Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

(57)
Jak słusznie zauważył Sartre, to nie Żyd jest przyczyną antysemityzmu, to antysemita tworzy Żyda.
 • 2018-02-20 22:41 | Petersil

  Krótka czytanka..

  Antoni Słonimski pisał ironicznie o tej atmosferze lat 30-tych - "Jeśli chcesz odżyć, to Polskę odŻydź"...
 • 2018-02-20 23:49 | cvv

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Jak zwykle dość jednostronne.
  Abstrahując od tzw. 'patologii' antysemityzm w Polsce narasta właśnie z uwagi na zachowanie Żydów. Z absolutnie kuriozalną ustawą przepchnięta w USA na czele - i chodzi tu właśnie o pieniądze.
  Uważamy twierdzenia lokalne jakoby Polacy nie robili Żydom krzywdy poza jakimiś wyjątkami za co najmniej błędne, jeśli nie haniebne - skoro się zdarzało, to mamy bić się w piersi i przepraszać - tego oczekują Żydzi, a równocześnie samo napomknienie że i wśród samych Żydów zdarzali się tacy kończy się międzynarodową awanturą - a przecież byli, choć oczywiście nie w tej skali.
  To się sprowadza do tego, że bez względu na fakty Żydom wolno manipulować historią dla własnych korzyści i zakrzyczeć każdego, a jak nasi mądrzy inaczej politycy przepchnęli ustawę która w zasadzie robi coś podobnego, co izraelska o holocauście - mamy przechlapane. Kali może, Kalego nie.
 • 2018-02-21 00:31 | Falicz Jedrek

  Re:Dzisiejszy antysemityzm... a co z antypolonizmem> No wicie rozumicie

  Oczywiscie ani slowa o zwierzecym antypolonizmie... jest OK.
 • 2018-02-21 01:27 | Falicz Jedrek

  Dzisiejszy antypolonizm ma swoje źródła w najnowszej historii edukacyjnej Izraela

  To jako ciekawostka - pazdziernik 1999. Ale wciaz aktualne cele edukacyjne dla mlodziezy izraelskiej odwiedzajacej kraj smierci... i dlaczego na antypolonizmie mozna robic w Izraelu kampanie polityczna.

  http://www.yadvashem.org/download/education/conf/Feldman1B.pdf

 • 2018-02-21 11:11 | Saraswati

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Na wstępie - zgoda. Problem antysemityzmu na świecie istniał i istnieje nadal. Podobnie jak cała masa różnych anty. Są "antyislamiści", "antyszwaby", "antyruscy". Podobnie jak istnieje "antypolactwo".
  Ciekawe, czy Pan by sobie poradził z napisaniem artykułu pt: "Nie Polacy są przyczyną antypolactwa, tylko antypolacy." Intelektualnie - z pewnością. Nie wiem kto i w jakim celu wyciągnął te trupy nienawiści z szafy. Monotonne drążenie tego tematu tylko pogarsza sytuację. Ale skoro to już się stało, to może rzeczywiście należy tym ekshumowanym pretensjom zrobić rzetelną analizę, mea culpa z jednej i z drugiej strony, i zamknąć temat. Może jakaś rozprawka typu "Niechęć Polaków do Żydów a pogarda Żydów do Polaków"? I poproszę o jakieś wyważone summary na końcu. Porozumienie przy sześcioramiennym stole na krzyżakowych krzesłach? Upieranie się w twierdzeniach, że obie nacje pałały li tylko do siebie miłością czystą i szlachetną jest żałosne.
  PS
  Doświadczenia mojej rodziny były pozytywne. Przyjaźniliśmy się z osobami narodowości żydowskiej, lubiliśmy się i szanowali nawzajem. Prawdą jest, że obie rodziny były genetycznie pozbawione cech "stereotypowych" przypisywanych obu nacjom.
 • 2018-02-21 11:52 | Withold

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  "...obejmowała sporadyczne pytania o pochodzenie jego rywala, tj. Tadeusza Mazowieckiego."

  Wie Pan oczywiście, że ojczulkowie kościoła wydali "świadectwo czystości pochodzenia" Mazowieckiemu sięgające bodajże do XV wieku.

  Mało mówi się o tym, że Żydzi. byli obecni w kulturze, ekonomii, nauce, sztuce, medycynie, bo mieli zakaz pracy na ziemi. Los Żydów w czasie wojny podzieliła w dużym stopniu także polska inteligencja, którą hitlerowcy też chcieli zlikwidować z wiadomych względów. Po wojnie zostało praktycznie samo chłopstwo.
  Oczywiście kościół dbał o to, żeby antysemityzm szerzył się także na wsi. Sam zauważyłem jak często i wszędzie słyszy się historyjki, które sobie popańszczyźniany ludek opowiada o Żydzie, który kupił od dziadka czy pradziadka przed wojną krowę za półdarmo i to do tej pory napędza antysemityzm w rodzinnym przekazie. Na marginesie przypomina mi się historia, którą opowiadał na swoim blogu Andrzej Celiński o księdzu, który przed wojną zażyczył sobie od chłopa ostatnią krowę za pochowanie brata czy też syna tego chłopa na cmentarzu. Jak widać motyw krowy jest bardzo interesujący w polskiej historii.
  Moim zdaniem współczesny antysemityzm u Polaków bierze się z niechęci do sprawdzenia historii rodzinnych bądź tajemnic rodzinnych związanych z postępowaniem w stosunku do Żydów, a także przejmowaniem ich majątku w czasie wojny i po.
 • 2018-02-21 12:05 | Saraswati

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Temat "polskich obozów zagłady" wcale nie był błahy. W Anglii wielu uczniów kończy naukę historii w wieku 14 lat. W programie nie ma ani słowa o Polsce. W szkole mojego dziecka, na mini kartkówce z geografii (za każdym razem są inne kraje) trzeba było zaznaczyć na mapie 3 kraje: pierwszy - nie pamiętam jaki, drugi - Jamajkę, trzeci -Polskę. [Wskaźnik imigrantów w szkole - poniżej 1%; wskaźnik dzieci, dla których angielski jest drugim językiem - poniżej 7]. Większość dzieci bez problemu zaznaczyła poprawnie położenie Jamajki, z położeniem Polski mieli problemy. Szeptali do syna o pomoc.

  W miasteczku obok mojego obchodzi się Holocaust Memorial Day. Można spotkać się z ludźmi, których rodzice czy dziadkowie zginęli w Auchwitz czy Bergen-Belsen. 20 lat temu zobowiązano się o przypominaniu historii o programie "Kindertransport" ratującym życie prawie 20 tys. dzieci, które przybyły do Wielkiej Brytanii. Zarówno podczas obchodów w Christchurch czy w szkole mojego dziecka, organizującej pielgrzymkę do Auschwitz używa się przymiotników "nazi".

  W szkole w środkowej Anglii, gdzie uczęszcza dziecko moich przyjaciół, gdy organizowano wycieczkę do Polski nieopatrznie użyto terminu "polski obóz zagłady". Młodzież, która na nią pojechała wie, że były nazistowskie obozy. Ale w szkole po pewnym czasie córka moich przyjaciół w jakiejś sprzeczce usłyszała: "A wy wymordowaliście miliony Żydów". I to już nie jest błaha sprawa.
 • 2018-02-21 12:50 | Andrzej Falicz

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii komunizmu i jego zbrodni

  Jezeli stalinizm byl zbrodniczym systemem a sowieci bliskim sojusznikiem hitlerowskich Niemiec i to na kazdym polu to w ramach rozliczania...narodow z odpowiedzialnosci za zbrodnie ludobojstwa zarowno Niemcow jak i sowietow trzeba rozliczac wszystkich sympatykow i kolaborantow z sowietami do momentu wybuchu wojny miedzy przyjaciolmi.
  Faszyzmem i komunizmem sowieckim.
  I tu sie sprawa dla Zydow...gmatwa i stad histeria i wszystkie rece na poklad.
 • 2018-02-21 12:51 | Andrzej Falicz

  Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii komunistych zbrodni

  I tyle...
 • 2018-02-21 13:03 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  cvv
  1. Jak zwykle? - przykłady;
  2. Na czym polega kuriozalność ustawy w USA (jeszcze nie uchwalonej - nic nie wiadomo, że trzeba ją przepychać);
  3. "Uważamy", kto i w czyim imieniu prawi cvv, o tym, o o co chodzi, będzie za tydzień;
  4. Faktycznie redukcja dokonana przez cvv, sprawia, że ma przechlapane. Nota bene, izraelska ustawa o Holokauście (to nazwa własna, więc pisze się z dużej litery, a pisanie z małej jest wyrazem nieuctwa lub pogardy; charakterystyczne cechy polskich antysemitów, innych zresztą też) dotyczy kłamstwa na temat Shoah a nie obrażania narodu izraelskiego.
  JW
 • 2018-02-21 13:07 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Andrew Falisz na czele, jak zwykle.
  a. Temat dotyczy antysemityzmu, natomiast gdybym miał pisać o antypolonizmie, to trzeba by koniecznie zaznaczyć, że jego silnie bijącym xródłem są wypowiedzi taskich kiepów jak Falioz;
  b. a propos http://www.yadvashem.org/download/education/conf/Feldman1B.pdf, czy p. Andrew Falicz mógłby wskazać antypolonizm w tym dokumencie, trzeba podać cytat p. Jędrku a nie aktualnie, jak zwykle, bajdurzyć.
  JW
 • 2018-02-21 14:45 | Ben

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Falicz,

  Dobrze ponad 90 procent czlonkow UB to byli rdzenni Polacy !
  Prosze bardz, rozliczaj ich.
  W wiekszosci miast Zydow nie bylo, a UB bylo !
  Czytujesz wyraznie "Polityke" - w jaki sposob TO jeszcze do ciebie nie dotarlo ???
 • 2018-02-21 15:35 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Saraswati
  1. Porównywanie antypolactwa czy antypolonizmu z antysemityzmem jest zabawne; pierwszy jest wymyślany przez ludzi pokroju Ziemkiewicza i bęcwałów typu Falicza;
  2. A co Pan uczynił, aby Anglicy byli bardziej świadomi? Wygłosił Pan odczyt o Polsce w szkole córki? Ja zajmuję się filozofią, m. in. historią filozofii polskiej. O niej wiadomo było w Anglii raczej niewiele. Ukazała się moja książka "Logic and Philosophy in the Lvov-Warsaw School" i sytuacja zmieniła się, przynajmniej w pewnym stopniu. Najlepiej to zwalać winę na innych. Typowo polskie nastawienie. Może Pan podać jakiś przykład, że Polonia tak bardzo miłująca kraj ojczysty, ufundowała stypendia, kupiła książki dla biblioteki naukowej, zbudowała budynek uniwersytecki itd. Na razie zapewniacie Polish jokes i pyszczycie o krzywdach, jakie was spotykają. Gdy wsiadałem do samolotu w Dublinie, wstydziłem się, bo wokół słyszałem same najbardziej wulgarne przekleństwa po polsku, a jadąc na lotnisko Stansted spotkałem Polkę, która powiedziała mi, że wstydzi się swojej narodowości z uwagi na postępowanie swych rodaków. Nie wszyscy są tacy, ale byłoby dobrze, abyście najpierw przyjrzeli się sami sobie, a potem czynili uwagi o innych. Nie będę odnosił się do tego, co usłyszała Pańska córka, ale dobrze mi są znane wypadki niejakiego fantazjowania na ten temat, m. in. dla usatysfakcjonowania rodziców-patriotów.
  JW
 • 2018-02-21 15:36 | woytek

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  To jest absolutna prawda, że antysemityzm globalny ma źródła w najnowszej historii. To są uboczne skutki działalności "Przedsiębiorstwa Holocaust" i wojennych relacji jakie ma państwo Izrael z sąsiadami.
  Tego negatywnego wpływu na opinię publiczną i jej stosunek do sjonizmu nie da się ukryć, nawet posiadając ogromne wpływy w mediach głownego nurtu. Tego nie da się naprawić nawet w najdalszej perspektywie.
 • 2018-02-21 17:56 | suwer

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Rozczarowuje mnie Pan, Panie Profesorze.
 • 2018-02-21 17:58 | suwer

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii


  "...
  Antysemityzm dziś już prowadzą handlarze,
  Z których każdy dla siebie pewien zysk w nim widzi;
  Skoro się interesem korzystnym okaże,
  Niezawodnie go ujmą w swoje ręce Żydzi."
  "

  Adam Asnyk, Dziennik Krakowski", Kraków 1896,nr 28 z 4.II.
  "Antologia: Wyrażenia i myśli, pamiątka z balu Koła Artystyczno-Literackiego w przepysznych karnecikach rozdana paniom"

  Cytat z tomu "Adam Asnyk, Poezje", PIW 1974 , str. 714
 • 2018-02-21 18:00 | Saraswati

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Prof. J.Woleński napisał:
  Saraswati
  1. Porównywanie antypolactwa czy antypolonizmu z antysemityzmem jest zabawne; pierwszy jest wymyślany przez ludzi pokroju Ziemkiewicza i bęcwałów typu Falicza;
  2. A co Pan uczynił, aby Anglicy byli bardziej świadomi? Wygłosił Pan odczyt o Polsce w szkole córki? Ja zajmuję się filozofią, m. in. historią filozofii polskiej. O niej wiadomo było w Anglii raczej niewiele. Ukazała się moja książka "Logic and Philosophy in the Lvov-Warsaw School" i sytuacja zmieniła się, przynajmniej w pewnym stopniu. Najlepiej to zwalać winę na innych. Typowo polskie nastawienie. Może Pan podać jakiś przykład, że Polonia tak bardzo miłująca kraj ojczysty, ufundowała stypendia, kupiła książki dla biblioteki naukowej, zbudowała budynek uniwersytecki itd. Na razie zapewniacie Polish jokes i pyszczycie o krzywdach, jakie was spotykają. Gdy wsiadałem do samolotu w Dublinie, wstydziłem się, bo wokół słyszałem same najbardziej wulgarne przekleństwa po polsku, a jadąc na lotnisko Stansted spotkałem Polkę, która powiedziała mi, że wstydzi się swojej narodowości z uwagi na postępowanie swych rodaków. Nie wszyscy są tacy, ale byłoby dobrze, abyście najpierw przyjrzeli się sami sobie, a potem czynili uwagi o innych. Nie będę odnosił się do tego, co usłyszała Pańska córka, ale dobrze mi są znane wypadki niejakiego fantazjowania na ten temat, m. in. dla usatysfakcjonowania rodziców-patriotów.
  JW

  Nieuważnie przeczytał Pan mój komentarz.
  1. Jeśli się będzie Panu chciało spojrzeć na mój komentarz pod artykułem Janka Rojewskiego "Nie chcą Rafała Ziemkiewicza w Wielkiej Brytanii" - to... proszę odszukać.
  2. Przede wszystkim nie mam córki tylko synów. Mieszkamy wśród Anglików i jakieś 95% naszych znajomych to Anglicy, w tym dwoje żydowskiego pochodzenia, z którymi się przyjaźnimy (nasi synowie chodzą razem do klasy). Nigdy nie spotkała nas nawet najdrobniejsza przykrość ze strony Anglików, ale mamy szczęście mieszkać w miejscowości turystycznej, w której jest kilkadziesiąt szkół językowych, na ulicach widuje się studentów wszystkich ras, a tolerancji i poszanowania innych kultur mogliby się od autochtonów uczyć zarówno Polacy, jak i Żydzi mieszkający w Polsce. Nie należę do żadnego kółka polonijnego, a o dywizjonie 303 mój sąsiad Anglik wiedział więcej ode mnie, co mnie zaskoczyło. Niestety, mam to moje miejsce urodzenia wpisane chociażby w prawie jazdy i narodowości się nie wyrzeknę, więc jest mi przykro słuchać i czytać, jak Wy, Żydzi i Polacy w mojej dawnej ojczyźnie skaczecie sobie do oczu, czego Pana gwałtowna reakcja jest tego dowodem. Pozdrawiam.
 • 2018-02-21 18:11 | Saraswati

