Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

(54)
Z raportu Agencji Praw Podstawowych wynika, że aż 76 procent muzułmanów czuje się związanymi z państwem zamieszkania. I to mimo że jedna trzecia spośród nich doświadczyła dyskryminacji.
 • 2017-09-22 12:37 | niadroitniagauche

  Szwecja najlepszym przykładem

  Kolejne badania, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością.

  Polecam wycieczkę do Malmo, na przedmieścia Paryża, a najlepiej proszę zamieszkać we Francji, Belgii, Norwegii bądź Szwecji w jednej ze stref, gdzie większość stanowią Muzułmanie. Nie jestem jednak przekonany, czy po kilkuletnim pobycie w jednym z tych miejsc zamieściłby Pan artykuł, w którym pisałby Pan, że wyniki raportu odzwierciedlają rzeczywiste przywiązanie niemal 80% Muzłuman do demokracji.

  Wracając na krajowe podwórko - Zwycięstwa Dudy żaden sondaż nie przewidział, także pochopnych wniosków bym nie wyciągał. Przywiązanie do demokratycznym w społeczeństwie w Polsce deklaruje zapewne jeszcze wyższy odsetek obywateli, a wskaźniki poparcia dla PiS osiągają coraz wyższe wartości. Prawdziwym bowiem testem na poszanowanie demokratycznych wartości przez Muzłuma byłby test przeprowadzany w obecności psychologów, gdzie zostałyby zadane pytania dotyczące akceptacji dla wychodzenia za mąż za niewiernych, zmiany wyznania, wolności ubioru czy też tolerancji dla homoseksualistów. Przywiązanie do demokracji, to nie tylko wolność słowa i zgromadzeń, ale także akceptacja działań instytucji demokratycznych, które karzą tych, co postępując zgodnie z tradycją bądź religią, postępują wbrew obowiązującemu w demokratycznym państwie praw. Dobrze było by zbadać, jaka jest akceptacja Muzułman dla ingerencji demokratycznego państwa w przypadku a) obrzezania dziewczynek, b) aranżowanych małżeństwa, c) pozbawienia szans na edukację d) karania sprawców zabójstw honorowych. Takich badań nikt nie ośmieli się przeprowadzić bo wynik mógłby wprawić w zakłopotanie. To, że ktoś nosi jeansy i pije Coca Colę, głosząc, że demokracja jest ważna zdecydowanie nie wystarcza, aby uznać go za wyznawcę europejskich wartości....

  PS: Przebudzenie nastąpiło nawet w środowisku Krytyki Politycznej. Gorąco polecam recenzję książki Hege Storhaug "Islam, jedenasta plaga". Autorką jest pani Kinga Dunin.
 • 2017-09-22 13:05 | Alice_

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  "W każdym społeczeństwie, w każdej grupie znajdą się źli ludzie, psycho- i socjopaci, fanatycy i ekstremiści, ale żyjemy w czasie, kiedy bierze się pod lupę szczególnie chętnie mniejszości, a w Europie – muzułmanów."
  Hm, zastanówmy się dlaczego bierze się ich pod lupę... Tak zupełnie bez powodu, tak? Poza tym nie tylko w Europie.
  Autor, jak na niestrudzonego zaklinacza rzeczywistości przystało, napisał przepiękną laurkę opartą na mocno wątpliwych danych (to były subiektywne wypowiedzi, jak oni oceniają się sami ;) i opatrzył zdjęciem całkowicie "zintegrowanej" rodzinki.
 • 2017-09-22 13:48 | MartinHansen

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Ponieważ w Polsce nie ma dużych skupisk muzułmanów to dyskusja na temat ich integracji z resztą społeczeństwa jest bardzo teoretyczna. Zdecydowanie więcej doświadczeń do takiej debaty mają mieszkańcy Paryża, Hamburga albo Sztokholmu..
  A my na razie przyglądamy się temu z boku, jedni wierzą w naciągane sondaże lewicowych agencji, inni w kroniki i statystyki kryminalne. I tak pewnie zostanie. Na zachodzie ten spor toczy się od dobrych 30 lat. Humaniści kontra realiści, a w wersji hard zdrajcy kontra rasiści...A sami muzułmanie, których znam bardzo wielu i do których nie mam żadnych osobistych uprzędzeń nie interesują się specjalnie tymi dyskusjami. Oni po prostu robią swoje,budują meczety szkoły religijne i może zabrzmi to mało elegancko,rozmnażają się
 • 2017-09-22 13:51 | 1958

  Zdanie przeciwne, niestety.

  Zwykle Panie Adamie zgadzam sie z Panem w 100%, jednak tym razem pozwole sobie miec inne zdanie. To ze "76% czuje sie zwiazanymi z panstwem zamieszkania" to nie znaczy ze sie integruja. Z moich obserwacji wynika ze sie absolutnie nie integruja nawet w 3-4 pokoleniu, a nawet wrecz przeciwnie, o ile jeszcze pierwsze pokolenie "chce byc mile", to co nastepne jest bardziej wrogo nastawione.
  Nie chodzi o zadne zamachy, bo to najmniejszy problem, po prostu kontakty sa nieprzyjemne z tego powodu ze zawsze o cos maja pretensje, sa absurdalnie roszczeniowi. Oczywiscie generalizujac.
  Panie Adamie drogi - o ile Pana opozycyjnosc jest prawda a nie maska na uzytek Pana pracy radzilbym tego akurat tematu nie poruszac, gdyz utozsamianie opozycji z propagowaniem wielokulturowosci to juz bedzie ostatni gwozdz do trumny.
 • 2017-09-22 14:31 | lubat

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  "Raport przygotowała unijna Agencja Praw Podstawowych (FRA)."
  Z całym szacunkiem, ale raport FRA jest w tej sprawie tak samo wiarygodny, jak (ewentualny) raport czeczeńskiej pracowni badania opinii publicznej na temat popularności Kadyrowa.
  A to, co mówią ankietowani przez FRA, to sobie po prostu mówią, bo tak chcą być widziani, albo wiedzą, że tego się od nich oczekuje.

  O "integracji" muzułmanów mówią najlepiej liczby, które mimo całej poprawności politycznej od czasu do czasu się gdzieniegdzie mediom wymskną. A więc np. odsetek odsiadujących wyroki jest znacząco wyższy wśród muzułmanów, niż społeczności miejscowej, wykształcenie znacząco niższe, bezrobocie zdecydowanie wyższe.
  O powszechnie znanej sprawie nieakceptowania wartości europejskich przez zdecydowaną większość muzułmanów nie ma co wspominać.
 • 2017-09-22 14:50 | Szechter

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Szanowna Redakcja POLITYKI mam nadzieję zdaje sobie sprawę, że zalewający Europę ku uciesze lewicy muzułmanie, to w przeważającej większości skrajni szowiniści pomiatający kobietami, ultra homofobi i na dodatek antysemici jakich świat nie widział od czasów pana z wąsem? To jest szanowna Redakcjo kręcenie sobie przez eurolewicę powrozu na swoją własną szyję.
 • 2017-09-22 15:01 | Jacek, NH

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Szokujący raport ekspertów Bundestagu: Merkel nie miała podstaw prawnych do tego, by jesienią 2015 otworzyć granice. „Postąpiła bezmyślnie”. Prawnikom służby naukowej Bundestagu nie udało się ustalić na jakich podstawach prawnych kanclerz Niemiec Angela Merkel podjęła w 2015 r. decyzję o otwarciu niemieckich granic dla uchodźców przybywających z sąsiedniej Austrii
 • 2017-09-22 15:01 | Lohkamp

