Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

O istocie chrześcijaństwa

(11)
Nie widzę konieczności, by nadal tkwić w lękliwym tabu i nadal bać się wyrażania swoich opinii o takich czy innych wierzeniach.
 • 2017-11-23 00:08 | JanKalema

  W Polsce nie ma już chrześcijaństwa.

  Z Kościoła została w Polsce już tylko sekta władzy, sekta zdobywania forsy, sekta kłamstwa. Kultura chrześcijańska to dziś już tylko zatruty nawóz niewart chwili uwagi. Na nim nie wyrośnie nic dobrego, tylko same zło.
 • 2017-11-26 16:44 | Kleomenes

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  Dziś dzień Jezusa Króla Wszechświata.Czy więc Bóg stworzył rozumne ufoludki,które na pewno kościół chciałby nawracać,również na swoje podobieństwo? ""
 • 2017-11-26 18:54 | krzyspmac

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  To się nazywa życie w "bąblu". Nie da się naukowo tego udowodnić. Do tego - odwrotnie, żyjąc w krajach, gdzie kościół został de facto usunięty, nie mogę powiedzieć, że jest jakoś lepiej. Religię zastąpił radykalny feminizm (lubujący się w odbieraniu co raz to większych praw mężczyznom) i Islam. Kanadyjskie feministki zawsze mówią, że religia umrze, ale jakoś od kilkudziesięciu lat (Révolution Tranquille to koniec lat sześćdziesiątych) tylko się umacnia. Oczywiście nie chrześcijańska...
 • 2017-11-26 23:17 | lemarc

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  ... Janie Kalemo... Your remark was on point, but a bit cheeky, don't you think?
  Oczywiście żartowałem, że cheeky.
 • 2017-12-01 18:34 | supertramp

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  mity nie opisują żadnych zdarzeń, nawet metaforycznie

  Panie Profesorze, na naukę nigdy nie jest za późno:

  https://wizjalokalna.wordpress.com/2014/02/08/mit-prawda-i-zmyslenie/
 • 2017-12-01 23:30 | Slawomirski

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  Dobrze powiedziane.

  Slawomirski
 • 2017-12-02 12:02 | jakowalski

  tylko religia, obiecując sprawiedliwość i beztroskie życie po śmierci, jest bowiem w stanie utrzymać masy w istniejącej podległości w stosunku do kapitału

  Religia, obiecując sprawiedliwość i beztroskie życie, ale dopiero po śmierci, jest narkotykiem, a dokładnie zaś „opium ludu” - bardziej dokładniej zaś „opium mas” - w niemieckim oryginale „Opium des Volkes”. Ma ona więc, będąc narkotykiem, sporo osób od siebie uzależnionych, z Tobą zapewne włącznie. Ta fraza Karola Marksa określa więc religię jako zbiór złudzeń mających na celu uśmierzenie cierpienia. Wyrażenie to znajduje się we wstępie do jego „Przyczynku do krytyki heglowskiej filozofii prawa” (1843): „Nędza religijna jest jednocześnie wyrazem rzeczywistej nędzy i protestem przeciw nędzy rzeczywistej. Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu”. Inni myśliciele nurtu lewicowego, na przykład Włodzimierz Iljicz Lenin, podejmowali zaś tę ideę Karola Marksa, np. Lenin w pracach: „O stosunku partii robotniczej do religii” (1900) i w „Socjalizm i religia” (1905).
  Jednakże religia ma bardzo silnego sprzymierzeńca wśród zachodnich elit władzy, gdyż tylko religia, to opium dla ludu, jest gwarancją istnienia systemu opartego na wolnym rynku oraz policji i armii zawodowej pozostającej na utrzymaniu podatnika. Ludzie wolni od religii są więc największym zagrożeniem dla elit nami rządzących (nie ważne czy z PiS, PO czy Nowoczesnej a nawet i SLD). To są przyszli komuniści, a więc z definicji wrogowie obecnego systemu, który w Polsce został stworzony przez doradców Solidarności walczącej o zmianę systemu na wolnorynkowy. Bowiem tylko religia, obiecując sprawiedliwość i beztroskie życie po śmierci, jest bowiem w stanie utrzymać masy w istniejącej podległości w stosunku do kapitału, a dawniej w stosunku do feudałów i właścicieli niewolników. Masy, wyzwolone z religijnych nakazów, zakazów i nierówności majątkowej, sięgną bowiem do gardeł tych, którzy im te religijne przykazania zakodowali w głowach. Niech się więc panowie intelektualiści powstrzymają od ubliżania tym, którzy wierzą w religijne przesądy, bowiem jeśli masy przestaną wierzyć , to biada tym elitom, które nie będą w stanie zapewnić im dobrobytu. ;-)
 • 2017-12-02 12:05 | janekwisniewski