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Prof. JW
  PS
  Param się nowoczesną techniką, która ma służyć wszystkim ludziom, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.
 • 2018-02-21 18:16 | jakowalski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Tylko w Europie i Rosji żydzi byli wypędzani 47 razy w ciągu ostatniego tysiąclecia:
  Moguncja, 1012
  Francja, 1182
  Górna Bawaria, 1276
  Anglia, 1290
  Francja, 1306
  Francja, 1322
  Saksonia, 1349
  Węgry, 1360
  Belgia, 1370
  Słowacja, 1380
  Francja, 1394
  Austria, 1420
  Lyon, 1420
  Kolonia, 1424
  Moguncja, 1438
  Augsburg, 1438
  Górna Bawaria, 1442
  Niderlandy, 1444
  Brandenburgia, 1446
  Moguncja, 1462
  Litwa, 1495
  Portugalia, 1496
  Neapol, 1496
  Nawarra, 1498
  Norymberga, 1498
  Brandenburgia, 1510
  Prusy, 1510
  Genua, 1515
  Neapol, 1533
  Włochy, 1540
  Neapol, 1541
  Praga, 1541
  Genua, 1550
  Bawaria, 1551
  Praga, 1557
  Państwo Papieskie, 1569
  Węgry, 1582
  Hamburg, 1649
  Wiedeń, 1669
  Słowacja, 1744
  Moguncja, 1483
  Warszawa, 1483
  Hiszpania, 1492
  Włochy, 1492
  Morawy, 1744
  Czechy, 1744
  Moskwa, 1891
  https://ussus.wordpress.com/2013/04/06/zydzi-wypedzani-47-razy-w-ciagu-1000-lat-dlaczego
 • 2018-02-21 19:12 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Po pierwsze, żeby się porozumieć - trzeba mieć taką chęć.
  Po drugie, żeby zachować obiektywizm, należy podpierać swoje sądy jakimiś badaniami czy autentycznymi świadectwami, a nie czerpać z uprzedzeń (także historycznych lub/i ideologicznych).

  Czy aktywiści żydowscy wożący od dziesięcioleci swoją młodzież po obozach koncentracyjnych umiejscowionych w Polsce - bez pokazania jej naszego kraju, bez kontaktów z polskimi rówieśnikami - dążą do zrozumienia kultury Polski i Polaków?

  Czy głoszone gdzieniegdzie sądy, iż Polacy (w domyśle: katolicy) to urodzeni antysemici, sprzyjają dążeniu do obiektywizmu?

  Dla niektórych z kolei opinia, iż w polsko-sowieckim aparacie bezpieczeństwa po wojnie była nadreprezentacja żydów jest fałszywa („nieliczne wyjątki”). A jednocześnie ewidentną prawdą jest dla nich pogląd, iż Polacy zamordowali podczas okupacji niemieckiej więcej Żydów niż ich wyratowali!

  To są kwestie sporne.

  Przypominam, że sprawą bezdyskusyjną jest skandal związany z posługiwaniem się fałszywą, uwłaczającą narodowi i państwu polskiemu terminologią dot. obozów koncentracyjnych w czasie okupacji niemieckiej. Przykre, iż 70 lat po wojnie sprawa oczywista przynajmniej dla Polaków i Niemców (o czym świadczy komunikat niemieckiego ministra), dla świata już taka nie jest!

  Wypowiedzi wielu prominentnych aktywistów żydowskich mogą sugerować, iż Niemcom jakby przebaczono, a my mamy wciąż się tłumaczyć w poczuciu winy?
 • 2018-02-21 19:13 | cvv

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  cvv
  1. Jak zwykle? - przykłady;

  Każdy artykuł dotyczący tego tematu na Polityce w ostatnim miesiącu - nie odnosiłem tego konkretnie do Pana.

  2. Na czym polega kuriozalność ustawy w USA (jeszcze nie uchwalonej - nic nie wiadomo, że trzeba ją przepychać);

  Usiłowanie zmuszenia innych państw do postępowania wbrew prawu i rozsądkowi (przy czym bardzo dokładnie to rozgraniczyli - to ma się odnosić tylko do europy wschodniej, gdyby ustawa była zbyt szeroka, jeszcze by musieli wypominać Izraelowi, że zagrabił ziemie i majątki Palestyńczyków i nie zamierza nic oddawać ;))

  3. "Uważamy", kto i w czyim imieniu prawi cvv, o tym, o o co chodzi, będzie za tydzień;

  My, tutaj, w Polsce - z czym się zresztą zgadzam, nie należy twierdzić że 'my' nie robiliśmy Żydom krzywdy - robiliśmy. Problem jest wtedy, gdy się wskaże drugiej stronie, że też taka czysta nie jest.
  Rozumiem, że już mnie Pan zaszufladkował zgodnie ze światopoglądem, że gdy ktoś się ze mną nie zgadza, to na stos?

  4. Faktycznie redukcja dokonana przez cvv, sprawia, że ma przechlapane. Nota bene, izraelska ustawa o Holokauście (to nazwa własna, więc pisze się z dużej litery, a pisanie z małej jest wyrazem nieuctwa lub pogardy; charakterystyczne cechy polskich antysemitów, innych zresztą też) dotyczy kłamstwa na temat Shoah a nie obrażania narodu izraelskiego.

  Czyli użycie małej litery w słowie świadczy o pogardzie i antysemityzmie. Przepraszam - Holocaust.

  Co do dokumentu przedstawionego gdzieś powyżej - cytat
  The message conveyed is clear:
  we = Israel = survivor = security = Jewish strength = life/
  they = Poland = Shoah bystanders/perpetrators = dangerous
  anti-Semitism = Jewish weakness = death.

  generalnie się zgadzam, że nie ma w tym dokumencie nic strasznego, jak twierdziła osoba go wklejająca, ot takie tam wyrywki.
  Natomiast dokument to jedno, a to co się dzieje na tych wycieczkach to drugie - z podstawianiem aktorów opowiadającym przyjeżdżającym jaki to strasznych krzywd doznali z rąk Polaków.

  Niestety w odpowiedziach Pana widzę sporą dawkę tej właśnie pogardy do komentujących którzy ośmielają się mieć choć trochę inne zdanie.
  I oczywiście każdy, kto ośmieli się powiedzieć o Żydach cokolwiek negatywnego, to antysemita. To zresztą jest stały światopogląd organizacji żydowskich i Izraela. Bardzo wygodne.
  Zdrowia życzę.
 • 2018-02-21 19:28 | devin

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Rywalizacja z Żydami=antysemityzm. Profesor "humanista" odjechał, niestety finansowany częściowo z podatków.Jak rozumiem spadek poziomu nauczania powoduje że studenci w Rzeszowie kupują takie bajki.
 • 2018-02-21 21:05 | Andrzej Falicz

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii zbrodni komunistycznych

  http://wolnosc24.pl/2018/01/31/szewach-weiss-czytam-nazwiska-zydowskich-sedziow-prokuratorow-czy-ubekow-i-mysle-czy-ja-mam-prawo-krytykowac-polakow/

  Nie wszyscy polscy Żydzi jak widac po wypowuedzi Szewacha kłamią tak jak Ben czy próbują się wykpić obelgami z oczywistej masowej kolaboracji z sowietami i zbrodniczym komunizmem. Nie przypadkowo odezwy kolaboracyjnego sowieckiego rządu POLREWKOMU już od wojny polsko- sowieckiej w 1920... były na terenach Polski wydawane w jidisz(!) i po rosyjsku a nie po polsku...
  Co do cytatów bo sie redaktorowi czytać nie chce...oficjalnego antypolskiego dokumentu dotyczacego szowinistycznych celów edukacyjnych wycieczek do " kraju smierci"...to proszę sobie przeczytać całą obrzydliwość jaką wypichcili wasi rodacy w ramach antypolskiej prooagabdy i budowania dumnego Izraelczyka.
  Co do wielokrotnie cytowanego Leca to ten polski...Żyd też modlił sie o dziwo do sowieckiej władzy o przyłączenie do ojczyzny gulagów i Katynia.
  Czy to przypadek, że Wolenski ani rusz bez Leca?
  Może te fakty pomogą zrozumieć źródła współczesnego antysemityzmu
 • 2018-02-22 00:28 | basia.n

