Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska wyspa jak… samotna

(37)
Niewykluczone, że pomyślna koniunktura tylko odłoży w czasie złe skutki reform obliczonych na bieżące cele polityczne, ale nie na długo. A wtedy rzeczywiście Polska zostanie samotną wyspą.
 • 2017-10-10 01:41 | Andrzej Falicz

  Re:Polska wyspa jak… samotna - czyli co powiedziala jedna pani drugiej pani.

  Jako argumentow uzywa profesor "faktow z magla".

  Przykladowo tylko konkret z brzegu - "przyzwolenie PiS na znecanie sie nad zwierzetami"... Otoz dopiero PiS wprowadzil:

  "...podwyższenie zagrożenia wobec osoby, która zabija, uśmierca lub dokonuje uboju z naruszeniem przepisów ustawy, lub też znęca się nad zwierzęciem — do 3 lat więzienia (z obecnych 2 lat; zaostrzeniem jest także usunięcie możliwości ukarania grzywną lub ograniczeniem wolności, art. 35 ust. 1 UOZ);
  podwyższenie widełek dla sprawcy, który zabija lub znęca się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem — obecnie art. 35 ust. 2 UOZ przewiduje za takie przestępstwo do 3 lat pozbawienia wolności, nowelizacja przewiduje za taki czyn od 3 miesięcy do 5 lat więzienia;
  przy okazji zmianie ulec ma przepis odnoszący się do znęcania się nad rybami — znowelizowany art. 6 ust. 2 pkt 18 UOZ wskazuje, iż znęcaniem się jest „transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie”;
  nawiązka orzekana wobec sprawców najcięższych przestępstw przeciwko zwierzętom będzie obowiązkowa („sąd orzeka” zamiast obecnego „sąd może orzec”, art. 35 ust. 5 UOZ);
  rozszerzenie przypadków, w których sąd orzeka o zakazie posiadania zwierząt lub o zakazie wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia działalności związanej z wykorzystywaniem zwierząt;
  nie zapomniano (wreszcie!) o stosownej nowelizacji art. 244 kk, który będzie podstawą do skazania na 3 lata pozbawienia wolności osoby, co do której orzeczono środek karny — m.in. w postaci zakazu posiadania zwierząt..."

  Co do "zniszczenia dwoch stadnin" - profesor wie o nich to co ogladal w TVN...

  Ostania "katastrofalna" aukcja prowadzona przez "ludzi PiS" w Janowie znalazla odpowiedz w aukcji organizowanej bprzez wycietych przez PiS specjalistow... i sprzedano tam 8 koni za 73 tysiące euro czyli SIEDEM RAZY MNIEJ niz w Janowie... - tak przedstawiają się w liczbach wyniki Krakowskiej Aukcji Koni Arabskich, w Michałowicach, koło Krakowa. Obecna była nawet obrazona na PiS Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones...

  I na dobra sprawe moznaby bylo kazdy podobny "fakt"
  przytaczany przez profesora podobnie przeanalizowac pod katem jak bywalo za PO i jak jest teraz.
  Fikcja i dmuchanie wirtualnego balonu.

  Jaka to byla demokracja...za Platformy wpadano z policja do nieposlusznych redakcji, jak podsluchiwano telefony (pierwsze miejsce w Europie) i jak skonczyl facet, ktory odwazyl sie przyjsc na przemowienie Kmorowskiego...z krzeslem.
  Jak ma sie powszechne zlodziejstwo i korupcja do demokracji, jak 40 tysiecy Warszawiakow wywalono na ulice w ramach demokratycznej rzeczywistosci "liberalnej demokracji"...itp itd.
 • 2017-10-10 05:22 | Andrzej Falicz

  Opinie - zależy kto u jakiej klamki wisi. W POLITYCE wiadomo... po staremu.

  "Następuje duża zmiana polityczna – czy zmienia to pański pogląd na temat naszego kraju?....

  Nie, to jest właśnie to, co powinno się dziać. Potęgi powstają i upadają. Na pierwszym etapie rosnąca potęga zawsze jest zbywana przez tę, która chyli się ku upadkowi, a następnie atakowana. Niemcy traktują Polskę, jakby miała niewielkie znaczenie, a wręcz ją potępiają. Takie napięcie zawsze się pojawia, a rozwój Polski odbywa się w wielu wymiarach. Najważniejszym z nich jest zabezpieczanie polskiego interesu narodowego, który jest oddzielny od interesu europejskiego. Chodzi o zaznaczenie, że Polska jest inna niż pozostałe kraje i że opinia reszty Europy jest jej obojętna.

  "...Bardzo ważny jest fakt, że obecny rząd nie jest rządem mniejszościowym. Reprezentuje dużą część społeczeństwa, choć nie jest to jego wiodąca część. Wiodącą częścią społeczeństwa jest pokolenie 1989 roku, które jest bardzo wierne projektowi Unii Europejskiej. Tak samo jak w USA i wielu innych krajach ta elita jest coraz bardziej odseparowana od mas postrzeganych przez nią jako niebezpieczne. Mówią: musimy ich edukować, wtedy wszystko zrozumieją..."

  Polecam http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1075986,friedman-dla-forsal-pl-ue-nie-wyszla-z-ery-panstw-narodowych-rola-polski-jest-opor-wobec-niemiec.html
 • 2017-10-10 08:16 | Withold

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  "To drugie będzie jednak zależało od tego, czy Brukseli będzie zależało na czymkolwiek, co będzie działo się w kraju nad Wisłą."

