Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

(15)
PiS – 36 proc., PO – 16 proc. – takie wyniki przynosi najnowszy sondaż Kantar Public. Do Sejmu weszłyby jeszcze Kukiz’15 (9 proc.) i Nowoczesna (8 proc.).
 • 2017-09-13 20:36 | Andrzej Falicz

  Duda i PiS przyszla koalicja

  Duda zdecydowanie działa na korzyść szerokiego obozu PiS, z którego się wywodzi i z którym się identyfikuje.

  Taki PiS lite zagospodarowuje kilkanaście procent wolnego elektoratu, który mógłby potencjalnie paść łupem opozycji.

  Duda stworzył dla nich atrakcyjną alternatywę.
  PiS w ten sposób wykreował tym samym swoją władzę i...swoją opozycje.
 • 2017-09-13 22:40 | a.bratkowski

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Autor zakłada, że ekonomia nie ma żadnego wpływu na politykę, albo uważa, że polityka rozdawania pieniędzy ubogim i terroryzowanie bogatszych sprzyja rozwojowi gospodarczemu. A w ekonomii na ogół to co miłe na krótka metę, szkodzi w dłuższej perspektywie. Mamy obecnie apogeum pozytywnych krótkookresowych efektów polityki PiS dla sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Ale fakt, że przez 6 kwartałów rządów PiS inwestycje spadały jest jednoznacznym sygnałem co do perspektyw. Ciekawe, z jaką konsekwencją polscy politolodzy i socjolodzy ignorują uwarunkowania ekonomiczne.
 • 2017-09-14 02:15 | q602

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Jezeli przyjmiemy malo ryzykowne zalozenie, ze elektoratem PiS sa ludzie, dla ktorych liczy sie 500+, grill i piwo, wczasy za parawanem i disco polo to 1. Sekretarz KC PiS jeszcze dluuugo bedzie wytyczal jedynie sluszna droge dla Polski.
  Przyjmijmy, ze zwolennicy PiS pieprza trojpodzial wladzy (ustawodawcza, wykonawcza i sadownicza) bo nie rozumieja tej prostej zasady funkcjonowania panstwa.
  NadPrezes straci poparcie gdy jego wyspa wolnosci i tolerancji stanie sie druga Kuba albo Korea Polnocna ze wszystkimi atrybutami wladzy absolutnej.
 • 2017-09-14 08:11 | cmos

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Co to właściwie jest "socjalnie nastawiona prawica"? Coś jak "kobieta z brodą"?

  Nazwijmy to po imieniu - to bezideowy populizm.
 • 2017-09-14 09:39 | jrcanonia

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Wszystko wskazuje na to, że Kaczyński bedzie rządził jeszcze sześć lat. Obalić Kaczynskiego mogłyby tylko sankcje unijne i koniec 500 plus, a na to się nie zanosi. Opozycja nie podniosła się po klęsce i dalej słabnie.
 • 2017-09-14 09:47 | trawadopkolan

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  niestety, mimo idącego w optymistycznym kierunku artykułu o sondażach, wszyscy tu dotąd komentujący są bliżej prawdy niż autor komentowanego tekstu :/
 • 2017-09-14 10:10 | trawadopkolan

  a propos wpis q602

  co więc robić..? stworzyć pismo w grillem i piwem na okładce i tak próbować docierać do tych ludzi?
 • 2017-09-14 10:11 | Jacek, NH

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Problemem "opozycji totalnej" jest to, że umie tylko ubliżać Kaczyńskiemu i jego ludziom, a nie ma żadnej oferty, co ona by zrobiła, gdyby naród władzę odebrał obecnej ekipie i dał któremuś ze żrących się między sobą liderów. To znaczy, ma ofertę taką, "że znowu będzie jak było". Gdyby Polacy chcieli, żeby tak było, to nadal rządziliby Komorowski i Kopacz
 • 2017-09-14 10:12 | Jacek, NH

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Aby pokazać się jako lepsza alternatywa, trzeba zamiast drzeć mordę o "Polexicie", średniowieczu, aborcji na żądanie, wycinaniu drzew etc., usiąść i pomyśleć, dlaczego się przegrało. Tylko z tego myślenia można wyciągnąć wniosek, co trzeba naprawić, aby sympatię wyborców odzyskać
 • 2017-09-14 12:12 | _sens