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Znam co nieco reali londyńskie. Przeciętny muzułmanin jest wtopiony w tamtejszą społeczność, otwarty, na ogół życzliwy i radosny, czego często brakuje jego jaśniejszoskórym ziomkom. Zna swoje prawa, także te socjalne, ale też coś sobą wnosi, jest aktywnym członkiem społeczeństwa obyatelskiego, jak się u nas mówi o czymś, co w Polsce nie istnieje. A londyński Polak to najczęściej sfrustrowany zamknięty w sobie odludek. Pożeracz serków topionych i pasztetu podlaskiego w sześcioosobowym pokoju, udekorowanym krzyżykiem i kawałkiem flagi z domalowaną kotwiczką. ignorant, który nie wie i nie chce wiedzieć nic o społeczeństwie, które go opływa. Polak to najsłabiej integrująca się emigracja na świecie. Zwolennik życia w gettach, gdzie można żyć nie rozumiejąc słowa w miejscowym języku. Roszczeniowiec, obnaszający się ze swoją wyimaginowaną wyższością moralną i kulturową za dnia i zapijający wieczorami lęk przed nowoczesnym światem.
  I nie chodzi o to, że wielu imigrantów azjatyckich o północno-afrykańskich jest 'otrzaskanych' z zachodnim stylem życia i w miarę dobrze zna język. Dobrze się integrują nawet nasi bracia w słowiańskości jak Czesi czy Węgrzy.
  Może ta polska nadęta nienawiść do muzułmanów właśnie bierze się stąd, że są to ludzie zaradni, odważni i otwarci. a Polak wciąż zahukany, bezwolny i bezmyślny.
 • 2017-09-22 17:42 | Slawomirski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Statystyka wymaga interpretacji to znaczy ze jedna czwarta islamskich emigrantow jest wrogo nastawiona do kaju swojego zamieszkania. Te osoby powinny wyjechac do kraju swojego pochodzenia.

  Slawomirski

 • 2017-09-22 17:54 | Slawomirski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Ostatnio buddysci maja problem z wyznawcami islamu. Islam poza religia jest regresywnym ruchem politycznym. Judaizm i chrzescijanstwo w swoich pozbawionych testosteronu formach sa do pogodzenia z zachodnim kregiem kulturowym. Islam taki nie jest.

  Slawomirski
 • 2017-09-22 18:00 | katamaran1977@gmail.com

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @niadroitniagauche
  Piszesz o kilkuletnich doswiadczeniach w Szwecji Francji Belgii i Norwegii wiec trudno uwierzyć ze to Twoje doswiadczenia, znasz wiec sprawe ze słyszenia. Nie znam źródła tej wiedzy ale powtarzasz klayczne i obiegowe tezy powtarzane w naszym kraju. Fakty sa jednak takie ze przeciw emigracji sa spoleczenstwa w ktorych emigrantów nie ma. Nalezy wiec sadzic ze doswiadczenie kontaktu z "innym" nie jest takie straszne jak próbujesz to przedstawiać. Francuskie przedmiescia to kwestia jak najmniej religijna a spoleczna podobnie jak przestepczosc w polskich roznych "trojkatach bermudzkich". I na koniec:integracja to obustronny proces i trudno wymagac by ktos zapalal miloscia do kraju w ktorym powszechnie uwaza sie go za terroryste lenia i brudasa. Jak w Polsce.
 • 2017-09-22 18:04 | q602

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Nie dajmy sie zwiesc pozorom. Jezeli 76% muzulmanow czuje sie zwiaznych z panstwem zamieszkania to jest to prawda dwustronna.
  Po pierwsze jest to deklaracja slowna, ktora ma niewiele wspolnego z rzeczywista przynaleznoscia.
  Po drugie, sa oni zwiazani z panstwem poprzez pomoc finansowa, zasilki, tanie mieszkania i inne formy pomocy, z ktorej korzystaja.
  Raport Agencji Praw Podstawowych jest jedna, politycznie poprawna strona oceny obecnosci muzulmanow w Europie. Istnieja tez inne zrodla danych na ten temat, ktore mowia cos zupelnie innego.
 • 2017-09-22 19:18 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Jak to było? "Żadne krzyki, płacze nas nie przekonają że białe jest białe, a czarne jest czarne..." Panie Redaktorze, czemu czuje pan taką potrzebę robienia reklamy muzułmanom? Czyżby sami dla siebie nie stanowili wystarczającej? Przecież gdyby byli tacy wspaniali, nikt by nic przeciwko nim nie miał, przeciwnie, zabiegalibyśmy wszyscy o ich towarzystwo! Jakoś nie słychać nic o konieczności zwalczania "katolikofobii", "buddystofobii" czy "protestantofobii", ani nawet "ateistofobii". Jest tylko wielka potrzeba zwalczania "islamofobii". Dla choć odrobinę myślącego człowieka jest to mocno zastanawiające, by nie rzec podejrzane.
 • 2017-09-22 19:18 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Jak to było? "Żadne krzyki, płacze nas nie przekonają że białe jest białe, a czarne jest czarne..." Panie Redaktorze, czemu czuje pan taką potrzebę robienia reklamy muzułmanom? Czyżby sami dla siebie nie stanowili wystarczającej? Przecież gdyby byli tacy wspaniali, nikt by nic przeciwko nim nie miał, przeciwnie, zabiegalibyśmy wszyscy o ich towarzystwo! Jakoś nie słychać nic o konieczności zwalczania "katolikofobii", "buddystofobii" czy "protestantofobii", ani nawet "ateistofobii". Jest tylko wielka potrzeba zwalczania "islamofobii". Dla choć odrobinę myślącego człowieka jest to mocno zastanawiające, by nie rzec podejrzane.
 • 2017-09-22 21:51 | Slawomirski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Jestem za przyjmowaniem islamskich emigrantow uznajacych panstwo Izrael i respektujacych istnienie malzenstw homoseksualnych a islamskich apostatow witam z otwartymi ramionami.

  Slawomirski
 • 2017-09-22 22:04 | TyberiusMazur

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Mógłbym poprosić o link do tego raportu chciałbym sobie pytania , odpowiedzi i ich interpretacje zobaczyć.

  Niedawno Institut Bertelsmana w Niemczech podał podobny raport na temat integracji Turków. Dla znających Niemiecki
  https://www.nzz.ch/international/muslime-in-deutschland-die-schoene-welt-von-bertelsmann-ld.1313961

  tu jeden punkt Krytyki przetłumaczony na Polski.
  Według tego raportu 5% Muzułmanów w Niemczech jest na bezrobociu, a Niemuzułmanów 7%, a agencja pracy w tym samym roku podała że 43% bezrobotnych ma pochodzenie migracyjne. Te liczby nie pasują,ktoś wciska tam kit, dlatego proszę o linka do tego nowego raportu żeby sobie to zobaczyć i zdanie wyrobić.


