Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

(27)
Czego III RP nie dopełniła, co zaniedbała, że marcowe, pogromowe, endeckie upiory znów zawisły nad nami?
 • 2018-02-05 13:29 | turpin

  W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  ...niestety, dokladnie te samie wnioski plyna z dyskusji, czy raczej 'dyskusji' nad ta nieszczesna ustawa, jaka zainicjowalem na forum polskich lekarzy. Ludzi o - jakby nie patrzec - o nieco bogatszym wyposazeniu kulturowym niz przecietna dla Suwerena, i w wiekszosci bardzo krytycznie nastawionych do obecnej wladzy.

  Ustawa im sie generalnie podoba. Jej przeciwnicy sa w znikomej mniejszosci. Sam absurd regulowania historii sankcjami karnymi, do tego nieskutecznymi, kompletnie Koelgom i Kolezankom umyka. Do szmalcowniczych wyczynów naszych rodaków maja dokladnie ten sam stosunek, co ogól Ukraincow do ukrainskich zbrodni na Wolyniu - zaprzeczenie, wyparcie i oburzenie.
 • 2018-02-05 13:43 | abchaz

  światły episkopat

  Światły bez ironii.
  Rządzą jednak proboszczowie,którzy wiedzą,że Żydzi Chrystusa zamordowali.
  Od nich wie to także Lud Boży nienawidzący żydostwa.
  Bezinteresownie,co świadczy najlepiej o szlachetności Ludu Bożego.
  O tej szlachetności Ludu wie także JK,który zapragnął nagrodzić tą szlachetność specnowelą do specustawy.
  Lud Boży będzie teraz mógł,w swojej szlachetności ,kapować do woli "osobników hańbiących Naród" z wymaganiem stosownej odsiadki.
  Przy okazji,JK "we mnie jest samo dobro" liczy na pozytywny głos Ludu Bożego w kolejnych wyborach.


 • 2018-02-05 14:39 | izakan

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Nigdy nie spotkałem się z opinią, naprawdę kogoś mądrego, że patriotyzm jest czymś pozytywnym. To razem z religiami przekleństwo ludzkości.
 • 2018-02-05 14:41 | delfin

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Porażająca jest najbardziej aktualna wiadomość o odwołaniu się polityków PIS do „narodu” o wsparcie „polskich” racji, o co zdaje się proszą pani Beata Szydło, Jarosław Kaczyński i ktoś chyba jeszcze. Nietrudno sobie wyobrazić, że to służyć będzie jeszcze bardziej okazałemu wyciągnięciu pochowanych upiorów antysemityzmu na wierzch. Argumenty historyczne i rzeczywiste zderzą się z emocjonalną obroną „honoru” dobrego i gościnnego Polaka-katolika. Groteskowa sytuacja wywoływana przez odpowiedzialnych (zdawałoby się, za los obywateli, prominentów) jeszcze bardziej ośmieszy nas i skonfliktuje ze światem. Mentalnością, coraz bardziej upodabniamy się do putinowskiej Rosji, w której większość obywateli gloryfikuje Stalina i wielkość Związku Radzieckiego, będąc kompletnie nieodpornymi na ich zbrodniczość i fakty historyczne. Wyedukowane, pluralistyczne i racjonalne społeczności Zachodu w ogóle nie są w stanie takiej sytuacji zrozumieć, tego jakiegoś fałszywego budowania sztucznej wielkości i chwały, która jest nieprawdziwa. Dulszczyzną przeżarte, okazuje się nie tylko społeczeństwo, ale jego najwyższe elity. Rachunek za to niemoralne zakłamanie zapłacimy wszyscy.
 • 2018-02-05 15:26 | olrob11

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Antysemityzm obudził się i Polskę zje :-D ?
  Czy Pan to pisze na poważnie?
 • 2018-02-05 15:31 | zetzet

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  To nie będzie mój komentarz, ale Daniela Goldhagena - z jego znanej książki "Gorliwi kaci Hitlera": "(...)niemieckie antysemickie poglądy na temat Żydów stanowiły decydujący czynnik sprawczy Holocaustu. (...) Konkluzją tej książki jest twierdzenie, iż antysemityzm nakłonił wiele tysięcy "zwyczajnych" Niemców - a przy odpowiednich zabiegach władz mogły ich być miliony - do mordowania Żydów.To nie trudności ekonomiczne, nie środki przymusu w totalitarnym państwie, nie naciski psychologiczno-społeczne, nie wrodzone skłonności, ale poglądy na temat Żydów, które szerzyły się w Niemczech od dziesięcioleci, zachęciły zwyczajnych Niemców do zabijania - systematycznie i bez litości - tysięcy bezbronnych żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci".