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Od roku prenumeruję Politykę digitalną,aby jakoś zorientować się w wydarzeniach w Polsce.
  Od bardzo wielu lat mieszkam w Holandii i ostatnio często muszę odpowiadać na pytania znajomych o to co dzieje się obecnie w kraju. Między innymi padają pytania czy Polacy w większości są antysemitami. A ja mogę niestety....!!! tylko potwierdzić.Jeśli ktoś ma wątpliwości,wystarczy przeczytać trochę komentarzy pod dowolną wiadomością o ostatnich wydarzeniach .Tam widać nie tylko niechęć,ale często nienawiść - to przerażające ! Pytają mnie również - co to za dziwny kraj,gdzie Kościół miesza się do polityki,a obecny rząd dziękuje pewnemu redemptoryście za wygrane wybory...A więc staram się jak mogę to wyjaśniać. Chociaż w sumie sama nie bardzo rozumiem ,co się stało w ciągu tych 25 lat,w których Polacy tak łatwo na kolanach wrócili pod wpływy tej instytucji.( a mówią o "powstawaniu z kolan") No i nagle przypomnieli sobie o honorze - ale zapewniam,że poza granicami Polski zupełnie o ten honor nie dbają. Mają ogólną opinię,że Polak Polakowi podłoży kłodę pod nogi,jeśli tylko może,nawet nie jako konkurentowi - po prostu,aby innemu nie było za dobrze...Nie mówiąc o innych przywarach i zwyczajach.Muszę też dodać,że niestety Polacy są natychmiast słyszalni i z daleka rozpoznawalni - właśnie te straszne wulgaryzmy. Wracając do tego,co dzieje się w kraju - niestety nie dość bardzo wielu nie ma wiedzy o historii ,to nie chcą po nią sięgać, a szastają honorem, którego nosić nie umieją i leży on na nich jak siodło na świni.... Chciałabym jeszcze dodać,że będąc tej jesieni w Israelu w Yad Vashem - pomyślałam,że gdyby można było zabrać tych wszystkich zionących niechęcią i nienawiścią do pawilonu The Children's Memorial - może coś dotarłoby do tych ludzi. A może i nie...

  ps. W Holandii nigdy nie spotkałam się z określeniem "polskie obozy" !! Natomiast dzień wyzwolenia Auschwitz obchodzi się jako szczególną rocznicę - przy udziale pary królewskiej i przedstawicieli rządu.
 • 2018-02-22 09:28 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  woytek
  Cóż, daleko mi do prawdy absolutnej. Mogę tylko zazdrościć p. woytkowi.
  suwer
  Cała przyjemność po mojej stronie. Jak mawiali starożytni "Vituperia stultorum laus est" (tłumaczenie znaleźć łatwo). Proszę odwołać się też do Jana Chryzostoma, Lutra, Skargi, Staszica, etc. Czemu tylko Asnyk?
  AOlsztyński
  Czyżby Pan nie czytał opracowań na temat Holokaustu? Chyba nie, skoro Pan opowiada uogólniające głupoty na temat braku poważnych opracowań. To, że jeden lub drugi Żyd wypowie się negatywnie o Polakach ma taki sam walor poznawczy, jak większość komentarzy do mojego artykułu. Problem polega m. in. na tym, że Pan i podobni uważacie, że macie prtawo do wydawania niesłusznych sądów, a Żydzi nie.
  cvv
  Tylko niektóre kwestie:
  1. oceniam ludzi (w tym wypadku komentatorów), wedle tego, co piszą i na tej podstawie ich kwalifikuję;
  2. a nie zauważył Pan, że autor zacytowanego fragmentu przestrzega przed taką schematyzacją?
  3. mam zdecydowanie negatywne zdanie o takich komentatorach jak Pan, uogólniających bez umiaru, np. o tym, co dzieje się na wycieczkach (wszystkich?) czy prawiącego "I oczywiście każdy, kto ośmieli się powiedzieć o Żydach cokolwiek negatywnego, to antysemita. To zresztą jest stały światopogląd organizacji żydowskich i Izraela. Bardzo wygodne.". Oczywista oczywistość, nawet bardziej.
  basia.n
  Też mam takie spostrzeżenia z rozmaitych krajów, ale zawsze protestuję przeciwko stwierdzeniu, że większość Polaków to antysemici. Wszystkie badania socjologiczne wskazują, że od 25-30%, wcale nie więcej niż w wielu innych krajach. To jednak żadna pociecha.
  JW
  Nie wiem, jakie były Pańskie intencje wyrażone gramatyką, ale odpowiadają ty, co piszą "zydzi" i "holokaust".
  devin
  Vituperia stultorum laus est" (tłumaczenie znaleźć łatwo), na szczeście.
  JF
  To nie przypadek, że często (aczkolwiek nie "ani rusz"), że odwołuję się do Leca a nie do Falicza. Zawszeć to frajda odwołać się do kogoś inteligentnego a nie do cymbała.
  Saraswati
  Nie bardzo mnie interesują Pańskie sprawy rodzinne i towarzyskie, ja nie tłumaczę się swoimi, a także to, co Pan pisze gdzie indziej. Jakże Pan szlachetny. Tyle tylko, że w USA i na innym Zachodzie wiele narodowości pomaga swym krajom, wiele narodowości para się nowoczesną techniką i pomaga swoim krajom, ale Polonia jest, jak widać, zbyt uniwersalna. Cóż, skoro Polonia to dla Pana kółko polonijne, proszę przy tym pozostać. Proponuję jednak, aby Pan swoje mądrości narodowościowe zachował dla siebie, ale to tylko propozycja a nie oblig. Nawiasem
 • 2018-02-22 09:43 | Ben

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Falicz, radze pierw czytac a potem sie wypowiadac, nie odwrotnie.
  Zydzi stanowili najwyzej 1.7 procent pracownikow UB.
  Wiec prosze, scigaj jednoczesnie te 98.3 procent, ktorymi byli 100 procentowi , aryjscy Polacy.
  Antysemityzm bez Zydow - fenomen wybitnie polski.
 • 2018-02-22 11:01 | Withold

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  "A: Czy zna pan Zetowskiego?"

  Znam coś lepszego. Brzmi jak absurd, ale to oryginał, który słyszałem na własne uszy. Jakiś matoł tłumaczył mi w pociągu, że radio "Zet" to tak naprawdę radio "Żyd". Jak z takim dyskutować?
 • 2018-02-22 12:22 | GruntToPiach

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  AOlsztyński:

  "Czy aktywiści żydowscy wożący od dziesięcioleci swoją młodzież po obozach koncentracyjnych umiejscowionych w Polsce - bez pokazania jej naszego kraju, bez kontaktów z polskimi rówieśnikami - dążą do zrozumienia kultury Polski i Polaków?"

  To zrozumienie przez Żydów (których, nota bene?) kultury Polskiej ma jakiś wpływ na to, że byli zabijani przez Polaków?

  "Czy głoszone gdzieniegdzie sądy, iż Polacy (w domyśle: katolicy) to urodzeni antysemici, sprzyjają dążeniu do obiektywizmu?"

  A nie? Sondaże od dziesięcioleci wskazują na bardzo wysoki poziom antysemityzmu wśród Polaków. Obecnie 24,5% Polaków uważa, że Żydzi porywali chrześcijańskie dzieci na krew do macy. 27% nie zgadza się z tym twierdzeniem, a reszta jest wobec niego neutralna lub niepewna. "Wyssanie z mlekiem matki" to nie jest strzał kulą w płot, tylko hiperbola oparta na rzeczywistych przesłankach.

  "Dla niektórych z kolei opinia, iż w polsko-sowieckim aparacie bezpieczeństwa po wojnie była nadreprezentacja żydów jest fałszywa („nieliczne wyjątki”)."

  To twierdzenie ma jakikolwiek sens tylko, jeśli zignorujesz kwestię masowych wyjazdów Żydów. W rzeczywistości to były nieliczne wyjątki, bo 95% polskich Żydów (z 10%, które przeżyło Holokaust) uciekło z Polski zaraz po drugiej wojnie światowej. Trzeba też pamiętać, że po wojnie do Polski przesiedlono kilkaset tysięcy ocalonych Żydów z ZSRR, którzy byli naturalnymi kandydatami na urzędników (zwłaszcza, że potrafili czytać i pisać, a Polskie społeczeństwo post-chłopskie często nie), a pomimo tego wszystkiego faktyczną większość w aparacie bezpieczeństwa nadal stanowili rdzenni Polacy.