  PiS może wszystko przeprowadzić ustawami, a po wyborach w 2019 roku nawet zmienić Konstytucję jak tak dalej pójdzie. I wtedy naprawdę d... blada, bo nie będzie można im zarzucić, że robią coś bezprawnie.
  Brukseli może zależeć na demokracji w Polsce, ale co z tego jeśli ludziom w Polsce na tym nie zależy. Będą tylko pohukiwania i nic więcej. Może zostanie zatrzymana część środków finansowych, ale nie jest to takie proste i PiS wie o tym.
  Czego jednak PiS nie może zrobić i co jest przede wszystkim ważne z perspektywy zwykłego Europejczyka z Europy Zachodniej?
  PiS może zrobić "wyspę" z Polski, ale nie może zamknąć granic dla tych, którzy będą chcieli z tej wyspy wyjeżdżać kiedy chcą i wracać kiedy chcą. Tego akurat "polactwo" im nie wybaczy. Po tym, kiedy Zachód stracił już nadzieję co do Polski jako kraju prounijnego wystarczy siła robocza z Polski szczególnie do prac, których tu nikt tutaj nie chce wykonywać. Lekarzami i inżynierami też oczywiście nie pogardzą (rezydenci na razie głodują).W miarę postępów "dobrej zmiany" ten strumień pracowników z Polski będzie się powiększał i nikt na Zachodzie nie będzie miał wyrzutów sumienia, że drenuje polski rynek pracy. Wręcz przeciwnie. Będzie to pomoc dla biednych ludzi z totalitarnego kraju.
 • 2017-10-10 15:20 | _sens_

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Nie zapominajmy, ze UE to kolos na glinianych nogach, który z rok na rok coraz bardziej sie chwieje.Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwość, że demokracja w UE ogranicza się wyłącznie do teatrzyku, w którym raz na 4-5 lat wybieramy marionetki podległe prawdziwym mocodawcom (15 niewybieralnych komisarzy europejskich decydujących o losie 500 mln obywateli lub raczej poddanych) to nie wiem jakich argumentów mam użyć.
 • 2017-10-10 16:03 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @Jędruś Falicz
  Ależ nikt nie kwestionuje ustaw, o których p. Jędrek nawija. Problem w tym, że nie są stosowane lub też nie zapobiegają okrucieństwu wobec zwierząt. Gdyby p. Falicz był mniejszym ignorantem, to by np. zauważył, że to sędziowie związani z PiS, np. T. Lis, byli przeciw barbarzyńskiemu ubojowi rytualnemu, a inni - za. Co do aukcji, to rzecz w tym, ile sprzedano w porównaniu z tymi sprzed porządków Jurgiela, a nie w tym, że stadnina profesjonalna sprzedała więcej niż prywatna. Kiepski propagandzista z p. Jędrka, ot taki na miarę oznajmień władz z lat PRL, że np. coś zwiększyło się dwukrotnie i to wielki sukces, bo w USA jest tak, jak było. Pan Jędrek zaczyna być historiozofem i obwieszcza "Potęgi powstają i upadają. Na pierwszym etapie rosnąca potęga zawsze jest zbywana przez tę, która chyli się ku upadkowi, a następnie atakowana". To na pewno o Międzymorzu. Jak jakiś artykuł odpowiada p. Jędrkowi, to go poleca, a ja nie, to o nim nie wspomina. Typowy objaw u kogoś, kto ma przerost gruczołów ideologicznych. Ot np."Najważniejszym z nich jest zabezpieczanie polskiego interesu narodowego, który jest oddzielny od interesu europejskiego. Chodzi o zaznaczenie, że Polska jest inna niż pozostałe kraje i że opinia reszty Europy jest jej obojętna." Ciekawe po co Polska jest jeszcze w UE i dlaczego ciągle bierze od niej pieniądze? Czy p. Jędrek wie?
  To, że "Polityka" drukuje artykuł Friedmana świadczy o pluralizmie tego pisma w przeciwieństwie do ulubionych mediów p. Falicza.
 • 2017-10-10 16:14 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @Withold
  Może to za pesymistyczne, ale i osobnicy w rodzaju p. Falicza i tak nie zrozumieją w czym rzecz. Mają głowy zamulone tzw. interesem narodowym, którego nawet nie potrafią określić poza bajdurzeniem, że jest on inny niż reszty Europy. Rosjanie tylko zacierają ręce z takiego obrotu sprawy. To jest chyba największa porażka po 1989 r. A w latach 1980tych wydawało się, że społeczeństwo dokładnie wie, czego chce i poprawnie rozumie swój interes cywilizacyjny.
 • 2017-10-10 17:08 | żyga

