Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katalonia odchodzi na raty. Hiszpanii potrzeba poważnej rozmowy o ustroju

(5)
W obliczu katalońskiego konfliktu budzą się stare demony: hiszpański nacjonalizm, uśpiona dotąd ultraprawica, autorytarne nawyki państwa rodem z ciemnej przeszłości.
 • 2017-10-11 08:54 | Widoknamorze

  Choroba dotyczy calego systemu

  A na czytac polega ta choroba? A moze ma ona na imie katalonski nacjonalizm?
 • 2017-10-11 11:52 | bacz14

  Re:Katalonia odchodzi na raty. Hiszpanii potrzeba poważnej rozmowy o ustroju

  Dokładnie tak jak napisał "Widoknamorze"! Jestem w ciężkim szoku, jak obrzydliwie jednostronne, są relacje medialne w Polsce :( Poziom dziennikarstwa, w tym tego z "Polityki" jest coraz bardziej żałosny. Śledzę na bieżąco relacje w polskich mediach i mam wrażenie, jakbym czytał proagandowe broszury katalońskich "nazionalistów"...
 • 2017-10-12 08:42 | vandermerwe

  Re:Katalonia odchodzi na raty. Hiszpanii potrzeba poważnej rozmowy o ustroju

  Duzo w artykule jest na temat koniecznosci dialogu. Jednoczesnie odnosze wrazenei, ze sympatie sa po stronie Katalonii. Jednak czy nie postawiono wozu przed koniem. Dialog winien byl miec miejsce przed podejmowaniem karkolomnych i w swietle konstytucji nielegalnych decyzji. Moze najpierw nalezalo dazyc do zmian w konstytucji, jesli taka bylaby wola spoleczenstwa (nie tylko Katalonii) a potem decydowac sie na kolejne kroki. Obecnie wladze Kataloni zamalowaly sie w kacie, wystrychnely na dudka elektorat i spowodowaly powazny krzyzs w Hiszpanii. Nie ma sie z czego cieszyc ani czegokolwiek popierac.

  Pozdrawiam

 • 2017-10-12 09:07 | tuciu

  Re:Katalonia odchodzi na raty. Hiszpanii potrzeba poważnej rozmowy o ustroju

  Drogi Widoku i baczu, sprecyzujcie proszę cóż tak bardzo Was bulwersuje. Czy to, że Polityka nie potępiła w czambuł Katalończyków za pokojowe wypowiedzenie się za niepodległością za pomocą kartki wyborczej, czy za to, że nie pochwaliła premiera Hiszpanii za nakazanie pałowania tychże pokojowych demonstrantów? Znajże miarę mocium Panie: póki Hiszpania jest demokracją liberalną Katalończycy mają prawo do swoich poglądów i ich publicznego pokojowego manifestowania. Z drugiej strony manifestacje i nielegalne referendum nie mają mocy prawnej i sprawczej. Nacjonalizm jest czynny nie tylko po stronie Katalońskiej ale też Hiszpańskiej i trzeba z tym żyć, rozmawiać i negocjować ze sobą. Autorka dostrzega brak woli takiej rozmowy u rządu Hiszpanii i też trudno uznać taką ocenę za szokującą.
 • 2017-10-13 09:54 | Edvin

  Re:Katalonia odchodzi na raty. Hiszpanii potrzeba poważnej rozmowy o ustroju

  – To nie będzie reforma ograniczona do samej Katalonii, ona obejmie całą Hiszpanię. Naszym wzorem są Niemcy, ich model federalny. Trzeba zmienić system finansowania regionów autonomicznych, przyznać im szereg nowych kompetencji. Dzięki temu poparcie dla secesji w Katalonii osłabnie powiedziała „Rzeczpospolitej" Susana Beltrana, deputowana Ciudadanos w regionalnym parlamencie w Barcelonie.
  Po modelu autonomicznym - model federalny. Jeżeli się powiedzie, Europa otrzyma szansę na rozwiązanie ujawnionych i nieujawnionych "nacjonalistycznych przerostów", bez wzrostu konfliktów wewnętrznych w państwach europejskich, prowadzących do zimnej wojny domowej.