Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

(14)
Z nowej podstawy programowej do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych zniknęli Schulz, Iwaszkiewicz, Conrad, Bułhakow oraz Nałkowska.
 • 2017-08-22 00:12 | wojtek_ab

  az glowa boli

  z tej mnogosci tekstow, ktore biedni uczniowie i uczennice mieliby wedlug autora czytac. W koncu jest kilkanascie obowiazkowych przedmiotow do nauczania, a doba ma tylko 24 godziny.
 • 2017-08-22 00:50 | delfin

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Widać, że szkoła nie ma "dodawać młodości skrzydeł, aby nad martwym wzleciala swiatem...". Europejski realizm magiczny nie uwiodl autora podstawy programowej. Szkoda, bo dzięki Haremu Porterowi nie tylko łatwiej zrozumieć Dziady, ale i Sklepy Cynamonowe, Mistrza i Małgorzatę, Don Kichota i Przypadki Bunga. Wyszkolona na takich przykładach wyobraźnia może potem wszystko, zarówno w hard jak i soft-werze. Nie rozumiem jak, w tak trudnej i złożonej sytuacji międzynarodowej wyrzucić można Zdążyć przed Panem Bogiem i Podróże z Herodotem. Szkoda, że relacja Marka Edelmana, czy Zofii Naukowskiej nie mogłaby być zestawione z obrazem wojny domowej w Hiszpanii przedstawionej w Madam. Dużo ideolo dla żołnierzy dobrej zmiany.
 • 2017-08-22 05:35 | q602

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  W zyciu chodzi o to zeby nie byc idiota.
  Na liscie nowych lektur znalazly sie zenujace utwory nawiedzonych dworskich grafomanow i rymopisow - panow Wencela i Rymkiewicza. Znaczy to tylko tyle, ze tworcom zestawu lektur nie udalo sie osiagnac programu minimum opisanego w pierwszym zdaniu. Udal im sie gleboki uklon w strone 1. Sekretarza KC PiS i jego wiernych towarzyszy partyjnych.
 • 2017-08-22 08:10 | Szydziejma

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Przykro mi, ale co do tego, "jak było", wkradł się poważne nieścisłości. "Bogurodzica" i "Lalka" były i wciąż są lekturami obowiązkowymi i to właśnie na poziomie podstawowym.
 • 2017-08-22 13:33 | delfin

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  @wojtek_ab
  Jak słusznie zauważyłeś tekstów jest tyle, że można się zaczytać na śmierć. Chodzi jednak o to, że pewna ich konfiguracja pozwala lepiej zrozumieć inne teksty, a przy okazji samego siebie i otaczający świat. Kto poznał Biblię, potem Boską Komedię, lepiej odbierze Jądro Ciemności, Malowanego Ptaka i ciekawiej obejrzy mu się Czas Apokalipsy. Po Mistrzu i Małgorzacie, Sklepach Cynamonowych, czy Sanatorium pod klepsydrą sympatycznie będzie sie zagłębić w 100 lat samotności, Kronikę wypadków miłosnych, a potem obejrzeć Amacord, czy Rzym Felliniego, a współcześnie Wielkie Piekno Sorrentino. Przyjemniej się kontempluje świat, a jeśli w życiowym zakręcie się weń zwątpi można sobie zacytować "w życia wędrówce, na połowie czasu, straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi, w głębi ciemnego znalazłem się lasu...". Szczególnie, gdy sie właśnie zbłądziło do Rawenny...
  @q602
  Warto rozdzielać wybitne utwory od poglądów i zaangażowania politycznego twórców. Poglądy polityczne głoszone przez Jarosława Marka Rymkiewicza są dla mnie również niestrawne, acz "Zachód słońca w Milanówku" uważam za genialny album poetycki. Apoteoza świata i życia jest tam przepiękna, głęboka i wyrażona niezwykle prostymi środkami. Czytałem te wiersze moim dzieciom i bardzo chciałem, aby je znały. Podobnie zresztą jak Niemców Kruczkowskiego, których razem wyrzucono ze szkoły ze względu na poglądy autora, a sam utwór i sytuacja dramatyczna w nim zawarta, jednocześnie współczesna i godna największych greckich tragików z Sofoklesem włącznie. Szkoda, że stracono tak ważny materiał do budowania postaw moralnych.
 • 2017-08-22 14:05 | belfrzyca

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Wencla nie znam, ale Rymkiewicz, wielokrotnie nominowany do Nike (nagroda za Zachód słońca w Milanówku) i innych nagród, poeta, tłumacz, dramatopisarz i znawca literatury romantyzmy na pewno grafomanem nie jest. To, że ktoś nie zgadza się z jego optyką widzenia świata czy ma odmienne poglądy, nie upowaznia go do deprecjonowania calego dorobku Rymkiewicza. Tak jak nie powinno się deprecjonować wspaniałej Szymborskiej za jej durne wiernopoddancze wiersze o Stalinie czy rewolucji, tak samo rymkowiczowskie zapatrzenie w prezesa nie powino zasłaniać faktu, że dobrym poetą jest. Tyle
 • 2017-08-22 14:51 | jrcanonia

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Aż dziw, że zabrakło wieszczów narodowych Marcina Wolskiego i Jana Pietrzaka.
 • 2017-08-22 18:17 | Aspiryna

