Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

(10)
Mateusz Morawiecki powtarza banialuki o milionie ukraińskich uchodźców w Polsce. Jak jest naprawdę?
 • 2018-01-27 10:30 | Satoshi Politico

  Słuszny opór polskiego rządu wobec Merkelowej ideologii "refugeezmu"

  Autorka ma rację krytykując twierdzenie premiera Polski Mateusza Morawieckiego, że w Polsce żyją setki tysięcy ukraińskich „uchodźców” i słusznie wskazuje na fakt, iż osoby te są immigrantami zarobkowymi. Problem polega jednak na tym, że cała dyskusja na temat przyjmowania „uchodźców” wywołana została błędną polityką immigracyjną władz niektórych państw członkowskich UE – przede wszystkim niemieckiego rządu kanclerz Merkel. Ta błędna polityka oparta jest na swoistej ideologii „refugeezmu”, w myśl której ponad milion ludzi, którzy przybyli na terytorium UE głównie z zachodniej Turcji to „uchodźcy”. Trzeźwa ocena sytuacji wykazuje, że takie ujęcie pojęciowe jest z gruntu błędne. W zachodniej Turcji, skąd ci ludzie przepływali na greckie wyspy (terytorium UE) nie było i nie ma wojny, która zmuszałaby ich do ucieczki w celu uratowania życia. Tym, którzy wsiadali do łódek lub na tratwy na zachodnim wybrzeżu Turcji chodziło o poprawę materialnych warunków życia poprzez uzyskanie dostępu do systemów opieki społecznej w najbogatszych krajach członkowskich UE. Dlatego też nie pozostawali w Grecji tylko wędrowali dalej tzw. „trasą bałkańską” do bogatych krajów północno-zachodniej UE. Gdy władze Serbii, aby przypodobać się rządowi Niemiec, stworzyły jesienią 2015 r. możliwość udzielenia azylu ok. 50,000 „uchodźcom”, wpłynęło mniej niż 100 wniosków. Pokazuje to dobitnie, jakie cele mieli ci przybysze z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jednocześnie trudno nazwać ich immigrantami zarobkowymi, bowiem ich przytłaczająca większość nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych, na które jest zapotrzebowanie na rynkach pracy w takich krajach jak RFN. Dlatego też żyją oni głównie z zapomóg społecznych. W chaosie administracyjnym, powstałym w skutek niekontrolowanej migracji, niektóre osoby występują nawet pod kilkoma różnymi nazwiskami do różnych urzędów i pobierają kilka zasiłków jednocześnie. Trudno się dziwić, że taka sytuacja stała się przyczyną rosnącego niezadowolenia społecznego w państwach północno-zachodniej UE. Skutkiem jest wzrost popularności ugrupowań określanych przez mainstreamowych polityków i mainstreamowe media mianem „populistycznych” i „antyuchodźczych”. Choć jestem bardzo krytycznie nastawiony do większości poczynań politycznych rządu PiS, to w kwestii polityki immigracyjnem uważam pozycję obecnych władz Polski za ważny głos rozsądku w wewnątrzunijnych debatach.
 • 2018-01-27 12:54 | turek74

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  "Ty oszukiwałeś - i ja oszukiwałem. Wygrał lepszy" - cytat z filmu "Wielki Szu"

  Ok. 1,5 mln. Ukraińców w Polsce na pewno słabo wpisuje się w definicję "uchodźców". Tylko niewielka część z nich pochodzi z Donbasu. A przytłaczająca większość - to zapewne gastarbeiterzy.
  Ale... spośród 1,5 mln. migrantów z Bliskiego Wschodu w UE chyba NIKT nie spełnia definicji "uchodźcy". Status uchodźcy i związane z tym uprawnienia (a także obowiązki) przysługuje na terenie "I państwa bezpiecznego". Dla Syryjczyków byłaby to więc Turcja, ewent. Jordania. Już nie Grecja, tym bardziej nie Niemcy czy Polska. Dla Libijczyków - Malta, ewent. Włochy. Opuszczając "I bezpieczny kraj" uchodźca staje się zwykłym migrantem, któremu żadne specjalne przywileje nie przysługują.
  Nawiasem mówiąc - ilu uchodźców z Syrii przyjęła bliska geograficznie, kulturowo, bogata i rozległa - Arabia Saudyjska?
  Więc dla Polski znacznie lepiej, że przyjmujemy Ukraińców (którzy są generalnie gastarbeiterami, a część z nich faktycznie spełnia definicje uchodźcy) niż przybyszów z Bliskiego Wschodu, którzy w ogromnej większości szukają nie pracy, a hojniejszego socjalu, przy czym uchodźców wśród nich w sensie prawnym - nie ma. Nawet pomijając bliskość kulturową i zdolność do asymilacji Ukraińców - a wyraźną odrębność Bliskowschodniaków (ależ neologizm ułożyłem - brawo ja!)

  Pozdrawiam!
 • 2018-01-27 13:27 | żyga

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Kazał wodzu ,to kłamie.Honor w krzakach.
 • 2018-01-27 13:27 | żyga

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Kazał wodzu ,to kłamie.Honor w krzakach.
 • 2018-01-27 23:05 | Ao

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Artykul zawiera blad:"...udzielił wywiadu dla amerykańskiej stacji CNN..."
  Powinno byc:"...udzielił wywiadu dla anty-amerykańskiej stacji CNN..."
  Globalny biznes Turner Broadcasting System jest wlascicielem CNN.
 • 2018-01-28 10:15 | zly

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Premier Morawiecki mowi prawde. Ukraincy w Polsce to w wiekszosci uchodzcy przed wojna badz migranci ekonomiczni,tylko ze w przeciwienstwie do muzulmanow przyjezdzaja do Polski pracowac, nie domagac sie zasilkow, dozywotniego utrzymania i bialych kobiet do gwalcenia.
 • 2018-01-28 11:52 | andrzejowy

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Ci ludzie muszą mieć dyplomy z zakresu kłamstwa i manipulacji, że tak długo pozwalamy sobie mydlić oczy...
 • 2018-01-28 19:10 | aljab

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Do Satoshi Politico. Jest dokładnie tak jak napisałaś/eś. Dodam jedynie, że dziwię się europejskiej lewicy, że podpierając się nieograniczoną tolerancją, zupełnie straciła zdrowy rozsądek. Niestety większość imigrantów, o których napisałeś, nie pomoże w budowie świeckiego państwa. Czy też wręcz, jak pokazuje długoletnia praktyka, będą mu przeciwni.
 • 2018-01-28 22:03 | zly

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  @turek74
  Libijczycy moga z latwoscia szukac schronienia w bliskiej jezykowo i kulturowo Tunezji, gdzie zadna wojna sie nie toczy. Widac tu cale mityczne braterstwo muzulmanow i swiata arabskiego, ktory poki co nie udzielil ani petrodolara na pomoc nieszczesnym 'uchodzcom'.
 • 2018-01-30 04:06 | maciekplacek

  Re:Dziennikarka CNN pyta o uchodźców. Premier mija się z prawdą

  Sushi a la jakowalski,
  Czy wiecie ob. Sushi a'la jakowalski jak jest definicja trolla blogowego ?
  Nie martwcie sie o uchodzcow i nie badzcie takim uprzedzonym, bo sami jestescie z uchodzcow i to z tego samego regionu.
  No powiedzcie ob. Sushi a'la jakowalski, ze sie mijam z prawda.