Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

(5)
Większość lekarzy nie radzi sobie z właściwym postawieniem diagnozy, a chorzy odbywają długą wędrówkę, zanim trafią do lekarza, który ich zrozumie.
 • 2017-09-18 23:19 | Slawomirski

  Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

  Bobre pytanie i brak odpowiedzi.

  Slawomirski
 • 2017-09-19 09:25 | lukalek4

  Re:Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

  Panie Redaktorze,

  dobrze, że Pan o tym napisał i dobrze, że zaczyna się o tej chorobie mówić, ponieważ moja Żona cierpi na to schorzenie, ale musiała sama pomóc lekarzom dojść do diagnozy.
  Wszyscy rozkładali ręce i traktowali Żonę jak hipochondryczkę.
 • 2017-09-21 07:00 | turpin

  Re:Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

  To bardzo modna, ale i bardzo licho zdefiniowana jednostka chorobowa, raczej syndrom, niż 'choroba'. Objawy wymienione w słynnych amerykańskich kryteriach są bardzo nieswoiste.

  Może fibromialgia istnieje, a może i nie.

  Największy problem z 'fibromialgią' (i terminami równoważnymi) to nie lekceważenie pacjentów wynikłe z bagatelizowania jej objawów, ale postawienie tego rozpoznania, zaszufladkowanie pacjenta i rozpoczęcie leczenia bez dalszej wnikliwej diagnostyki.

  Zajmuję się nowotworami układu krwiotwórczego. Coraz więcej pacjentów chłoniakami ma w wywiadzie 'fibromialgię', często o zastraszająco długim przebiegu. Dla pacjentów cierpiących na systemową mastocytozę to nieomal reguła, jeśli tylko nie mają charakterystycznych zmian skórnych.

  Koleżanki i koledzy zajmujący się innymi dziedzinami medycyny zapewne byliby w stanie podać podobne przykłady.
 • 2017-09-24 14:13 | arribada

  Re:Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

  Kiepski artykuł nie odpowiadający na postawiane pytanie. Brak także opisanego leczenia farmakologicznego i behawioralnego. Zainteresowanych odsyłam na (angielskojęzyczne) strony stowarzyszeń ludzi z fibriomialgią.
 • 2017-10-01 17:15 | KTD

  Re:Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

  FM jest jedna z kilku zespołów schorzeń, którzy diagnozuje się przez eliminacje. Naukowcy zajmujący się bólem (co to jest ból, jak powstaje, czym się różni ból ostry od przewlekłego, dlaczego to samo uszkodzenie ciała u jednych ludzi jest bardziej bolesny niż u innych, itd) wiążą te schorzenia z rozregulowanym układem nerwowo-immuno-wewnątrzwydzielniczym (wyglada na to, ze te trzy układy pracują ścisłe razem analizowanie wielu schorzeń, jak FM, z tej perspektywy stawia je w innym świetle). Warto na ten temat coś więcej wiedzieć, bo wyglada na to, ze jednym z elementów lecznenia tych schorzeń jest wiedza o bólu. Proszę obejrzeć ta prezentacje jednego z naukowców,Lorimer Mosley, zajmującym się badaniami na temat bólu.
  https://youtu.be/XwBYkw-iZdQ""""