Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Winni katastrofy MTK prawomocnie skazani. Za chojrackie przekonanie, że jakoś to będzie

(4)
Zaniedbania, niechlujstwo, lekceważenie przepisów – tak najkrócej zabrzmiało uzasadnienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który wydał dzisiaj prawomocny wyrok w sprawie największej katastrofy budowlanej w dziejach Polski.
 • 2017-09-22 11:10 | delfin

  Śmierć z gołębiami w tle

  Już kiedyś komentowałem tą tragedię. Niestety niczego nas ona nie nauczyła. Stwierdzono, że do tragedii w tym przypadku doszło z powodu braku fachowości w przygotowaniu inwestycji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że cały system przygotowania i prowadzenia największych inwestycji w Polsce, dotyczący przede wszystkim sektora zamówień publicznych, stara się tę fachowość maksymalnie zdyskredytować. Podstawowymi kryteriami wyboru projektanta do najbardziej skomplikowanych zadań jest cena i …najczęstsze kryterium jakościowe… termin (sic!!!). Każdy może sobie wyobrazić jaka jakość z czegoś takiego powstanie. Przykłady pojawiają się bez przerwy. Nawet w ostatnich dniach rozstrzygnięto przetarg na około 40000m2(czterdzieści tysięcy!) bardzo złożonej funkcjonalnie i technicznie inwestycji, wartości grubo ponad 200mln zł z kryteriami... cena i termin. Dodatkowo jak zaraza rozplenia się po kraju wygodna dla urzędników forma realizacji inwestycji pod nazwą "zaprojektuj i wybuduj". Byłby z niej niezwykle dumny Władysław Gomułka, bo jakość realizowanych tą metodą tworów, jest wielokrotnie niższa niż jego "bieda-budów", ale kłopoty z tym związane zaczną się dopiero za parę lat. Niestety, ta wielka śląska tragedia niczego nas nie nauczyła. Wszędzie zdecydowanie więcej do powiedzenia mają urzędnicy i ich prawnicy, niż odpowiadający za rozwiązania techniczne i funkcjonalne fachowcy. A i tak mamy ich coraz mniej, bo wielu młodych woli pracować za przyzwoite pieniądze w normalnych warunkach za granicą niż w wariactwie (kryterium - termin) i za niskie pieniądze (kryterium -cena) u nas. W naszej homosowietikusowskiej duszy panuje bowiem dziwne przekonanie o nieważności projektu (myśli) w stosunku do całości inwestycji (gdzie robotnik, razem z chłopem pracującym, rękami własnymi, budują!). A tu się okazuje, że jak tragedia to winien....Projektant. Zdajmy sobie wreszcie sprawę, że budując chory system, codziennie i bez przerwy, generujemy potencjalnie kolejną katastrofę.
 • 2017-09-22 20:01 | Klopfer

  Re:Winni katastrofy MTK prawomocnie skazani. Za chojrackie przekonanie, że jakoś to będzie

  "W 2002 r. dach mocno ugiął się pod ciężarem śniegu. S. nie zbadał całej konstrukcji, tylko jeden słup, i tylko on został wzmocniony."

  Ludzie, niech mnie q..a ktoś uszczypnie!!!
 • 2017-10-02 21:17 | antymat

  Re:Winni katastrofy MTK prawomocnie skazani. Za chojrackie przekonanie, że jakoś to będzie

  @delfin
  Kryterium ceny i terminu to jednak narzędzia z arsenału kapitalizmu w wersji XIX w.
 • 2017-10-02 21:17 | antymat

  Re:Winni katastrofy MTK prawomocnie skazani. Za chojrackie przekonanie, że jakoś to będzie

  @delfin
  Kryterium ceny i terminu to jednak narzędzia z arsenału kapitalizmu w wersji XIX w.