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Europa dba o poszanowanie prawa.A czy walczy z brakiem tolerancji i znęcaniem się jednych nad drugimi/,chyba nie. I czy może wyrażać sprzeciw ,przeciwko znęcaniu się jednego wizjonera nad 30 milionami rodaków?Czy stwarzanie paranoi ,poczucia strachu ,beznadziei ,wobec innych sortów ,nie urąga tolerancji.?
 • 2017-10-10 18:43 | jakowalski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Withold,
  Zacznijmy może od tego, że włączenie byłych państw tzw. demokracji ludowej w orbitę wpływów Unii Europejskiej przyniosło im problemy takie jak ma dziś Grecja czy Portugalia, czyli marginalizacje i zubożenie, jako że w UE liczą się przecież tak naprawdę jedynie interesy najsilniejszych jej członków, czyli Niemiec i Francji oraz do pewnego stopnia Italii. Reszta członków Unii, a więc także a nawet szczególnie Polska, nie ma w niej praktycznie nic do powiedzenia, a przyjęte one zostały tylko jako kraje buforowe, oddzielające Unię od odpowiednio Rosji i niestabilnych Bałkanów oraz jako źródła taniej siły roboczej i rynki zbytu dla nadwyżek wyprodukowanych w tzw. Starej, czyli zamożnej Unii.
  Demokracja jest zaś taką samą fikcją jak np. sprawiedliwość, z tym, że w ustrojach klasowych, opartych na własności prywatnej i zysku, demokracja zawsze przekształca się w plutokrację, czyli w rządy bogaczy. Takie są po prostu prawa rządzące społeczeństwem klasowym.
  W większości państw świata większość społeczeństwa interesuje się być może polityką, ale nie na poziomie z góry przecież ustawionych przez rządzące nami elity, walk pomiędzy partiami politycznymi, biorącymi udział w tej parodii demokratycznych wyborów, a co z góry wyklucza wybór najlepszych ludzi do władz państwowych. W najbogatszych państwach świata większość ludności zaś wie, że wybory i parlamenty są tam tylko parodią demokracji, a wiec bojkotuje wybory albo oddaje (jak np. w Australii) nieważny głos. Sam fakt, że rządzą nami elity, które zmieniają się nie w wyniku wyborów, a tylko w wyniku rewolucji (patrz teoria elit V. Pareto) oznacza zaś, że wykluczony jest wybór najlepszych ludzi, jako że nie są oni dopuszczani do kandydowania na najwyższe stanowiska w państwie, co z kolei oznacza, że osoby zajmujące te stanowiska są z reguły marionetkami wielkiego ponadnarodowego zachodniego kapitału, który tak naprawdę rządzi tzw. Zachodem. Innymi słowy, na tzw. Zachodzie (I świecie) nie ma od dawna demokracji, a jest tylko plutokracja.
  4. Pani Merkel (dokładnie partie ją popierające) formalnie otrzymała najwięcej głosów w Niemczech, gdyż większość Niemców biorących udział w tamtejszej parodii wyborów była pod silnym wpływem reżymowej propagandy (prasa, radio, telewizja, szkoła, kościół etc.), a kolei większość tych, którzy są przeciwko pani Merkel, nie wzięła udziału w tej parodii wyborów, wiedząc, że ich wynik jest już od dawna z góry przesądzony na korzyść pani Merkel, która przecież jest tylko marionetką owego wielkiego ponadnarodowego zachodniego kapitału, który tak naprawdę rządzi tzw. Zachodem a w tym więc tez i RFN. Innymi słowy, wybory w Niemczech są fałszowane, tyle że w inny sposób niż np. w b. ZSRR.
 • 2017-10-11 07:21 | Andrzej Falicz

  Polska wyspa jak… samotna - czyli zdesperowany filozof dmucha wirtualny balon.

  Polska jest i była częścią Europy jako Polska z całym swoim wyjątkowym bagażem tradycji, kultury i historii a nie jako kiepska tandentna kopia czy mrzonka nowego społeczeństwa europejskiego jakie sobie wymarzyli post-marksistowscy filozofowie typu Spinelli...innej Polski nie ma - chociaż jak wiemy nie wszystkim na tym zależy...mimo wszystko to największa NASZA wartość jaka mamy jako unikalna wspólnota.

  Cała tzw. biurokracja brukselska i nasze post-marsistowskie elity niedoceniają siły tożsamości narodowej.
  Patrz dążenie bogatej i postepowej Katalonni do suwerenności właśnie narodowej i zakłopotanie Unii...

  Są na rzeczywistość obrażeni i próbuja ja zamydlić i zagadać - patrz felieton powyżej.

  Silna UNIKALNA tożsamość i odrebność lokalna/narodowa to europejskość i jej siła
  to również trendy globalizacji, NOWOCZESNOSCI i rozwoju technologii - różnorodność tożsamości, unikalnych rozwiązań i autonomii w ramach sieci (przyszłość to bynajmniej nie masówka ale "customized product"...) a nie w skostniała hierarchia superpaństwa i chodzenie na pasku biurokratów Brukselii czy plany tworzenia nowego człowieka...Europejczyka
  "zjednoczonego wokół ...Euro i banku centralnego we Frankfurcie"...
  To jest właśnie jednoznacznie szkodliwa anty-europejska idea dogmatycznych ideologów.

  To archaizm i zacofanie filozofów z nogami w początku XX wieku, do lewacki obłęd... Dla Polski jedyną szansą jest...polskość. I to jest właśnie nowoczesne.

  To ciągłe kłamliwe bajdurzenie jak Polska ciągnie kase z Europy zupełnie pomija fakt iż ta...Europa robi na tym doskonały interes.

  Wiara albo raczej propaganda, że zachód robi nam łaskę jest kolejnym przejawem mentalności prowincjonalnego sługi jak garb niesiony przez niektórych od czasów podległości w stosunku do Moskwy.

  Niektóre rzeczy jak widać nigdy sie nie zmieniają.

  Prosze wziąśc sobie pod rozwagę ...obecny kształt lewackich elit Europy Zachodniej to jedynie etap przejściowy - społeczeństwa powoli ale zdecydowanie krok po kroku będą się od nich odsuwać i być moze PiS i Polska okaże się już wkrótce wraz z Węgrami w grupie najbardziej pro-europejskich...państw ratujących Europe przed lewackim szaleństwem.

  Już cała nowa... (?) polityka wobec emigrantów powtarza wszystkie postulaty Wegier i Polski z przed dwóch lat...pod naciskiem spoleczeństw a wbrew elitom z Brukselii...

  A następny skład PE będzie wyglądał prawdopodobnie zupełnie inaczej i nagle... europejskość może nabrać innego znaczenia niż w Manifescie z Ventotene.

  życze profesorowi by i w tej nowej nadchodzącej przyszości odnalazł się jak zwykle na czele...przemian. W POLITYCE to przecież potrafią doskonale.
 • 2017-10-11 07:48 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-10 16:03

  "To, że "Polityka" drukuje artykuł Friedmana świadczy o pluralizmie tego pisma…”

  Doskonałe, uśmiałem się do łez…


  @wolenski
  2017-10-10 16:14

  "Rosjanie tylko zacierają ręce z takiego obrotu sprawy”.

