Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

(22)
Magdalena Andersson przyznała samokrytycznie, że Szwecja nie jest w stanie zintegrować tak wielkiej liczby uchodźców ze społeczeństwem i zapewnić im podobnego standardu życia.
 • 2017-12-22 20:53 | jakowalski

  Lepiej późno niż wcale

  Ale przeraża aż tak wielka naiwność Szwedów. Jakim cudem doszli oni do tego obecnego dobrobytu? Kto im go wypracował? Polacy? Bo na pewno nie „uchodźcy” z Bliskiego Wschodu…
 • 2017-12-22 22:39 | blackley

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  No właśnie nie wiem kto wypracował szwedzki dobrobyt... scania? Volvo?
  Wiem że w Szwecji nie było niewolnictwa jak na przykład w RPA,i napewno szwedzki dobrobyt nie jest z ucisku jednej grupy obywateli przez drugą.
 • 2017-12-22 23:23 | edan

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Nie do przyjęcia jest zmuszanie innych krajów do przyjmowania 'modelu szwedzkiego' w polityce imigracyjnej -a do tego zmierza polityka Brukseli. Narzucanie arytmetyki, proporcjonalności przy jednoczesnym wliczaniu pekabe nic tu nie zmieni. Stworzy sztuczny system, który będzie równie destrukcyjny jak ten przegłosowany we wrześniu '15 r. Szwedzi powinni mieć pretensje do siebie, przez wiele lat promowali swój kraj jako 'humanitarne mocarstwo', a gdy migranci wyznaczyli sobie Szwecję za swój cel, to mamy żale i pretensje pani Andersson. Poza tym to jak jest z tymi przepraszam za wyrażenie "rękoma do pracy"?. Przecież nie kto inny jak redaktorzy z "Polityki" wielokrotnie na swoich stronach przekonywali mnie, że do Europy podążają "prawnicy i lekarze". No, ale tak to już jest z mitami ...
 • 2017-12-23 12:39 | Claudio

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  @jakowalski
  Słusznie. Polityka przyjmowania imgrantów, ludzi w ogromnej większości bez wykształcenia, to samobójstwo Europy.
  Wielu rozczarowanych muzułmanów napewno się zradykalizuje.
 • 2017-12-23 13:13 | Kavar

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Szwecja budzi sie z amoku,ale moze byc juz za pozno..
 • 2017-12-23 16:46 | jakowalski

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Blackley
  Zanim coś napiszesz, to zapytaj się lepiej ekspertów. Akurat w Szwecji było niewolnictwo i to do dość niedawna. Co prawda większość ludzi kojarzy czasy niewolnictwa z antycznym Rzymem i powstaniem Spartakusa w latach 73-71 p.n.e., to warto sobie jednak uzmysłowić, iż to zjawisko znane jest od czasów tworzenia się pierwszych cywilizacji (Mezopotamia i Egipt), a powszechnie występowało także znacznie później (choć na nieco mniejszą skalę). Pomimo wielu badań w tym zakresie, nadal dość tajemniczym okresem dla tego zjawiska pozostaje średniowiecze, a w szczególności tereny Skandynawii. Pierwsze wzmianki dotyczące średniowiecznego niewolnictwa pojawiają się koło 837 roku, kiedy to w Rocznikach klasztoru Xanten położonego nad Renem znajdujemy szczegółowy opis uprowadzenia kobiet przez wikingów. Autor podaje także informację, iż wikingowie posiadali doskonałe statki, co pozwalało na bardzo łatwy dostęp do niewolników pochodzących z obcych krajów. Niewolników wówczas zdobywało się także drogą kupna. Dodatkowo za niektóre przestępstwa popełniane na terenach wczesnośredniowiecznej Skandynawii także groziła kara utraty statusu wolnego człowieka. Ważną informacją jest także to, iż dzieci dwojga niewolników od urodzenia dostawały status rodziców, dzięki czemu możemy stwierdzić, iż w wikińskiej Skandynawii ich liczba mogła być dość duża, lecz nie pozostał po nich żaden ślad, gdyż byli pozbawieni wszelkich wpływów gospodarczych i politycznych. Z opisu podróżnika Ibn Fadhlana, dotyczącego nadwołżańskich wikingów, wynika także, że wikingowie wozili ze sobą niewolnice do posługi, i że w czasie licznych podróży handlowych korzystano bez ograniczeń z ich usług seksualnych.
  Więcej np. tu: https://historia.org.pl/2015/06/09/wikinskie-niewolnictwo
 • 2017-12-23 17:16 | misio1309

