Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

(7)
Pracownicy dyskontów odbiorą nawet 600 zł premii w zamian za przepracowanie miesiąca bez zwolnienia chorobowego. Czy supermarkety staną się potencjalną wylęgarnią chorób?
 • 2017-11-03 17:27 | zdzisław piegza

  Biedronka

  Co na to prokuratura?
 • 2017-11-03 19:51 | jakowalski

  Re:600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

  Bezrobocie realne jest znacznie wyższe niż oficjalne. Przykładowo, w UK jest obecnie oficjalnie „tylko” około półtora miliona (dokładniej 1.56 miliona) bezrobotnych co stanowi oficjalnie tylko około 4.8% siły roboczej, jednakże prawdziwe rozmiary bezrobocia są przecież w UK znacznie wyższe, jako że te 1,56 miliona to są tylko bezrobotni liczeni według bardzo restryktywnej definicji bezrobotnego przyjętej przez ILO (MOP). W USA w kwietniu roku 2010 oficjalna stopa bezrobocia wynosiła przykładowo 9.9%, ale realna stopa bezrobocia (broader U-6, effective unemployment rate, co można przetłumaczyć na polski jako “efektywna stopa bezrobocia”), też liczona przez tamtejszy GUS (dokładniej przez tamtejsze Biuro Statystyki Pracy) wynosiła prawie dwa razy tyle czyli aż 17.1% (Wikipedia - patrz też pod „effective unemployment rate”). Po prostu oficjalna stopa bezrobocia ogłaszana przez wszelakie urzędy statystyczne na tzw. Zachodzie nie obejmuje osób zniechęconych do poszukiwania pracy wysokim bezrobociem ani też tych, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin, czyli tych którzy pracują mniej godzin, niż by sobie tego życzyli. Dopiero dodając te dwie grupy do oficjalnej liczby bezrobotnych i dzieląc to przez ilość osób zdatnych do pracy (oraz mnożąc przez 100), otrzymujemy ową skuteczną stopę bezrobocia (effective unemployment rate). Biuro Statystyki Pracy w USA liczy, w odróżnieniu od naszego GUS-u czy też Eurostatu, ów alternatywny wskaźnik stopy bezrobocia zbliżony do skutecznej stopy bezrobocia (effective unemployment rate) zwany tam U6. Moje szacunki owej skutecznej stopy bezrobocia (effective unemployment rate, U6) dla UK są więc obecnie na poziomie co najmniej około 10% oraz odpowiednio wyższe dla Polski, Australii czy Kanady. Innymi słowy podobnie, jak nie gorzej jest w Australii, Kandzie czy też szczególnie w Polsce, gdzie rzekomo niska stopa bezrobocia jest także wynikiem ogromnej, wielomilionowej emigracji zarobkowej, czyli inaczej eksportu bezrobocia.
 • 2017-11-04 10:27 | Mimi79

  Re:600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

  To jest głupota, bo w ten sposób pracownicy zamiast siedzieć i się leczyć w domu będą się w kółko zarażać. No i przy okazji klientów.
  Żeby l4 nie było problemem wystarczy je zlikwidować. Np w Szwecji rozwiązane jest to tak, że pierwszy tydzień można chorować bez zwolnienia od lekarza. Wymaga to zaufania społecznego, że pracownik nie będzie kantowal tylko zwalniał się kiedy rzeczywiście tego potrzebuje. Jest jednak pewien bezpiecznik. Pojedyncze dni chorobowe są rzadkością, bo za pierwszy dzień na chorobowym pracodawca nie płaci ani grosza. Dopiero kolejne są płatne, 80% normalnej stawki. Jednocześnie takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na kolejki do lekarza, bo przeziębienie leczy się samemu w domu i nie ma papierologii.
 • 2017-11-04 10:36 | GorszySort

  Re:600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

  L4, to takie polskie.
 • 2017-11-05 16:38 | mordenga

  Re:600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

  A może tak zająć się problemem, dlaczego zdrowi ludzie dostają L-4? Tajemnicą poliszynela jest, że są lekarze, którzy za pieniądze wystawiają ludziom nawet długie zwolnienia. Co jest nie tylko nieetyczne, ale jest przestępstwem, do tego nadwyrężającym i tak ledwo zipiący budżet ZUS.
 • 2017-11-05 19:07 | divak2

  Re:600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

  A co jak taka prychająca pan(i) z Biedry sprzeda grypę mi, albo jakiejś ciężarnej, komuś na immunosupresantach? Też dostanę premię za utracone dochody?

  A z ospą wietrzną, anginą, opryszczką, półpaścem, gruźlicą, odrą (połowa się nie szczepi prawie nikt nie przechodzi) też można pracować na kasie, szczególnie w spożywczaku, albo układać żywność na półkach?

  Czy GIS zajął już jakieś stanowisko?

 • 2017-11-06 09:12 | programista

  Re:600 zł premii za rezygnację z L4? Taką ofertę przedstawiła pracownikom Biedronka

  Czemu szanowna Autorka nie interpretuje tej premii jako zachęty do profilaktyki? Czy profilaktyka nie byłaby pożądana dla wszystkich? Czy nie powinna być promowana przez nagrody?
  Przecież dbanie o własne zdrowie jest przede wszystkim w interesie samych zatrudnionych. Można się zatem tylko cieszyć z takiego zgodnego podejścia Biedronki do pracowników, powodującego korzyści dla każdej ze stron.