Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

(19)
Dla burzycieli demokratycznego państwa prawnego, jakim jest w konstytucji Rzeczpospolita Polska, nie ma żadnego usprawiedliwienia ani prawnego, ani moralnego – oświadczyła prof. Małgorzata Gersdorf.
 • 2017-12-22 14:44 | żyga

  prezes

  Prezes prezesowi nie równy.Pani prezes ,świetna prawnik ,polityk żaLosny ,za co przepraszam ,bo lubię kobiety, a szczególnie ich naiwność.Z całego apelu rozpaczy zostało słowo okupant.Otóż pani profesor kochana ,gdyby okupant dał pińcet ,to niewolnicy nie poszli by do lasu walczyć o wolność.Nie czytaliby dawnego prawa a podporządkowali by się prawu okupanta.A zostaje pytanie ,jak się zachowają prawnicy i Polacy ,którym idee wolności są najważniejsze.?Bo tego słowa zabrakło w apelu.I konstatacji .Chcesz Polaku żyć w niewoli paranoików .to żyj ,ale be ze mnie.Naród którego studenci prawa ,nie protestują przeciwko łamaniu Konstytucji ,nie może utrzymać swego państwa.
 • 2017-12-22 15:17 | snakeinweb

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Bardzo ładny list. Też uważam partyjnie nierządy za rządy w istocie okupacyjne.

  W 2011 roku napisałem do Sądu Najwyższego protest wyborczy z prośbą o unieważnienie wyborów z powodu rażącego naruszania przez ordynację wyborczą do Sejmu zarówno artykułu 25 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (bierne i czynne prawo wyborcze jako podstawowe prawo człowieka) jak i artykułów 4, 32.2, 96.2 i 99.1 Konstytucji RP (zasady suwerenności narodu, zakaz dyskryminacji, powszechne i równe wybory do Sejmu, prawo każdego do wybieralności w wyborach do Sejmu).

  Argumentowałem, że systemowe wykluczenie obywateli bezpartyjnych i zrzeszonych lokalnie jest ewidentnym pogwałceniem wyżej wymienionych praw a władze wyłonione z takim pogwałceniem prawa pozbawione są wszelkiej reprezentatywności i legitymizacji. O okupacji w proteście nie pisałem, ale o to w sumie chodziło. Zwracałem też uwagę na degenerację szacunku do demokracji państwa i utratę związków między narodem a państwem. W sumie ostrzegałem już w 2011 roku przez dzisiejszą katastrofą.

  Sąd Najwyższy odpisał, że odrzuca protest, a tłumacząc na nasze, że ma Konstytucję i zasady demokracji w dupie a protesty rozpatruje wyłącznie na zgodność z ustawą nie zważając co tam pisze i na zgodność ustawy z konstytucją. Z sugerowanego przeze mnie skierowania skargi do TK też nie skorzystał.

  Więc Pani Gersdorf, ale równocześnie kłamie. Całościowe spojrzenie na Konstytucję, prawa człowieka i państwo prawa SN deptał tak samo jak robią to partie polityczne. I przez to mówi dzisiaj do ściany, bo nie ma obywateli w Polsce, którzy mogą w sposób wolny wyrażać swą wolę i ją wdrażać w demokratycznej procedurze. Ludzi zostali obrabowani ze swej podmiotowości i praw politycznych, swoich biernych i czynnych praw wyborczych.

  W obronie demokracji należało myśleć i działać już 10 lat temu atakując i likwidując nielegalny dyktat nomenklatur partyjnych, które postawiły się ponad prawem, narodem, konstytucją i demokracją. Lecz sądy wolały tego bezprawia bronić i się w tej dyktaturze nomenklaturowej dobrze urządzić. Ale na obywateli nie macie co liczyć. To są wasze wewnętrzne rozróby na górze na które obywatele i tak nie mają wpływu.
 • 2017-12-22 15:30 | krebs06

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Szacunek. Wreszcie Pani Prezes powiedziała to co należało powiedzieć.
  Nie wierzę w odwrót PiSu. To jasna i bezwzględnie wykonywana strategia. Mimo pozornego sukcesu to klęska w przyszłości. Uzależniony od polityków sąd, prawa łamane według widzimisię aktualnych włodarzy nie będzie, anu sprawiedliwy, ani demokratyczny. Nie będzie też efektywny, to iluzja. PiS stworzył precedens, który - może nawet brutalniej, wykorzysta następna ekipa. Cofnie to kulturę prawną i zaufanie do władz na lata. Mam dwie prognozy:
  - całkowita dewaluacja systemu politycznego i prawnego w Polsce. Dopiero następne pokolenie - w zależności od sytuacji ogólnej, podejmie się odbudowy. Na podstawie bolesnych błędów i indywidualnych krzywd,
  - druga wersja to nowy system. Trzeba sobie odpowiedzieć w jakim kraju chcemy żyć? Co spowodowało, że wiele osób dało się zeszmacić w imię konformizmu i indywidualnych karier.
  Ale co by nie powiedzieć. sami tego chcieliśmy. PiS i PAD to nasz wybór
 • 2017-12-22 17:01 | woytek

