Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

(10)
To początek przejmowania sądownictwa przez PiS. Zakończono wymianę kierownictw sądów, w kwietniu zacznie się przejmowanie Sądu Najwyższego.
 • 2018-03-07 01:59 | Falicz Jedrek

  Sciaga dla POLITYKI

  Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli.
  Za 18 sedziami niezaleznymi z definicji bo inaczej nie mogliby byc sedziami zgloszonymi do KRS mozglo stac 450 niezaleznych z definicji sedziow albo 36 000 obywatelii
 • 2018-03-07 03:26 | kharper

  w USA senat congress

  ustanawia prawa, mianuje urzednikow zatwierdza ludzi wladzy bez konsultacji ze spoleczenstwem.....spoleczenstwu nic do tego, to wladzy ustawodawczej obowiazek i praca, Polacy chca sie wtracac we wszystko, wladza jest wladza, wybrana legalnie robi to za co jej placa, KROPKA
 • 2018-03-07 04:40 | Falicz Jedrek

  Twarz...starej KRS byla POLITYCE blizsza ?

  Twarza...KRS byl jak do tej pory sedzia Zurek uzywajacy swoich wplywow wsrod kumpli w togach by uciec od alimentow.
  Sędzia pozwał córkę, żeby oddała mu alimenty...chociaz jest
  wlascicielem 20 nieruchomosci z utajnionym oswiadczeniem majatkowym.
 • 2018-03-07 08:12 | azur

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

  Bez twarzy, ale z pełnym portfelem.
 • 2018-03-07 12:58 | Martin L

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

  Falicz Jedrek
  Panie Falicz jak pan się nie wstydzi. Dzisiaj wyroki będzie wydawał układ korupcyjno - mafijny związany z Ziobro i z PiS a zarobią ogromne łapówki za wydawanie wyroków "sprawiedliwych" zwłaszcza wyrokach sądów gospodarczych. Powstanie ogromy system skorumpowany gorszy niż na Ukrainie. PiS będzie mógł bezkarnie kraść na potęgę, rozkradając spółki skarbu państwa, albo powołując dziwne "narodowe" fundacje. Ile dzięki pisowcom Rydzyk już milionów ukradł? Kradzież tzw. zalegalizowana.
  Wyłudzenie około 5mld ze SKOKów, przestępcy z PiS mogą dzięki likwidacji sądownictwa spać spokojnie, bo sędzia zostanie np. kochanka Ziobry albo innego pisowskiego kacyka taki awans przez "łóżko". Tak jak Macierewicz otacza się młodymi chłopcami. Przypomina to relacje klient- panienka do towarzystwa za których usługi płaci naszymi podatkami a nie z własnej kieszeni.
 • 2018-03-07 16:37 | Aspiryna

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

  "...ustanawia prawa, mianuje urzednikow zatwierdza ludzi wladzy bez konsultacji ze spoleczenstwem.....spoleczenstwu nic do tego, to wladzy ustawodawczej obowiazek i praca, Polacy chca sie wtracac we wszystko, wladza jest wladza, wybrana legalnie robi to za co jej placa, KROPKA"

  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Tyle, ze w USA kongres, ani tez senat nie wybieraja sedziow i nie wtracaja sie do wymiaru sprawiedliwosci. Trojpodzial wladzy w USA wciaz obowiazuje! KROPKA
 • 2018-03-07 17:00 | lusia24

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

  Ale ignoranci zabrali się za komentowanie artykułu. Nie ma wątpliwości, że sędziowie KRS zostali wybrani niezgodnie z konstytucją. Naszą polską Konstytucją a nie amerykańską czy inną. Wśród 10000 osób zawsze znajdą się czarne owce. I ci zostali wybrani do nowej KRS, następnie podobni ludzie zostaną wybrani do Sądu Najwyższego. Podobno zgodnie z nową ustawą nie muszą być nawet sędziami. Wystarczy, ze mają wykształcenie prawnicze i 10 lat praktyki.
 • 2018-03-07 22:38 | Aspiryna

