Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

(7)
Dla Polski to niezła wiadomość, bo zapewni przewidywalność niemieckiej polityki i dystans względem Rosji.
 • 2017-09-24 21:48 | Withold

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  AfD i tak nie bedzie rzadzic chociaz doprowadzi do wiekszego uszczelnienia granic i wiekszej kontroli tych, ktorzy beda chcieli uzyskac azyl w Niemczech, ale nie powiedzaialbym, ze jest to partia skrajnie prawicowa do tego z lesbijka na czele. Jesli by tak bylo to moglibysmy spokojnie powiedziec, ze w Polsce mamy faszystow u wladzy.
  SPD zaplacila w sumie tak jak w Polsce swego czasu SLD za rozsadna polityke gospodarcza. Liberalowie z FDP nie beda ani bronic ani forsowac socjalnego panstwa co dla gospodarki moze wyjsc tylko na dobre. Emigrantow na pewno beda chcieli zagonic do roboty, ktorej w Niemczech akurat nie brakuje. To dobra wiadomosc dla Europy (Zachodniej, oczywiscie).
 • 2017-09-25 10:15 | jakowalski

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  Withold
  SPD zapłaciła w sumie tak jak w Polsce swego czasu SLD za zdradę interesów ludzi pracy i za sojusz z prawicową CDU/CSU. Rezygnacja z socjalnego państwa oznacza zaś klęskę dla gospodarki (radykalny spadek popytu) oraz dojście do władzy albo skrajnej prawicy, i to bynajmniej nie z centrowej przecież AfD, a z neonazistowskiej NPD, albo radykalnej lewicy czyli die Linke.
  Emigranci z krajów III świata zaś nie nadają sie do pracy i wcale nie maja zamiaru jej podjąć. Szybciej będą oni kraść niż uczciwie pracować, gdyż nie przyjechali oni przecież do Niemiec po to aby tam pracować, ale aby brać tam zasiłki, które powinny być ograniczone do obywateli UE. Zresztą praktycznie to żaden z tych imigrantów z III świata nie ma prawa do pobytu w UE, jako że Niemcy nie graniczą przecież ani z Afryką, ani z Azją, w tym z Bliskim Wschodem.
  To zaś, że pani Merkel ich przyjęła i że uszło to jej na sucho, dowodzi tylko tego, że opinia publiczna Niemiec jest mocno manipulowana przez wielki, międzynarodowy kapitał, którego rzecznikiem w Niemczech jest przecież pani Merkel.

 • 2017-09-25 11:42 | jakowalski

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  Merkel wygrywa? Przecież według “Wyborczej”:
  - CDU/CSU 32%
  - SPD 20%
  - AfD 13%
  - FDP 11%
  - Die Linke 9%
  - Zieloni 9%
  CDU/CSU wraz z FDP to jest tylko 43%. A gdzie pozostałe 7%? Kto będzie trzecim do rządzącej koalicji? Zieloni? Taki rząd będzie przecież sparaliżowany i w praktyce pozostawiony na łasce Zielonych, których ideologia jest bardziej zbliżona do socjaldemokratycznej SPD i nieco bardziej radykalnie lewicowej Die Linke niż do CDU/CSU a tym bardziej do skrajnie liberalnej FDP.
 • 2017-09-25 12:48 | jakowalski

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  Merkel wygrywa? Przecież według oficjalnych wyników (dpa-infocom i Wikipedia):
  - CDU/CSU 33.0% głosów i 246 miejsc w Bundestagu;
  - SPD 20.5% głosów i 153 miejsc w Bundestagu;
  - AfD 12.6% głosów i 94 miejsc w Bundestagu;
  - FDP 10.7% głosów i 80 miejsc w Bundestagu;
  - Die Linke 9.2% głosów i 69 miejsc w Bundestagu;
  - Zieloni 8.9% głosów i 67 miejsc w Bundestagu.
  CDU/CSU wraz z FDP to jest więc tylko niecałe 44% głosów (brakuje 7%), a przeliczając na miejsca w Bundestagu, jest to tylko 326 miejsc, a więc takiej konserwatywno-liberalnej koalicji brakować będzie 29 posłów do wymaganej większości 355 głosów.
  Kto więc będzie trzecim do rządzącej koalicji, jeżeli SPD wyklucza w niej swój udział? Zieloni (67 posłów)? Ale przecież taki rząd będzie sparaliżowany i w praktyce pozostawiony na łasce Zielonych, których centrowo-lewicowa, „zielona” ideologia jest przecież bardziej zbliżona do socjaldemokratycznej SPD i nieco bardziej radykalnie lewicowej, głoszącej demokratyczny socjalizm, Die Linke niż do liberalno-konserwatywnej, chrześcijańskiej CDU/CSU a tym bardziej do skrajnie liberalnej FDP. Z kolei teoretyczna lewicowa koalicja SPD, Die Linke i Zielonych miałaby jeszcze mniej, czyli tylko 289 głosów. Wygląda więc na to, że Niemcy długo nie będą miały skutecznie funkcjonującego rządu i że najprawdopodobniej dojdzie tam do przedterminowych wyborów albo też do powrotu do tzw. wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami i dalszej erozji poparcia dla CDU/CSU i SPD, które razem utraciły aż 105 posłów (odpowiednio 65 i 40).
 • 2017-09-25 17:21 | żyga

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  Wygrana pani Merkel to triumf stulecia.Po horrorze z uchodźcami.Tak zorganizowane i mądre społeczeństwo Niemiec ,mogło tylko powstać po doznaniach faszyzmu.Myśmy mieli jego początki początki w latach 30 tych i zapomnieliśmy o tym.Bo to co mówiła komuna o 2 RP ,to były bzdury.Diś czas na prawdę..Aby nie dopuścić powtórki z czasów Berezy.Potyczki prezydenta z Żiobrą ,przejdą do historii.Tk ja walki piłsudczyków z innymi.Kto wygra .Strach pomyśleć/?
 • 2017-09-26 08:24 | TyberiusMazur

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  Odnośnie danych gospodarczych:
  Bezrobocie jest takie niskie z powodu statystyki, rożne gazety, organizacje podają nawet ponad milion ludzi którzy w wyniku zmiany definicji wylecieli ze statystyk.
  Jeżeli gospodarcze idzie dobrze nie znaczy ze ludziom też, tu bym powiedział najlepszym indykatorem byłoby ile pieniędzy po odciągnięciu czynszu, jedzenia i opłat stałych zostaje. W Niemczech ceny czynszu w miastach w ostatnim czasie poszły ostro w górę.

  Teraz z pamięci, jak się mylę, proszę poprawić Niemcy są drugim albo w Europie albo na świecie państwem pod względem ciężaru podatkowego dla obywateli, nie dla firm.
 • 2017-09-26 11:25 | jakowalski

  Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

  żyga
  Merkel przegrała. Oto wyniki wyborów w byłym NRD:
  CDU 26,5%
  AfD 21,5%
  Die Linke 16,5%
  SPD 14,5%
  FDP 8,0%
  Zieloni 6,9%
  W Saksonii AfD miała więcej głosów niż CDU.