  Oglądam dziś na Facebooku podpisujące się imieniem i nazwiskiem pod straszliwymi antysemickimi bredniami uśmiechnięte dziewczyny lub tatusiów z dziećmi... I myślę, że zaraza dotyka już "zwyczajnych Polaków".

  (Tłumaczenie fragmentu: Wiesław Horabik, Prószyński 1999)
 • 2018-02-05 15:48 | bruno1

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  I wszystko na ten temat. Świetny tekst.
 • 2018-02-05 15:58 | JAROSLAW123

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Zastanawia mnie bardzo i nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi, skąd w nas polakach wziął się antysemityzm, co jest jego źródłem? Dlaczego dorastają nam kolejne pokolenia antysemitów? Dlaczego mamy, albo dziedziczymy taką cechę? Wg. mnie, bez ustalenia przyczyn nie da się rozwiązać tego problemu. Może jest jakaś publikacja, książka, praca naukowa? Proszę o podpowiedź.
 • 2018-02-05 17:08 | Aspiryna

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Kaczynski pelnymi garsciami czerpie z doswiadczen I Sekretarza Gomulki... pewnie dokladnie przestudiowal to co zdarzylo sie w Polsce w roku 1968. Oby tylko, wszystko nie skonczylo sie jak w grudniu roku 1970!
 • 2018-02-05 18:05 | barnaba

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Moi drodzy,

  obecna sytuacja wygląda mniej więcej tak: wyobraźmy sobie, że z narażeniem życia swojego i swojej rodziny ustrzegliśmy kogoś przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. A dziś dowiadujemy się, że właściwie to współpracowaliśmy z jego prześladowcami, że mogliśmy uratować też jego babcię i kuzyna, ale nam się nie chciało, a w ogóle, to my zabiliśmy większość jego rodziny. Do tego powinniśmy zapłacić za jego kurę, którą musiał zostawić w obejściu jak uciekał, bo po wojnie nam przypadł grunt, na którym stał karmnik dla tej kury.

  Nie wiem, jak Wy, ale ja czuję się, jakby mi izraelscy żydzi napluli w twarz.
  Dobrze, że mój wuj- żołnierz AK, zaangażowany w akcję pomocy warszawskim żydom, tego nie dożył. Bo jeśli ryzyko, jakie podejmował, spotyka się z takimi komentarzami ze strony żydów- to chyba lepiej by zrobił, gdyby pozostał biernym obserwatorem tragedii Getta.
 • 2018-02-05 18:39 | kazio49

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Na czym polega piękno Polityki ? Przypuszczam, że w delikatności i niuansach a także w lansowaniu wielkich uczonych jak Gross , od niedawna już profesor jedwabny a niebawem tylko patrzeć sie wyhabilituje i dostanie Nobla niczym nasz Bolek . Co za umysł i inteligencja i ta narracja . Przestanę subskrycji Jerusalem Post bo lubię jak na miejscu lepiej ludziom wciskają ciemnotę a szambo marca 1968 cudownie się przeistacza niczym rewolucja pażdziernikowa z 1917r gdzie walczyli dziadkowie naszych komunardów z marca 68. Niech Bóg ma was w opiece
 • 2018-02-05 21:31 | turpin

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  >>Antysemityzm obudził się i Polskę zje :-D ? <<

  Nie, nie zje. Wręcz przeciwnie.
  Tylko reszta świata - ta nieco bardziej się licząca - Polskę os...a.
 • 2018-02-05 22:02 | alamakotalive

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Antysemityzm nie jest też zjawiskiem typowo czy wyłącznie polskim. Pojawił się w Polsce, znacznie póżniej niż w krajach Europy zachodniej. Nie należy o tym zapominać jeśli ma się zamiar go zwalczać. Kiepski to lekarz co zwalcza symptomy. Taka kuracja, choć dla leczących bez wątpienia lukratywna, w sensie epidemiologicznym nie jest zbyt skuteczna.
  Wykorzystywanie antysemityzmu jako narzędzia walki politycznejz PIS zjawiska anysemityzmu nie zlikwiduje, ale wręcz przeciwnie go nasili. Czy o to tu chodzi?
  Wykluczając wyjątkową bezmyślnośc, wiele wskazuje na to, że tak.