 • 2017-09-22 22:33 | nakatomi

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Część na pewno integruje się i co ważniejsze odchodzi od islamu. Osobiście znam 2 Pakistańczyków (ojciec i syn) apostatów islamu, którzy są z tego dumni, ale to wyjątek,ludzie wykształceni i sytuowani, od 30 lat mieszkający w UK. Natomiast pytanie o integrację wystosowane w kierunku 30 letniego somalijskiego analfabety, który przybył w 2015 na tratwie mija się celem, ponieważ samo pojęcie demokracji będzie dla niego niezrozumiałe.
  Pomijając już problem integracji i terroryzm, warto zwrócić uwagę na szybko zachodzącą zmianę struktury społecznej. I tak w Niemczech - w grupie sześciolatków 38% to dzieci z obojga rodziców imigranckich , w samym Berlinie 42%, we Frankfurcie 51% itd. We Francji jest to aż 70% noworodków. Myślę, że w tej sytuacji za kilkanaście lat problem integracji zostanie odwrócony i to etniczni Europejczycy będą musieli się przystosować i integrować z większością, bo członkowie rządów, Bundestagu, czy francuskiego Parlamentu będą islamistami i będą urządzać te kraje po swojemu. Tu po prostu liczby mówią same za siebie.
 • 2017-09-22 23:08 | ikaigroszek

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  "(...) odsetek odsiadujących wyroki jest znacząco wyższy wśród muzułmanów, niż społeczności miejscowej (...)"
  (lubat)
  Przynajmniej tam gdzie mogę łatwo sprawdzić (Szwecja) to się po prostu nie zgadza. Przestępczość (każdego rodzaju) jest skorelowana z 1. płcią, 2. wiekiem 3. statusem socjoekonomicznym, natomiast w żadnym wymiernym stopniu z pochodzeniem etnicznym czy religią. Linka dla zainteresowanych:

  http://www.su.se/polopoly_fs/1.55504.1321514493!/SULCISWP_2011_1.pdf

  Podobnie z wykształceniem. Jest niższe niż przeciętna krajowa w niektórch grupach uchodźców pierwszego pokolenia (Somalia), wyższe w niektórych innych (Iran, Syria), bo zależy głównie od tego, jakie klasy społeczne miały powód - i możliwości - ucieczki w danej sytuacji.
  Te różnice wyrównują się dość szybko w następnyh pokoleniach, ale też nierównomiernie. Po okresie entuzjazmu dla neoliberalnch reform szkolnictwo szwedzkie przeżywa kryzys i o sukcesie edukacjnym decyduje, niestety, w coraz większym stopniu status socjoekonomiczny rodziców. Ale i w tym wypadku nie ma tu różnic etnicznych.

  Bezrobocie rzeczywiście jest wyższe wśród urodzonch poza granicami Szwecji , ale znowu - wykształceni wchodzą szybko na rynek niezależnie od pochodzenia. Z niewykształconymi Szwecja nie radzi sobie dobrze, także z "własnymi". To głównie problem strukturalny, częściowo politczny i temat na inną dyskusję.


  O "przejęcie Szwecji przez islam" raczej nie się nie martwię - siła atrakcji jej otwartgo, przyjaznego stylu życia jest zbyt wielka i już drugie pokolenie się generalnie asymiluje. Są oczywiście wyjątki; pojawiają się tam, gdzie rośnie segregacja mieszkaniowa i ekonomiczna (mieliśmy dwie kadencje prawicowej władzy). To jest rzecz jasna niepokojący rozwój, któremu trzeba było przeciwdziałać wcześniej, niż to się robiło, ale na pewno nie zagraża integralności szwedzkiego społeczeństwa. Moje dzieci chodziły do szkół i przedszkoli w tych mitycznych "zonach" i śmiech mnie ogarnia na to, co się o nich wypisuje w Polsce. Owszem, tych legend można się też nasłuchać od niektórych w Szwecji, ale to zawsze są ludzie, którzy nigdy w tych dzielnicach nie mieszkali.

  No i zbijający się we własne getta Polacy ;)
 • 2017-09-23 09:54 | Kavar

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  'Tu się rodzi, albo umiera, szacunek mniejszości względem większości.'
  Na szacunku muzulmanow bynajmniej mi nie zalezy,glownie dlatego,ze ja sam ich nie szanuje i szanowac nie zamierzam.
 • 2017-09-23 11:38 | Herstoryk

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Wysiliłem się na podsumowanie reakcji na artykuł P. Szostkiewicza. Wyszło mi że:

  Mamy doświadczonego eksperta, który mieszkał lata w Malmo, na przedmieściach Paryża [...] we Francji, Belgii, Norwegii bądź Szwecji w strefach gdzie większość stanowią Muzułmanie..

  Mamy krytykantkę zaklinania rzeczywistości, która wie dlaczego bierze się ich [muzułmanów] pod lupę.

  Mamy kolejnego eksperta, znającego na wylot doświadczenia [...] mieszkańców Paryża, Hamburga albo Sztokholmu.., który wie przy tym (nie podając skąd) że muzułmanie się rozmnażają.

  Po nim obserwator, który na własne oczy zauważył, że sie absolutnie nie integruja nawet w 3-4 pokoleniu, a nawet wrecz przeciwnie, o ile jeszcze pierwsze pokolenie "chce byc mile", to co nastepne jest bardziej wrogo nastawione.

  Dalej jest znawca absurdalnej roszczeniowości (który jednak nie zawraca sobie głowy powszechną dyskryminacją muzułmanów, blokującej ich szanse awansu społecznego).

  Potem jest ekspert-statystyk od więziennictwa, powołujący się, oczywiście w oparciu o rzetelne publikacje naukowe, na powszechnie znaną sprawę nieakceptowania wartości europejskich przez zdecydowaną większość muzułmanów (może podobnie jak w pewnych miejscach Europy Polacy są powszechnie znani jako pijacy, złodzieje samochodów i lumpy na stacjach metra??).

  Następnie kolejny znawca muzułmanów, który na 100% wie, (zapewne na podstawie wielu lat dogłębnych i bezpośrednich codziennych kontaków), że to w przeważającej większości skrajni szowiniści pomiatający kobietami, ultra homofobi i na dodatek antysemici jakich świat nie widział od czasów pana z wąsem, i że zalewają (5% to prawdziwy zalew!) Europę ku uciesze (!!??) lewicy (ponoć przecie homofilnej, feministycznej i internacjonalistycznej). Taka droba sprzeczność logiczna nie razi go wcale.

  Po nim jeszcze jeden intepretator statystyki, któremu najpierw brak identyfikacji myli się z wrogością (jak wielu np. Polaków w UK identyfikuje się z Anglią zamiast z Polską??), potem zaś miesza mu się kultura (w sensie kulturowym) z regresywnym ruchem politycznym.

  Dalej demaskator deklaracji słownych i politycznej poprawności, który świetnie zna (ciekawe skąd, pewnie z tych innych źródeł danych) rzeczywistą przynalezność muzułmanów. Szkoda, że nie cytuje tych innych źródeł danych, ale można się domyślić – „Gates of Vienna”, SIOA, Euroislam – jest z czego wybierać.

  No i wreszcie krytyk robienia reklamy muzułmanom.

  W podsumowaniu, na 14 komentarzy, 12 zostało napisanych przez osoby uważające, że mogą demaskować i krytykować wyniki badań FRA, czy np. sondaże PEW Research Centre. Czy jednak ich opinie są oparte na dogłębnej znajomości historii i teologii, na latach aktywnego zainteresowania tematem, na rzetelnej obiektywnej literaturze, na podróżach, no i na bliskim osobistym kontaktcie z muzułmanami? Czy może tylko epatują się krzykliwymi nagłówkami, zasłyszanymi „sensacjami”, You Tube, albo po prostu boją najnowszego „Czarnego Luda”??

