Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żal za III RP

(17)
Zdumiewająca jest łatwość, z jaką tak wielu intelektualistów i publicystów wzywa do porzucenia systemu, który zapewnił Polsce najlepsze ćwierćwiecze w nowożytnych dziejach, chociaż sami nie mają na razie lepszego do zaproponowania.
 • 2017-08-23 12:42 | lakkot

  RIP

  R.I.P. ? Nie za duzo filmow z hollywood sie Panowie naogladali?
 • 2017-08-23 13:27 | mngr0717

  Re:Żal za III RP

  Dziękuję za trafny i sprawiedliwy tekst, nie przestaje mnie zdumiewać zohydzanie i deprecjonowanie 27 ostatnich lat, nieidealnych, bo takie epoki nie istnieją, ale po prostu dobrych. Można się spierać o rozwiązania, ale w ramach normalnie funkcjonującego demokratycznego państwa prawa. Niestety, zostało ono zniszczone przez obłąkanych barbarzyńców, którym władzę zapewnili obłąkani ideolodzy. Tym razem (ideolodzy) naprawdę "byli głupi".
 • 2017-08-23 14:27 | zbyszek88

  Re:Żal za III RP

  Nic dodać nic ująć celności spojrzenia. A każdy dzień potwierdza trafność tego resume tak szybko upadłej III RP
 • 2017-08-23 18:16 | kamilhojarczyk

  Re:Żal za III RP

  Mam pytanie do Pana profesora, jak udało się Panu pokonać czas i przestrzeń o przedostać się tu z lat 90? A tak na serio, po raz trzeci Rzeczypospolita budowana jest wg tego samego schematu, siła państwa karta jest na nieliczne grupie obywateli, którzy bogacąc się kosztem reszty tworzyli formę tego narodu. Jednak gdy przychodziło co do czego to to państwo składało się jak domek z kart. Może czas wypróbować inny model państwowości? W koncu? ""
 • 2017-08-23 19:43 | michalp

  Re:Żal za III RP

  AMEN , tekst w którym 2+2 = 4, gdy na codzień słyszymy ze 5 albo ze trzeba zrozumieć tych którzy twierdzą ze 5 bo "nas tez nie słuchano jak mówiliśmy że 7 i 1/3 "
 • 2017-08-23 20:43 | astronet

  Re:Żal za III RP

  Oczywiście, że młodzi piewcy socjalizmu nigdy go w Polsce nie zaznali. Mieli okazję pracując w Niemczech, Anglii, Irlandii, Francji, Szwecji... Co ciekawe polski i niemiecki kodeks pracy bardzo się w literze prawa nie różnią, a rynek pracy jakiś inny. I co autor na to? (Dla uściślenia w Niemczech nie ma jednego kodeksu, tylko szereg ustaleń branżowych i regionalnych, ale podobnych).
 • 2017-08-24 23:51 | mordenga

  Re:Żal za III RP

  Moim zdaniem autor co do głównej tezy ma rację- zohydzono III RP uwypuklając jej niedoskonałości, zapominając o zaletach. Ale to nie znaczy, że tych niedoskonałości nie było. Film "Układ zamknięty" to historia oparta na faktach, motyw dewelopera opisany w "Placu Zbawiciela" też jest z życia wzięty- dopiero po wejściu ustawy deweloperskiej z bodaj 2011 roku proceder "upadania" deweloperów za pieniądze nabywców nieukończonych jeszcze mieszkań został ukrócony. Sztuka zawsze sięga do takich tematów, w każdym kraju, nie ma się co na to obrażać. Balcerowicz został doktrynerem ignorującym fakty. Naprawdę kryzys finansowy 2008 roku wiele zmienił w myśli ekonomicznej, można poczytać noblistów Krugmana chociażby. Z całym szacunkiem dla profesora Balcerowicza, ale to nie jest postać w nauce ekonomii jakoś wybitna, raczej epigon Friedmana. Ale oczywiście pod okiem i kierunkiem Sacksa reformy w Polsce przeprowadził.Problem maruderów owszem, jakieś dziwaczne mody na "nie ma powrotu do tego co było", "PiS i PO to tak naprawdę to samo" też racja, utopia osiągnięcia ideału, owszem. Jednak rządzący są od tego, żeby ciągle poprawiać mankamenty, dostrzegać problemy i zagrożenia, dążyć do sytuacji, gdy jak największy odsetek obywateli objęty jest dobrobytem. Zaniedbanie tego przez demokratyczne rządy powoduje, że na koniec ci obywatele zaniedbują demokrację. Brak możliwości uszczęśliwienia wszystkich nie zwalnia od obowiązku dążenia do tego celu. Jak mówi rosyjskie przysłowie- "wszystkich książek nie przeczytasz, całej wódki nie wypijesz, wszystkich kobiet nie przelecisz- ale próbować trzeba". Rządy PiS to kara za brak próbowania
 • 2017-08-26 13:00 | Ebszek