  Re:Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  "Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN".
  Gdyby to oświadczył prezes SN w roku 1989 - to by była również prawda w odniesieniu do wtedy obowiązującej konstytucji.
  Od tamtego roku 1989 Polska jest przejmowana i okupowana przez obcy kapitał, co jest sprzeczne nie tylko z konstytucją, ale ze zdrowym rozsądkiem.
 • 2017-12-22 17:03 | Kaszuba

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Jeszcze jeden ważny i dramatyczny głos, który jednak nie zatrzyma buldożera nieprawości niszczące wszelkie przeszkody na drodze J. Kaczyńskiego do władzy dyktatorskiej. Odpowiedzią na list p. prof. Gersdorf są chamskie wypowiedzi europosła Czarneckiego i posła (i zarazemi prof. UJ - co podkreślam) Terleckiego. Zamiast rzeczowej rozmowy - prostackie inwektywy.
 • 2017-12-22 17:15 | Aspiryna

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Niby-prezydent Duda pokazal kolejny raz, ze jest pelnowartosciowym "zolnierzem" PiSowskiej mafii i w pelni swiadomie lamie prawo oraz polska Konstytucje.
  Mam nadzieje, ze wczesniej, czy pozniej ktos go za to rozliczy!
 • 2017-12-22 17:47 | Kazimierz K

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Te zacytowane słowa zostały zapewne powiedziane w ostatnim czasie i były skierowane do polityków, oraz rządu PIS i Prezydenta. Pytanie więc, czy słusznie?
  Ja z historii pamiętam dwa takie przypadki, gdy obcy okupanci zniszczyli polskie państwo, demokrację i polską konstytucję, tj w 1792 i w 1939 roku.
  A zatem tak daleka idąca opinia sędzi Gersdorf mnie bardziej by pasowała, gdyby została skierowana do tam tych odległych czasów, gdy okupanci faktycznie w sposób całkowity wykonali swoje zadanie.
  Sędzia Gersdorf tak jak polityk opozycji, w swoim wystąpieniu potrzebowała użycia kompromitujących i wyrazistych porównań, tak jak to robi w Polsce opozycja i niektórzy politycy z innych państw UE.
  To co jednak może bezkarnie robić każdy polityk w państwie demokratycznym, nie uchodzi sędziemu.
  W państwie demokratycznym sędziów powinna obowiązywać bezstronność światopoglądowa i apolityczność. Podstawą apolityczności jest obojętność wobec aktualnych zagadnień politycznych, w tym nawet odrzucenia udziału w życiu politycznym, co może się przejawiać między innymi w nieuczestniczeniu w wyborach, referendach, czy prowadzeniu jakiekolwiek działalności związanej z polityką.
  W tej sytuacji najbardziej niedopuszczalnymi sytuacjami są nieoficjalne spotkania z politykami, które w sposób całkowity powinny kompromitować sędziego, że nie jest apolityczny.
  Pani sędzia Gersdorf jako profesor nauk prawnych i I prezes SN może i powinna wydawać wydawać odpowiednie przedmiotowe opinie, lecz moim zdaniem wyłącznie na zapytanie organów państwa.
  W obecnej sytuacji jej przypadkowe publiczne wypowiedzi, powinny być oceniane jako w pełni nieobiektywnie i nieodpowiedzialne, gdyż mogą być wykorzystywane do celów politycznych i przeciwko państwu polskiemu.
  Bo cóż znaczą cytowane słowa że "nikomu niewolno niszczyć struktur państwa", jeżeli te oskarżenia są kierowane przeciwko demokratycznie wybranej władzy ustawodawczej i rządowi. Czy polska Konstytucja określa, że prezes SN jako osoba apolityczna, ma prawo wydawać takie oceny co jest dobre a co złe dla struktur konstytucyjnych,oraz porównać te zło do postępowania okupanta, jeżeli jest to realizowane w ramach demokracji. Mamy w jej publicznej wypowiedzi również gotowy akt oskarżenia który bardziej pasuje do prokuratora a nie sędziego, a który dla opinii publicznej w tym opozycji politycznej i beneficjentów poprzedniego układu jest kolejnym dowodem, że wszelkie zło występuje wyłącznie po stronie obecnej większości parlamentarnej.
  Brakuje tylko wyroku, chociaż każdy oskarżony ma prawo być traktowany jako niewinny, do czasy uprawomocnienia wyroku.
  Sędzia Gersdorf powinna jednak wyjaśnić, gdyż ja tego nie pojmuję, na czym polega obecne niszczenie struktur konstytucyjnych, jeżeli wewnętrzna struktura konstytucji jest jedynie w praktyce jedną z przesłanek które decydują o interpretacji zapisów ustawy, lub prowadzi do oceny wewnętrznej hierarchii zasad i norm konstytucyjnych.
  Poza tym, to co mi wiadomo, Konstytucja obecnie nie została zmieniona, aby wydawać tego rodzaju opinie.
  Jeżeli jednak są wydawane ustawy niezgodne z Konstytucją, to w ramach współpracy ze strukturami konstytucyjnymi państwa, sędzie Gersdorf powinna to dokładnie udowodnić.
  Moim zdaniem rolą sędziów nie jest walka z państwem w celu ochrony stanowionego prawa, lecz jedynie realizowanie działań na rzecz odpowiedniego jego zastosowania w praktyce i interpretowania w zakresie wydanych orzeczeń, dla dobra państwa i obywateli.
  Dobre sądownictwo to szybkie rozstrzygnięcia procesowe i sprawiedliwe wyroki, z czym niestety w Polsce mamy największe problemy.
  Niestety tego I sędzia SN prof. Gersdorf, nie chce dostrzec ani zmienić.
 • 2017-12-22 21:43 | trawadopkolan