  Jeśli polska inteligencja, która jest czytelnikiem „Polityki”, wygłasza takie opinie, trudno się dziwić tsunami nienawiści, rasizmu i ignorancji zalewającemu fora np. Onetu, WP, itp.

  http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-37816d3f-73a2-4842-bbf1-1a1ff68bb079/c/eurabia-mity-na-temat-przyszlosci-spolecznosci-muzulmanskich-w-europie-zachodniej.pdf
 • 2017-09-23 13:26 | Gatsby

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @Lohkamp

  Węgrzy to oczywiście nie Słowianie.
 • 2017-09-23 13:44 | z daleka

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Pan Karol 1234,celnie trafil: bez wzgledu na to ile wysilku wlozy A.S. by ukazywac nam dobre strony islamu i doskonalej integracji muzulmanow w tzw. zachodnich spoleczenstwach to zmiana wizerunku islamu lezy tak naprawde w rekach samych muzulmanow. I tak dlugo tez jak jak tzw. liberalowie, celebryci a takze ludzie zwiazani z lewica (chociaz to powoli sie zmienia) beda udawac, ze nie zauwazaja jakie wartosci niesie ze soba ta religia i jak to ktos slusznie zauwazyl beda olewac" islamski antysemityzm, mizoginię, homofonię, rasizm, pogardę dla zwierząt, nie wspominajac juz o obrzezaniu kobiet i zabójstwach honorowych czy malzenstwa doroslych mezczyzn z nieletnimi dziewczynkami.To wszystko o co Europa biła się od Oświecenia."
  tak dlugo prawica bedzie tylko umacniala swojej wplywy i swiecic tryumfy.
 • 2017-09-23 15:08 | niadroitniagauche

  do katamaran1977@gmail.com

  Tak się akurat składa, że mieszkałem kilka lat we Francji oraz Belgii. W trakcie tych niemal 5 lat zdarzyło mi się poznać Muzułmanów rzeczywiście dobrze zintegrowanych, lecz nie stanowili oni w żadnym razie większości. Dzięki "ubogaceniu kulturowemu" w Marsylii nie zaleca się kobietom samym wychodzić wieczorami, a starsi ludzie są uwięzieni w swoich domach. Dziwnym trafem oplucia i gróźb wszelkiego rodzaju doświadczyłem we Francji wyłącznie od osób pochodzenia arabskiego. Są to często ludzie bardzo roszczeniowi, nieakceptujący laickości państwa, "rozwiązłości" kobiet oraz położenia, w jakim się znajdują.

  W Paryżu są dzielnice, gdzie kobietom nie pozwala się usiąść w barach, bo islam działa w nich niczym jak Kodeks Karny. Lokalami "tylko dla mężczyzn" nie są barberownie, kluby gejowskie, czy też tzw. "męskie lokale" - odpowiedniki stref bez mężczyzn tworzonych przez kobiety. Chodzi tutaj o znaczną część barów i kawiarni na obrzeżach Paryża. Co ciekawe dominują tam imigranci-muzułmanie.

  Owszem, zgodzę się, że Francuzi odnoszą się do przyjezdnych z dużą dozą rezerwy, a wręcz niewerbalnego rasizmu. Jest wsród nich jednak wiele otwartych osób, ale aby wejść w ten świat trzeba nauczyć się języka, także niewerbalnego. Należy starać się poznać ich kulturę, dociec czym żyją. Imigrantom zawsze będzie trudniej, decydując się na wyjazd trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze będzie różowo. Nie da się ukryć, że rasizm jest nieodłączną częścią każdego społeczeństwa, i że mając wybór pomiędzy osobami o identycznych kompetencjach, a różnym pochodzeniu, znaczna część pracodawców zatrudni swojego pobratyńca (co jest naganne). Podobnie wygląda to z mieszkaniami. Wynajem mieszkania będąc we Francji cudzoziemcem jest drogą przez mękę. Zawsze jest jednak wybór, nikt nikogo nie zmusza do pozostania we Francji. Opluwanie ludzi, pobicia, wymuszenia, czy podpalanie samochodów nie są rozwiązaniem i w żadnym razie nie powinny stanowić usprawiedliwienia dla podskórnego rasizmu Francuzów.

  Muzułmanie są od nas na tyle różni, że niezamykanie granic spowoduje, że za 50-60 lat niektóre państwa europejskie zamienią się w kalifaty z prawem szariatu. I nawet rządu Pisu z bardzo ograniczonym dostępem do aborcji, wszechwładzą kościoła i bojówkami ONRu dającymi o sobie czasem znać będą miłym wspominieniem.

  PS: Co do Szwecji, polecam wywiad z p. Joanną Teglund, mieszkającą w Szwecji od ponad 30 lat. Na około 20 stronach formatu A4 przytacza statystyki, reportaże, wypowiedzi polityków odnoszące się do aktualnej sytuacji w tym kraju. Na pierwszy rzut oka można uznać, że to jakieś szaleństwo, lecz istnieje mnóstwo anglojęzycznych i francuskojęzycznych źródeł na potwierdzenie statystyk, które przytacza i reportaży, na które się powołuje.
 • 2017-09-23 16:19 | suwer

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Red. Szostkiewicz zaliczył mnie do islamofobów. A ja proszę tylko o odpowiedź na pytanie - czy muszę wpuszczać do swojego domu, brać na utrzymanie i odpowiadać za postępki wszystkich, którzy chcą do mnie przyjechać?
 • 2017-09-23 16:48 | Hannabo

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Tak, tak, oczywiście, że czują się związani - często mają obywatelstwo, a paszport niemiecki czy szwedzki jest lepszy niż turecki czy algierski. Daje wolność, a jak się zechce pojechać z Brukseli na dżihad do powiedzmy Paryża to lewicowe miedia napiszą, że sprawca był Belgiem - i co, jaki Arab, widać jasno, że Belg, a czepiają się tylko wstrętni rasiści. Mają też poziom życia społeczeństwa, które ich przygarnęło, do tego za darmo lub za niewielką cenę - zasiłki, często pełne utrzymanie bez żadnej pracy, do tego żadnych przymusów - mogą żyć w państwie prawa i praw człowieka i równocześnie okaleczać córki, kobiety zawijać w worki, nie kształcić dzieci, a nawet bezkarnie lub z karą symboliczną w stosunku do czynu poderżnąć gardło córce, która hańbi rodzinę poprzez wyrażenie chęci do pracy i związania się z niemuzułmaninem. Szanowny Autorze, więcej takiej nahalnej propagandy islamu, a w następnych wyborach PIS ma 80%. Przykro mi bardzo, ale sama wolę Dudę i Kaczyńskiego (że też ja to mówię...) niż meczet w każdej dzielnicy i w konsekwencji tego stałe poczucie zagrożenia. Wolę krzyż w Sejmie i nawet finansowanie Rydzyka niż nasze wnuczki w burkach. Niestety obawiam się, że w przypadku wygranej opozycji pierwszym posunięciem będzie przyjęcie takiej liczby "uchodźców" jaką nam umęczone Niemcy przyślą.A wtedy od razu koniec z porannym joggingiem w parku (patrz przypadek z Lipska, gdzie władze po brutalnym gwałcie na joggerce po prostu wydały zalecenie, żeby nie biegać i nie chodzic w pojedynkę), a w dłuższej perspektywie inne atrakcje, do delegalizacji schabowego i piwa włącznie.
 • 2017-09-23 16:51 | Hannabo

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Aha, zapomniałam dodać, ze zdjęcie przedstawia doskonale zintegrowaną rodzinę, zwłaszcza kobiety.
 • 2017-09-23 16:55 | turpin

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @Lokhamp,

  to co piszesz, to prawda. Z drugiej strony obecnie wiecej brytyjskich muzulmanów walczy pod sztandarami ISIS, niz sluzy w brytyjskiej armii.

  Brytyjscy muzulmanie sa doskonale zintegrowani ekonomicznie i spolecznie. Nie sadze tez, by dyskryminacja rasowo-religijna byla ich udzialem. Muzulmanskie getta sa nieliczne i bezpieczne (przynajmniej moim zdaniem - pracuje w srodku jednego z nich).