  Stwierdzenie o nadreprezentacji Żydów bez podania kontekstu i ich rzeczywistego wpływu na wydarzenia (który był przyzerowy, bo Bierut zasadniczo sterował wszystkim osobiście) jest zwyczajnym nadużyciem, bo sugeruje, że tzw. żydokomuna istniała i kształtowała polską rzeczywistość.

  "A jednocześnie ewidentną prawdą jest dla nich pogląd, iż Polacy zamordowali podczas okupacji niemieckiej więcej Żydów niż ich wyratowali!""

  Mieści się to w granicach szacunków przecież. Uratowaliśmy od 40 do 120 tysięcy, a zabiliśmy od 50 do 200 tysięcy. Nawet zakłądając przeciwne bieguny (tj. uratowaliśmy 120 tysięcy, zabiliśmy 50 tysięcy), to nie bardzo jest się czym chwalić, bo to dalej te same rzędy wielkości.

  "Przypominam, że sprawą bezdyskusyjną jest skandal związany z posługiwaniem się fałszywą, uwłaczającą narodowi i państwu polskiemu terminologią dot. obozów koncentracyjnych w czasie okupacji niemieckiej. Przykre, iż 70 lat po wojnie sprawa oczywista przynajmniej dla Polaków i Niemców (o czym świadczy komunikat niemieckiego ministra), dla świata już taka nie jest!"

  Tak fałszywą i uwłaczającą, że posługiwał się nią Karski przy wizycie w Stanach i Nałkowska w Medalionach? Przypomnę tylko, że przymiotnik w języku polskim nie oznacza wyłącznie stanu posiadania, a jego interpretacja *wyłącznie* w ten sposób to przejaw złej woli osoby interpretującej. Do tej pory nie było żadnego przykładu tezy, że ta sprawa "dla świata już taka [oczywista] nie jest" - cały skandal to czysta prewencja na zasadzie "a co jeśli sobie coś pomyślą?". Rzeczywistych osób wiążących "polskie obozy śmierci" z polską sprawczością brak. No, teraz się będą pojawiać trolle w związku z efektem Streisand i mam nadzieję, że będzie ich jak najwięcej, bo obrażanie się o "polskie obozy śmierci" bez głębszej analizy lingwistycznej i intencjonalnej zasługuje na takie traktowanie.

  "Wypowiedzi wielu prominentnych aktywistów żydowskich mogą sugerować, iż Niemcom jakby przebaczono, a my mamy wciąż się tłumaczyć w poczuciu winy?"

  A to my kiedykolwiek przepracowaliśmy naszą winę? Nie przypominam sobie.
 • 2018-02-22 15:59 | Saraswati

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Prof. JW napisał:
  Prof. JW
  Jest Pan inteligentnym człowiekiem, więc nie przypuszczam, żeby Pan nie zauważył, jak bardzo się różnimy między sobą.

  Dla mnie większą wartość ma "społeczeństwo" z akcentem na lokalne, niż "narodowość". Wolę pomagać ludziom niż "krajom", zwłaszcza, że mój ojczysty pozbawił mnie środków do życia z dnia na dzień, wyrządził wielką krzywdę mojej rodzinie rękami , być może głupich, być może przekupnych, urzędników. Takiej głupoty i absurdu, jaki wobec mnie spreparowano, nie wymyśliłby nawet Bareja. Może doczekam sprawiedliwości, może nie. Nie "mszczę się" jednak na Polsce czy Polakach i nie pluję nikomu w twarz, nie sieję nienawiści. Będąc Polką, chciałabym, żeby polskie społeczeństwo (nie jakiś naród!) zmieniało się na lepsze. I nie jest to sprawa pieniędzy, a właściwego kształcenia i wychowania właśnie. [Za te same pieniądze]

  Póki co, jestem tutaj i mam dług do spłacenia wobec ludzi, którzy mnie przyjęli w potrzebie. Spotkało nas ze strony Anglików tyle ciepła i serdeczności...

  Jest w Panu dużo złości, to się wyczuwa, a Pana odpowiedzi są, delikatnie mówiąc, niezbyt uprzejme.

 • 2018-02-22 18:09 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @GruntToPiach

  Rozumiem, że cała wina za antysemityzm spoczywa na Polakach (katolikach :)?
 • 2018-02-22 18:10 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @wolenski

  „Gdy wsiadałem do samolotu w Dublinie, wstydziłem się, bo wokół słyszałem same najbardziej wulgarne przekleństwa po polsku, a jadąc na lotnisko Stansted spotkałem Polkę, która powiedziała mi, że wstydzi się swojej narodowości z uwagi na postępowanie swych rodaków.”

  Opis zdarzenia zapewne prawdziwy, lecz diagnoza raczej chybiona.

  Rozumiem, iż wg pana to wina Polaka-patrioty (w domyśle: katolika)?

  Nieprawda, to raczej efekt 26 lat demokracji liberalnej. Powiedzmy wprost: „wolności”.

  Wielu rodaków bez odebrania odpowiedniego wychowania (z wielorakich przyczyn, także ekonomicznych) oraz nieposzanowania właśnie tradycyjnych wartości, a także w poczuciu całkowitej bezkarności, nie nauczyło się kontrolować (i hamować) swojego zachowania. Co objawia się na co dzień, nieliczeniem się z nikim i niczym.

  Czas byłoby zaostrzyć kodeks wykroczeń (nasze bloki nierzadko bardziej przypominają: warsztaty mechaniczne - wieczne remonty; meliny - częste trwające do nocy libacje alkoholowe lub dyskoteki - ryczące głośniki na całe osiedle – niż zaciszne miejsca dla regeneracji sił (snu i relaksu).

  Gdyby padła propozycja zaostrzenia przepisów, pana opcja podniosłaby straszny ryk. Jak można ograniczać swobodę obywateli!!!
  Taka jest prawda.
 • 2018-02-22 18:30 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @ GruntToPiach

  Ps.

  1)Czytałem, iż 40% wyższego aparatu Urzędu Bezpieczeństwa była pochodzenia żydowskiego

  2)Przepraszał prezydent Kwaśniewski, przepraszał polski papież, przepraszali biskupi...
 • 2018-02-22 20:57 | Andrzej Falicz

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Pomogę...profesorowi (?).
  Antysemityzm...polski ma swoje źródła
  Kulturowe
  Ekonomiczne
  Historyczne
  spoleczne itp itd.
  Np. związane ze społeczną strukturą w Polsce a przez 3/4 historii to był feudalizm.
  Odmienność i kultywowany solidaryzm grupowy opierajacy sie na religijnie uzasadnionym zakazie asymilacji oraz ekonomiczna pozycja Żydów ma tu swoją historyczną rolę. Polska to był kraj rolniczy z wąską grupą arystokracji i brakiem rodzimego mieszczaństwa.
  Na to nałożyły się typowe dla XIX i XX wieku nacjonalizmy... również żydowski i domieszać tu komunizm i mamy wielowarstwowe wyjaśnienie źródeł antysemityzmu.
 • 2018-02-22 23:16 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Saraswati
  Owszem różnimy się, Pan występuje anonimowo i ciepło, ja pod swoim nazwiskiem i ze złością.
  AOlsztyński
  1. To, co Pan zacytował jest od początku do końca opisem sytuacji. Diagnoze postawił Pan, raczej niemądrą.
  2. Pewną tradycyjną wartością polską jest to, że do rozmówcy zwracamy się "Pana", a nie "pana".
  3. Zwracam Pańską uwagę na fakt, że w edukacji przedszkolnej i szkolnej jest przedmiot (nauczanie trwa bodaj 13 lat), który chyba ma nauczyć ludzi obyczajności, mianowicie religia. Najwyraźniej, nieskutecznie. Tylko proszę nie wyciągać z tego wniosku (zaznaczam to z uwagi na Pański paralogiczny sposób argumentowania), że obwiniam religię (jako wiarę).
  4. Taka jest prawda, że Pan wypowiada się za innych, nie znając ich poglądów.
  Andrew F.
  Jestem urzeczony wiedzą p. Jędrka, ale pomaga niewiele.Natomiast poważnym źródłem obecnego antysemityzmu polskiego jest nadreprezentacja osobników typu Andrzej Falicz w społeczeństwie polskim.
 • 2018-02-22 23:29 | GruntToPiach

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  AOlszewski,

  A ktoś mówi, że całą wina spoczywa na Polakach? Rónież nie dostrzegam takiego poglądu.