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Pani "belfrzyco"... pominawszy "skrajne" fakty, ze (1) pan Rymkiewicz stal sie "kompletnym oszolomem", (2) ze nie byl grafomanem, to jednak trudno uznac go za az tak wybitnego poete, by wlaczyc go do kanonu lektur szkolnych!
 • 2017-08-22 18:27 | Aspiryna

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Wedlug artykulu pana Mariusza Rakoskiego:

  "Podczas procesu pełnomocnik Agory, mec. Piotr Rogowski, przypomniał Jarosławowi Rymkiewiczowi i o jego haniebnej przeszłości. Rodzice J. Rymkiewicza należeli bowiem do PZPR, a sam poeta był członkiem Związku Młodzieży Polskiej, młodzieżowej organizacji ideowo-politycznej, która działała w Polsce Ludowej w latach 1948-1957. Powołana przez komunistów celem realizacji polityki PZPR wobec młodzieży. Związek był polskim odpowiednikiem Komsomołu, miała kształtować „nowego człowieka”, odrzucającego dotychczasową kulturę, tradycję i religię; afirmującego światopogląd materialistyczny bez Boga. Mimo zeznań J. Rymkiewicza, że w połowie lat 50. XX wieku ocknął się z komunistycznego snu, autor nie potrafił potwierdzić, że w 1956 r. stanął jeszcze w obronie Urzędu Bezpieczeństwa: „Krytycy UB to inteligenckie szakale, które zdradziły komunizm”[7]. Z trudnością wraca również do roku 1964 – w marcu powstaje tak zwany „List 34”, wystosowany przez polskich intelektualistów do premiera. Był on zbiorowym protestem przeciwko polityce kulturalnej władz, która zaostrzyła cenzurę oraz ograniczała swobodę słowa. Pod listem podpisali się m.in.: Antoni Słonimski (inicjator), Jerzy Andrzejewski, Maria Dąbrowska, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Jan Kott, Adam Ważyk czy Kazimierz Wyka. W odpowiedzi na „List 34” powstaje „Kontrlist 600”, w którym intelektualiści stają w obronie polityki PZPR i zarzucają sygnatariuszom „Listu 34” działanie na szkodę Polski Ludowej. List podpisał, obok W. Szymborskiej, J. Iwaszkiewicza czy Tadeusza Różewicza, właśnie Jarosław Marek Rymkiewicz (z domu Szulc)."

  Tak wiec, pani "belfrzyco" - Rymkiewicz kiedys stal po tej samej stronie co Szymborska...
 • 2017-08-22 20:52 | Sylabariusz

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Akurat "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa był lekturą z poziomu rozszerzonego. Nie było tej pozycji w obowiązkowej podstawie.

  Poza tym pragnę przypomnieć, że np. Kafkę czy Gombrowicza z listy lektur wykreślił nie kto inny, jak hołubiony dziś przez polskie centrum, Roman Giertych...
 • 2017-08-22 21:25 | belfrzyca

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Ale co to ma do rzeczy droga Aspiryno czy stał, czy nie stał? Kocham Szymborską mimo wiersza Lenin, wiersze Rymkiewicza cenię. Nie wiem, czy jest "aż tak" wybitny, na pewno jego wiersze sa inne od powszechnie nam panujących białych, nie rymowanych wierszy i tak odmienność może być ciekawa. czy ggdyby popierał całyym sercem i duszą PO z kropką zasłużyłby a twoją akceptację swojej obecności a liście, czy nie zasłużyłby? Co jest wyznacznikiem wybitności poetów bardzo współczesnych? Układy towarzyskie w środowisku czy to, na których rocznicach się pojawiją? Bo poezja współczesna dla przeciętnego młodego człowieka jest tak naprawdę kompletną zagadką i labiryntem, z gruntu i z marszu negowanym. Może więc rymy Rymkiewicza cokowiek w nich poruszą? Oczywiście można dołożyć Wojaczka, Dąbrowskiego czy Tkaczyszyna, ale wtedy być może obrażą się Sosnowski, Sendecki czy Dehnel (nie podejrzewam ich o małostkowość, ale...)Może więc założeniem byłoby w ogóle nie wstawianie na listy poetów żyjących, a wtedy nie będzie można im zarzucić serwiizmu tudzież łaszenia się do aktualej władzy. I będzie ważna jedynie poezja.
 • 2017-08-23 11:43 | zak1953

  Re:Lektury szkolne jedno, rodzice drugie..

  To rodzice tak naprawdę kształtują postawy dzieci i ich zainteresowania. Rodzice nie czytający, nie nauczą dziecka niczego. Ci, którzy czytają, zainteresują dziecko lekturą niezależną od poglądów PiS i jego prezesa.
 • 2017-08-23 14:14 | azur

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  PiS nie chce, ale dzieci chcą. Owoc zakazany lepiej smakuje.
 • 2017-09-13 16:32 | mikos

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  ksiazki bardzo dobrze zastepują gry komputerowe wyciszają i pobudzają wyobraźnię. Kupiłem dużo książek jak nowych w dobrym stanie przez internet na skupszop.pl szkoda że wcześniej nie wiedzialem ze tak mozna bo uzupełniałem domową biblioteczkę a mozna bylo wydac 3 razy mniej za to samo