  Problemem jaki ta spolecznosc (czy raczej; spolecznosci) tworzy i przed jakim stoi nie jest brak 'integracji' ale podatnosc na radykalizacje, która ostatnimi laty wydaje sie nasilac. Ulegaja jej zarówno nieudacznicy, jak i ludzie swietnie zintegrowani: wsrod 'naszych' zamachowców byli wszak lekarz, inzynier i nauczyciel...
 • 2017-09-23 17:27 | rysszc

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Kiedyś się mówiło "Taki stary a taki głupi". Kalisz i Ostrów są razem od 1918 roku i nadal się "integrują".
  Jak się integrują to czemu nie ubierają się po europejsku, czemu nie zmieniają wyznania na europejskie. Tak się integrują, że na ich życzenie ogranicza się np. kolędy w supermarketach, jak jest ich już większość to nie ma choinki na ulicy i dzwony kościołów milczą. To taka delikatnie pełzająca integracja ale w drugą stronę. Bo jednocześnie europejczycy podcinają swoje fundamenty, wyśmiewając własną religię, czyli podstawy kulturowe swojej tożsamości.
  Stracił Pan instynkt. A szkoda, bo tym samym degraduje Pan to co po Panu zostanie.
  Proponuję urlop w dzielnicy zintegrowanych.
  Pozdrawiam!""
 • 2017-09-23 17:35 | _sens

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Gwóźdź do trumny. Brawo Panie redaktorze. Osobiście dopilnuję aby ten artykuł dotarł na wszystkie portale młodzieżowe.Aby młode społeczeństwo widziało coraz to bardziej absurdalne wnioski z życia wyciągane przez "lewackie" media. Strzał w kolano..coś pięknego.Lepszego prezentu nie mógł mi Pan podesłać.
 • 2017-09-23 18:21 | suwer

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @ 2017-09-22 15:01 | Lohkamp

  Kapitalne! I bardzo smutne.
 • 2017-09-23 19:40 | zyta2003

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @ Slawomirski. To muzulmanie Rohingowie w Myanamar maja problem z buddystami, a nie jest odwrotnie - jak sugerujesz. Ukradli mi, czy ja ukradlem, nie ma znaczenia?
  Nawet guru buddystow i calego swiata Dalaj Lama potepil ich za wyniszczanie tej spolecznosci, w tym ich pokojowa noblistke - byla prezydentke. Sytuacja zupelnie przypomina sytuacje Zydow w Europie w I- szej polowie ubieglego wieku. Nie mozna bylo zdzierzyc, ze sa jednak lepsi, wiec trzeba bylo ich zniszczyc. Ustawy Norymberskie wymagaly czystosci krwi do piatego pokolenia, w Birmie trzeba udowodnic, ze przodkowie przyjechali przed rokiem 1800, to wtedy dostana obywatelstwo i prawo pobytu. Ogladales dramatyczne reportaze z tego co sie tam dzieje? Wszystko podobno zaczelo sie od tego, ze zgwalcili trzy dziewczyny ( oczywiscie straszne, ale i powszechne w calym swiecie, np. w demokratycznych Indiach), to za to wypedza sie z kraju setki tysiecy ludzi? Buddysci kontemplujac zapominaja o swiecie doczesnym. A pod bokiem ci Rohingowie ( jak kazda walczaca o przetrwanie mniejszosc) rozwineli sie biznesowo i organizacyjnie, uczyli dzieci, tez emigrowali do lepszego swiata, byli bogatsi, a na dodatek przyjeli podobno pomoc od Wachabitow. Oooo, ambitny Polak katolik by nie przyjal grosza od np Watykanu, czy zgromadzenia jezuitow.
  Co do slowa integracja, to co ma sie za nim kryc? Mieszkam w kraju, gdzie nie mowi sie o jakiejs integracji, w miescie, gdzie kazdy grupa etniczna w duzym stopniu mieszka w swoich gettach (w tym Polacy), gdzie jest 50 parad narodowych i nikt tu nie mowi o integracji. Kazdy ma prawo zyc tak jak chce, byle nie przeszkadzal innym. I to w kraju mojego zamieszkania naogol sie sprawdza. Najmniej sprawdza sie w przypadku konfliktu z czarnymi, ale oni sie tu nie prosili!!!
  Ja tez nie jestem specjalnie zintegrowana, zwlaszcza z moja grupa etniczna. Bo co ja mam wspolnego (oprocz spraw oczywistych) z waszymi i ogromnej wiekszosci Poloni pogladami? Wy zyjecie swoimi pomyslami na swiat, a ja innymi, zreszta nie tylko w zakresie polityki. Pisze tu, bo niestety lubie pisac, a po angielsku pisze mi sie trudniej.
  Nawet na grillu bysmy sie nie zintegrowali. I tak jest dobrze.
 • 2017-09-23 20:06 | Hannabo

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @suwer i ogólnie - i tu jest istota rzeczy: czy musimy przyjąć kazdego, kto zechce się do nas wprowadzić i do tego urządzić nam mieszkanie po swojemu? Dobrze, zaraz bedzie argument o ratowaniu uciekinierów przed pożogą. Większość "uchodźców" to nie Syryjczycy i Irakijczycy, bardzo wielu jest Egipcjan, Marokańczyków, Tunezyjczyków, mieszkańców czarnej Afryki. Tam wojny i pożogi nie ma, za to każdy wie, że w Europie jest lepiej niż u niego i zamiast spróbować coś u siebie poprawić to rusza do Europy. Europy, której nie uszanuje pomimo (a może zwłaszcza), że daje mu ona wszystko za friko i tylko uważa, czy aby "uchodźca" się nie obrazi.
  @zdaleka - święta racja - Europa biła się od Oświecenia o prawa człowieka, wolność religii, równouprawnienie, a teraz obraca się to przeciw nam. Absurdalnie właśnie w imię tych ideałów akceptujemy okrutny i bezwzględny islam (no bo mamy wolność religii to jak tego zakazać), akceptujemy burki (no bo kobieta ma równe prawa i może wybrać dowolny strój, a tego, że wybór innego stroju ściąga na nią karę wspólnoty już nie widzimy), akceptujemy pasożytnictwo społeczne (no bo to wolność człowieka, może w końcu nie pracować). Pojawiają się już głosy, że burka to tak naprawdę wolność kobiety - nie musi się martwić o fryzurę ani starać się przypodobać. A wychodzenie tylko w burce i tylko pod opieką mężczyzny to jest prawdziwe bezpieczeństwo i szacunek dla kobiet, nie to co te rozwydrzone joggerki, które same się proszą.I tak dalej równia pochyła, aż do islamskiego pokoju gdy wszyscy są muzułmanami i im się to podoba.
 • 2017-09-23 21:58 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @herstoryk A który raport PEW na temat muzułmanów masz na myśli? Bo jeśli ten, do którego podaję link poniżej (badanie muzułmanów z 39 krajów), to on akurat potwierdza obawy wyrażane przez większość tu komentujących, a zaprzecza różowemu obrazowi promowanemu przez @Redaktora i @herstoryka: http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-overview/
 • 2017-09-23 22:14 | znafca in spe

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Wystarczy popatrzec jak wyglada sytuacja chrzescjan w krajach ktore kiedys byly w czesci chrzescjanskie a zostaly opanowane w calosci przez muzulmanów. Podobny los czeka w przyszlosci Europe.
 • 2017-09-23 22:50 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @znafca - ja też nie mam złudzeń, że to co obserwujemy teraz np. na Bliskim Wschodzie, powtórzy się w Europie. To się właściwie już zaczęło - na razie punktowo (Madryt, Paryż, Berlin, Londyn, Manchester, Bruksela, Sztokholm, Kopenhaga, Barcelona, Tuluza, Nicea) To tylko zamachy, które się powiodły, w międzyczasie setki udaremniono...
 • 2017-09-23 23:07 | ikaigroszek

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @ niadroitniagauche

  Zakładam, że chodzi o wywiad z paną Joanną w "Euroislamie". To ewidentnie opis jesieni 2015, kiedy Szwecja w parę miesięcy przyjęła 160 000 uchodźców. Oczywiste problemy prakytczno-logistyczne w takiej sytuacji są już dawno rozładowane, więc artykuł w tej części jest nieaktualny.

  Pani Joanna ma parę trafnych spostrzeżeń o problemach w szkolnictwie, oszczędnościach w systemach "welfare" itp, ale żaden z nich nie ma swoich korzeni w przyjmowaniu uchodźców. To głównie rezultat okresu mody na neoliberalne rozwiązania (i temat na inną dyskusję).