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Dokładnie jacek, NH jest tak jak piszesz. Teraz milionom "zwykłych, szarych " Polaków zyje sie lepiej niz za czasów PO , natomiast garstce elit zyje sie gorzej.Jedyny argument opozycji to straszenie Pisem i negowanie wszystkiego co PiS ustali na zasadzie " nie bo nie".
 • 2017-09-14 13:07 | jakowalski

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Jacek, NH 2017-09-14 10:12
  Racja!
 • 2017-09-14 13:08 | jakowalski

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Cmos
  Znów mylisz populizm (z łaciny od „populus” czyli „lud”) z demokracją (z greki „demos” czyli „lud” oraz „kratos” czyli władza), a więc władzą ludu.
 • 2017-09-14 13:09 | jakowalski

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Q602
  Czy naprawdę nie słyszałeś o hierarchii potrzeb według Maslowa? Na wszelki wypadek przypominam więc, że najważniejsze dla ludzi są podstawowe potrzeby materialne, w tym potrzeba zapełnienia żołądka, posiadania dachu nad głową, ubrania etc., a nie jakieś abstrakcyjne zasady tzw. trójpodziału władzy, które są przecież tylko fikcją prawną, jako że w każdym ustroju, w tym szczególnie w obowiązującej dziś w Polsce demokracji burżuazyjnej, najważniejsza jest władza ustawodawcza, która definiuje wyroki, jakie mogą wydawać sądy a po niej władza wykonawcza, która te egzekwuje wyroki wydawane przez sądy oraz żywi, ubiera i zaopatruje w dach nad głową sędziów oraz decyduje o ich awansach i odznaczeniach.
  Ponadto sędziowie nie cieszą się w Polsce zbyt wielkim uznaniem społecznym, jako że widzą oni z reguły tylko literę prawa i pogardzają zwykłymi obywatelami, którzy w starciu z kliką prawników nie mają właściwie żadnych szans.
 • 2017-09-14 15:11 | żyga

  Re:PiS mocny w sondażach. Co może zaszkodzić potędze Kaczyńskiego?

  Pan Komorowski ,miał wielkie słupki poparcia do ostaniej chwili.Panie prezesie ,ktoś pana oszukuje .Chce aby pan rozwiązał parlament i nowych wyborów./?A że te słupki lasują szare komórki politykom ,to insza inszość i jaja jak berety naszej polityki.
 • 2017-09-14 15:36 | zxcvb

  Marzenia...

  PiS będzie miał się dobrze. Niczego nie ma do roztrwonienia. Ulicę wygasił Duda. Zagranica działa na korzyść Kaczyńskiego, a to na tej zasadzie, że jak naszych biją... Zagranica się zwyczajnie przegrzała, a to z powodu wrzucenia do wspólnego wora ładu konstytucyjnego, puszczy i imigrantów. To stanowczo za dużo i większość Polaków mówi: odpie... się od Polski. Bo te kary nie będą dotyczyć Szyszki, Ziobro... Ale Polski i Polaków. Postępowania KE wobec Polski będą trwać, a koszty tego zapisze na swoim rachunku „totalna opozycja”. Ktoś musi powiedzieć tym starym ludziom (Merkel, Junker), że pora przestać gadać, a przejść do działania, bo wiadomo jest, że Polacy nie chcą imigrantów u siebie i trzeba Polskę z UE wykluczyć, albo zamknąć pyski.
  Rozłamu w PiS nie będzie, co jak co, ale gierki partyjne Kaczyński ma opanowane. I niechby ktoś powiedział wreszcie, czemu Duda miałby zakładać jakąś partię, na ponad trzy lata przed wyborami prezydenckimi. Byłby to czysty falstart.
  Kaczyński nie musi nic robić, PO stworzyło jego potęgę i ją umacnia. Coś mogłaby mu urwać lewica, ale to (wg. Polityki) „postkomuna”. O takich kawiorowo-ośmiorniczkowych partiach jak „Osobno”, szkoda nawet gadać.