Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

(20)
Nowe śmigłowce zobaczymy dopiero pod koniec rządów PiS w obecnej kadencji. I to tylko pod warunkiem, że wybrane zostaną mieleckie Black Hawki lub... francuskie Caracale.
 • 2017-09-28 12:00 | Smashing Potatoes

  Macierewicz

  Zaraz po wygranej PiSu mój współpracownik, wielki hobysta militariów, histori i polityki powiedział, że szefem MONu zostanie Macierewicz i wszyscy się z niego śmialiśmy. Potem powiedział, że cofnie przetarg na śmigłowce, też wszyscy się śmialiśmy. Śmiać się przestaliśmy, kiedy powiedział, że minister Macierewicz skutecznie zablokuje przetarg na potrzebne armii śmigłowce, bo jest rosyjskim agentem :D. Wydaje się to cierpkim żartem, ale z logicznego punku widzenia, wszystkie działania Pana Ministra (misiewicz, zwolnienia, obrona terytorialna, dozbrojenia) przyczyniają się do zmniejszenia naszego potencjału militarnego
 • 2017-09-28 12:30 | nomad_fh

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Proponowana przez obecny MON wersja śmigłowca morskiego - SAR i ZOP na JEDNEJ maszynie, która będzie de facto RÓWNOCZEŚNIE spełniać obydwa te zadania jest ewenementem na skalę światową.
  Nikt czegoś takiego nie praktykuje i ciężko sobie to wyobrazić. Nawet na maszynie tak dużej jak AW-101. W praktyce - trzeba będzie demontować wyposażenie ZOP (konsole operatorów, wyrzutnie boi, sonaru) podczas przekazania maszyny do dyżurów SAR. Oraz części wyposażenia SAR przy szkoleniu i treningach ZOP. W dodatku - przy tak małej liczbie maszyn - gdzie czas na szkolenie załóg i podtrzymywanie nawyków? A trzeba dodać, że maszyny muszą przechodzić cykliczne remonty i przeglądy...
  W dodatku de facto muszą to być 2 zupełnie różne zespoły lotnicze - bo ciężko sobie wyobrazić równoczesne szkolenie się w SAR i w ZOP...
 • 2017-09-28 12:32 | kalder

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Śmigłowce morskie są najpotrzebniejsze. Sypia się Mi14, a śmigłowiec to najlepszy okręt na Bałtyk - może zaatakować okręt rakieta, podwodny torpeda, ewakuować rozbitków i patrolować wody przybrzeżne. To nie Pacyfik, nie musi przebywać na morzu tygodniami.

  Polityka Macierewicza pachnie wręcz sabotażem.

  AW101 jest wręcz za dobry na Bałtyk.
 • 2017-09-28 13:56 | Miranth

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Gra o śmigłowce zdecydowanie zbyt długo już trwa i jest męcząca. Fakt że caracale to była jakaś pomyłka Miało być 70ąt zrobiło się 50 i na końcu jeszcze okazało się że brak jest wersji ZOP DNO
 • 2017-09-28 13:58 | Miranth

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Tu pełna zgoda śmigłowce dla MW to teraz priorytet a jedynym godnym tego miana jest AW101
 • 2017-09-28 13:59 | Mar_Wegi

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Jest nieco prawdy w tym artykule, ale ewidentnie widać, że napisany jest w taki sposób, aby AH i jego caraczana postawić w dobrym świetle. W kilku miejscach na prawdę się uśmiałem. Autor ma niezłe poczucie humoru. Przykładem tego jest wspomnienie o testach, jakie caraczan przeszedł. Wg autora były to wyczerpujące dwa tygodnie testów. Szkoda tylko, że nie wspomniał iż testowany miał być przez miesiąc, a testy które odbył nie sprawdziły jego możliwości podczas złej pogody, deszczu, silnego wiatru. Szkoda też, że nie wspomniał o wersji ZOP, której do tej pory nie wyprodukowano. Jedynie Brazylia stworzyła wersję do zwalczania okrętów nawodnych, a i ten certyfikację ma uzyskać dopiero w roku 2018, o ile wszystko dobrze pójdzie.
 • 2017-09-28 17:22 | Miranth

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Niby ten złom w postaci S70i Myślisz że USA da nam pełną technologie hahahaha Ja tam Trampkowi nie ufam Mamy możliwości w Świdniku niech już tylko dadzą kontrakt na 16 AW101 i pełny pakiet remontowy i serwisowy
 • 2017-09-28 17:33 | woytek

  Re:To już rok bez decyzji

  Składanie zamówienia na zakup broni to jest forma okupu , jaki wasal składa do opiekuna , licząc na wsparcie i poklepanie po ramieniu podczas oficjalnych odwiedzin . Polska nie jest zagrożana z żadnej strony i Polsce potrzebne jest wojsko typu Gwardia Narodowa do interwencji wewnętrznych , np. po kolejnym tajfunie, czy powodzi.
  Do obrony Polski trzeba produkować DRONY , które będą najgroźniejszymn w przyszłości postrachem dla ewentualnego napastnika. Helikopter jest zbyt łatwym celem do strącenia.
 • 2017-09-28 18:25 | Aspiryna

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Po co jakies smiglowce? Wystarczy PiSowska "gwardia narodowa", czyli WOT!
 • 2017-09-28 20:38 | suwer