  W kwestii uchodźców pani Joanna prezentuje dość typowy konglomerat wybiórczych interpretacji faktów, legend miejskich, teorii spiskowych i zwyczajnych nieprawd. Nie widzę ani jednego odwołania do relewantnych statystyk czy innch wiarygodnch źródeł.

  Pani Joanna odsłania zresztą szybciutko swoje ograniczenie i uprzedzenia, opisując swój "szok", kiedy po raz pierwszy w życiu (!) odwiedziła dzielnicę o innym niż jej własny statusie socjoekonomicznym (pogłębiająca się segregcja mieszkaniowa to oczywiście problem, ale też ma zupełnie inne przyczyny niż "przyjmowanie uchodźców").
  Zresztą to chyba sama pani Joanna ma problem z integracją, mimo swoich 30 lat w kraju. Osoba, która w ogóle zwróciła uwagę na to, że obecny premier był adoptowanym dzieckiem, wystawia sobie od ręki świadectwo kompletnego niezrozumienia szwedzkiej mentalności i społeczeństwa. Gorzej - żaden Szwed nie wpadłby na pomysł nazwania takiego dziecka "sierotą".
  To tylko jeden przykład z wielu.


  Nie będę się wdawać w szczegółowe omawianie "faktów" typu "rodzina w rozkładzie" czy "kraj jest na krawędzi upadku" (Szwecja przeszła wyjątkowo gładko przez eurokryzys, obecnie sytuacja gospodarcza, finansowa, budżetowa stabilna jest lepsza niż kiedykolwiek). Za dużo tego.

  Więc tylko jeden, ale dla całości bardzo typowy, przykład:
  "Szwecja jest na pierwszym miejscu wśród krajów Unii, jeśli chodzi o ilość zgłoszonych gwałtów" i "/od 1975 r./ liczba gwałtów wzrosła piętnastokrotnie".

  Otóż Szwecja ma jedną z najbardziej szerokich definicji "gwałtu" na świecie, i to jest przestępstwo zawsze ścigane z urzędu (w Polsce dopiero od 2014 r.) "Liczba gwałtów wzrosła" z powodu równoległego procesu obostrzeń legislacyjnych i coraz mniejszej akceptacji społecznej - nie tylko gwałtu, ale każdego rodzaju molestowania seksualnego.
  Statystyki (zarówno zgłoszeń jak wyroków skazującyh) rosły skokowo po każdym kolejnym prawnym rozszerzeniu definicji gwałtu. Podobnego skoku nie widać w ogóle po okresach masowego przyjmowania uchodźców (okres wojen bałkańskich, inwazji USA na Irak, i ostatnio wojny domowej w Syrii).

  Rzekoma "nadreprezentacja" gwałtów wśród uchodźców topnieje do zera po korelacji na wiek i płeć - po prostu w każdej grupie etnicznej gwałcą głównie młodzi mężczyźni. W populacji z nadreprezentacją tej kategorii będzie proporcjonalna "nadreprezentacja" gwałtów (i innch przestępstw).

 • 2017-09-23 23:08 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  PS do @herstoryk Autor artykułu, do którego link podałeś, Marcin Pierzchała, współpracuje z muzułmańskim czasopismem AS-SALAM, wydawanym przez polską odnogę Bractwa Muzułmańskiego czyli Ligę Muzułmańską. Rzeczywiście, trudno o większy obiektywizm w kwestii muzułmanów w Europie niż u kogoś, kto współpracuje z Bractwem Muzułmańskim. Przypomnę,że motto Bractwa brzmi: "Allah jest naszym celem. Prorok naszym przywódcą. Koran naszym prawem. Dżihad naszą ścieżką. Śmierć w imię Allaha jest naszą nadzieją"
 • 2017-09-24 10:48 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Zastanawiam się, czy pod nickiem @ikaigroszek nie ukrywa się szwedzki kryminolog polskiego pochodzenia Jerzy Sarnecki, który w Szwecji słynie z tego, że prędzej zje własny kapelusz, niż przyzna, że gwałtowny wzrost wszelkiego rodzaju przestępczości w niegdyś najbezpieczniejszym kraju świata, ma jakikolwiek, najmniejszy choćby związek z imigracją z tak zwanych krajów niezachodnich. Identyczna argumentacja, żonglowanie definicjami, sztuczki z korelacją "ze względu na wiek i płeć". A jeśli już są problemy, są one spowodowane... prawicowymi rządami :) Argumentację z ostatniego akapitu można by sparafrazować następująco: Niemcy hitlerowskie wcale nie były agresorami w Polsce 1 września 1939 roku. Po prostu najczęściej członkami armii są młodzi mężczyźni, więc jeśli uwzględnimy korelację ze względu na płeć i wiek, stwierdzimy, że Niemcy wcale nie zachowywali się w Polsce bardziej agresywnie niż Polacy tej samej płci i w tym samym wieku. Prawda, jakie to proste?
 • 2017-09-24 11:32 | jakowalski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Herstoryk,
  Jak to już napisał Lubat, raport przygotowany przez ową unijną Agencję Praw Podstawowych (FRA) jest w sprawie integracji muzułmanów w Europie tak samo wiarygodny, jak (ewentualny) raport czeczeńskiej pracowni badania opinii publicznej na temat popularności Kadyrowa, jako że to, co mówią o sobie ankietowani przez FRA, to oni o sobie po prostu tak a nie inaczej mówią, bo tak chcą być widziani, albo wiedzą, że tego się od nich oczekuje. Prawdziwie miarodajne było by dopiero zbadanie, jakie jest podejście muzułmanów przebywających w Europie (poza tymi, którzy mieszkają u nas od pokoleń, czyli np. naszych polskich Tatarów albo Turków cypryjskich) do takich zagadnień jak na przykład:
  - równouprawnienie kobiet, a szczególnie zaś feminizm,
  - obrzezanie dziewczynek,
  - aranżowane małżeństwa,
  - zakaz uczęszczania, szczególnie przez dziewczynki, do niemuzułmańskich szkół,
  - tzw. zabójstwa honorowe,
  - produkcja, dystrybucja oraz spożywanie alkoholu, szczególnie zaś w miejscach publicznych (bary, restauracje etc.).
  - tolerancja dla wyznawców innych religii oraz dla niewierzących, a szczególnie dla osób porzucających islam (przypominam, że w Arabii Saudyjskiej porzucenie islamu oznacza karę śmierci, a w Bangladeszu domagają się kary śmierci za ateizm),
  - małżeństwa z niemuzułmanami i niewierzącymi,
  - małżeństwa dorosłych mężczyzn z nieletnimi dziewczynkami,
  - stosunek do zwierząt, a szczególnie do psów i świń,
  - tolerancja dla gejów i lesbijek, w tym szczególnie dla jednopłciowych małżeństw i tzw. parad równości,
  - tolerancja dla różnych sposobów ubierania się, w tym dla minispódniczek, kostiumów bikini etc. oraz dla nudyzmu,
  - stosunek do demokracji w zachodnioeuropejskim jego wydaniu, a za ‘niadroitniagauche’ przypominam, że przywiązanie do demokracji, to nie jest tylko wolność słowa i zgromadzeń, ale także akceptacja działań instytucji demokratycznych, które karzą tych, co postępując zgodnie z tradycją bądź religią, postępują wbrew prawu obowiązującemu w demokratycznym państwie.
 • 2017-09-24 11:36 | jakowalski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Generalnie, to zachodnia (reprezentowana w Polsce przez „Politykę” i „Wyborczą”) tzw. lewica (czyli lewica obyczajowa, bo w gospodarce, to ona na 100% akceptuje kapitalizm rynkowy, z jego nieuniknionymi nierównościami na tle majątkowym) ma jakby rozdwojenie jaźni, jako że jednej strony propaguje ona tak obce islamowi wartości jak ateizm, a co najmniej obojętność w stosunku do religii, feminizm, w tym równouprawnienie kobiet, homoseksualizm (w wydaniu męskim i żeńskim, w tym szczególnie jednopłciowe małżeństwa), a z drugiej strony chce ona masowej imigracji muzułmanów, dla których wartości głoszone przez tę lewicę są nie tylko że obce, ale zdecydowanie wręcz wrogie. Przecież motto islamu brzmi: „Allah jest naszym celem. Prorok naszym przywódcą. Koran naszym prawem. Dżihad naszą ścieżką. Śmierć w imię Allaha jest naszą nadzieją”. Co to ma wspólnego z owymi zachodnimi lewicowymi wartościami?
 • 2017-09-24 11:37 | jakowalski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują?