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  prawda. tylko jakim sposobem na to nie pozwolić?
 • 2017-12-22 22:02 | ed73

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Mocno powiedziane. Ma rację. PiS nie ma prawa wprowadzać zmian ustrojowych nie mając do tego mandatu, tzn. większości konstytucyjnej. Gdyby takową większość mieli, należałoby najpierw zmienić określone artykuły Konstytucji, a potem dokonywać zmian. Tylko że...
  PiS jest partią bolszewicką faszyzującą. Wyznaje SWOJĄ demokrację, czyli TKM!
  Zasady demokratycznego państwa prawnego, trójpodział władzy, szacunek dla obywateli?! Wg Kaczyńskiego i jego hunów to jakieś liberalne głupoty. Wystarczy posłuchać jego stada: Błaszczaka, Terleckiego, Brudzińskiego, Karczewskiego, Bielana, Ziobry, Szydło, Pięty, Czarneckiego, Suskiego, Mazurek, Kempy, Pawłowicz... Lista długa wyjątkowo :( To ludzie bez zasad, cyniczni, kłamliwi, działający bez skrupułów. Dla mnie - socjopaci.
  I na nieszczęście, prezydenta mamy również bez kręgosłupa, z tej sfory. Chce zasłużyć na głaskanie samca alfa. Poczekam, może kiedyś UJ zdecyduje się odebrać mu tytuł doktorski.
 • 2017-12-22 23:16 | Aspiryna

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  "Od tamtego roku 1989 Polska jest przejmowana i okupowana przez obcy kapitał, co jest sprzeczne nie tylko z konstytucją, ale ze zdrowym rozsądkiem."

  A istnieje jakis kapital polski, ktory zapewnilby rozwoj gospodarki?
 • 2017-12-22 23:19 | Aspiryna

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  "Dobre sądownictwo to szybkie rozstrzygnięcia procesowe i sprawiedliwe wyroki, z czym niestety w Polsce mamy największe problemy."

  ... i czego PiSowskie pseudo-reformy nie ulepszaja, nie usprawniaja. One sa nastawione tylko i wylacznie na przejecie calego wymiaru sprawiedliwosci przez PiSowskich aparatczykow, czy tez prawnikow poslusznych PiS-mafijnej wladzy!
 • 2017-12-22 23:24 | Aspiryna

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  "I na nieszczęście, prezydenta mamy również bez kręgosłupa, z tej sfory. Chce zasłużyć na głaskanie samca alfa. Poczekam, może kiedyś UJ zdecyduje się odebrać mu tytuł doktorski."