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  My ze szwagrem budujemy wiertolot w piwnicy. Jest już na ukończeniu. Niedługo wyniesiemy go na podwórko, żeby wypróbować. To a propos pomysłu tego paranoika, że możemy zbudować od podstaw helikopter wspólnie z Ukraińcami.
 • 2017-09-29 01:30 | antónio

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Kto ma prowadzić sprawy przetargowe jak ostatni fachowiec, który to ogarniał rzucił
  papierami już dawno temu.To był gen.Duda.
  PIS jest organicznie niezdolny do zbudowania czegokolwiek.
 • 2017-09-29 08:48 | Kazimierz K

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Partia PIS postawiła w sprawie Macierewicza, cały swój autorytet i ryzyko utraty władzy. Dlatego wrzeszczenie i walenie nogami nic nie pomoże, dopóki chcemy utrzymania demokracji a PIS ma poparcia 40%. Pożyjemy zobaczymy co się zmieni w polskiej armii, na lepsze lub gorsze, do końca tej kadencji. Mam nadzieję, że w sprawie stanu polskiej armii gorzej jak było, już być nie będzie. Moja wypowiedź w tej sprawie jak i wielu innych, jest jednak w pełni nieobiektywna i niekompetentna, gdyż w tych sprawach funkcjonuje powszechna dezinformacja i sprzeczność opinii.
  Takim przykładem jest sprawa helikopterów Karakal, które podobno poza niewielką ilością w francuskiej armii , nie są stosowane w innych europejskich armiach. Polska poza tym, nie potrzebuje 50 helikopterów wielozadaniowych typu Karakal, gdyż w zakresie helikopterów występują inne potrzeby i priorytety. Podobno nie mamy helikopterów do innych zadań wojskowych np morskich, gdzie Karakal zupełnie się nie nie nadaje. W stosunku do innego odbiorcy tych samych helikopterów, cena Karakali oferowanych Polsce była dwukrotnie wyższa. Deklarowany ofset podobno był również fikcją, gdyż francuscy negocjatorzy na początku chcieli tylko przekazać nam przemalowanie helikopterów, by w dalszych negocjacjach celowo przedłużać cały proces dochodzenia do porozumienia.
  Jeżeli to wszystko co piszę było prawdą, to powinniśmy raczej podziękować obecnym decydentom, że w końcu przerwali ten "gordyjski węzeł".
  Z góry przepraszam jeżeli w tej sprawie jestem mało obiektywny, gdyż moja wiedza na ten temat pochodzi wyłącznie z mediów.
  W Polsce jednak każdy może śpiewać i pisać, gdzie podobno nie ma wolności i demokracji.
 • 2017-09-29 08:59 | k1harper

  smiglowce ochrony wybrzeza jedynie/coast guard

  trzeba Polsce, bojowymi smiglowcami Rosjanie czy Niemcy, jak czapkami nas nakryja
 • 2017-09-29 09:38 | pacodegen

  nie będzie śmiglaków

  polityka rozwala wojsko, więc nie liczmy na szybkie zakupy śmiglaków. Nikt nie chce siedzieć za "skrócone" procedury, które płyną z ust polityków.
 • 2017-09-30 08:33 | stygman

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Nikt nie pisze, że to może być celowe. Rządowi brakuje pieniędzy i dlatego utrącił caracale. a WOT oprócz wiernej grupy wyborców nie przypomina raczej SA z lat 30 w Niemczech? Oby nigdy nie musieli strzelać do Polaków.
 • 2017-09-30 14:51 | azur

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Doskonale się obywam bez Caracali.
 • 2017-10-02 10:10 | rafal_jaklo

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Miejmy nadzieję, że doczekamy się nowych śmigłowców. Powtarzam nowych, a nie tego starego, francuskiego złomu, który próbowano nam wcisnąć w 2015r. Czekamy na decyzje MON.
 • 2017-10-02 10:36 | Tom_Chur

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Rok bez caraczanów i cieszmy się z tego powodu. Owszem, wojsko i żołnierze potrzebują nowego sprzętu, ale wybór tego francuskiego badziewia to byłaby tylko strata dla skarbu państwa.
 • 2017-10-02 12:25 | Pi_Ruc

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Może to nie jest pomocne dla naszych żołnierzy, którzy potrzebują nowego sprzętu, ale na pewno ta decyzja zabezpieczyła interes naszego kraju. Przypomnę tylko iż we wstępnych deklaracjach offset, jaki miał włożyć Airbus w nasz kraj, to między innymi powstanie kilku tysięcy miejsc pracy, a gdy omawiano jego szczegóły ta liczba zmniejszyła się do 600. Tylko ten jeden przykład pokazuje, że tamten przetarg to był jeden wielki przekręt.
 • 2017-10-02 13:31 | Mik_Krasny

  Re:To już rok bez Caracali. Doczekamy się śmigłowców?

  Współczuję żołnierzom, bo już dawno mogli latać na nowych maszynach. Lecz pretensje mogą mieć do poprzedniego rządu, który bez analizy potrzeb armii zorganizował przetarg, który można było na samym początku do kosza wyrzucić. Dopiero teraz MON rozdzielił to na dwa osobne przetargi, gdyż analiza potrzeb wykazała, że nie da się jednego typu śmigłowca idealnie wdrożyć do każdego zadania, które wykonywać będzie Wojsko Polskie.