  Re:Żal za III RP

  Tekst jak tekst, trochę w nim prawdy jest, trochę subiektywnych ocen autora również. W dużej mierze się z tezami autora zgadzam ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Otóż autor przywołuje film "Pieniądze to nie wszystko". Zabawną i sympatyczną komedię. Autor dość surowo ją ocenia, do czego zresztą ma prawo ale zupełnie mylnie ocenia przesłanie tego filmu. Odbiera mi to troszkę wiarę w umiejętności autora a przypomina podciąganie faktów" pod z góry założoną tezę.
 • 2017-08-27 08:26 | kamyk_wj

  Re:Żal za III RP

  Dawno nie czytałem równie cynicznego i manipulatorskiego tekstu.
  Według Majcherka, jeżeli zauważam, że są w Polsce środowiska zaniedbane, to jestem lewakiem. Jeżeli zgadzam się na transfery socjalne, to tęsknię za PRL, a kiedy piszę o prekariacie bez cudzysłowu, to powinienem mieć od Jarosław Kurskiego zakaz publikowania poglądów.
  Otóż, drogi Panie, oddalanie Polski od Zachodu nie zaczęło się od PiS. PiS robi to na poziomie formalnym, prawnym i politycznym. Oddalanie Polski od Europy Zachodniej zaczęło się dużo wcześniej - na poziomie ekonomicznym i socjalnym. Najlepszym tego przykładem jest komercjalizacja usług publicznych:
  1. Służba zdrowia - kogo na to stać, ma zapewnioną doskonałą opiekę. Kogo nie stać - może zapisać się w kolejkę do specjalisty, z terminem realizacji kilka lub kilkanaście miesięcy.
  2. Edukacja - kogo stać, posyła dziecko do dobrej szkoły podstawowej w dużym mieście, płaci za zajęcia dodatkowe i korepetycje. Jeżeli ktoś miał szczęście urodzić się w rodzinie z intelektualnymi tradycjami, idzie na dobry, bezpłatny uniwersytet. Kogo nie stać, kończy edukację na zawodówce, a w najlepszym wypadku płaci za nędzne studia, z wykładowcami jak Pan Majcherek.
  3. Bezpieczeństwo - kogo stać, mieszka na grodzonym osiedlu, strzeżonym przez ochroniarzy. Kogo nie stać, musi liczyć na policję, która nie ma na benzynę do samochodów patrolowych i na szkolenia funkcjonariuszy.
  4. Transport - kogo stać, ma samochód, najlepiej w podziemnym garażu. Kogo nie stać, może pojechać 20 kilometrów rowerem do najbliższej stacji kolejowej, bo te bliższe zlikwidowano z powodu nierentowności.
  Czy Pan Majcherek nie widzi, że to prowadzi do rozerwania więzi społecznych? Że tworzy miliony wykluczonych, podatnych na wszelkie populizmy?
  Panie Majcherek, Pan pozwoli, że się przedstawię: jestem beneficjentem reformy Balcerowicza. Nie mam problemów materialnych. Ale przecież nie musi to oznaczać, że zamykam oczy na rzeczywistość. Czego i Panu z serca życzę.
 • 2017-08-28 00:57 | antónio

  Re:Żal za III RP

  kamyk_wj

  Kierunki do porównań się kamykowi pomyliły.
  Startowaliśmy z tego samego punktu co Ukraina i Rumunia.
  Bo już Czechosłowacja ,Węgry były w nieporównanie lepszej sytuacji gospodarczej.
  Zresztą jak się bliżej przyjrzeć to na zachodzie też nie jest tak różowo.
  Nawet z Niemiec przyjeżdżają tu na operacje i do dentysty.
  Radziwiłł zrezygnował z likwidacji NFZ bo uznał ,że przyjmując poziom finansowania
  polska słuzba zdrowia jest najlepsza w Europie.
  Kamyk mówi, że nie ma problemów materialnych.To zamiast na Lazurowe Wybrzeże niech jedzie na francuską prowincję i zobaczy jaki tam jest miód.
 • 2017-08-28 03:51 | karul

  Bo ta nieszczesna polska Trzecia Republika

  byla po prostu nieslubnym bekartem CIA i Watykanu, ktore byly jedynymi beneficjentami restauracji kapitalizmu.

  Lud ciemny byl, jest i bedzie a proby beatyfikowania go przez dawnych dysydentow z Instytutow Badan Literackich daja dzisiaj takie efekty. U wladzy jest Nazionalsozialistische Arbeiterpartei Polens bo tak chce 40% ludu jaki zamieszkuje ten czarnoziem.