  Tak, absolutnie najważniejszą kwestią jest aby Rosjanie nie mogli zacierać rąk. Każda decyzja powinna być rozpatrywana głównie z tego punktu widzenia. Kiedy Pan na to wpadł? Jakoś bardzo późno, podobnie zresztą jak i np. Redaktor Passent...

  "A w latach 1980tych wydawało się, że społeczeństwo ... rozumie swój interes cywilizacyjny”.

  Rzeczywiście, cywilizacja w pełnym rozkwicie: wtórny analfabetyzm, zerowe czytelnictwo książek, media - nawet te tzw. opiniotwórcze - na poziomie zbliżonym do dna, całkowity upadek kultury, nauki i służby zdrowia; własny przemysł - brak; innowacyjność - nie istnieje. Za to istnieją w społeczeństwie ogromne pokłady biedy i nędzy. No i wielomilionowa emigracja...
 • 2017-10-11 08:15 | Andrzej Falicz

  Argumenty z magla

  Jeżeli nie działają fakty...jak zaostrzone dzięki PiS-owi kary za okrucieństwo wobec zwierząt...tym gorzej dla faktów...ma być " wielka synteza"...

  Rozumiem, że filozof nie musi się znać na racjonalnej gospodarce leśnej ale może trafią do niego argumenty z magla.
  Komorowski prezydent z Platformy wielbiciel rzezi zwierząt czy lewicowy Cimoszewicz na tle wypchanych głów żubrów...a na przeciwko PiS... czyli stary kawaler uwielbiający koty... "złowrogi prawicowy pożeracz niewiniątek" i naczelnik państwa.

  Co do aukcji. Wyrzuceni przez PiS "fachowcy" od korzystnej współpracy z szejkami i tuczenia znajomków legendą "polskiego Araba"... utrzymywanego od lat przez krowy...postanowili co sami ogłosili pokazać PiSowcom jak się robi aukcje i zrobili...pełna klapa.

  Ale skąd filozof może coś wiedzieć o rzeczywistości i błocie po kolana w Janowie Podlaskim ...nawet mu nie wypada tak się znizac do ciemnogrodu skoro nos w swiecie idei ...no najwyżej zerknie na TVN lub przerzuci GW.
 • 2017-10-11 09:56 | mały fizyk

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  W PRL-u byla taka gazeta Trybuna Ludu. A dzisiaj mamy jakowalskiego jako trybuna ludu, ktory jej brednie o Zachodzie, demokracji itd. kontynuuje. I fajnie jest, bo mozna sie jak wtedy posmiac ;-)
 • 2017-10-11 11:15 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @grzerysz
  To, że "Polityka" drukuje artykuł Friedmana świadczy o pluralizmie tego pisma…”
  Doskonałe, uśmiałem się do łez…
  * Zapewne grzerysz patrzył na kawałek sera.
  @wolenski
  2017-10-10 16:14
  "Rosjanie tylko zacierają ręce z takiego obrotu sprawy”.
  Tak, absolutnie najważniejszą kwestią jest aby Rosjanie nie mogli zacierać rąk. Każda decyzja powinna być rozpatrywana głównie z tego punktu widzenia. Kiedy Pan na to wpadł? Jakoś bardzo późno, podobnie zresztą jak i np. Redaktor Passent...
  * Logika grzerysza jest zniewalająca. Powiedzmy, że X twierdzi, że banki zacierają ręce z powodu możliwości minimalizowania odsetek, to Y (grzerysz) konkluduje, że najważniejsza sprawa, to aby banki nie zacierały rąk i, że każad decyzja, pewnie tez o remoncie siedziby banków, winna być rozpatrywana z tego punktu widzenia. Wygląda na to, że grzerysz pilnie studiował logikę dialektyczną, nie formalną.
  "A w latach 1980tych wydawało się, że społeczeństwo ... rozumie swój interes cywilizacyjny”.
  Rzeczywiście, cywilizacja w pełnym rozkwicie: wtórny analfabetyzm, zerowe czytelnictwo książek, media - nawet te tzw. opiniotwórcze - na poziomie zbliżonym do dna, całkowity upadek kultury, nauki i służby zdrowia; własny przemysł - brak; innowacyjność - nie istnieje. Za to istnieją w społeczeństwie ogromne pokłady biedy i nędzy. No i wielomilionowa emigracja...
  * I jeszcze logika w wykonaniu grzerysza jako ukoronowanie "narodowej" cywilizacji. Nawiasem mówiąc, grzerrysza charakteryzuje pierwotny analfabetyzm, nie wtórny.
 • 2017-10-11 11:44 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @ Jędruś Falicz
  "Polska jest i była częścią Europy jako Polska z całym swoim wyjątkowym bagażem tradycji, kultury i historii a nie jako kiepska tandentna kopia czy mrzonka nowego społeczeństwa europejskiego jakie sobie wymarzyli post-marksistowscy filozofowie typu Spinelli...innej Polski nie ma - chociaż jak wiemy nie wszystkim na tym zależy...mimo wszystko to największa NASZA wartość jaka mamy jako unikalna wspólnota."
  * Nie ma najmniejszych wątpliwości, że p. Falicz reprezentuje wyjątkowy i unikalny bagaż. Altiero Spinelli (p. Jędruś sugeruję niejaką powtórkę z pisowni nazwisk, taki wyjątkowy patriota powinien znać język ojczysty, winno być "Spinelliego")zerwał z marksizmem dość dawno, a nazywanie go post-marksistą ma taki sam sens jak post-pozytywistą.
  "To archaizm i zacofanie filozofów z nogami w początku XX wieku, do lewacki obłęd... Dla Polski jedyną szansą jest...polskość. I to jest właśnie nowoczesne."
  * Urocze, i jakże oryginalne, zwłaszcza o tych nogach w początku XX w.
  "życze profesorowi by i w tej nowej nadchodzącej przyszości odnalazł się jak zwykle na czele...przemian. W POLITYCE to przecież potrafią doskonale."
  * Może być. Niemniej jednak, gdzie mi tam do p. Jędrusia Falicza, który zawsze wyprzedza przemiany, mimo, że nie umie tego czynić.
  "Jeżeli nie działają fakty...jak zaostrzone dzięki PiS-owi kary za okrucieństwo wobec zwierząt...tym gorzej dla faktów...ma być " wielka synteza"...
  * Panie Jędrku, fakty nie działają, ale są. Niech p. Jędrek nie udaje Hegla, bo nawet mała synteza z tego nie wyjdzie.
  "Rozumiem, że filozof nie musi się znać na racjonalnej gospodarce leśnej ale może trafią do niego argumenty z magla.Komorowski prezydent z Platformy wielbiciel rzezi zwierząt czy lewicowy Cimoszewicz na tle wypchanych głów żubrów...a na przeciwko PiS... czyli stary kawaler uwielbiający koty... "złowrogi prawicowy pożeracz niewiniątek" i naczelnik państwa."
  * Rzecz w tym, że p. Jędrek nie rozumie, ale chyba szkoda czasu mu tłumaczyć, omawiany przez niego tekst nie był o Komorowskim, Cimoszewiczu i starym kawalerze lubiącym koty.
  "Co do aukcji. Wyrzuceni przez PiS "fachowcy" od korzystnej współpracy z szejkami i tuczenia znajomków legendą "polskiego Araba"... utrzymywanego od lat przez krowy...postanowili co sami ogłosili pokazać PiSowcom jak się robi aukcje i zrobili...pełna klapa."
  * Jeszcze jeden dowód, że p. Jędrek nie rozumie. A (Lec) wydawałoby się, że najbardziej pojemne są puste głowy.
  "Ale skąd filozof może coś wiedzieć o rzeczywistości"
  * Na pewno niczego nie dowie si e od p. Jędrka Falicza.
  "i błocie po kolana w Janowie Podlaskim"
  * O, przepraszam, skoro p. Jedruś mówi, że w Janowie jest błoto po kolana, to chyba wie, jak tam działają fakty.
  " ...nawet mu nie wypada tak się znizac do ciemnogrodu skoro nos w swiecie idei ...no najwyżej zerknie na TVN lub przerzuci GW."
  * I znowu p. Jędruś trafił kulą nie tyle w płot, ile daleko od niego. Nie tylko dlatego, że w ferworze polemicznym zapomniał o składni, ale przeoczył, że, jak ten portal dowodnie wskazuje, wręcz uwielbiam się zniżać do ciemnogrodu reprezentowanego przez p. Andrzeja Falicza. To niezwykła frajda móc komentować wytworu umysłu otwartego na przestrzał. Co tam wpada, natychmiast wypada.