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

  Wszystko wskazuje na to, iz ta "nowa" KRS jest pozbawiona legalnosci i jej decyzje beda mogly byc w przyszlosci uniewaznione...
 • 2018-03-10 21:32 | Eddy.br

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać

  My, niżej podpisani, jedni z ostatnich żyjących uczestników tzw. strony opozycyjno-solidarnościowej, zespołu do spraw prawa i sądów „okrągłego stołu", uważamy się za zobowiązanych do stwierdzenia co następuje:
  1. Gruntowna reforma sądownictwa, przygotowana przez sędziów należących do Związku „Solidarność", opublikowana przez Społeczną Radę Legislacyjną w Krakowie w 1981 r., której zasadnicze elementy stały się częścią uchwał I-ego Zjazdu Solidarności w Oliwii została przyjęta przez stronę rządową w wyniku udokumentowania uzależnienia sędziów od władz politycznych i administracji sądowej. Założenia tej reformy znalazły swój wyraz, po powstaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, w zespole ustaw z dn. 20.XII.1989r. Jedną z nich była ustawa powołująca do życia Krajową Radę Sądownictwa, której zadaniem było strzeżenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a w szczególności decydującego wpływania na powoływanie na stanowiska sędziowskie i awansowanie sędziów.
  Ustawa ta jednoznacznie stanowiła, że w składzie KRS większość mają stanowić wybierani przez sędziów sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych oraz wojskowych, a także Sądu Najwyższego. Ustawa ta, określała liczbowy udział w Radzie poszczególnych rodzajów sądów, a także stanowiła, że w Radzie zasiadają z urzędu Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przed uchwaleniem Konstytucji RP z 1997r. skład Rady uległ tylko niewielkiej korekcie w związku z powołaniem sądów apelacyjnych. 2. Autorzy Konstytucji RP z 1997r., stanowiącej kompromis między różnymi siłami politycznymi i przyjmującej trój-podział władzy jako podstawowy element zabezpieczenia wolności i praw obywatelskich, przyjęli uregulowania dotyczące sądownictwa, zgodne z ustawami z grudnia 1989r., określając m.in. kompetencje i skład KRS. W ten sposób koncepcje „Solidarności" zostały wprowadzone do Konstytucji RP. Powoływanie do Rady sędziów przez sędziów było oczywistością gdyż jedynie przewaga reprezentacji sędziowskiej w Radzie zabezpieczała niezależność sądownictwa od władz ustawodawczej i wykonawczej.
  3. W świetle podanych wyżej faktów powołanie do Rady przez Sejm 15-tu sędziów jest jawnym złamaniem prawa zawartego w ustawie zasadniczej. Nadto nowy skład KRS będzie w oczywisty sposób sprzeczny ze składem Rady określonym przez Konstytucję, gdyż nie będzie w niej przedstawicieli Sądu Najwyższego i sądów wojskowych.
  4. W obecnej sytuacji czujemy się zobowiązani, świadomi swej odpowiedzialności za obronę prawa głęboko zakorzenionego w demokratycznych i wolnościowych dążeniach ruchu „Solidarność", do stwierdzenia, że obecna KRS, powołana w nowym składzie nie posiada kompetencji nadanej Radzie przez Konstytucję RP, a zatem jej uchwały z samej swej natury są nieważne. Wobec tego wszystkie skutki tych uchwał w postaci powołania na stanowiska sędziowskie i awansowania do wyższych sądów przyszłości będą musiały być, co najmniej poddane weryfikacji co do merytorycznej zasadności.
  Ostrzegamy za tym, zarówno członków nowego organu jak i osoby których uchwały będą dotyczyć, przed skutkami rażącego złamania norm konstytucyjnych gwarantujących trój-podział władzy.
  Prof. dr hab. Adam Strzembosz Prof. dr hab. Andrzej Zoll
 • 2018-03-12 22:38 | Aspiryna

  Re:Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Historia lubi się powtarzać...

  Czy ktokolwiek jest jeszcze w stanie powstrzymac PiSowska mafie przed lekcewazeniem prawa i notorycznym lamaniem polskiej Konstytucji?