  Herstoryk,
  Jak to już napisał Lubat, raport przygotowany przez ową unijną Agencję Praw Podstawowych (FRA) jest w sprawie integracji muzułmanów w Europie tak samo wiarygodny, jak (ewentualny) raport czeczeńskiej pracowni badania opinii publicznej na temat popularności Kadyrowa, jako że to, co mówią o sobie ankietowani przez FRA, to oni o sobie po prostu tak a nie inaczej mówią, bo tak chcą być widziani, albo wiedzą, że tego się od nich oczekuje. Prawdziwie miarodajne było by dopiero zbadanie, jakie jest podejście muzułmanów przebywających w Europie (poza tymi, którzy mieszkają u nas od pokoleń, czyli np. naszych polskich Tatarów albo Turków cypryjskich) do takich zagadnień jak na przykład:
  - równouprawnienie kobiet, a szczególnie zaś feminizm,
  - obrzezanie dziewczynek,
  - aranżowane małżeństwa,
  - zakaz uczęszczania, szczególnie przez dziewczynki, do niemuzułmańskich szkół,
  - tzw. zabójstwa honorowe,
  - produkcja, dystrybucja oraz spożywanie alkoholu, szczególnie zaś w miejscach publicznych (bary, restauracje etc.).
  - tolerancja dla wyznawców innych religii oraz dla niewierzących, a szczególnie dla osób porzucających islam (przypominam, że w Arabii Saudyjskiej porzucenie islamu oznacza karę śmierci, a w Bangladeszu domagają się kary śmierci za ateizm),
  - małżeństwa z niemuzułmanami i niewierzącymi,
  - małżeństwa dorosłych mężczyzn z nieletnimi dziewczynkami,
  - stosunek do zwierząt, a szczególnie do psów i świń,
  - tolerancja dla gejów i lesbijek, w tym szczególnie dla jednopłciowych małżeństw i tzw. parad równości,
  - tolerancja dla różnych sposobów ubierania się, w tym dla minispódniczek, kostiumów bikini etc. oraz dla nudyzmu,
  - stosunek do demokracji w zachodnioeuropejskim jego wydaniu, a za ‘niadroitniagauche’ przypominam, że przywiązanie do demokracji, to nie jest tylko wolność słowa i zgromadzeń, ale także akceptacja działań instytucji demokratycznych, które karzą tych, co postępując zgodnie z tradycją bądź religią, postępują wbrew prawu obowiązującemu w demokratycznym państwie.
  Dopiero wtedy poznamy prawdziwe poglądy muzułmanów mieszkających w Europie.
 • 2017-09-24 13:29 | AlicjaRz

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Dyskusja w Polsce jest nie tylko teoretyczna, ale przede wszystkim pozbawiona jakichkolwiek merytorycznych argumentów. Mówi o irracjonalnych lękach polskiego społeczeństwa, że aż wstyd czytać te bzdety na łamach polskich pism. Nie stoimy przed bitwą pod Wiedniem, mamy do czynienia ze zwykłymi ludźmi, takimi samymi jak Polacy.
 • 2017-09-24 14:42 | turek74

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Szanowna Pani AlicjaRz,

  To nie są irracjonalne lęki. Próbujemy być mądrzy przed szkodą. Proszę porównać np. Liban z 1960 r. i obecny...
  Nawiązując do przywołanej przez Panią bitwy pod Wiedniem w 1683 r. (tak jak i podczas wcześniejszego oblężenia Wiednia w 1529 r.): tam też po obu stronach starli się "zwykli ludzie": każdy miał głowę, dwie ręce i nogi, każdy pewnie tęsknił do rodziny, którą kochał... Tylko że jedni byli agresorami - a drudzy bronili swoich ojczyzn. A poza tym jedni mieli pomysł na rozwój i przyszłość - a drudzy tylko na trwanie w stagnacji. Zachowała się relacja tureckiego żołnierza, który w 1683 r. podziwiał zdobywane pod Wiedniem wioski i miasteczka: nigdzie w Anatolii nie widział tak porządnych upraw, zadbanych gospodarstw, czystych domów - jak w plądrowanej Austrii. Już wtedy kultura europejska wysuwała się na prowadzenie, a islamistom pozostawała naga siła i przemoc...

  Pozdrawiam!
 • 2017-09-24 15:06 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  A jakimi merytorycznymi argumentami dysponuje AlicjaRz? I co to znaczy "zwykli ludzie tacy sami jak my"?
 • 2017-09-24 15:10 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Czy np. szukający w Europie azylu Syryjczyk z 13-letnią, w zaawansowanej ciąży żoną, to zwykły, taki sam jak Polacy człowiek?
 • 2017-09-24 19:29 | ikaigroszek

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @ karol1234

  "(...) sztuczki z korelacją "ze względu na wiek i płeć" (...)"
  Pojęcie korekty statystycznej za moich czasów było w programie ósmej klasy. Aż tak się pogorszyło?

  "(...) A jeśli już są problemy, są one spowodowane... prawicowymi rządami :) (...)
  Kto to napisał? Bo u mnie jest: "Są problemy, ale mają inne źródła niż przyjmowanie uchodźców". Czytanie ze zrozumieniem, czy "zrozumieniem"?
  (Akurat osobiście uważam, że szwedzka socjaldemokracja sama zainicjowała i walnie się przyczyniła do rozwalania skandynawskiego modelu państwa, ale jak wyżej - to temat na inną dyskusję)


  "(...) Argumentację z ostatniego akapitu można by sparafrazować następująco: Niemcy hitlerowskie wcale nie były agresorami w Polsce 1 września 1939 roku. Po prostu najczęściej członkami armii są młodzi mężczyźni, więc jeśli uwzględnimy korelację ze względu na płeć i wiek, stwierdzimy, że Niemcy wcale nie zachowywali się w Polsce bardziej agresywnie niż Polacy tej samej płci i w tym samym wieku. Prawda, jakie to proste? (...)"
  Niestety pudło (i demagogia) - po korekcie na wiek i płeć dalej "zachowywali się bardziej agresywnie".