 • 2017-10-11 21:59 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @grzerysz
  Polecam:
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1722910,1,dlaczego-rosji-zalezy-na-skloceniu-polski-z-zachodem.read
  Jak widać pożytecznych idiotów (w rodzaju grzerysza) nie sieją, wystarczy poczekać aż sami wykiełkują.
 • 2017-10-12 08:59 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @ wolenski
  2017-10-11 21:59

  Tak, pożytecznych idiotów nie sieją…
 • 2017-10-12 09:13 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-11 11:15

  „… ukoronowanie "narodowej” cywilizacji”.

  „Narodowej”? Jak Balcerowicz i jego neoliberalni hunwejbini („najlepszą polityką jest zupełny brak polityki”) zaorywali kulturę, naukę, służbę zdrowia, przemysł, szkolnictwo wyższe i generowali na potęgę biedę i nędzę traktując ludzi jako „nawóz historii” i konie to Pan milczał…
 • 2017-10-12 09:37 | izakan

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Sęk w tym, ze UE może, co najwyżej, olać Polskę co nie stanowi problemu dla faliczopodobnych. Byleby forsa płynęła jak najdłużej.
 • 2017-10-12 13:49 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @grzerysz
  "Tak, pożytecznych idiotów nie sieją… "
  * aż taka szczerość grzerysza nie jest wcale potrzebna. Jaki grzerysz jest, (prawie) każdy widzi;
  "„Narodowej”? Jak Balcerowicz i jego neoliberalni hunwejbini („najlepszą polityką jest zupełny brak polityki”) zaorywali kulturę, naukę, służbę zdrowia, przemysł, szkolnictwo wyższe i generowali na potęgę biedę i nędzę traktując ludzi jako „nawóz historii” i konie to Pan milczał… "
  * Proponuje grzeryszowi przeczytanie zbioru moich felietonów "Okolice filozofii prawa" oraz kilku felietonów i artykułów na temat finansowania nauki w Polsce, to może zmodyfikuje swoją ignorancję wyrażoną prze "wtedy Pan milczał". A p. grzerysz coś opublikował na ten temat? Pod swoim rzeczywistym nazwiskiem? Wygląda na to, ze teraz zgrywa Katona na nocniku. I wreszcie, nawet, gdybym nic nie napisał o Balcerowiczu (ale por. np. Ewa Łętowska, Jan Woleński, Czy prawo zatruwa wolność?, Przegląd Filozoficzny 22(3)(87)(2013), ss. 9–25) miałbym pewne prawo pisać o wykańczaniu nauki przez obecną władzę. Właśnie toczy się debata o służbie zdrowia, czyżby p. grzerysz, także pożyteczny ignorant, udawał, ze nie ma go w domu.


 • 2017-10-12 19:41 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @ wolenski
  2017-10-12 13:49

  "Przegląd Filozoficzny 22(3)(87)(2013), ss. 9–25”

  Tak, "Przegląd Filozoficzny” ma zapewne nakładu jakieś 100 egzemplarzy…
  A i taki Balcerowicz i jego neoliberalni hunwejbini raczej tego rodzaju pism nie czytywali i nie czytują (o ile oni w ogóle cokolwiek czytują).

