Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

(23)
Sukces Alternatywy dla Niemiec polega na pozyskaniu elektoratu podobnego mentalnie i kulturowo do wyborców głosujących na Trumpa, Le Pen i Kaczyńskiego.
 • 2017-09-25 10:26 | Jacek, NH

  Pyrrusowe zwycięstwo Merkel

  Wejście do Bundestagu Alternatywy dla Niemiec (AfD) odzwierciedla też nastroje obecne w innych państwach Europy Zachodniej, gdzie w ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich dobre wyniki odnotowywały partie skrajnej prawicy, np. we Francji, Holandii czy Austrii
 • 2017-09-25 10:33 | Andrzej Falicz

  Bez przesady- sa granice anty PiSowskiej paranoi...albo nie

  Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna otwartej polityce emigracyjnej ...nawet ostatnio Schetyna szef PO też... od tego bardzo daleko do jakiś faszystowskich...parabolii.

  PiS byc może jest jedynym bezpiecznikiem trzymającym realne społeczne nastroje pod kontrolą.
  Warto pamiętać, że partie rodzą się i osiągają sukces dzięki poparciu społecznemu.
  To demokracja w czystej postaci.
 • 2017-09-25 11:07 | ThomasZNiemiec

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  >>>Jeśli partia Schulza przejdzie do opozycji, to nie wypali polityczny plan skrajnej prawicy, by to ona pozowała na główną siłę opozycyjną w Bundestagu"<<<

  Dokladnie tak, mam nadzieje ze tak bedzie. Jamajka bedzie trudna koalicja.
  Smutny dzien. :-(

  Tekst 100% dokladnie podsumuje sytuacja, nic nie dodac, nic nie wykazowac.
 • 2017-09-25 11:40 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Obłędna, antyeuropejska polityka Merkel i ski.
 • 2017-09-25 11:42 | lubat

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  "„dziewczynka” kanclerza Kohla urosła do rangi przywódcy globalnego, przewidywalnego i pragmatycznego"
  Tak widzą ją zwolennicy. Dla przeciwników, albo tylko dla niezaangażowanych obserwatorów, jest ona niezdecydowana i chwiejna i postępuje wedle zasady "za a nawet przeciw". Jest doskonała w grach partyjnych - dobra szkoła wyniesiona z FDJ. Złośliwi komentatorzy określają ją jako "modliszka", bo wszystkie partie, które z nią współpracowały, przegrywały wybory. Także przeciwnicy w jej partii popadali w polityczny niebyt.

  "bo była antysystemowa, antydemokratyczna.(AfD)"
  Takie łatki, i parę innych, przypinają media i politycy wszystkim, którzy się im dobierają do tyłka. Owszem, jest antysystemowa, bo istniejący system jest dla bardzo wielu niesprawiedliwy, spychający ich na margines. Wyborcy AfD, podobnie jak Le Pen czy holenderskich nacjonalistów Wildersa, to nie oszołomy, tylko ludzie spychani coraz bardziej na margines społeczeństwa, albo dostrzegający ten problem. Wszyscy zachłystujemy się wzrostem gospodarczym, a mało kto zwraca uwagę na fakt, że nawet w bardzo bogatych Niemczech coraz większy odsetek ludzi żyje na skraju ubóstwa, albo już przekroczyło tę granicę. Z tendencją rosnącą.
  Także określenie AfD jako "antydemokratyczna" nie ma żadnego uzasadnienia. To raczej wobec niej stosowano w kampanii wyborczej antydemokratyczne metody: nasyłanie lewackich bojówek zrywających wiece wyborcze, podpalanie samochodów działaczy AfD, czy wywoływanie fałszywych alarmów bombowych na wiecach partii.
 • 2017-09-25 11:53 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Poza tym, to radykalną prawicą w Niemczech jest dziś NPD a nie centrowa w zasadzie AfD.
 • 2017-09-25 12:28 | Withold

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Trzeba patrzeć do przodu panie redaktorze. CDU/CSU, FDP, Zieloni. Mieszanka partii chadeckiej (Merkel udowodniła co znaczą dla niej wartości chrześcijańskie aż za bardzo), liberalnej ("gospodarka głupcze" i wolność jednostki), ekologicznej, żeby w tym szaleństwie nie zniszczyć środowiska, w którym żyjemy. Kompromisowe rozwiązania mogą być dla przeciętnego Niemca bardzo interesujące. A żeby nie było zbyt komfortowo SPD i AfD w opozycji.
 • 2017-09-25 13:04 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec stoją:
  -niekontrolowany napływ migrantów z III świata,
  -utrata bezpieczeństwa socjalnego,
  -zmniejszanie się dochodów z pracy,
  -powiększająca się przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi,
  -brak zatrudnienia dla młodych,
  To, co jest dobre dla miliarderów i korporacji, niekoniecznie jest bowiem dobre dla społeczeństw i narodów.
 • 2017-09-25 13:12 | turek74

