Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

(9)
Nowe telefony od Apple można opisywać w ten sam sposób. Są szybsze, bardziej intuicyjne, robią lepsze zdjęcia i mają więcej pamięci od swoich poprzedników. Dodatkowo ich produkcja zawsze budzi kontrowersje.
 • 2017-09-14 20:42 | zza kałuży

  Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

  No i ja naiwny oczekuję tekstu o cenach podzespołów użytych do produkcji, kosztach robocizny, testowania, itd.
  A tu jakaś agitka na temat gangsterów wydobywających złoto czy cynę.
 • 2017-09-14 23:44 | karolinaz

  szkoda, że artykuł nie odpowiada na pytanie zawarte w tytule

  a w zasadzie nawet się do niego nie odnosi.
 • 2017-09-15 15:57 | Vera

  Moje marzenie

  Marzy mi się, że autor z równym zaangażowaniem opisał warunki pracy i życia polskich robotników w polskich (ach nie, zaraz kara - tak pisać nie wolno) fabrykach Toyoty, LG czy innych Chińczyków bądź Koreańczyków w Wałbrzychu i nie tylko. Oczywiście tam strajki czy samobójstwa to wynik lenistwa pracowników i pieniactwa związków zawodowych. Zadziwiające, kto tu jest kolonizatorem a kto kolonią. I dlaczego: Czy to nie przypadkiem wynik pogardy polskiej władzy (czyli elit) i dziennikarstwa dla reszty polskiego społeczeństwa, tej harującej na PKB.
  A co do Apple: Jak kogo nie stać to przynajmniej napluje do zupy żeby i innym zepsuć smak.
 • 2017-09-15 16:47 | mackietron

  Re:Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

  dla zainteresowanych polecam bardziej treściwą lekturę:
  https://www.washingtonpost.com/graphics/business/batteries/congo-cobalt-mining-for-lithium-ion-battery/
  https://www.washingtonpost.com/graphics/business/batteries/graphite-mining-pollution-in-china/
  https://www.washingtonpost.com/graphics/business/batteries/tossed-aside-in-the-lithium-rush/
 • 2017-09-16 09:18 | k1harper

  koszt Iphone od BOM poprzez WIP do sklepu

  to 117$ koszt produkcji w Suzhou firmie Pendragon, jednego z dostawcow Iphone dla Apple...TYLE w temacie bicia piany
 • 2017-09-18 20:45 | Aspiryna

  Re:Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

  W sumie - telefon z Chin musi tyle kosztowac, by zarobic na dostatnie zycie ponad 50 tysiecy pracownikow firmy Apple w USA!
 • 2017-10-25 22:26 | Hmm?

  Re:Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

  @mackietron - czytałem Twoje linki, dziękuję.

  Prześmieszne jest to, jak lewica usiłuje obrócić rzecz w winę białych ludzi, używających kobaltu w bateryjkach :) Jak ładnie WaPo prześliznął się nad tym, kto wydobywa ów kobalt zatrudniając przy tym dzieci, bo nie firmy z Chin czy zachodu, które wyraźnie tylko skupują surowiec i wysyłają. Ale jakoś przedziwnym sposobem to, że kongijczycy wykorzystują własne dzieci w skandalicznych warunkach ma być wyrzutem na naszych sumieniach :)

  A już zupełnie prześmieszne jest to, że absolutnie nierasistowska lewica z WaPo milcząco przyjmuje za fakt, iż kongijczycy nie są w stanie sami wydobywać kobaltu w cywilizowany sposób i nie korzystać z pracy dzieci. Biały Bwana Kubwa musi im to zapewnić, pokazać, nauczyć. Normalnie White Man Burden w wydaniu XXI-wiecznych SWJ. Boki zrywać!

  To jest ładne: " They were better off pre-industrial as was most of the world. Eurasians have been nothing but a cancer to these warm-world peoples." - też tak twierdzę i dlatego powinniśmy zerwać wszelkie kontakty z Afryką subsaharyksją, pozwolić Murzynom dokończyć procesu ewolucji i przyjąć do cywilizowanego świata gdy będą gotowi.
 • 2017-10-26 13:03 | jakowalski

  Re:Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

  No cóż, cena I’Phone'a to jest w ponad 90% marketing i zysk właścicieli firmy. A wiadomo jest przecież, że marketing jest niczym innym jak tylko sztuką wepchnięcia konsumentom tego, co nie jest owym konsumentom potrzebne, a często jest dla nich wręcz szkodliwe (np. alkohol, papierosy, narkotyki i broń oraz tzw. junk food, w tym niezdrowe „soft drinks” typu Coca Coli etc.), ale których produkcja przynosi kapitalistycznym prywatnym producentom największe zyski. Ponieważ rozsądnie, racjonalnie myślący ludzie nie dali by się manipulować reklamie (generalnie marketingowi), to wynika z tego, że ogromna większość ludzi nie myśli racjonalnie i na tym właśnie żeruje socjotechnika, w tym szczególnie marketing a co potwierdza tzw. ekonomia behawioralna czyli psychologiczna, dziś już uznawana przez establishment (tegoroczny Nobel z ekonomii). Sam fakt, że na świecie w samym tylko roku 2015 wydano: na marketing cyfrowy 147 mld USD, a na reklamy w TV 190 mld USD świadczy, że ludzie nie działają racjonalnie, że są oni podatni na socjotechnikę, na manipulowanie z zewnątrz, na manipulowanie odwołujące się do naszych czysto zwierzęcych instynktów, przesądów, fobii etc. a nie do rozumu. Przecież w zeszłym (2016) roku na sam tylko marketing wydano na świecie w mld USD: USA 183, Chiny 74, Japonia 37,UK 25, Niemcy 21, Korea Płd. 11, Francja 11,Australia 10, Brazylia 10 i Kanada 9 (Performics “Executive Summary: Advertising Expenditure Forecasts September 2016”). Dla porównania: PKB Polski wynosił w roku 2015 ok. 475 mld USD. Tak więc faktem jest to, że w kapitalizmie rynkowym prywatne firmy, takie jak np. Apple, w pogoni za maksymalizacją zysku marnotrawią ograniczone zasoby surowców, niszczą środowisko, produkują rzeczy szkodzące ludziom i wyzyskują pracowników, szczególnie w tzw. III świecie. To jest po prostu cena, którą płacimy za to, że mamy w tym systemie ciepłą wodę w kranie oraz pełne półki w sklepach, a ci, których jest na to stać, mogą w tym systemie zaspokajać swoje nawet najbardziej wyszukane, a często też i wręcz zboczone potrzeby konsumpcyjne.
 • 2017-10-26 13:04 | jakowalski

  Re:Nowe iPhone’y w październiku. Ile tak naprawdę kosztuje ich produkcja?

  Hmm - powinniśmy zerwać wszelkie kontakty z III światem i pozwolić im na pójście swoja drogą a nie udawać cywilizowanego świata, którym przecież tzw. Zachód nigdy nie był, nie jest i szybko nie będzie.