  Zgadzam sie w pelni i tylko drobna uwaga - doktorat to w Polsce stopien naukowy, nie "tytul"!
 • 2017-12-23 09:10 | Kazimierz K

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  do @ed73
  Czy nie lepiej przywołać konkretne zarzuty w oparciu o Konstytucję, że większość konstytucyjna nie ma prawa wydawać zmian "ustrojowych" w zakresie funkcjonowania organów państwa.
  Tylko taki sposób prowadzenia działalności opozycyjnej, może mieć wpływ na odpowiednią ocenę sytuacji w Polsce. Niestety nie potrafią tego zrobić dobrze nawet profesorowie nauk prawnych, co mnie przeraża, z czym mamy do czynienia.
  W obecnych czasach mamy do czynienia z taką sytuacją, że społeczeństwo nie potrafi rozpoznać prawdy od fałszu, gdyż powszechnie w mediach funkcjonuje post prawda na zasadzie półprawdy, a więc kłamstw. Realizowane jest to wszystko dla idei wspierania głównego nurtu politycznego w UE.
  Dlatego zamiast empirycznych dowodów w sprawie, w sposób bezmyślny i nieobiektywny obecną koalicję PIS porównuje się do partii bolszewickiej i faszystowskiej.
  Zwracam jednak uwagę, kto wcześniej używał takiej samej retoryki.
  W przypadku zarzutu o faszyzm, to właśnie Stalin zabijał swoich wrogów politycznych i społecznych, oskarżając ich o działalność faszystowską.
  Natomiast w przypadku zarzutu o bolszewizm, to właśnie Hitler również zabijał swoich przeciwników, oskarżając ich o działalność i współpracę z bolszewikami.

  Oskarżanie przeciwników politycznych o faszyzm i bolszewizm, chociaż bardzo prymitywne, gdyż nie wymagający użycia konkretnych dowodów i weny twórczej, może odnieść dobry odbiór ze strony zachodnich społeczeństw, które nadal w większości wspierają lewacką i liberalna demokrację, a ponadto zasadniczo nie mają pojęcia o polskiej demokracji.
  W Polsce gdy nie ma i raczej nie będzie bezpośrednich dowodów, że koalicja PIS realizuje typową działalność bolszewicką i faszystowska, takie zarzuty dla ludzi staną się nie do zniesienia, co potwierdzą jeszcze większym poparciem.

  Jeden ze znanych w Polsce publicystów i obecny krytyk polityczny PIS, określił tą partię jako nacjonalistyczno-socjalistyczną i jest to moim zdaniem dużo mniejsze inwektywne określenie.
  Przeciwnicy obecnej koalicji PIS moim zdaniem są przesiąknięci egoizmem i narcyzmem politycznym, gdyż nie potrafią zrozumieć, że w Polsce mogą żyć ludzie o innym światopoglądzie, którzy też chcą być szczęśliwi w swojej ojczyźnie.
  Przez 45 lat w Polsce rządziła "komuna", "uszczęśliwiając" około 20 % obywateli.
  Od 1991 do 2015 roku mieliśmy II RP, "uszczęśliwiając" około 25% obywateli.
  Obecnie na skutek demokracji mamy podobno III RP, co "uszczęśliwia" podobno 40-50% obywateli. Opieram się tutaj na aktualnych sondażach.
  Czy zatem nie lepiej uwierzyć w Polską demokrację i pozwolić również innym nacieszyć
  się Polską.
  Miłość do ojczyzny właśnie polega na tym, że więcej dajemy niż sami otrzymujemy w zamian.
  Życie jest krótkie i trzeba go brać jakim ono jest.
 • 2017-12-23 13:27 | suwer

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  @ Kazimierz K

  Jako laik muszę polegać na opinii ludzi lepiej zorientowanych. Jestem jednak bardzo zaniepokojony, przeto pytam Pana i proszę, żeby mnie Pan uspokoił. Proszę potwierdzić, że zdaniem Pana, w Polsce (i z Polską) nie dzieje się obecnie nic nienormalnego. Nic takiego, co uzasadniałoby takie wypowiedzi, jak omawiany list prof. Gersdorf. Proszę także potwierdzić, że uważa Pan, że niezależnie od sytuacji i następujących wydarzeń, funkcjonariusz państwowy (w tym przypadku najwyższy rangą sędzia) powinien zachowywać milczenie oraz ze spokojem skupić się wyłącznie na wykonywaniu obowiązków służbowych.
 • 2017-12-23 16:55 | wojtek_ab

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Powinna byc pozbawiona prawa wykonywania zawodu sedziowskiego.
 • 2017-12-23 17:26 | jakowalski