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Z uchodźcami problem jest taki, że zachowują się różnie, w zależności od tego skąd przybywają. Z imigrantami z krajów muzułmańskich problem jest taki, że interesuje ich tylko socjal, a nie rozpoczęcie nowego życia w nowym miejscu: nie integrują się, pozostają obcy ideologicznie, kulturowo, językowo, nie uczą się języka, nie garną się do pracy, w ogóle ich nie interesuje zdobycie zatrudnienia, tylko uzyskanie świadczeń socjalnych. Dlatego na przykład większości z nich nie interesuje ich pobyt w Polsce - to zbyt biedny kraj i daje za małe świadczenia, a żeby mieć większe trzeba pracować, a nie to interesuje przybyszów. W Irlandii na przykład korzystają z tych samych kursów nawet po kilka razy, bo państwo za to płaci i utrzymuje, ale wcale to nie skutkuje podjęciem zatrudnienia. Ciekawe kiedy Europa się zorientuje i otworzy oczy. A do tego niektórzy z nich są zindoktrynowani na niszczenie świata, z którego czerpią dochody, który najpierw chcą "wydoić" a potem zniszczyć. Znacznie lepiej zachowują się Azjaci, nie-muzułmanie, bo oni przynajmniej chcą pracować i próbują pracować.
 • 2017-12-23 23:03 | karol1234

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Szwedzcy politycy zniszczyli swój kraj, wpuszczając do siebie całe hordy (dziś telewizja SVT podała, że w tym roku 50.000 osób dostało pozwolenie na pobyt) podających się za "dzieci bez opieki" agresywnych i gardzących kobietami mężczyzn (pan Walat starannie unika pisania o zbiorowych gwałtach, przemocy, napadach, eksplozjach, morderstwach z użyciem broni automatycznej, atakach na policję i inne służby, ogłaszaniu intifady z Malmö, wzywaniu do mordowania żydów itd. ale każdy kto zna języki skandynawskie, albo ma rodzinę w Szwecji, wie, że nawet karni i ulegli względem państwa Szwedzi są już na skraju wytrzymałości, czego potwierdzeniem jest rekordowe poparcie dla partii SD), a potem uważają za niesprawiedliwość, że inne kraje nie chcą równie ochoczo, co Szwecja popełnić samobójstwa :)
 • 2017-12-24 00:43 | karol1234

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  PS. Aha, Andersson jest ministrem finansów, więc sama najlepiej wie, jak gigantycznym obciążeniem dla budżetu jest masowa imigracja ludzi bez wykształcenia z krajów niezachodnich. O ile pamiętam, już w 2015 ogłosiła, że w szwedzkim budżecie jest wielką dziura licząca miliardy koron..


 • 2017-12-24 03:19 | Herstoryk

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  @kavar
  O tak!!! Za późno!!! Te 6% muzułmanów w Szwecji, z których, wg. wiarygodnych statystyk, tylko ok. 30% aktywnie praktykuje a 80% nieźle się zintegrowało, grozi jej „straceniem” zaprowadzeniem tam „szariatu” a może nawet ustanowieniem „kalifatu”, mimo niechęci reszty narodu i w konfrontacji ze zorganizowanym, sprawnym aparatem państwowo-policyjnym!!!
  https://pracownia4.wordpress.com/2017/11/19/hajze-na-soplice/
  Z drugiej strony, możliwości absorbcji i asymilacji imigrantów jakiejkolwiek kultury są ograniczone. Zawsze i wszędzie! Ograniczenia i limity można jednak nakładać bez demonizowania. Ale Polacy mniejsi muszą przecież mieć jakiegoś Czarnego Luda, by nim gardzić i nim straszyć.
 • 2017-12-24 18:54 | znafca in spe

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  2017-12-24 03:19 | Herstoryk