  Dziękuję za uwagę, ale nie będę przecież ciągnąć dyskusji na takim poziomie.
 • 2017-09-24 20:49 | karol1234

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Jak to kto to napisał? @ikaigroszek w swoim pierwszym komentarzu - segregację mieszkaniową i ekonomiczną zawdzięcza Szwecja wg ciebie dwum kadencjom prawicowej władzy...
 • 2017-09-25 10:30 | jakowalski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  karol1234 oraz ikaigroszek
  Co do korelacji, to jej występowanie (w znaczeniu np. wysokiego współczynnika korelacji, np. współczynnika korelacji liniowej r2) wcale nie musi oznaczać występowania związku przyczynowo-skutkowego. Statystyki w naukach społecznych (takich jak ekonomia, socjologia, politologia) są zresztą bardzo często mylące, jako że jakże łatwo jest w nich znaleźć tzw. pozorne korelacje, a generalnie pozorne zależności. Taka zależność (związek) pozorny występuje wtedy, gdy pod względem analitycznym zachodzi istotny statystycznie (np. wysoki współczynnik korelacji typu r2) związek pomiędzy dwiema zmiennymi, jednakże związek ten spowodowany jest związkiem tych zmiennych z inną, trzecią zmienną, nie zawsze analizowaną. Pozorne korelacje bardzo często występują w świecie nauki. Dopóki więc nie wykażemy, że dana korelacja jest pozorna dopóty, może ona błędnie funkcjonować jako rzekomo istotny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zmiennymi.
  Przykład nr 1: Wykrywamy zależność pomiędzy wiekiem badanych osób a wielkością zarobków (np. miesięcznej pensji netto czy brutto): im ktoś jest starszy tym więcej zarabia.. Ale czy rzeczywiście wiek biologiczny ma wpływ na wielkość zarobków? Czy na podstawie samego wieku badanej osoby pracodawcy wyceniają wielkość zarobków? Po prostu w grę wchodzi tu głównie staż pracy - kluczowa zmienna, rozbijająca pozorną zależność pomiędzy wiekiem biologicznym a wielkością zarobków. Jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę staż pracy, związek pomiędzy wiekiem biologicznym a zarobkami okazuje się nieistotny statystycznie.
  Przykład nr 2: Wykryto wpływ kursu dolara w stosunku do złotówki na samopoczucie osób pracujących w Polsce. Wraz ze zmianą notowań zmienia się samopoczucie badanych osób. Czy faktycznie sam kurs dolara ma na to wpływ? Wszyscy Polacy siedzą i patrzą na kurs i jak osiąga dany poziom wpadają w euforię lub depresję? Tylko ekonomiści bądź przedsiębiorcy, a reszty to nie obchodzi ale, kurs dolara może odzwierciedlać kondycję naszej gospodarki. Im gospodarka polska jest w lepszej kondycji, tym kurs USD jest u nasz niższy, a więc Polacy więcej zarabiają w tychże USA i czują się lepiej, a z kolei gdy nasza gospodarka jest w gorszej kondycji. Kurs złotówki względem USD spada, ludzie pracą prace, mniej zarabiają, mniej wydają i czują się gorzej.. To nie sam kurs dolara ma więc wpływ na samopoczucie, a tylko kondycja gospodarki.
  Przykład nr 3: Wykrywamy zależność pomiędzy sprzedażą pralek i lodówek. Im więcej sprzedaje się pralek, tym więcej sprzedaje się lodówek. Ale przecież zmiany w sprzedaży zarówno pralek jak i lodówek wynikają ze zmian w zamożności a szczególnie dochodach konsumentów, a więc to nie zmiana w sprzedaży pralek wpływa na zmianę w sprzedaży lodówek, ale zmiany w sprzedaży obu tych towarów zależą od trzeciego czynnika - zmian w poziomie dochodów konsumenckich.
 • 2017-09-25 13:49 | ikaigroszek

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  @ karol1234
  Jak to kto to napisał? @ikaigroszek w swoim pierwszym komentarzu - segregację mieszkaniową i ekonomiczną zawdzięcza Szwecja wg ciebie dwum kadencjom prawicowej władzy...

  Ale chyba dyskutowaliśmy, czy to "wina" imigracji?
  Chodziło mi o to, że bezsprzeczne zjawisko pogłębiającej się segregacji (do mieszkaniowej i ekonomicznej dodam szkolną i zdrowotną) nie jest następstwem przyjmowania dużej ilości uchodźców. Ten proces rozpoczął się dużo wcześniej i ma, rzecz jasna, o wiele bardziej złożone przyczyny niż dwie kadencje "prawicowych" rządów, które w Polsce chyba byłby sklasyfikowane jako lewackie :)
  Mój komentarz w nawiasie to hasłowe uproszczenie w celu nierozwalania głównego tematu dyskusji.


 • 2017-09-26 07:06 | kaesjot

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Radziecki uczony badał stonogę. Po kolei odrywał jej nogi i wydawał polecenie - "stonoga idi !" i stonoga szła. Gdy urwał jej ostatnią nogę stonoga, mimo wielokrotnego powtarzania polecenia pozostawała w miejscu.
  W raporcie z badań uczony zapisał wniosek :
  "Po urwaniu wszystkich stu nóg stonoga straciła słuch!"
  To własnie jest pozorna korelacja.
 • 2017-09-26 13:00 | Hannabo

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Pytanie do Autora: który element w poniższym tekście nie pozwolił na publikację? Odpowiedż może być na adres mailowy, który musiałam podać rejestrując się.

  Dlaczego muzułmanie prawdopodobnie wygrają w walce ideologicznej i w walce na śmierć i życie? Otóż dlatego, że w nosie mają to o co walczył i do czego doszedł społecznie świat zachodni (kultura hellenistyczna i potem judeochrześcijańska). Prosto z mostu - oni jeszcze maja jaja, my już nie. Nam wręcz nie wypada powiedzieć, że uważamy naszą kulturę czy religię za wielką, no bo przecież są inne i one też pewnie są wielkie. Niby dlaczego poglądy filozoficzne i religijne szamana Bantu mają być gorsze od Platona czy Tomasza z Akwinu? My nie każemy się zamknąć komuś żadającemu likwidacji choinki w brytyjskiej szkole, do której chodzą dzieci muzułmańskie tylko te choinkę zlikwidujemy i uzasadnimy do tego ochroną drzewek wycinanych bez sensu. Oni w odpowiedzi na nasze żądanie zaprzestania praktyk u nas uznawanych za barbarzyńskie (gdyby tylko takie poważne żądanie było!) roześmieją się nam w nos. Krzykną Allachu akbar i za nóż albo bombę... Kartki z koranu będą bronić na śmierć i życie. My wstydzimy się powiedzieć głośno publicznie "Szczęść Boże", a w chęć walki w obronie chrześcijaństwa zupełnie nie wierzę. I dlatego na końcu to my, a nie oni zginiemy, no chyba, że przejdziemy na islam co w pewnym sensie znaczy to samo.
 • 2017-09-26 16:35 | ikaigroszek

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  Jakowalski i kaesjot
  Jaki związek z tematem mają Wasze wpisy o korelacji?

  Hannabo
  a też man problemy z publikacją wpisów; w tej chwili dwa w "moderacji" i generalnie 1-2 dni opóźnienia.
 • 2017-09-28 13:04 | ikaigroszek

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  karol1234
  "Czy np. szukający w Europie azylu Syryjczyk z 13-letnią, w zaawansowanej ciąży żoną, to zwykły, taki sam jak Polacy człowiek?"
  1. Co to ma do rzeczy? Jeśli spełnia warunki, ma prawo azylu.
  2. "Age of consent" w Syrii to 15 lat, kara za seks z dzieckiem poniżej tej granicy (po 2011 przynajmniej tam, gdzie jeszcze/już znowu funkcjonują instytucje państwa) to min. 9-12 lat więzienia i/albo ciężkich robót.
  3. Chyba zapominamy, że lwia część uchodźców z Syrii i Iraku ucieka właśnie od fanatycznego islamizmu w wydaniu IS i im podobnych.

  Polityko:
  Powyższe to nowa wersja wpisu, przetrzymywanego przez W"as ponad trzy dni w "moderacji", w dodatku starszego od tego, który był akceptowany. To musi lepiej działać, jeśli chcecie mieć sensowne dyskusje na Forum.
 • 2017-10-03 17:19 | Slawomirski

  Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

  2017-09-23 19:40 | zyta2003

  Mysle za gatunek ludzi jest skazany na prawa przyrody. Avalon istnieje tylko w legendach i bajkach dla dzieci.

  Slawomirski