  Podziwiam pana Stefana Sadowskiego. Podziwiam jego obiektywizm i umiar. Nie pozwala sobie narzucić narracji tradycjonalnego polskiego antysemityzmu. Intelektualnie o niebo przerasta profesorów polskich wyższych uczelni zabierających głos w tej sprawie, nie mówiąc już o dziennikarzach.
 • 2018-02-05 23:17 | Slawomirski

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Autor mija sie z prawda. Antysemityzm jest czescia religii chrzescijanskiej. To chrzescijanie mordowali zydow w czasie II WS. Przypisywanie Polakom postaw antysemickich i przemilczanie przy tym niemieckich zbrodni dokonanych na Zydach jest nieuczciwoscia.

  Slawomirski
 • 2018-02-06 01:16 | Slawomirski

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Glupota laczy glupich Zydow i glupich Polakow. Madrzy Zydzi i madrzy Polacy nie sa w stanie im pomoc. Dlatego jest jak jest w stosunkach polsko-zydowskich. Wszystko po staremu.
 • 2018-02-06 02:34 | ludvig gutherc

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  KK w Polsce był i jest źródłem antysemityzmu i to od stuleci. I nie ma co się zasłaniać Wojtyłą. W międzywojniu w kościołach od proboszczów do kar. Hlonda czy arcyb. Sapiechy w kościołach szerzony był antysemityzm, ksenofobia i faszyzm. Ilu Żydów zginęło czy zostało wtedy ciężko pobitych w czasie pogromów można łatwo odszukać w literaturze. W czasie II wojny do opuszczanych przez Żydów mieszkań, domów, gospodarstw czy zakładów rzemieślniczych wprowadzali się Polacy katolicy i przejmowali mienie nie mając żadnych moralnych obiekcji. K ich z tych obiekcji zwolnił. Ci nieliczni, którzy, czuli się w obowiązku pomóc ukrywającym się Żydom, żyli w strachu nie przed Niemcami a przed sąsiadami katolikami, że ci na nich doniosą. Statystyki mówią, że na trzech ukrywających się Żydów dwóch zostało zamordowanych lub wydanych Niemcom przez Polaków katolików. To są dziesiątki tysięcy Polaków oprawców. Jak to inaczej nazwać jak nie współudział w holokauście. Po wojnie wyemigrowało z Polski kilkaset tysięcy ocalałych z zagłady Żydów bo albo bali się o swoje życie, albo nie chcieli mieszkać w otoczeniu morderców swoich bliskich. A wszystko to działo się za przyzwoleniem moralnych nauczycieli Narodu,proboszczów i hierarchów KK. Ks. Jankowski, Międlar, Rydzyk, Głódź, Hozer, Jędraszewski i setki im
  podobnych, są tylko kontynuatorami w propagowaniu ksenofobi i antysemityzmu. Moralnie Polska nie należy dzisiaj do XXI wiecznej Europy. Jak to zmienić.
 • 2018-02-06 09:40 | gsj

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Pytanie nieco przewrotne: kogo Polacy lubią? Czy o jakimś sąsiedzie Polski rodacy mają pozytywne zdanie?
  Jest hierarchia anty, i tu antysemityzm lokuje się najwyżej.
  Ta ocena "anty" jest przez PiS i jej szefa, bardzo wyraźnie formułowana także w odniesieniu do obywateli RP.
  Oby nie doszło do czegoś, co ja pamiętam jako Rassenschau.
 • 2018-02-06 10:24 | samba kukuleczka

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu


  @Jarosław123
  "Zastanawia mnie bardzo i nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi, skąd w nas polakach wziął się antysemityzm, co jest jego źródłem? Dlaczego dorastają nam kolejne pokolenia antysemitów? Dlaczego mamy, albo dziedziczymy taką cechę? Wg. mnie, bez ustalenia przyczyn nie da się rozwiązać tego problemu. Może jest jakaś publikacja, książka, praca naukowa? Proszę o podpowiedź. "

