Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Adam Przeworski o stanie polskiej demokracji

(6)
Prof. Adam Przeworski, politolog z New York University, o tym, dlaczego upadają demokracje i czy może to spotkać Polskę.
 • 2018-01-24 04:09 | KTD

  Re: Możemy lepiej

  Panie Redaktorze,
  Jest to niewątpliwie interesujący wywiad, prezentujący istotny aspekt obecnej sytuacji. Zastanawiam się czy Pan Profesor zajmuje się rownież studiowaniem mniej uchwytnych elementów kształtujących dzisiejszy kryzys demokracji.
  Statystyki, niestety, nie są w stanie uchwycić złożoności obecnej sytuacji gdyż historia zwykle sie nie powtarza się. Ona sie raczej rymuje. A diabeł siedzi w tych szczegółach, które się nie powtarzają tylko rymują. Jest wiele aspektów obecnej sytuacji, które nie są uchwytne dla statystycznej analizy. Te unikalne czynniki mogą mieć istotny wpływ na kształtowanie nastrojów społecznych, tworzących kontekst obecnego kryzysu.
  Oto tylko kilka przykładów:
  W okresie miedzywojennym i powojennym demokracja była nowa jakością, która niosła obietnice zmiany na lepsze. Dzisiaj widzimy, ze w znacznej grupie społeczeństw krajów przezywają kryzys demokracji, dominuje raczej poczucie rozczarowania niespełnionymi obietnicami istniejącego systemu.
  Tamten historyczny okres był rownież okresem dominacji mediów ogólnokrajowych, które z natury musialy być wyważone. Cześć z nich miała lekkie skłonnościami prawicowe, cześć lewicowe, ale żadne z tych mediów nie popadała w skrajności. Ich celem było dotarcie do jak największej liczby obywateli. Przez swój szeroki zasięg ówczesne środki przekazu mogły kształtować w miarę jednolita opinie publiczna, która przyczyniała się do formowania poczucia pewnej jedności narodowej (co było bardzo istotne w odradzających się z niewoli nowo powstających państwach). Dziś w dobie mediów niszowych, które bardzo skutecznie podsycają nasze wrodzone uprzedzenia widać wyraźnie, ze w krajach, w których demokracja jest w kryzysie mamy doczynienia z co najmniej z dwoma "narodami", które żyją obok siebie.
  Inna specyfika obecnej sytuacji jest to, ze jeszcze żadne z tych nowo powstających, miękkich dyktatur nie popełniły takich zbrodni przeciwko własnemu społeczeństwu, który mogłyby prowadzić do ich obalenia.
  A w dzisiejszych czasach zmobilizowanie zatomizowanego społeczeństwa do wspólnej akcji jest duże trudniejsze niż 50 czy 100 lat temu. Dzisiaj nie jest łatwo dotrzeć do obywatela, który ma w zasięgu ręki tyle ekscytujących, przykuwających uwagę rozrywek, o których nasi przodkowie z okresu międzywojennego i powojennego nie mogli nawet pomarzyć.
  Wiec jeśli chcemy lepiej zrozumieć nasza obecna, historyczna sytuacje powinnismy studiować nie tylko to co jest w niej powtarzalne, ale rownież to co jest unikalne.
 • 2018-01-30 00:26 | JanKalema

  Re:Prof. Adam Przeworski o stanie polskiej demokracji

  @KTD
  Niskie ukłony. Nie jest Pan sam.
 • 2018-02-04 22:25 | lonefather

  Re:Prof. Adam Przeworski o stanie polskiej demokracji

  1) Zmiekczyc "wladze" akcja uswiadomienia, ze sa przestepcami, a grozi im, ze brnac dalej stana sie zbrodniarzami, lub wspol zbrodniarzami

  2) Obiecac nawroconym uniewinnienie, lub zlagodzenie wymiaru kary

  3) Wypracowac wizje/rozwiazanie

  4) Konsekwentnie zrealizowac

  5) Po przejeciu wladzy realizowac wizje/rozwiazanie

  6) Po ustabilizowaniu sie sytuacji, podjac stala edukacje spoleczenistwa

  7) Jesli proces edukacji bedzie tego wymagal, ukarac winnych w jawnych procesach, tak zeby wspomagaly edukowanie

  Moge sobie wyobrazic i nawet zaakceptowac abolicje generalnie, ale nie zgodze sie nigdy na to, zeby ewidentni i bezsporni przestepcy, chodzili wolni icieszyli sie owocami popelnionych przestepst, czy zbrodni...

  Sa granice nieprzekraczalne.

  Pozdrawiam prof Adama Przeworskiego i czytelnikow

  ~lonefather
 • 2018-02-04 23:14 | jakowalski

  Re:Prof. Adam Przeworski o stanie polskiej demokracji

  Odkąd to na Zachodzie jest demokracja? Ktoś tu myli demokrację z plutokracją.
 • 2018-02-04 23:59 | turpin

  Re:Prof. Adam Przeworski o stanie polskiej demokracji

  >>Muszą rządzić ludzie, którzy to potrafią.<<

  Niekoniecznie. Ci, co nie potrafią, też mogą rządzić. Właśnie to robią.
 • 2018-02-09 15:27 | woytek

  Re:Prof. Adam Przeworski o stanie amerykańskiej demokracji

  O stanie amerykańskiej demokracji dowiemy sie wkrótce, kiedy Kongres pod wpływem lobby żydowskiego uchwali ustawę 447 deklasujacą demokrację polską. Takim to demokratycznym sposobem sprowadzi rząd polski do roli "wasalnego idioty" wystawiającego własny naród i młode pokolenia Polaków na łup "doświadczonych" demokratów z "Holocaust Industry".