  POLITYKA dopiero ostatnio „kupiła” Rafała Wosia i zaczęła bardzo nieśmiało zauważać, że Balcerowicz & Spółka i ich ideowi następcy, których dotychczas absolutnie bezkrytycznie i bezwarunkowo hołubiła, ogromnie wiele rzeczy straszliwie spaprali. A efekty? Doskonale je wszyscy znamy. Ot, drobny przykład. Mówi reżyser Andrzej Jakimowski w rozmowie z krytykiem filmowym Januszem Wróblewskim:

  „...obaj wiemy, że Warszawa jest zacofanym, biednym, cywilizacyjnie słabo rozwiniętym miastem z rachityczną siecią metra, bez funkcjonującej obwodnicy. Zatruwa nas smog. Stoimy w korkach. Brakuje infrastruktury i opieki socjalnej. Nawet nie poruszam tych tematów, żeby nie robić nikomu przykrości – przecież w Łodzi jest jeszcze gorzej. Weźmy ten squat na ulicy Skorupki. Nazywa się PRZYCHODNIA, bo tam była kiedyś Przychodnia Chorób Płuc i Gruźlicy. Stara tablica z lat 80. wciąż wisi nad wejściem i Mareczek się jej przygląda. Przychodnię zlikwidowano, ale za to pojawiły się od lat nienotowane przypadki gruźlicy”.

  Tak, „najlepszą polityką jest zupełny brak polityki”...
 • 2017-10-13 18:22 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Wiadomość z ostatniej chwili: Tak wysokiego poparcia PiS jeszcze nigdy nie miało.
  Oto wyniki najnowszego sondażu:

  "Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w październiku, na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 procent badanych, deklarujących udział w głosowaniu. PO uzyskałaby 16 procent oparcia, Kukiz'15 - 8 procent, a Nowoczesna 6 - wynika z najnowszego sondażu CBOS”.

  Cóż, jak Balcerowicz & Spółka i ich ideowi następcy traktowali przez wiele lat ludzi jak „nawóz historii” i konie to trudno się w końcu spodziewać czegoś innego...

  Do tego mamy dziś jeszcze wypowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz o wynikach audytu Warszawy dotyczącego reprywatyzacji. Niektórych swoich byłych urzędników nazwała częścią "grupy przestępczej”...

  I jak PiS ma nie zdobyć w kolejnym sondażu ponad 50%…
  A na PO będą niebawem głosowali tylko z redakcji POLITYKI i GAZETY WYBORCZEJ oraz profesor Jan Woleński...


 • 2017-10-13 21:31 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Panie Grzerysz,
  Musze Pana zmartwić. Niezależnie od tego, ile PL ma egzemplarzy, to przywołany artykuł jest oparty na wystąpieniach dyskusji z L. Balcerowiczem. Nie pytał Pan o nakład miejsc, w których wystąpiłem, ale o to, czy w ogóle zabierałem głos w dawniejszych czasach. I odpowiedziałem Panu, ale chyba ma Pan problemy z rozumieniem czytanego tekstu. Pan na pewno zamieszcza swoje mądrości w wielonakładowych publikatorach i na pewno pod swoim rzeczywistym nazwiskiem. Ciekawe, ile Pan roków sobie liczy, skoro Pan tak dziarsko cytuje dwóch mądrali od urbanistyki.
  Tak, najlepszym sposobem polemiki jest brak polemiki. Pan w tym celuje.
 • 2017-10-14 13:40 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @obywatel (dobrej zmiany) grzerysz
  Zajrzałem na dane statystyczne. Wydatki na ochronę zdrowia w 2015 r. (budżet przed dobrą zmianą) wyniosły około 6%, a w tym roku (drugim tzw. dobrej zmiany) - 4,4%. W tym roku zmarło na choroby krążenia krwi 14 tys. osób z powodu braku rozmaitych środków leczniczych. Wiadomo, że są problemy terapii w wypadku nowotworów (znaczne zwiększenie cen lekarstw). Wydłużyła się kolejka do operacji ubytków w kończynach i biodrach o średnio 5-10 lat (mojej zonie np. wyznaczono termin na 2032 r.). To m. in skutki kupczenia wyborczego. Był dać 500+ tylko tym, co rzeczywiście są w złej sytuacji materialnej, a nie także "biednemu" p. Petru oraz średnio (a nie nisko) zarabiającym. Książę Pan Radziwiłł twierdzi, że lepszy lekarz zmęczony niż żaden a jego zastępczyni powiada, że wynagrodzenie za pracę rezydentów to stypendium. I to jest właśnie nowa narodowa moralność i polityka a la grzerysz. Gdy Wielowieyska napisała, że głodówka nie jest metodą walki o pensje, została dość ostro skrytykowana przez "lewackich" publicystów. Natomiast Ziemkiewicz, Rachoń i im podobni, przeoczyli to. Nie spotkałem się w mediach prawicowych z krytyką wypowiedzi Radziwiłła czy Hryniewicz ("Niech jadą"). A grzerysz pewnie powie, że to wszystko wina Balcderowicza.
 • 2017-10-14 15:07 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-14 13:40