  Pomimo wielu lektur ( różne gatunki,różni autorzy, rożna ich wartość) ciężko o jednoznaczną odpowiedź.
  Mam kilka pozycji ,ale jest to tylko moja prywatna, autorska propozycja w kontekście próby sensownego zglębienia tematu.
  Bo i temat jest wbrew pozorom wielowątkowy i wielowarstwowy.
  Owszem jest Holocaust, ale każdy z nim na swój sposób się zmaga .
  W tej chwili na przykład „przeglądam” wydaną w czasach przedgrossowych książkę Calel(k)a Perechodnika zatytułowaną „Czy ja jestem mordercą?”. Jest to pamiętnik pisany w 1943 roku przez byłego już w tym momencie członka policji żydowskiej w getcie otwockim. Dla mnie chyba najbardziej wstrząsający dokument tamtych czasów.
  Wydana pod powyższym tytułem w 1993 roku, została ponownie wydana w 2004 roku pod tytułem "Spowiedż". Powodem ponownego wydania było pominiecie w pierwszym wydaniu akcentów antypolskich. Ja swoją opinię wydaję po lekturze tej pierwszej okrojonej wersji.

  Drugie wydanie opatrzone zostłlo dedykacją autora: Autor dedykował je „sadyzmowi niemieckiemu, podłości polskiej i tchórzostwu żydowskiemu”.

  I ta dedykacja na pewno pisana „na gorąco” oddaje moim zdaniem perspektywy spojrzenia (niejedyne zresztą)na to czym był Holocaust.

  A sam Perechodnik -(za Wikipedią)
  Od 6 grudnia 1942 ukrywał się w mieszkaniu przy ul. Pańskiej 104, które opuścił kilka dni po wybuchu powstania warszawskiego. 17 sierpnia 1944 wstąpił do Armii Krajowej, do 2. kompanii (I batalionu) zgrupowania „Chrobry II” 5 września został przeniesiony do kompanii rezerwowej, a później zwolniony ze służby z powodu zachorowania na tyfus. Zginął po kapitulacji powstania w październiku 1944. Został zabity przez Niemców, którzy odnaleźli bunkier, w którym się ukrywał (według innego źródła został odkryty w bunkrze przez szabrowników).

  A inne książki które koniecznie warto przeczytać to „Nowoczesność i Zagłada”. Autor – Zygmunt Bauman.
  I może mało znana ale porządnie napisana od strony warsztatowej książka Aliny Całej „Wizerunek Żyda w polskiej kulturze ludowej” z ciekawą konkluzją dotyczącą ludowego (tak więc chyba i polskiego) antysemityzmu."
  "
 • 2018-02-06 11:29 | kaesjot

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  2018-02-05 15:58 | JAROSLAW123
  Nie ma dymu bez ognia, nie ma skutku bez przyczyny.
  Dlatego to samo pytanie mnie prześladuje - co jest przyczyną tego, ze jesteśmy "antysemitami". Nie tylko my, Polacy.W ostatnim tysiącleciu w różnych państwach Europy średnio co 20 lat miały miejsce rożne działanie antyżydowskie - wypędzenia, pogromy, izolacje w gettach czy prawa dyskryminujące Żydów.
  Wspólnym mianownikiem tych wszystkich działań są właśnie Żydzi. Coś takiego maja w sobie, ze mało kto ich lubi ale co ?
 • 2018-02-06 14:53 | Bibilijny

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Warto aby się trochę opanować i nie pisać bzdur szkalujących Polskę. Można pisać o marcu 1968 co się chce ja widziałem i przeżyłem . Polska była niczym innym jak ruską gubernią i wiadomo bez komentarzy kto po 1945 umacniał i budował te bolszewie w PRL a pokłosie to marzec kiedy budowniczowie bolszewia wyjeżdżali w różnych okolicznościach, wyjeżdżali z systemu którzy sami zbudowali i który umacniali kierując aparatem UB oraz innymi ważnymi organami władzy. Dzisiaj mają pomnik czy tez swoje miejsce w historii żydów w swoim muzeum jako dworzec gdański . Jaką rolę odegrał historycznie marzec 1968r. moim zdaniem żadną rolę nie odegrał oprócz dalszego plucia na Polskę i wywołana histerię antysemityzmu. Ci co chcieli to wyjechali , ci co nie chcieli to nie wyjechali i mają sie dobrze i są szanowani, ci co wyjechali najczęściej powrócili wedle przysłowia ,że w domu najlepiej.
 • 2018-02-06 16:56 | kolder.1945