  Przez ciekawosc pytam, gdzie Pan mieszka?
 • 2017-12-24 20:32 | tweiss

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Co za bzdury! Szwecja wygra w długiej perspektywie na imigrantach.Większość z nich chce lepszego życia dla siebie i swoich dzieci. Ciezko pracują. Szwedzi są pilni i bardzo szybko się uczą. Ograniczyli już ilość uchodźców. A na tych którzy zostali zbiją kapitał. Znam człowieka z Iraku, gdzie groziła mu śmierć. Przybył łodzią Grecji. Finalnie znalazł się w Sztokholmie, mieszka niedaleko mnie . Otrzymał mieszkanie, kieszonkowe (10 000 SEK miesięcznie) i bezpłatne lekcje szwedzkiego. Jest inżynierem budownictwa. Niebawem zacznie spłacać dług. Jego fach jest tu poszukiwany. Znam też rodziny, które mówią, że nie po to uciekali i ryzykowaly życiem by ich żony i córki były zniewolone i nosiły 'szmatę' na głowie. Mieszkam w Sztokholmie w gorszej, robotniczej dzielnicy. Mimo to czuję się bezpieczniej niż w Krakowie (Azory). Niewielu mieszka tam Szwedów za to mnóstwo Polaków i Muzułmanów. Wstyd mi bardziej za tych pierwszych. Uważamy się za lepszych, kłócimy się, wydaje nam się, że mamy prawo pouczać Szwedów jabysmy sami przyjechali z modelowego kraju, w którym wszystko świetnie funkcjonuje. Osoba placaca szwedzki abonament RTV jest uważana przez większość rodaków których zam jako za frajer. A polskie, paskudne powiedzenie "Okazja czyni zlodzieja" jest tu mottem przewodnim dla wielu z nas. Ehhhhh.... Można by o tym pisać i pisać...
  Oczywiście, ze nie podoba mi się, że pod przykrywką tolerancji do wszystkiego akceptowano skrajne zachowania religijne, które dyskryminowaly wartości tak ważne dla Szwedów: równouprawnienie i wolność. Doszło tu do zapętlenia, które z jest już rozwiązywane. A zamachy i inne zabójstwa były są i będą. Póki co tych innych zabójstw wykonanych na Polakach przez Polaków jest więcej. Służby specjalne są coraz lepsze w ich zwalczaniu.
 • 2017-12-25 01:10 | karol1234

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  @tweiss no cóż, życzę Szwedom jak najlepiej, więc też mam nadzieję, że czegoś się nauczą i rozwiążą swoje gigantyczne problemy z imigracji. Przede wszystkim muszą podziękować swoim obecnym politykom i wybrać takich, którzy nie będą kneblowac debaty publicznej i będą służyć przede wszystkim swoim własnym obywatelom, a nie poszukiwaczom przygód z całego świata. Jak na razie Szwecja jest nazywana w innych krajach nordyckich "Koreą Północną Skandynawii", a określenie "svenske tilstander" (taki stan rzeczy jak w Szwecji" to straszak oznaczający sytuację, która całkowicie wymknela się spod kontroli. Norwegowie mówią: chcemy tak skończyć jak Szwedzi? Chyba nie jest tak bez powodu?
 • 2017-12-25 14:10 | jakowalski

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  karol1234 2017-12-25 01:10
  Otóż to.
 • 2017-12-25 20:55 | otwieracz puszek

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister... niewolnictwo w Szwecji...

  @jakowalski

  Odwoływanie się do Wikingów nie jest tu zbyt sensowne, bo wtedy chyba wszyscy w Europie sprzedawali i kupowali ludzi jak bydło, w tym również pierwsi Piastowie.

  Niewolnictwo w Szwecji zostało zniesione formalnie mniej wiecej wtedy co w Polsce (2. poł. XIV w.), ale dotyczyło to tylko chrześcijan i terytorium Szwecji i nandel żywym towarem poza granicami był legalny, więc tu masz rację, formalnie Szwecja jest jednym z ostatnich krajów w Europie, które w pełni zakazały niewolnictwa (po nich była tylko Rumunia, Rosja i może jeszcze jakiś inny kraj bałkański, a na pewno Turcja).
  Ale co wcześniej Szwedzi pohandlowali na Antylach, to pohandlowali...

  BTW
  De facto w wuropejskich koloniach w Afryce np. w Kongo Belgijskim niewolnictwo przetrwało dużo dłużej na zasadzie siły (nie było regulacji prawnych, bo formalnie KB nie było częścią Belgii tylko prywatną własnością króla), a ludobójca Leopold II ma wielki pomnik w postępowej Brukseli i ogólnie Belgowie uważają, że to był fajny król.
  Pamięć historyczna ma to do siebie, że jest wybiórcza...
 • 2017-12-26 10:28 | otwieracz puszek

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister,,, niewolnictwo w Szwecji...