  I nie mówiłem o żadnych przeprosinach. Przepracowanie polega na pracy wewnętrznej, m.in. w rodzinach i szkołach (nauczanie o pogromach). W tej chwili, jeżeli ktoś się dowiaduje o Jedwabnym, to najwcześniej na studiach, a całkiem popularna jest kultura zaprzeczania Jedwabnemu, czemu wyraz ostatnio dała publicznie nasza ministra oświaty. Przepracowanie to właśnie publiczna debata na ten temat, a wreszcie nauczanie w szkołach, tak samo jak Niemcy nauczają o Holokauście dzieci już w podstawówce.

  I skąd niby wziąłeś to 40%? Nawet silnie prawicowi publicyści nie stawiają tej liczby wyżej niż 20-30% (patrząc na całość służb), a i nawet wtedy źródła opierają się na pojedynczych świadectwach, nie statystykach czy dokumentach. Prawdopodobnie było ich dużo mniej, a ta liczba sukcesywnie malała od lat 50. Odpowiedz sobie wreszcie na pytanie - skoro Żydom było tak łatwo odnieść sukces w organach władzy komunistycznej, to dlaczego masowo wyjeżdżali na zachód?

  Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, że Żydami są osoby mające w trzecim pokolenu w rodzinie Żyda, choć nie identyfikują się jako Żydzi, przechrzty i osoby o zakrzywionym nosie. Wówczas jest to dość jasny dowód na to, że osoba ta jest antysemitą, bo Żydzi nie są żadnym monolitycznym tworem, podobnie zresztą jak Polacy.
 • 2018-02-22 23:50 | cvv

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Ja może przestanę się rozpisywać, bo wiadomo czym to się kończy.
  Wyjaśniła to bardzo ładnie pani Żydówka Shulamit Aloni, była minister edukacji Izraela. Zapewne też jest antysemitką ;)

  Wycinek wywiadu udzielonego w USA:
  " Often when there is dissent expressed in the United States against policies of the Israeli government, people here are called anti-Semitic. What is your response to that as an Israeli Jew?

  Shulamit Aloni: Well, it’s a trick, we always use it. When from Europe somebody is criticizing Israel, then we bring up the Holocaust. When in this country people are criticizing Israel, then they are anti-Semitic. And the organization is strong, and has a lot of money, and the ties between Israel and the American Jewish establishment are very strong and they are strong in this country, as you know. And they have power…” "
 • 2018-02-23 00:44 | Falicz Jedrek

  Re:Dzisiejszy antypolonizm zydowski ma swoje źródła w najnowszej historii Izraela i w jego micie zalozycielskim

  Przykre...

  Majac udokumentowana wiedze, ze Izrael zbudowali praktycznie polscy Zydzi i ich najbardziej bojowa i prawicowa czesc - szkolona i wyposazana przez II RP (od broni do np. przemytu statkiem POLONIA przez rumunska Konstancje itp itd). Ze w pierwszym izraelskim rzadzie polowa skladu byla z Polski.
  Irgun i Betar bedacy fundamentem dzisiejszej rzadzacej w Izraelu partii Likud to praktycznie polscy Zydzi i bez mrugniecia okiem i ze zrozumieniem Andersa wylaczeni z polskiej armii oficerowie zydowskiego pochodzenia tworzyli zarowno sluzby specjalne jak i izraelska armie...

  A tu Izrael postanowil budowac swojego meznego nowego obywatela oblezonej twierdzy na nienwisci wlasnie...do Polski.
  A bo:
  Niemcy za mozni i za bardzo zaawansowani cywilizacyjnie
  Rosjanie... zdecydowanie za mocni.

  Jak najlepiej wykonstruowac nowego Zyda , ktory juz nigdy nie da soba pomiatac? (Doskonale rozumiem dlaczego Zydzi chcieli to zrobic)
  Rozumiem Zydow
  ale placze, ze akurat w bezwzglednej narodowej kalkulacji Izraelowi najbardziej na konieczny ...edukacyjny mit odwiecznego wroga nadala sie
  Polska...ze swoimi zydowskimi grobami, najwieksza europejska diaspora, 200 dziennikami zydowskimi, teatrami, klubami sportowymi, wytworniami filmowymi i poslami do polskiego Sejmu.

  Izrael i generalnie Zydzi za duzo przez ostatnie dziesieciolecia zainwestowali w projekt by nagle zmienic front.

  Ciemno widze poprawe stosunkow.
  Albo zgodzimy sie na role ochoczych wspoltworcow Holocaustu albo Zydzi beda bez litosci prowokowac i mieszac. A ...nasi im w tym pomoga.
 • 2018-02-23 10:15 | GruntToPiach

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Falicz, geniuszu, wiesz co to jest historia najnowsza? To jest okres zaczynający się od Rewolucji Francuskiej, czyli m.in. za głębokiego polskiego feudalizmu.
 • 2018-02-23 13:13 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  GruntToPiach
  Falicz zna się na najnowszej historii tak, jak na algebrze uniwersalnej. Ma jednak rację pisząc "Ciemno widze", bo niczego nie widzi jasno.
  JW
 • 2018-02-23 13:20 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  cvv
  Myśl Pańska o przestaniu rozpisywania się jest przednia - proszę o niej pamiętać. Co do wywiadu: skoro Aloni otwarcie przyznaje, że to trick, sprawa jest chyba jasna, że chodzi o narzędzie polityczne. Natomiast jeśli ktoś traktuje wypowiedź Obamy o Polish concentration camps (odwołaną) za przejaw antypolonizmu (jeszcze przyznając, że była omyłką), to trzeba zapytać czy to trick czy brak rozgarnięcia. Wniosek, że Aloni jest zapewne antysemitką jest podobny stwierdzeniu, że skoro wieloryb zyje w wodzie i nazywa się "wieloryb", to zapewne jest rybą. Cóż, tak to kończy się, gdy cvv próbuje argumentowac.
  JW
 • 2018-02-24 11:41 | basia.n

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Panie Profesorze
  Dziękuję za Pana krótki komentarz,który uzmysłowił mi,jak łatwo powstają wszelkie obiegowe,niesłuszne stwierdzenia.Będę zwracać na to baczną uwagę.Oczywiście te 30%-25% nie są pocieszające.

  Serdecznie pozdrawiam,życząc mniej czytelników należących do tych niechlubnych procentów !

 • 2018-02-24 13:36 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @wolenski

  2. Pewną tradycyjną wartością polską jest to, że do rozmówcy zwracamy się "Pana", a nie "pana".

  Zgapiłem od Pana. Nie tylko zaczął Pan pisać do mnie "pan", ale jeszcze przekręcił na "Łolsztynski" (oczywiście przez pospiech lub omyłkę :)
 • 2018-02-24 13:42 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @wolenski

  "Zwracam Pańską uwagę na fakt, że w edukacji przedszkolnej i szkolnej jest przedmiot (nauczanie trwa bodaj 13 lat), który chyba ma nauczyć ludzi obyczajności, mianowicie religia. Najwyraźniej, nieskutecznie."

  Świetnie Pan wie, iż sam przedmiot religii w szkole wiele nie zmieni. Ale bez niej byłoby jeszcze gorzej. Ja po prostu nie zgadzam się na prostactwo. A jego główną przyczynę widzę zupełnie nie tam niż opcja "liberalno-lewicowa".
 • 2018-02-24 13:56 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  "Problem polega m. in. na tym, że Pan i podobni uważacie, że macie prtawo do wydawania niesłusznych sądów, a Żydzi nie."