  Tak, w 2015 roku nasza służba zdrowia była kwitnąca. Podobnie zresztą jak nasza kultura, nauka, przemysł, banki. Zalewaliśmy świat innowacyjnymi wyrobami a cudzoziemcy na potęgę uczyli się języka polskiego aby móc czytać nasze stojące na doskonałym poziomie gazety i czasopisma (szczególnie GAZETĘ WYBORCZĄ i POLITYKĘ). Studenci masowo porzucali Harvard, Stanford, Princeton, MIT i CALTECH aby studiować na naszych wybitnych wyższych uczelniach.
  O biedzie i nędzy nikt w naszym kraju nie słyszał - nie mówiąc już aby ich doświadczał - a kina i teatry pokazujące ambitne dzieła pękały w szwach. Czytelnictwo książek biło rekordy a w telewizji można było codziennie obejrzeć jakiś film Bergmana, Antonioniego, Felliniego, Herzoga, Bressona lub Hasa albo sztukę Sofoklesa, Szekspira, Ibsena, Strindberga, Czechowa, Becketta.
  I komu to przeszkadzało?
 • 2017-10-15 06:09 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Panie G
  grzerysz,
  Nikt nie twierdzi, że była kwitnąca, natomiast miała więcej pieniędzy (aczkolwiek i tak mniej niż gdzie indziej), kolejki były mniejsze, zabiegi szybsze i śmiertelność mniejsza przy niektórych chorobach. A rozumowanie grzerysza dowodzi wyjątkowej niekompetencji logicznie. Tak kombinuje, mam rację w sprawie A, bo jest B, aczkolwiek nie ma żadnego związku pomiędzy A i B. Faktycznie, reformy p. Zalew3skiej i p. Glińskiego znakomicie rokują w kulturze i edukacji. Grzerysz chyba stał się modelowym wzorem dla tych reformatorów.
 • 2017-10-15 08:49 | mały fizyk

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @2017-10-14 15:07 | grzerysz

  "Tak, w 2015 roku nasza służba zdrowia była kwitnąca. ..."

  Ty to jestes "ciemna masa" do kwadratu. Kto, oprocz ciebie, twierdzi takie glupoty? Bo p.Wolenski na pewno nie. Masz doslowny (a nie falszywie domyslny!) cytat na to?
 • 2017-10-16 09:34 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-15 06:09

  Pan to jak nie przymierzając Krystyna Janda w niedawnym wywiadzie:

  „Pan Komorowski przegrał, bo była ładna pogoda, słodki beztroski weekend i wybory w tym przeszkadzały….
  … generalnie to wszystko naprawdę dobrze się rozwijało i dawało wspaniałą perspektywę”.

  Tak, „generalnie to wszystko naprawdę dobrze się rozwijało i dawało wspaniałą perspektywę”…

  Szerokie rzesze naszego społeczeństwa żyły w biedzie albo wręcz nędzy, wiele milionów naszych rodaków wyemigrowało, polski przemysł praktycznie nie istniał, „specjalizowaliśmy” się w przetwórstwie drewna i skóry oraz montażu obcego sprzętu AGD (polskim przebojem eksportowym były drewniane trumny do samodzielnego montażu), służba zdrowia zupełnie leżała, kultura i nauka była w całkowitym upadku, media już dawno sięgnęły dna, czytelnictwo książek praktycznie nie istniało, wtórny analfabetyzm był w pełnym natarciu, brak było jakiegokolwiek zainteresowania ambitnym kinem i poważnym teatrem. Dodajmy do tego beznadziejny poziom naszych wyższych uczelni – najlepsze dwie szkoły wyższe lokowały się w piątej (ranking szanghajski) albo nawet szóstej (Times Higher Education World University Ranking) setce światowych rankingów. Afera goniła aferę a politycy rządzącej partii często nadzwyczaj skromnie posilali się w pewnej restauracji wyrażając w rozmowach głęboką troskę o kraj i problemy Kowalskiego. I prezentując przy tym najwyższy poziom intelektualny oraz używając niezwykle wyrafinowanego języka...

  A Janda mówi, że „Pan Komorowski przegrał, bo była ładna pogoda, słodki beztroski weekend”…
  A profesor Woleński najwyraźniej się z nią zgadza przyklaskując ochoczo, że "generalnie to wszystko naprawdę dobrze się rozwijało i dawało wspaniałą perspektywę”...
 • 2017-10-16 19:19 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Panie grzerysz,
  Niech Pan dyskutuje z Jandą, nie ze mną, a przede wszystkim nie zabiera głos za mnie. Moja rada, kawałek sera do ręki, stanąć przed lustrem i uśmiechać się. Zilustruje Pan stare przysłowie. Co rankingu polskich uczelni, nauka polska jest na 20 miejscu w świecie, wyżej niż PKB. To i tak cud, skoro rządy (kolejne, aby Pana ucieszyć) przeznaczają mniej niż 1% PKB na szkolnictwo wyższe i nauką a standard europejski wynosi 2%. Jest Pan zwyczajnym ignorantem w sprawach kryteriów rankingu szanghajskiego i dobrze byłoby, aby Pan nie bzdurzył na temat nauki. Aha, niech Pan w odpowiedzi zauważy, że prof. Woleński nie zauważył problemów z polską reprezentacją w hokeju na lodzie. Aha, przedstawiciele obecnej partii rządzącej głodują, razem z rezydentami. Nieprawdaż? Wygląda na to, że płyta się Panu zacięła i po raz n-ty nawija Pan to samo.
 • 2017-10-16 22:43 | mały fizyk

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @2017-10-16 09:34 | grzerysz

  "… generalnie to wszystko naprawdę dobrze się rozwijało i dawało wspaniałą perspektywę”

  I z tego ma wynikac, ze p.Janda (i p.Wolenski) twierdzili, ze bylo jak w raju? Tylko jakis przyglup moze tak wnioskowac.

  Parafryzujac "Szydlo z worka" powiem tak. "Polki i Polacy przez dlugie lata byli... oglupiani przez PiS". I wyniki z tego widac na przykladzie grzerysza. Dla ktorego "dobrze sie rozwijalo" i "dobrze bylo" to to samo :-(
 • 2017-10-17 14:44 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-16 19:19

  "Moja rada, kawałek sera do ręki, stanąć przed lustrem i uśmiechać się”.