  @jakowalski

  Odwoływanie się do Wikingów nie jest tu zbyt sensowne, bo było baorawdę dawno temu i wtedy chyba wszyscy w Europie sprzedawali i kupowali ludzi jak bydło, w tym również pierwsi Piastowie.

  Niewolnictwo w Szwecji zostało zniesione formalnie mniej wiecej wtedy co w Polsce (połowa XIV w.), ale dotyczyło to tylko chrześcijan i terytorium Szwecji, a nandel żywym towarem poza granicami był legalny, więc tu masz rację, formalnie Szwecja jest jednym z ostatnich krajów w Europie, które w pełni zakazały niewolnictwa (po nich była tylko Rumunia, Rosja i może jeszcze jakiś inny kraj bałkański, na pewno Turcja, no i oczywiście ostatnie kolonie portugalskie i hiszpańskie - Kuba to 1886...).
  Ale co wcześniej Szwedzi pohandlowali na Antylach, to pohandlowali...

  BTW
  De facto w wuropejskich koloniach w Afryce np. w Kongo Belgijskim niewolnictwo przetrwało dużo dłużej na zasadzie siły (nie było regulacji prawnych, bo formalnie KB nie było częścią Belgii tylko prywatną własnością króla), a ludobójca Leopold II ma wielki pomnik w postępowej Brukseli i ogólnie Belgowie uważają, że to był fajny król.
  Pamięć historyczna ma to do siebie, że jest wybiórcza...
 • 2017-12-26 16:24 | Mimi79

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Wszyscy którzy tak jojoczą nad "potworną sytuacją w Szwecji" nigdy się nie zastanowili dlaczego do tej "potworności" ciągną tłumy Polaków. Skoro jest tak beznadziejnie to po co się tu pchają? Może dlatego, że pomimo tych "hord" warunki socjalne i zarobkowe oraz ogólnie traktowanie ludzi w tym współpracowników jest na o niebo lepszym poziomie niż w Polsce. Polacy to na marginesie największa po Finach grupa obcej narodowości w Szwecji, więc trochę więcej pokory by się przydało.
  Wyrzucanie wszystkim muzułmanom nieróbstwa i ekstremizmu ma tyle samo sensu co wyrzucanie wszystkim Polakom złodziejstwa i pijaństwa.
 • 2017-12-28 17:04 | jakowalski

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Mimi
  1. Nie ma dowodów na to, aby Polacy masowo wyjeżdżali do Szwecji. Tam jest bowiem tylko socjal i też tylko dla przybyszów z tzw. III świata, a pracy dla Polaków i dla wielu Szwedów tam od dawna już nie ma.
  2. Według zeszłorocznych badań CBOS-u, najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych Polaków są obecnie Niemcy (41%), Wielka Brytania (23%) i Holandia (20%). Kolejne miejsca na tej liście zajmują Belgia i Irlandia (po 6%) oraz Stany Zjednoczone, Włochy i Czechy (po 5%), a także Austria, Dania, Norwegia (po 3%) oraz Francja, Hiszpania (po 2%) i na koniec Szwajcaria (1%). Szwecji na tej liście jest brakuje, co oznacza, że wyjeżdża tam znacznie mniej niż 1% Polaków. Takie są fakty.
  Więcej tu: http://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/538291,sondaz-cbos-niemcy-najpopularniejszy-kierunek-wyjazdow-zarobkowych-polakow.html
  3.Co prawda Polki w roku 2015 (a więc przed inwazją tzw. uchodźców na Szwecję) stanowiły 5.5% kobiet mieszkających w Szwecji, ale były to głównie Polki, które wyszły za Szwedów, a których to Polek było tam wówczas niezbyt dużo (nieco mniej niż 47 tysięcy). Natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, to Polaków jest tam tylko około 38 tysięcy, a więc prawie 10 tysięcy mniej niż Polek. W roku 2015 więcej było w Szwecji osób pochodzących z Finlandii, Iraku i Syrii niż z Polski, przy czym zwiększa się w Szwecji liczba osób pochodzących z Iraku i Syrii a także innych państw III świata, takich jak np. Iran i Somalia, a maleje liczba osób pochodzących z Polski. Takie są fakty.
  Więcej tu: http://skandynawiainfo.pl/polacy-trzecia-mniejszoscia-narodowa-w-szwecji
 • 2017-12-28 17:08 | jakowalski