  A ja byłem przekonany, że to prawo zastrzega Pan sobie i podobnym... :)
 • 2018-02-24 17:19 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  AOlsztyński
  "Świetnie Pan wie, iż sam przedmiot religii w szkole wiele nie zmieni. Ale bez niej byłoby jeszcze gorzej. Ja po prostu nie zgadzam się na prostactwo. A jego główną przyczynę widzę zupełnie nie tam niż opcja "liberalno-lewicowa"
  Dlatego właśnie napisałem, że przedmiot ten jest najwyraźniej nieskuteczny. I świetnie Pan wie, że bez niej byłoby jeszcze gorzej. A niby skąd Pan wie? W wielu krajach nie ma religii w szkołach polegającej wyłącznie na katechezie, a jet lepiej niż w Polsce. A co jest prostactwem, na które Pan nie zgadza się? Na razie znamy nazwę, ale nie jej desygnat. Wiemy, że Pan widzi sprawę inaczej niż rzeczona opcja, ale nie bardzo wiadomo jak.
  "A ja byłem przekonany, że to prawo zastrzega Pan sobie i podobnym... :)"
  Użyty czas świadczy, że był Pan przekonany i nie implikuje, że nadal Pan jest przekonany. A o czym jest Pan przekonany obecnie?
  JW
  PS. Dobrze, że Pan odgapił się. Przypuszczam, że AOlsztyński nie jest Pańskim nazwiskiem, więc pozwalam sobie je czasem zmienić. Niech Pan zacytuje fragment, w którym zwróciłem się do Pana per "pan".
 • 2018-02-24 18:41 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @ basia.n

  Niech Pani czyta prasę nie tylko jednej (dzisiaj przegranej) opcji. GW dawno juz przestała udawać, że jest obiektywna. Polityka? Sama Pani widzi.
  Dobrze się też zorientować, czyj kapitał przeważa u wydawcy.

  Ja czytam od czasu do czasu tygodnik "Do Rzeczy"
 • 2018-02-24 18:45 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @ wolenski

  Coraz bardziej jestem przekonany o tym, iż z jednostronną arogancją trudno w ogóle dyskutować...
 • 2018-02-24 19:19 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @ wolenski

  "Niech Pan zacytuje fragment, w którym zwróciłem się do Pana per "pan".

  Chyba zmusza mnie Pan do archiwizowania korespondencji. Być może pomyliłem z odpowiedzią red. Szostk.
 • 2018-02-25 13:37 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  AOlsztyński
  "Coraz bardziej jestem przekonany o tym, iż z jednostronną arogancją trudno w ogóle dyskutować..."
  Typowa zagrywka przedstawiciela lepszego sortu. Anonimowy arbiter elegantiarum wypowiada się z poziomu meta-argumentacji, ale zapomina o argumentacji.
  "Chyba zmusza mnie Pan do archiwizowania korespondencji. Być może pomyliłem z odpowiedzią red. Szostk."
  Do niczego Pana nie zmuszam, jeno proponuję, aby Pan całkowicie odgapił się. Nie znam red. Szostk. Nadto sądzę, że nie być może, ale na pewno myli się Pan w większości swoich sądów.
  JW
 • 2018-02-26 19:33 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  @ wolenski

  Odpowiadam. W swoich postach unikam mieszaniny insynuacji (dopisywania czegoś, czego interlokutor nie powiedział), pouczeń (z wyżyn mentorskiej wszechwiedzy) oraz arogancji (pochopnego osądzania intencji, wiedzy, sposobu myślenia innych i łatwego zaszufladkowania rozmówcy). Powyższe ucina wszelki dialog już na starcie. A chyba nie o to chodzi?

  Próbka Pana stylu:

  "Problem polega m. in. na tym, że P a n i p o d o b n i uważacie"

  "Diagnoze postawił Pan, raczej n i e m ą d r ą"

  "Pan wypowiada się za innych, n i e z n a j ą c i c h p o g l ą d ó w"

  "Wiemy, że Pan widzi sprawę inaczej niż r z e c z o n a o p c j a, ale nie bardzo wiadomo jak"

  "Użyty czas świadczy, że był Pan przekonany i nie implikuje, że nadal Pan jest przekonany. A o czym jest Pan przekonany obecnie?"

  "Do niczego Pana nie zmuszam, jeno proponuję, aby Pan całkowicie odgapił się"


  PS. "Nie znam red. Szostk."

  Odpowiadam: Adam Szostkiewcz to redaktor tygodnika "Polityka" :)

 • 2018-02-26 22:43 | Jędrzej Fallicz

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Jakże zacny Pan Falicz:
  "Jezeli stalinizm byl zbrodniczym systemem a sowieci bliskim sojusznikiem hitlerowskich Niemiec i to na kazdym polu to w ramach rozliczania...narodow z odpowiedzialnosci za zbrodnie ludobojstwa zarowno Niemcow jak i sowietow trzeba rozliczac wszystkich sympatykow i kolaborantow z sowietami do momentu wybuchu wojny miedzy przyjaciolmi."

  Panie Andrzeju, doprawdy błyskotliwa myśl! Wprawdzie kiedyś mnie uczyli, że kłamstwo jest z definicji wewnętrznie sprzeczne, ale widać może nie mieli racji...

  Niemniej zacny Pan Redaktor i Wy, zacni Czytelnicy:
  W naszym kraju (na temat innych się nie wypowiadam) w tempie wprost bajecznym rozwija się teoria, że kłamstwo należy zwalczać jeszcze większym kłamstwem.
  Może jednak, prawie 40 lat po propozycji Mistrza Młynarskiego "warto pięścią w stół uderzyć [...]"? Tylko czy nas na to stać?
  Tylko jak to zrobić, skoro nawet sz.p. Redaktorowi z prób uderzania wychodzi jeno przeciętna polemika z p. Faliczem? • 2018-02-27 23:10 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  AOlsztyński
  To, że uważam Pańskie wypowiedzi za niemądre, że coś nie implikuje, że coś Pan uważa, ale nie wiadomo, co (jak), do niczego Pana nie zmuszam itd. nie są insynuacjami lub/i pouczeniami, ale albo stwierdzają fakty albo zwracają uwagę na Pańskie niechlujstwo argumentacyjne, którego nie raczył Pan poprawić. Nadto, niech Pan ujawni swoje kompetencje i nie kryje się za pseudonimem. Ma Pan prawo do niejawności, bo takie są reguły Internetu, ale proszę nie oczekiwać uznania Pana za rzetelnego dyskutanta. Ja Pana nie zapraszałem do komentowania moich tekstów. I to jest oczywiście pouczenie.
  Jan Woleński
  PS. To proszę używać nazwisk a nie skrótów, bo to też jest obraźliwe, w tym wypadku wobec red. Szostkiewicza.
 • 2018-02-28 18:34 | AOlsztynski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Tu się różnimy. Mnie interesuje meritum sprawy, argumenty za i przeciw. Pana bardziej kto się wypowiada. Pan wybaczy, ale to że posługuję się pseudonimem to moja sprawa. Z powodów osobistych nie podaję prawdziwego nazwiska. Zresztą nic ono Panu nie powie. Ot jeden z anonimowych zwykłych obywateli.
  Jeśli Pana nie ciekawi, co o tekście sądzą inaczej myślący lub denerwują oponenci, to może Pan zawiesić komentarze (tak jak uczyniło to już wielu kolegów z Redakcji). Ja komentując Pana punkt widzenia nie odnoszę się do Pana jako autora (osoby), tylko do tego co czytam, w co pragnie Pan żebyśmy uwierzyli…
  Ocenę czytelnikom Pan nie zabroni, co najwyżej może pan wprowadzić cenzurę. Może to lepsze zamiast obrażania?
 • 2018-02-28 22:27 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Tu się różnimy.
  * Panie AOlsztyńskmi, "tu" jest wyrażeniem okazjonalnym, co sprawia, że pierwsze Pańskie zdanie nie jest ani prawdzie ani fałszywe. Chyba, że Pan zaznaczy do czego odnosi się słowo "tu".
  Mnie interesuje meritum sprawy, argumenty za i przeciw. Pana bardziej kto się wypowiada.
  * Panie AOlsztyński, ma Pan nawet poczucie humoru. Wszelako bardzo specyficzne. Statystycznie rzecz biorąc, poczucie humoru jest oznaką inteligencji, ale Pan jest wyjątkiem.
  Pan wybaczy, ale to że posługuję się pseudonimem to moja sprawa.
  * Nie muszę niczego wybaczać, skoro wyraźnie zaznaczyłem, że to Pańska sprawa.
  Z powodów osobistych nie podaję prawdziwego nazwiska. Zresztą nic ono Panu nie powie. Ot jeden z anonimowych zwykłych obywateli.
  * Ależ Panie AOlsztyński, jest Pan niezwykły.
  Jeśli Pana nie ciekawi, co o tekście sądzą inaczej myślący lub denerwują oponenci, to może Pan zawiesić komentarze (tak jak uczyniło to już wielu kolegów z Redakcji).
  * Panie AOlsztyński, jest Pan niezbyt pojętny, bo nie jestem członkiem redakcji "Polityki", o czym już kilka razy pisałem. Pan wybaczy, ale to, czy zawieszam czy nie, jest moją sprawą.
  Ja komentując Pana punkt widzenia nie odnoszę się do Pana jako autora (osoby),
  tylko do tego co czytam,
  * Panie AOlsztyński, ma Pan nawet poczucie humoru. Wszelako bardzo specyficzne. Statystycznie rzecz biorąc, poczucie humoru jest oznaką inteligencji, ale Pan jest wyjątkiem.
  w co pragnie Pan żebyśmy uwierzyli…
  * Panie AOlsztyński, pluralis majestaticus jest zdecydowanie przesadzony. A jeśli chodzi o Pana, byłbym szczerze zmartwiony, gdyby Pan uwierzył w to, co piszę.
  Ocenę czytelnikom Pan nie zabroni, co najwyżej może pan wprowadzić cenzurę. Może to lepsze zamiast obrażania?
  * Panie AOlsztyński, z oceny Czytelników jestem całkiem zadowolony, więc po co mam wprowadzać cenzurę. Jeszcze raz powtórzę "Vituperia stultorum laus est". I nie sądzę, aby to starożytne porzekadło nadmiernie obrażało Pana.
  Jan Woleński
 • 2018-03-01 00:55 | MoherPower

