariat

  Re:Google zwalnia autora seksistowskiej notatki, ale to tylko działanie na pokaz. Dyskryminacja trwa

  Być może ten artykułjest swoistym dowodem na tę niesystemowość kobiecego spojrzenia.

  Autor oryginalnej notatki nie twierdził, że seksizm nie istnieje (włączając w to i Google). Mówił tylko, że obserwowane POPULACYJNIE różnice nie muszą wynikać z celowych działań zewnętrznych. One wynikają matematycznie z nawet bardzo drobnych różnic obserwowanych na średnich. A te średnie są faktem, którego nie należy wypierać czy się wstydzić, bo kobiety mają mnóstwo cech, których mężczyżni mogliby pozazdrościć, ale jakoś nikomu nie przychodzi do głowy lamentowanie z tego powodu.

  Kontynuując sprawę notatki - autor wyrażnie podkreśla, że dla każdej indywidualnej kobiety są gorsi od niej programiści-mężczyźni i odwrotnie dla każdego mężczyzny da się znaleźć lepszą od niego kobietę-programistkę. Ale nakładając na siebie dwa nawet identycznie rozciągnięte zbiory z lekko przesunietą średnią różnica w skali makro musi się pojawić.

  A to na co zwracał uwagę przede wszystkim dotyczyło raczej wątpliwości, czy warto wydawać pieniądze firmowe na akcje, które z natury rzeczy mogą nie przynieść zamierzonych rezultatów. I to raczej powinno być przedmiotem dalszej wewnętrzenej dyskusji - czy skórka warta za wyprawkę. Bo może efekt jakiś jest (choć nigdy nie będzie 50 na 50) i warto to kontynuować. Ale powinna się odbyć normalna wymiana argumentów na ten temat a nie wyrzucenie go z pracy.