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Kazimierz
  PRL uszczęśliwiał ponad 90% Polaków, a przedwojenna i obecna Polska uszczęśliwia ich jakiś 10%. „Mieliście chamy złoty róg”.
 • 2017-12-24 14:55 | artur702

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Pani profesor Małgorzacie Gersdorf składam szczere gratulacje za bardzo trafną wypowiedź i życzę zdrowia, siły, pomyślności i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku.
 • 2017-12-25 22:42 | alamakotalive

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN


  Pani prezes uprawia demagogię. Ani jej osoba ani jej kasta nie należą do struktur konstytucyjnych. Utrata stanowisk, związanego z nimi znaczenia i przywilejów pojmowanych jako dożywotnie boli. To zrozumiałe, ale wybór słów wyjątkowo niefortunny.
 • 2017-12-26 11:11 | Kazimierz K

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  do @suwer
  Pomimo, że jestem przekonany, że nie uda mi się uspokoić @suwer, gdyż sam jestem zaniepokojony sytuacją w Polsce, jednak mam nadzieję, że uda mi się wprowadzić trochę więcej rozsądnego myślenia i wiary w istnienie obecnej polskiej demokracji parlamentarnej.
  Apolityczność sędziów a w szczególności sędziów KR i SN, jest podstawą funkcjonowania państwa. Wynika to z zasad, jak powinna funkcjonować demokracja w państwie prawa, lecz również powinna wynikać z prawa stanowionego a więc zapisanego w Konstytucji i przepisach wykonawczych. W demokracji prawo stanowione nie jest nienaruszalne, co w Polsce jest wyłączną domeną władzy ustawodawczej.
  W demokracji wszystko powinno podlegać krytyce, do czego w szczególności powinni mieć prawo suweren. Prawo to powinno być zapewnione w wolnych mediach, zgromadzeniach i swobodnych wypowiedziach polityków i obywateli.
  Jednocześnie z uwagi na zasadę apolityczności, obywatele pełniący taką funkcję w państwie jak sędziowie, powinni zachować podstawę "obojętności wobec zagadnień politycznych polegająca na odrzuceniu udziału w życiu politycznym, co przejawia się np. w nieuczestniczeniu w wyborach bądź w referendum czy zaniechaniu działalności związanej z polityką". Dotyczy to również sędziów w stanie spoczynku.
  Podstawą funkcjonowania demokracji są wolne wybory, w których obywatele powinni mieć możliwość dokonać wyboru, zgodnie z porządkiem prawnym, władz samorządowych i ustawodawczych.

  Powstaje zatem pytanie, w jakiej sytuacji politycznej sędziowie powinni być zwolnieni od zasady prawnej bycia apolitycznym?
  Czy obecna sytuacja polityczna w Polsce uprawnia sędziów do bycia nieapolitycznym?
  Czy sędziowie którzy sprzeniewierzają się zasadzie prawnej apolityczności, powinni nadal pełnić swoje funkcję?

  Oczywiście, że na powyższe pytania mam dla siebie częściową odpowiedź, lecz z uwagi na takie słowa jak światopogląd, polityka i demokracja, nie mam zamiaru nikogo przekonywać kto w tych sporach ma rację i kto popełnia błąd. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że w polityce i w sądownictwie, nie ma jednoznacznych odpowiedzi co jest dobre lub złe. To dlatego w sądach są wydawane często sprzeczne orzeczenia w imię niezawisłości sędziego i sądownictwa.

  Tak na marginesie, czy jest możliwe istnienie państwa prawa, gdyby zamienić na stałe funkcje sędziów i parlamentarzystów?
  Mielibyśmy zatem taką sytuację, że to posłowie i senatorowie wydawali by w sądach orzeczenia, a sędziowie zajmowali by się tworzeniem prawa stanowionego. Przecież na stanowieniu prawa, to sędziowie jako prawnicy nauk prawnych powinni się znać bardzo dobrze i może wtedy w końcu nie było by sporów pomiędzy sędziami i parlamentarzystami.
  Poza tym w sądownictwie przecież i tak powinni w sądach zasiadać ławnicy, którzy powinni orzekać i wydawać wyroki , a nie sędzia który powinien być tylko uprawniony do prowadzenia sprawy.

  Mam cichą nadzieję, że nadejdą w Polsce czasy w których sędziowie nie pozwolą się zwodzić politykom na manowce, gdyż apolityczność sędziów to słowo klucz do zachowania trójpodziału władzy w każdej demokracji.