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Panie Redaktorze!
  w 2015 r. do UE i do Niemiec napłynęli MIGRANCI, wśród których UCHODŹCY byli w zdecydowanej mniejszości. Status uchodźcy jest uregulowany prawnie i nie należy go rozmywać. Śniadoskórzy przybysze zza Morza Śródziemnego nie mieli do niego lepszych praw niż 1-1,5 mln Ukraińców których przyjęliśmy my. Nasi migranci przynajmniej pracują, a do Niemiec napłynęli migranci szukający socjalu.
  Pozdrawiam!
 • 2017-09-25 14:01 | 1958

  Jaki to sukces?

  Osobiscie stawiam na to ze jednak po dlugich targach powtornie bedzie koalicja z SPD.
  Wynik Alternatywy - te marne 13% - to chyba nie jest sukces.
 • 2017-09-25 16:29 | waldi-14

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  "Merkel [...] zapłaciła wraz ze swą CDU słoną cenę za kryzys migracyjny nie przez nią wywołany."
  Jeśli nie przez nią, to przez kogo? Może rzeczywiście jest tak, że Merkel jedynie wykonała polecenie pewnego światowego gremium (mniejsza o nazwę). Ale jeśli tak, to jeszcze gorzej dla niej. Prawdopodobnie złamała niemieckie prawo i wystąpiła przeciw interesom i woli znacznej części niemieckiego społeczeństwa na żądanie kogoś z zewnątrz. Jeśli tak, to rzeczywiście będzie mieć kłopoty i to całkiem spore. Tak czy owak od odpowiedzialności się nie wywinie za swoją katastrofalną decyzję. Przywódca państwa, niezależnie od tego z jakich pobudek działa, ponosi ostatecznie odpowiedzialność przed wyborcami, zwłaszcza jeśli mają swoich przedstawicieli w parlamencie. A to może być bardzo nieprzyjemne.
 • 2017-09-25 19:55 | Rakoczy

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  PAanie redaktorze, dzieki za trafna analize powyborcza w Niemczech.
  dziekuje tez za wymienienie uzurpatorow nienawisci w Polsce i innych krajach postepujacych jak niemiecka Alternatywa.
  Coz, historia "kolem sie toczy", sto lat temu bylo podobnie. jedynie inne nazwy, ludzie z tamtej epoki, sceny te same i scenariusze tez podobne ...
  Czy Le Pen, Kaczynski, Trump i im podobni po zdominowaniu swych panstw doprowadza do globalnego konfliktu nuklearnego razem z dyktatorem z Azji ?
  Rakocz
 • 2017-09-25 22:00 | znafca in spe

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Naplyw tzw "imigrantow" do Niemiec.
 • 2017-09-25 22:28 | Laclos

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Tak jak w moim przekonaniu retoryka antykoscielna i antyreligijna, a także nachalna promocja LGBT doprowadziła w Polsce do zwycięstwa PiS-u, tak sprowadzenie do Niemiec rzesz imigrantów doprowadzilo do sukcesu partii nacjonalistycznej i rasistowskiej. W Polsce tez nie ma przyzwolenia na sprowadzanie imigrantów, więc nachalna akcja promujaca ich wpuszczanie do kraju może jedynie umocnić PiS u władzy. Warto się nad tym zastanowić.
 • 2017-09-26 11:08 | lakkot

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Pan chodzacy z transparentem 'no my party' przynajmniej udowadnia ze rozumie znaczenie slowa 'partia'. Nie wiem co innego chce tym osiagnac, byc moze aby w Niemczech byla tylko jedna, sluszna partia?
 • 2017-09-26 11:15 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Withold
  O jakim kompromisie tu mowa? Przecież (mniej lub więcej skrajna) ideologia neoliberalna FDP i CDU/CSU nie ma sie nijak do lewackiej ideologii Zielonych, a więc nie ma tu mowy o żadnym kompromisie, a tylko o paraliżu władzy.
 • 2017-09-26 11:21 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Lubat
  Otóż to - nawet w (dziś raczej już tylko na papierze) bardzo bogatych Niemczech coraz większy odsetek ludzi żyje na skraju ubóstwa, albo już przekroczyło tę granicę i to z tendencją rosnącą, a to rzekomo niskie, ok. 5% bezrobocie jest tylko wynikiem manipulacji definicją bezrobotnego, gdyż tak naprawdę, to wynosi ono w całych Niemczech dobrze ponad 10%, a w byłym NRD czy też w byłym Zagłębiu Ruhry dochodzi ono nawet do 20%.
 • 2017-09-26 11:22 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  1958
  To jest sukces, biorąc pod uwagę, że cały establishment łącznie z mediami był przeciwko tej partii.
 • 2017-09-26 13:04 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Laclos
  A tu (2017-09-25 22:28) masz rację.
 • 2017-09-26 13:10 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Waldi
  Przecież CDU/CSU, a więc też i Merkel prezentuje w Niemczech NIE interesy zwyczajnych Niemców, a tylko interesy wielkiego międzynarodowego kapitału, czyli tego pewnego światowego gremium, którego ty nie nazwałeś. Oczywiste jest też, że złamała ona niemieckie prawo i wystąpiła przeciw interesom i woli znacznej części niemieckiego społeczeństwa na żądanie kogoś z zewnątrz, ale przecież w Niemczech nie ma demokracji, a tylko jej pozory, a tak naprawdę to jest tam, jak na całym tzw. Zachodzie, plutokracja, czyli rządy elity pieniądza i to chyba wszytko wyjaśnia.
 • 2017-09-26 18:31 | sprint

