Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyciągi psują się wszędzie. W Gruzji zawiodła infrastruktura

(3)
W gruzińskim kurorcie narciarskim Gudauri kilka osób zostało rannych po niecodziennej awarii wyciągu krzesełkowego.
 • 2018-03-17 10:37 | Gudauri

  Re:Wyciągi psują się wszędzie. W Gruzji zawiodła infrastruktura

  Panie Krzysztofie. Artykuły o tragediach na stokach proponuję przygotowywać po szerszym rozeznaniu. W Gudauri znajdują się wyciągi światowych liderów jak Doppelmayr i taki wypadek może zdarzyć się wszędzie. Mieliśmy już taki wypadek nawet w naszej wysoce rozwiniętej i nastawionej na bezpieczeństwo Polsce. Tylko że zdarzyło się to w czasach gdy nie było jeszcze smartfonów, Gopro. Natomiast teraz w ciągu jednego dnia w samej tylko Polsce zyskaliśmy ponad 30 mln "specjalistów" od bezpieczeństwa wyciągów
 • 2018-03-17 14:57 | delfin

  Re:Wyciągi psują się wszędzie. W Gruzji zawiodła infrastruktura

  Godzi sie przypomnieć, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, podobny wypadek, zdarzył się, po modernizacji wyciągu krzesełkowego, w Szklarskiej Porębie. Niestety z tego co pamiętam, były również ofiary śmiertelne i wielu rannych.
  Jeśli jednak o narciarstwo w Gudauri chodzi, to być może wyciągi są tam wymienionego przez @Gudauri producenta, niemniej jednak ośrodek ten na pewno nie robi wrażenia bezpiecznego. Zwolennicy freeride'u w dziewiczych terenach i heliskiingu będą tam zachwyceni. Niemniej marzenie otrzymania mapki nartostrad, czy nawet znalezienia jakiejkolwiek mapy na planszy na rozjazdach nartostrad jest nieosiągalne. Oznaczenie nartostrad pozostawia bardzo wiele do życzenia, podobnie zresztą jak ich utrzymanie. Większa lub mniejsza łata żwirowa może się znaleźć wszędzie w poprzek zjazdu i nikt z obsługi terenu się tym nie przejmuje. Gudauri dynamicznie się rozbudowuje, szczególnie w okolicy dolnej stacji wyciągu. Dochodzi się tam poprzez budowy, błoto i wszechobecny żwir i szutr, na których wywrotka w butach narciarskich jest bardzo łatwa. Prymitywizm infrastruktury i jej kilkudziesięcioletnie historyczne cofnięcie w stosunku do ośrodków alpejskich widoczne jest gołym okiem. Gospodarze starają się nadrabiać gościnnością i znakomitością kuchni. Niemniej niezwykle łatwo natrafić na zachowania przestępcze. W Kazbeku miejscowa mafia taksówkowa nie pozwoliła zawieźć mnie taksówkarzowi z Gudauri do górującego nad miastem klasztoru, grożąc mu i twierdząc, że tylko miejscowi mogą to zrobić. Swoją drogą dość zabawne jest, że w kraju, w którym jak u nas, występuje ruch prawostronny 90%pojazdów ma kierownicę po prawej stronie. Wiąże się to z masowym sprowadzaniem używanych, często dość mocno, samochodów z Japonii (niby infrastruktura markowa, ale…). Gruzja nie wydaje się krajem o przesadnie wysokiej kulturze technicznej. Na przykład, oprócz bezpośredniego dojazdu do stolicy,drogi są pełne dziur i ich stan jest generalnie fatalny. W samym Tbilisi, w centrum, na przykład, jest niedawno oddana do użytku, bardzo awangardowa w formie, kładka piesza, w kształcie schodów o różnych wymiarach, łącząca stare miasto z terenem nowoczesnych reprezentacyjnych budynków. Na kładce trzeba uważać, aby nie zranić się jakaś odstającą, nie przykręconą blachą, której jak widać od dłuższego czasu nie chce się nikomu naprawić. Tbilisi jest przepiękne, urokliwe i ze wszech miar, nadające się na szaloną weekendową randkę. Gudauri i narty w Gruzji poleciłbym jednak tylko zdeterminowanym, gotowym dla wyzwań na poniesienie ryzyka, narciarzom. Może i infrastruktura pochodzi tam od światowych liderów, niemniej całość sprawia wrażenie, że wyciągi mogą psuć się tam, nieco częściej niż wszędzie, a w razie wypadku komunikacja telefoniczna z Polską wypada kosmicznie drogo.
 • 2018-03-20 20:00 | stok

  Re:Wyciągi psują się wszędzie. W Gruzji zawiodła infrastruktura

  Kiedy Autor odważy się napisać o zabudowywaniu głównej nartostrady na najważniejszej górze w Polsce przez hotel Meta [Skrzyczne w Szczyrku].