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  istotą chrzescijanstwa jest strach.
  ogolnie przed smiercią a szczegolnie przed wyroznianiem sie z motłochu
  ciekawym pytaniem jest - czym polski motłoch rozni sie od innych. moim zdaniem poziomem strachu.
  atawistyczny strach jest poczatkiem , trescia i koncem kazdej religii.
 • 2017-12-03 07:57 | miroslav

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  Pan Profesor przedstawil karykature chrzescijanstwa a nie chrzescijanstwo jako takie. Chrzescijanstwo to nie tylko wiara (fides) ale i rozum (ratio) co zreszta zostalo wyrazone w encyklice "Fides et Ratio". Chrzescijanstwo to kombinacja mesjanizmu zydowskiego z grecka filozofia i administracja rzymska. Element racjonaly i filozoficzny jest na tyle silny w chrescijanstwie ze mozna je postrzegac jako humanizm z ktorego zrobiono religie. Chrzescijanstwo jest antropocentryczne a nie teocentryczne jak inne religie. Najciekawsze sa ostatnie zdania w blogu Pana Profesora w ktorych znajduje sie sugestia deifikacji czlowieka przez chrescijanstwo. Mozna powiedziec ze dzisiejsze spoleczenstwa zachodnie sa zsekularyzowanym ucielesnieniem idei chrescijanstwa jako tzw welfare states.
  Wiecej o chrzescijanstwie jako humanizmie mozna znalezc tutaj (po angielsku): https://mirekkruk.wordpress.com/2015/02/10/christianity-an-introduction-in-1000-words/
 • 2017-12-03 18:21 | jakowalski

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  Miroslav
  Wiara jest dokładnym przeciwieństwem rozumu. Albo więc wierzymy, albo też wiemy - tertium non datur. Chrześcijaństwo jest też przeciwieństwem humanizmu, jako że jest to wara w okrutnego, żydowskiego boga Tory (Starego Testamentu), boga, który opisuje siebie jako boga „mocnego, zawistnego, karzącego nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy (go) nienawidzą” - z tradycyjnego polskiego przekładu Dekalogu, według Biblii księdza Jakuba Wujka. Oczywiste jest bowiem, że Biblia jest zbiorem staro-hebrajskich legend, stąd też w niej te liczne okrucieństwa, jako że Bliski Wschód był i jest z definicji okrutny i nieludzki. Tragedią kościoła rzymskokatolickiego i popieranej przez niego prawicy jest przecież także i to, że czerpie on swe natchnienie z legend chyba najbardziej na świecie zacofanego regionu, czyli Bliskiego Wschodu. Jeżeli zaś uważasz że chrześcijaństwo jest kombinacją mesjanizmu żydowskiego z grecką filozofią i administracją rzymską, to dlaczego chrześcijanie spalili Bibliotekę Aleksandryjską wraz z nią przepadły liczne dzieła greckich i rzymskich filozofów, dlaczego chrześcijanie zakazali igrzysk olimpijskich na setki lat, dlaczego Giordano Bruno został spalony na stosie Przenajświętszej Inkwizycji, dlaczego Galileusz musiał odwołać swoje poparcie dla heliocentrycznej teorii Kopernika i dlaczego dzieło Kopernika było przez setki lat umieszone przez Watykan na indeksie ksiąg zakazanych? Dlaczego też chrześcijanie zwalczają teorię ewolucji? Itp. Itd.
 • 2017-12-03 18:22 | jakowalski