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Pan redaktor i wielu komentatorow nazywa AfD partia faszystowska, nacjonalistyczna, rasistowska... Podobnie jest w Niemczech. Ale na ta partie oddalo najwiecej glosow z tzw. srodka, czyli ludzie z klasy sredniej, poniewaz czuli sie nieslyszani, nie brani pod uwage podczas rzadow elit partiokratow w Berlinie. Prosze poczytac wypowiedzi ludzi w Die Welt czy innych magazynach, dlaczego oddali swe glosy na ta partie wlasnie. I wcale nie uwazaja sie oni za nacjonalistow, nazistow, faszystow itp. Nie wiem, jak to wyglada z Polski, ale Niemcy nie sa wcale tak bogaci, jak sie wszystkim wydaje. Infrastruktura sie rozlatuje, mosty rdzewieja, szkoly rysuja, ulice coraz bardziej dziurawe, bieda dotyka emerytow, rosnie liczba ludzi zebrzacych lub szukajacych w smieciach butelek. A rzad pani kanclerz lozyl miliardy w ratowanie Grecji, wydaje dziesiatki miliardow na utrzymanie migrantow, ktorzy w 70% sa niezdolni do pracy lub analfabetami, w sytuacji gdy obywatele obciazani sa coraz to nowymi podatkami, doplatami wzrostem cen energii. w przyszlym roku dojdzie do pozwolenia na sciaganie rodzin przez migrantow, ktorzy uzyskali czasowo nawet pobyt lub azyl i powinni wrocic do swych krajow, bo sytuacja np. w Syrii sie poprawia. W centrach duzych miast juz obecnie mozna poczuc sie, jak na bliskim wschodzie czy w Afryce, rzadko spotyka sie Europejczyka, a Niemca w ogole. Jesli do tego dojdzie kilka milionow nowych przybyszow, czyli rodzin miliona migrantow, ktorzy beda zyc glownie z zasilkow, to nawet niemiecki system socjalny tego nie wytrzyma.
  To to wszystko stalo sie przyczyna oddania glosu na AfD, ktora obiecuje stworzyc komisje sledcza do zbadania zlamania prawa przez arogancka kanclerz, kiedy to samowolnie-bez Bundestagu-zdecydowala sie otworzyc granice na masowy naplyw migrantow z obcych kultur i nastawionych wylacznie zadaniowo. Mysle , ze o tym wszystkim pan redaktor wie, bo czyta dzienniki niemieckojezyczne. W ogole wybor AfD ma przywrocic w Niemczech konserwatywna prawice, gdyz zarowno CDU jak i CSU staly sie partiami socjaldemokratycznymi, co odczula bolesnie CSU w Bawarii. Wszystko to z winy Merkel, ktora przesunela swoja partie i CSU w strone SPD, Linke i Zielonych. Wg mnie to jeszcze powinni odpasc w wyborach Zieloni wlasnie, bo to oni znwou zaszkodza Niemcom swoja polityka, jesli beda w rzadzie z Merkel CDU. Takze odmowa brania udzialu w wyborach stala sie swoistym protestem wielu Niemcow przeciw nonszalanckiej, zadufanej w sobie Merkel, ktora nic nie zrozumiala z wynikow wyborow i nadal twierdzi, ze postapila slusznie w sierpniu 2015 roku, wpuszczajac migrantow bez kontroli i dokumentow do kraju. Tym samym realizuje polityke ONZ o relokation i resettlement setek tysiecy ludzi z Afryki oraz Bliskiego Wschodu do Europy, jako lekarstwa na starzenie sie poleczenstw zachodnich.
 • 2017-09-29 15:28 | Cezary

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Chyba to, co stało za sukcesem wyborczym NSDAP, czyli wzrost niezadowolenia społecznego. Trudno wytłumaczyć społeczeństwu, że musi się podzielić swoim bogactwem z cwaniakami żerującymi na ludzkiej pracy
 • 2017-10-03 15:53 | jakowalski

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  Sprint i Cezary - racja.