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Otwieracz Puszek
  OK - generalnie się przecież zgadzamy. Przecież pańszczyznę w Polsce zniesiono dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a na Podhalu przetrwała ona nawet do lat 1930-tych. Co Konga, to wiadomo, że masowy mord dokonany przez Belgów na kongijskich Murzynach (a co najmniej 10 milionów Murzynów wtedy zginęło), mord dokonany w połowie XIX wieku w samym centrum Afryki, był przecież niczym innym jak tylko Holokaustem, tyle że murzyńskim a nie żydowskim, a więc o nim dziś jest cicho. Czym też innym jak nie Holocaustem było wymordowanie przez Anglików całego narodu Tasmańczyków? Co też powiesz o Holokauście Australijskich Aborygenów czy też Amerykańskich Indian? Jak dobrze wiemy, bogactwo Szwecji a generalne Zachodu ma bowiem krew ofiar brutalnych metod zdobywania owego bogactwa na swych brudnych rękach. Polacy też zaznali „dobrodziejstw” szwedzkiej i innej zachodniej, a szczególnie niemieckiej i austriackiej a także i francuskiej okupacji.
 • 2017-12-28 22:48 | jakowalski

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Mimi79
  1. Nie ma dowodów na to, aby Polacy masowo wyjeżdżali do Szwecji. Tam jest bowiem tylko socjal i też tylko dla przybyszów z tzw. III świata, a pracy dla Polaków i dla wielu Szwedów tam od dawna już nie ma.
  2. Według zeszłorocznych badań CBOS-u, najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych Polaków są obecnie Niemcy (41%), Wielka Brytania (23%) i Holandia (20%). Kolejne miejsca na tej liście zajmują Belgia i Irlandia (po 6%) oraz Stany Zjednoczone, Włochy i Czechy (po 5%), a także Austria, Dania, Norwegia (po 3%) oraz Francja, Hiszpania (po 2%) i na koniec Szwajcaria (1%). Szwecji na tej liście jest brakuje, co oznacza, że wyjeżdża tam znacznie mniej niż 1% Polaków. Takie są fakty.
  Więcej tu: http://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/538291,sondaz-cbos-niemcy-najpopularniejszy-kierunek-wyjazdow-zarobkowych-polakow.html
  3.Co prawda Polki w roku 2015 (a więc przed inwazją tzw. uchodźców na Szwecję) stanowiły 5.5% kobiet mieszkających w Szwecji, ale były to głównie Polki, które wyszły za Szwedów, a których to Polek było tam wówczas niezbyt dużo (nieco mniej niż 47 tysięcy). Natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, to Polaków jest tam tylko około 38 tysięcy, a więc prawie 10 tysięcy mniej niż Polek. W roku 2015 więcej było w Szwecji osób pochodzących z Finlandii, Iraku i Syrii niż z Polski, przy czym zwiększa się w Szwecji liczba osób pochodzących z Iraku i Syrii a także innych państw III świata, takich jak np. Iran i Somalia, a maleje liczba osób pochodzących z Polski. Takie są fakty.
  Więcej tu: http://skandynawiainfo.pl/polacy-trzecia-mniejszoscia-narodowa-w-szwecji
 • 2018-01-06 22:06 | ikaigroszek

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Tweiss
  Mieszkam w Szwecji ponad 40 lat, w przedszkolach i szkołach tych niby najgorszych dzielnic wychowały się moje dzieci, i mój obraz sytuacji pokrywa się z Twoim. Ale to oczywiście nie przekona "wszystkowiedzących".

  To chyba oczywistość, że absorbowanie 163 000 osób (jakichkolwiek), pojawiających się w 10-milionowym kraju na przestrzeni paru miesięcy, to spory problem logistyczny dla każdego, nawet najlepiej zorganizowanego państwa. Problemy są i będą, ale na podstawie poprzednich doświadczeń (w latach 90. przybyło prawie tyle samo) można raczej być pewnym że, jak pisze tweiss, na dłuższą metę Szwecja na tym wygra.

  Herstoryk
  Dzięki za ciekawą linkę.

  Wszyscy + autor

  Gwoli ścisłości: wypowiedź pani Andersson spotkała się z natychmiastowym oficjalnym komentarzem, że nie reprezentuje stanowiska rządu tylko wyłącznie jej osobistą opinię.
 • 2018-01-08 11:48 | jakowalski

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Ikaigroszek
  Na dłuższą metę, to Szwecja przestanie być Szwecją i spadnie do rangi kraju III Świata. Pytanie nie jest czy, ale tylko jak szybko.