  Re:O istocie chrześcijaństwa

  Miroslav
  Czy o islamie, religii także wywodzącej się, jak chrześcijaństwo, bezpośrednio z judaizmu, też powiesz, że to jest nie tylko wiara (fides) ale i rozum (ratio)? Czy powiesz, że islam to jest kombinacja mesjanizmu żydowskiego z grecką filozofią i administracja rzymską? Czy powiesz, że element racjonalny i filozoficzny jest w islamie na tyle silny, że można postrzegać islam jako humanizm z którego zrobiono religię?
  A aby wykazać ci bliskość islamu do chrześcijaństwa, podaję tu przykazania biblijne według numeracji „filońskiej” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog) i odpowiadające im koraniczne „aje” według tłumaczenia Koranu na język polski Józefa Bielawskiego (PIW, Warszawa, 1986):
  I. „Nie ma boga, jak tylko Bóg!” (47:19)
  II. „Panie mój! Uczyń to miasto bezpiecznym i uchowaj mnie i moich synów od tego, abyśmy mieli czcić bałwany!” (14:35)
  III. „Nie przysięgajcie na Boga, że jesteście pobożni i bogobojni i że czynicie pokój między ludźmi.” (2:224)
  IV. „O wy, którzy wierzycie! Kiedy zostanie ogłoszone wezwanie do modlitwy – w Dniu Zgromadzenia – śpieszcie gorliwie wspominać Boga i pozostawcie wszelki handel!” (62:9)
  V. „...i dla rodziców – dobroć! A jeśli jedno z nich lub oboje osiągną przy tobie starość, to nie mów im: „precz!” i nie popychaj ich, lecz mów do nich słowami pełnymi szacunku!” (17:23)
  VI. „...Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi.” (5:32)
  VII. „I nie zbliżajcie się do cudzołóstwa! Zaprawdę, jest to czyn szpetny i jakże to zła droga.” (17:32)
  VIII. „Złodziejowi i złodziejce obcinajcie ręce w zapłatę za to, co oni popełnili.” (5:38)
  IX. „Nie ukrywajcie świadectwa! Ktokolwiek je ukrywa – to, zaprawdę, jego serce jest grzeszne!” (2:283)
  X. „I nie wytężaj swoich oczu na to, co daliśmy w używanie niektórym spośród nich – kwiat życia na tym świecie – by doświadczyć ich.” (20:131).
  Jak widać, konflikt między islamem a chrześcijaństwem jest typowym konfliktem rodzinnym, albo, jak kto woli, wojną domową.
  Observer - także inne ciekawe cytaty z Biblii:
  - „Jak mogliście zachować przy życiu wszystkie kobiety?(...) Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną.” Lb 31, 15-18
  - „Jeśli kobieta nie może urodzić dzieci - przyjdzie jej umrzeć.” Rdz 30, 1
  - „Nie pozwolisz żyć czarownicy.” Wj 22, 17
  - „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, (albowiem) sami tę śmierć na siebie ściągnęli.” (Kpł 20, 13-14).
  Mądrości biblijne to także porada z Drugiej Księgi Mojżeszowej, czyli jak karać śmiercią nieposłusznych niewolników aby nie być oskarżonym o ich zabójstwo:
  „- 21:20 Jeżeli ktoś pobije kijem swojego niewolnika albo swoją niewolnicę tak, że umrą pod jego ręką, winien być surowo ukarany.
  - 21:21 Jeżeli jednak przeżyją dzień lub dwa, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.”