 • 2017-08-28 18:51 | kamyk_wj

  Re:Żal za III RP

  antónio
  Znam miody Europy Zachodniej, mieszkam tam od lat. Na Lazurowe Wybrzeże nie jeżdżę, bo nie lubię blichtru.
  Porównanie z Rumunią czy Ukrainą długo jeszcze będzie dla Polski korzystne. Tylko co to za argument?
  Gdyby Szanowny Kolega zechciał odnieść się któregoś z argumentów, byłbym wielce wdzięczny.
  Bo na przykład ten o NFZ jest bardzo fajny:
  "...przyjmując poziom finansowania polska słuzba zdrowia jest najlepsza w Europie."
  Czyli jakby poziom finansowania wynosił dokładnie 0 zł 0 gr, a mimo to cokolwiek by działało, to poziom funkcjonowania byłby wręcz nieskończenie wysoki (cokolwiek/0 = nieskończoność)!
  A ja wolałbym się dowiedzieć, czy według Szanownego Kolegi ten poziom finansowania jest dostateczny?
 • 2017-09-13 12:38 | Adam1963

  Re:Żal za III RP

  "Majcherku musisz" !!! ...bo malo nas zostalo
 • 2017-09-20 07:34 | Andrzej Falicz

  Re:Żal za III RP - nieudane spoleczenstwo

  Wspaniale Wam...sie udala ta III RP i jak zwykle zawiodlo nieudane spoleczenstwo...ktory to juz raz panowie elita?
 • 2017-09-20 11:21 | anastazja

  Re:Żal za III RPOdwaga

  Muszą znaleźć sie ludzie mądrzy, którzy będą to mówić Polakom, a nie kadzić populistycznie.
 • 2017-09-20 23:22 | maxdog

  Re:Żal za III RP - Bolszewizm, przed którym bronił Polskę J. Piłsudski, dostał władzę za darmo od.....

  obowiązuje nowa wolność nowogrodzkiej ideologi wodzów "dobrej zmiany" dla wyznawców, ciemnych mas : "nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne a białe jest białe.." To Pan wykazał w artykule doskonale. Ciemnota i tłuszcza nieudaczników z sekty grabi i polewa. Bolszewizm, przed którym bronił Polskę J. Piłsudski, dostał władzę za darmo od.... niedouczonej, rasistowskiej, homofobicznej POLSKIEJ ciemnej masy ze zła energią. KREML ŚWIĘTUJE i spokojne czeka. Minister wojny A.M. z oddziałem sekty wykonał zadanie !
 • 2017-09-26 02:46 | Andrzej Falicz

  Re:Żal za III RP - koniec dobrych czasow dla "autorytetow"

  Mr. Z
  25 września o godz. 17:00
  Stawiam dolary przeciwko orzechom, że profesur doktur habermasowany na wyrywki spytany, czym jest faszyzm i jakie są jego najważniejsze wyznaczniki zrobiłby wielkie oczy, albo zaczął kluczyć. Niemniej stanowczo odradzam Mu bliższe przyjrzenie się tematowi np. poprzez przeczytanie „Doktryny Faszyzmu” Mussoliniego – książeczki wydanej w 1932 roku. Przypuszczalnie doznałby olśnienia i być może przestałby bredzić, ale niestety dowiedziałby się również, że faszyzm to doktryna polityczna, która całymi garściami czerpie z nurtów lewicowych, a sam Benito deklarował się jako komunista i zwolennik lewicy, o czym pisze wprost. Proponuję poszukać informacji o tym, jak przedstawiciele Szkoły Frankfurckiej wracając z USA do Europy po wojnie fałszowali swoje własne dzieła, żeby każdy utożsamiał faszyzm z Kościołem, chrześcijaństwem, tradycją i szeroko rozumianą prawicą. Sam Adorno stworzył nawet skalę faszyzmu, z której można się dowiedzieć, że czynnikiem predysponującym do faszyzmu jest pozytywny stosunek do własnego narodu – powaga! Dalszy proces fałszowania i przekształcania języka tak, aby opisywał rzeczy spójnie i logicznie, nie mając przy tym żadnego związku z rzeczywistością to już była robota kolejnych mędrków pokroju Habermasa czy Derridy. A zatem odradzam branie na poważnie wpisu Autora, ponieważ w najmniejszym stopniu nie opisuje ani nawet nie odnosi się do pojęcia „faszyzm”, tylko do Jego własnego wyobrażenia faszyzmu, które jest przecież przejęte od jego „intelektualnych mistrzów”. To są brednie o jakichś kibolach, łysolach, blokersach, wspólnej racji, nienawiści, oczywiście musi być szczypta antysemityzmu, no bo czemu nie? Bicie brudnej piany. Pustosłowie bazujące na prymitywnych skojarzeniach. Ktoś chce wiedzieć coś o faszyzmie – niech sięgnie do źródeł. Chyba, że brak mu ikry, żeby stanąć twarzą w twarz z faktem z jak bardzo mocno przesiąkniętego lewicowością pnia wyrasta =].