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Proszę wszystkich dyskutantów o przeczytanie książki lub wysłuchanie na youtubie fragmentów tejże Andrzeja Leszka Szczęśniaka Judeopolonia i zastanowienia się ,i przestania wypisywania dyrdymałów na temat polskiego antysemityzmu!
 • 2018-02-06 18:14 | Aspiryna

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Niestety... dzięki PiS-owi zamiast budować cywilizowane państwo dla kolejnych pokoleń grzebiemy się w szambie sprzed ponad pół wieku!
 • 2018-02-06 20:20 | rzm

  efekty hodowania nienawiści

  Antysemityzm był i jest u nas hodowany zarówno pokątnie, jak publicznie. Przecież przeciwko Żydom od ponad ćwierci wieku szczuje główna kościelna rozgłośnia, Radio Maryja. Teraz mniej intensywnie niż za czasów JPII, ale nadal zdecydowanie. KRRiT przez lata kilka razy RM za to potępiła, do kar finansowych nie doszła, a o odebraniu koncesji nawet nie było mowy. Chrześcijaństwo w ogóle ma problem z Żydami. Każdy pilny czytelnik ewangelii może stać się antysemitą, bo Żydzi są tam pokazani jako czarne charaktery, przeważnie nieprawdziwie. Wiele kościołów umie przezwyciężyć to złe dziedzictwo, ale nie jest to łatwe.
  KK z RM, PiS, SN (czyli LPR) i wiele innych środowisk spotykały się i spotykają na tej szerokiej kładce nienawiści do obcych. PiS w zasadzie nie walczy z Żydami, ale nie przeszkadza mu antysemityzm w RM albo co miesiąc na stoisku koło kościoła, w którym odbywają się obrzędy smoleńskie.
  Drugi filar antysemityzmu to walka z Izraelem, oskarżanym często o winy niepopełnione, jak apartheid i okupację. Wydawało się, że PiS może nawet być siłą przeciwną tej nagonce, tylko że deklaracje w tym kierunku padły ostatnio w ramach bardzo nieczystego interesu, udziału w odsłonięciu w kościele należącym do fundacji ojca Rydzyka tablic wypominających Żydom ratowanie przez Polaków.
  Trzeci filar to nieczyste sumienie po masowych zbrodniach na Żydach. Polacy mieli niewielki udział w masowym morderstwie na skalę przemysłową przeprowadzonym zasadniczo przez Niemców, ale duży udział w mordowaniu ostatnich setek tysięcy Żydów.
 • 2018-02-08 00:31 | MoherPower

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Antysemityzm nie jest niczym specjalnie różnym od antygermanizmu, antyukrainizmu, czy antylituanizmu, podobnie jak nie jest niczym specjalnie różnym od antypolonizmu. Ot, ludziska żyją obok siebie i mają wieczne pretensje, uzasadnione lub nie. Gdy np ktoś mieszka w Beskidach lub Tatrach to nader często nie lubi Słowaków. Ale już do Litwinów zwykle taki ktoś nic nie ma. Ciekawe, dlaczego?
 • 2018-02-08 12:32 | kaesjot

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  @MoherPower
  Stosunek emocjonalny ( lubić lub nienawidzić kogoś) ma się do tych, z którymi ma się ( miało ) stały lub częsty kontakt. Np. we Wielkopolsce bardziej nie lubiliśmy Niemców niż Rosjan. Na kresach wschodnich było raczej odwrotnie.
  Na to, czy ktoś jest lubiany czy nielubiany każdy pracuje sam.
 • 2018-02-08 17:54 | Slawomirski

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  rzm

  " Polacy mieli niewielki udział w masowym morderstwie na skalę przemysłową przeprowadzonym zasadniczo przez Niemców, "

  To zdanie jest falszywe. Industrialne mordowanie Zydow bylo tylko atrybutem Niemcow.

  Slawomirski
 • 2018-02-08 23:46 | alamakotalive

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Gdzie się ten ignoramus uczył języka polskiego?
  "Polacy mieli niewielki udział w masowym morderstwie na skalę przemysłową przeprowadzonym zasadniczo przez Niemców, ", a więc niewielki, ale jednak mieli! Inaczej mówiąc, tak Niemcy jak i Polacy mordowali Żydów na skalę przemysłową.
  Czy to jest stanowisko redakcji, wynik samodzielnych przemyśleń, czy też plagiat z Junior High Holocaust program?


  Geobbels się kłania.

  Kto jest odpowiedzialny za