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Krótka historia nienawiści polsko żydowskiej (przepraszam za uproszczenia - to z braku miejsca)

  1) Rok 1861. Polacy razem z Żydami biorą udział w antycarskich demonstracjach. Na grobach zabitych rabini modlą się razem z księżmi. Szczytowy okres przyjaźni polsko żydowskiej. Już nigdy później nie będzie tak fajnie :(

  2) Pierwsze lata po powstaniu styczniowym. Car odbiera majątki Polakom zaangażowanym w powstanie, a ich samych wysyła na Sybir. Majątki przejmują Rosjanie, zwykle oddają je pod zarząd Żydom. Czasami Żydzi przejmują je sami, co powoduje pierwsze zgrzyty polsko żydowskie, ale to jednak są ciągle "nasi" Żydzi - często mówiący po polsku, związani z Polską i polską kulturą. Fajne chłopaki, w porównaniu z... ale o tym za chwilę...

  3) Lata 70-te. Narasta rusyfikacja. Polacy przeciwko niej protestują, Żydzi jakby mniej. W zasadzie wcale... Narasta finansowa emancypacja naszych Żydów, często kosztem Polaków. Carskie władze na zasadzie "dziel i rządź" patrzą łaskawszym okiem na naszych Żydów, niż na Polaków. W związku z tym narastają "kwasy wzajemne", sytuacja coraz gorsza, ale to są ciągle "nasi Żydzi", choć lubimy ich nieco mniej, bo uważamy, że za carskim pozwoleniem "zaczynają się panoszyć". Ten etap opisał zresztą Prus w „Lalce”.

  4) Kluczowy moment: Polak Hryniewiecki zabija cara Aleksandra II - marzec 1881. W grupie zamachowców była rapem JEDNA Żydówka, ale władze rosyjskie reagują odgórnie zarządzanymi pogromami Żydów. Następnie Żydzi są zmuszani do masowej emigracji z Rosji. Duża część (setki tysięcy!) w latach 80-tych, 90-tych i na początku XX wieku osiada w Polsce. To już nie są "nasi Żydzi". To są tzw "Litwacy" - kompletnie niezwiązani z polską kulturą, mówiący tylko po rosyjsku i w jidysz. Nielubiani nawet przez "naszych Żydów", nazywani przez nich pogardliwie "szajgecami". Szajgece - co ciekawe - kochają cara, mimo, że ich wyrzucił. Kochają Rosję. Polski NIE ZNOSZĄ, jest dla nich jakąś dziwną abstrakcją. I z wzajemnością - w latach 90-tych powstaje endecja – stworzona miedzy innymi "przeciwko" tym właśnie rosyjskim Żydom.

  5) I Wojna Światowa. Polska walczy o niepodległość. Żydzi, zwłaszcza Litwacy, którzy zdążyli już ZDECYDOWANIE zdominować „naszych Żydów”, są PRZECIW. Wolą być częścią Wielkiej Rosji (handel bez granic, aż po Japonię!), niż czegoś tak dziwacznego i „eksperymentalnego”, jak Polska (zresztą trudno im się dziwić). Polacy nienawidzą ich za to, a także za dominację ekonomiczną, zwłaszcza w handlu i wolnych zawodach. Polacy uważają też Żydów za zdrajców, z uwagi na ich poparcie dla krajów zaborczych i ich wojsk. Rewanżują się pogromami.

  6) Okres międzywojenny. Polacy chcą być nowoczesnym narodem. Nowoczesny naród musi stworzyć własną "klasę średnią" (określenie dzisiejsze). Ale to miejsce *handel, wolne zawody, rzemiosło) zajęli Żydzi, którzy "nie chcą się posunąć" - i trudno im się dziwić. Uważają, że Polacy powinni pozostać chłopami, bo do tego są stworzeni. Polacy uważają, że Żydzi powinni opuścić Polskę. Konflikt narasta... pogromy, getto ławkowe, numerus clausus, OBUSTRONNA bitwa o handel. Żydzi nienawidzą Polaków, a Polacy Żydów. Lata po śmierci Piłsudskiego są już takie, iż wydaje się, że gorzej być nie może...

  7) …owszem, może: II Wojna Światowa. Na terenach zajętych przez ZSRR Żydzi dość masowo (a w każdym razie „dostrzegalnie”) popierają Sowietów. Polacy stają się zwierzyną łowną, Żydzi dość często współpracują z NKWD wydając i wyłapując Polaków. Żydowscy szmalcownicy. Polacy im tego nie zapomną...

  8) Atak Hitlera na ZSRR. Niemcy masowo mordują Żydów i pozwalają się zemścić Polakom. Ślepa, zbiorowa zemsta polskich bandytów na Żydach. Jedwabne, Radziłów, Tykocin... polscy szmalcownicy... i cała reszta...

  ...resztę znamy...
 • 2018-03-01 17:51 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  MoherPower
  Faktycznie sporo uproszczeń, np. dodałbym, że
  1. W zaborze pruskim, a potem niemieckim, Żydzi czuli się Niemcami, co nie podobało się Polakom i był podglebiem dla poglądów endeckich - to, aby ucieszyć moherową moc;
  2. Żydzi nie bardzo emigrowali z Rosji z uwagi na tzw. strefy osiedlenia, tj. ewentualnie przemieszczali się w kierunki centrum ziem należących do IRP;
  3. Majątki Polaków represjonowanych po powstaniu styczniowym przejmowali także Polacy. Wygląda na to, wedle moherowej mocy Zydzi mieli powstrzymać się od zarządzania ziemiami nowych właścicieli - prawdziwi Polacy na pewno, by tak postąpili;
  4. Czy można zapytać moherową moc o dokumentację w sprawie sprzeciwu Żydów wobec niepodległości Polski. Opowieści o tzw. Judeopolonii to twór endecki;
  5. Czy można zapytać moherowa moc o dokumentację, że wedle Żydów Polacy winni pozostać chłopami. Wygląda na to, że Żydzi powinni zrezygnować z kształcenia swoich dzieci, aby nie sprawiać przykrości Polakom;
  6. Dla porządku dodam, że Żydzi stanowili 10% żołnierzy zmobilizowanych przez Polskę w 1939, a jeszcze większy procent żydowskich nazwisk jest na liście katyńskiej.
  Jednak nie nalezy upraszczać nadmiernie
  JW
 • 2018-03-01 17:55 | wolenski

  Re:Dzisiejszy antysemityzm ma swoje źródła w najnowszej historii

  Jędrzej Fallicz
  "Tylko jak to zrobić, skoro nawet sz.p. Redaktorowi z prób uderzania wychodzi jeno przeciętna polemika z p. Faliczem?"
  * Nie jestem redaktorem, a na ponadprzeciętnej polemiki z p. Faliczem oczekuję od p. Fallicza.
  JW