  Z rady nie skorzystam. Aby mieć ubaw do łez czytam komentarze Pana profesora…

  "Jest Pan zwyczajnym ignorantem w sprawach kryteriów rankingu szanghajskiego…”

  W sprawach kryteriów „Times Higher Education World University Ranking” też? I kryteriów wielu innych światowych rankingów, w których nasze czołowe uczelnie wypadają bardzo kiepsko?
  Czy może Pan podać choćby jeden ranking światowy, w którym pozycje naszych czołowych szkół wyższych nie wywołują wstydu i zażenowania?

  "To i tak cud…"

  Tak, to i tak cud, że u nas jeszcze wydają książki…

  „… prof. Woleński nie zauważył problemów z polską reprezentacją w hokeju na lodzie”.

  A problemy naszej najlepszej tenisistki, Agnieszki Radwańskiej, Pan profesor zauważył? Jest obecnie na pozycji nr 27 światowego rankingu i może jeszcze w najbliższych dniach spaść o kilka oczek...
 • 2017-10-17 15:02 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-16 19:19

  "Niech Pan dyskutuje z Jandą, nie ze mną…”

  Najmocniej przepraszam.
  Pan profesor bardzo późno zdecydował się na publiczne wystąpienia więc założyłem, że zgadza się Pan z tezą Jandy iż "generalnie to wszystko naprawdę dobrze się rozwijało i dawało wspaniałą perspektywę”...
 • 2017-10-17 17:30 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  Panie grzerysz,
  Replika w sprawie ubawu, mało oryginalna wyjąwszy możliwość całkiem prawdopodobną, że pomylił Pan moje komentarze z serem.
  Ja o rankingu nauki, a grzerysz o uczelniach. Wie Pan jaki jest roczny budżet Uniwersytet Stanforda - 6 miliardów $. Wie Pan, ile dostał 19 osobowy Instytut Logiki w Guangzao (Kanton) na dania w 2008 r. - 1 milion dolarów. A wie Pan ile na badania dostaje Instytut Filozofii UJ? Nie zdradzą, niech Pan główkuje. W ostatnich 3 latach ukazały się w Polsce 3 moje książki, żadnego cudu nie było potrzeba. A Pańskie założenie w sprawie Jandy głupkowate, jak zwykle w Pańskim wypadku. Cudem mogłoby być inaczej.
 • 2017-10-18 11:49 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @ wolenski
  2017-10-17 17:30

  "A wie Pan ile na badania dostaje Instytut Filozofii UJ?”

  To i tak cud, że Instytut Filozofii UJ jeszcze istnieje.

  "W ostatnich 3 latach ukazały się w Polsce 3 moje książki…”

  Żeby jeszcze więcej niż garstka je przeczytało. Czego Panu profesorowi naprawdę szczerze życzę znając skalę czytelnictwa książek w Polsce.
 • 2017-10-18 16:06 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  grzerysz
  Całe szczęście, że cuda nie zalażą og grzerysza. Nawe to by sfuszerował,
  "Żeby jeszcze więcej niż garstka je przeczytało. Czego Panu profesorowi naprawdę szczerze życzę znając skalę czytelnictwa książek w Polsce."
  Cóż, grzerysz na pewno nie przyczyni się do zrealizowania swoich życzeń. Nawiasem mówiąc, ja o wydawaniu książek (grzerysz dywagował na ten temat), a grzerysz trapi się czytelnictwem. To prawie tak, jak Książę Pan Radziwiłł o służbie zdrowia. Mocna szkoła niudzacznictwa logicznego.
 • 2017-10-19 13:16 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-18 16:06

  "Żeby jeszcze więcej niż garstka je przeczytało. Czego Panu profesorowi naprawdę szczerze życzę znając skalę czytelnictwa książek w Polsce."

  Cóż, grzerysz na pewno nie przyczyni się do zrealizowania swoich życzeń”.

  Niestety, nie wiem czy jeszcze ktoś oprócz mnie choćby jedną z tych książek przeczytał...

  „ … ja o wydawaniu książek (grzerysz dywagował na ten temat), a grzerysz trapi się czytelnictwem”.

  A i owszem. Bo jak nie będzie czytelnictwa książek to i nie będzie ich wydawania.
  Sorry, taki mamy klimat. Jak mawiali neoliberalni hunwejbini Balcerowicza, „najlepszą polityką jest brak polityki”…
  Przecież u nas można teraz nawet ukończyć humanistyczne studia wyższe nie przeczytawszy żadnej książki.
 • 2017-10-19 14:48 | grzerysz

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @wolenski
  2017-10-17 17:30

  „… pomylił Pan moje komentarze z serem”.

  Nie ma takiej możliwości.
  Zdecydowanie bardziej wolę ser.
 • 2017-10-19 22:09 | wolenski

  Re:Polska wyspa jak… samotna

  @rzerysz
  "Cóż, grzerysz na pewno nie przyczyni się do zrealizowania swoich życzeń”.
  grzerysz odpowiada
  Niestety, nie wiem czy jeszcze ktoś oprócz mnie choćby jedną z tych książek przeczytał...
  * Czy grzerysz przeczytał, jest rzeczą niesprawdzalną, Natomiar, ze jeszcze ktoś przeczytał jest rzeczą zaś
  wiadczoną, I znowu grzerysz trafił kulą nie tyle w płot, ile dalko od niego.
  "Przecież u nas można teraz nawet ukończyć humanistyczne studia wyższe nie przeczytawszy żadnej książki."
  Czyżby grzerysz referoewał wasną drogę życiową? Wielce prawdopodobne,
  "Zdecydowanie bardziej wolę ser."
  To oczywiste, bo grzerysz potrzebuje czegoś do śmiechu. I śmieje się jak (grzerysz) do sera.