Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Odzież lewicowa

(3)
Prawacy już pokazali, że umieją robić interesy. Lewacy właśnie zaczęli się tego uczyć.
 • 2018-03-29 17:29 | ezi

  dajcie spokój z tym Marksem

  Sprawie lewicy Marks na koszulkach nie tyle nie pomaga, co wręcz szkodzi i piszę to jako lewak. Wiem, ktoś powie że starannie i z poświęceniem opisał niedolę najuboższych mas i poświęcił życie tej sprawie. To nie tak. Marks to wielki schemat dziejowy i badanie położenia klasy robotniczej nie wynikało z chęci poprawy losu ludzkości (choć na pewno był tym przejęty), lecz było czymś na kształt obliczeń, które miały dać dowód na działanie materializmu dialektycznego. Na podstawie tych obserwacji-obliczeń Marks formułował prawa rozwoju ludzkości (wierzył, że mają walor naukowy), a sformułowane prawa pozwoliły mu z kolei formułować prognozy (jak w fizyce, przynajmniej on w to wierzył). A te prognozy to rewolucja i nastanie społeczeństwa bezklasowego. Nie miał złudzeń, że zmiany które przywidywał, obejdą się bezkrwawo. Więcej. Formułował postulaty, które miały przyspieszyć zmiany (które i tak miały przecież wedle jego schematu nastąpić). Jego koncepcja "skrócenia mąk porodowych" to nic innego jak zachęcenia do przyspieszenia brutalnej rozprawy z klasami wyższymi. Z tego w prosty sposób wyszła koncepcja "rewolucyjnej moralności" - zaburzenie tradycyjnego porządku etycznego - dobre jest to, co będzie dobre w nowych czasach. Poza tym Marks był dogmatyczny i ślepy na rzeczywistość, która już za jego życia obaliła jego "prawa". Wiedział, że "prawo o wzrastającej nędzy i ucisku klasy robotniczej" nie działa, bo Ustawodawstwo Fabryczne udanie poprawiało warunki pracy i płacy robotników. Ale mimo to trwał przy swoim. Gdyby wtedy powiedział, że być może nie miał racji, może oszczędzilibyśmy życie milionów. Oczywiście Marksowi nie można przypisywać zbrodni Stalina, ale nieuprawnione jest stosowanie porównania jakie niektórzy ludzie lewicy stosują: Czy Chrystus jest odpowiedzialny za rzezie urządzane przez kościół. Chrystus nie nawoływał do przemocy, a Marks owszem, choć robił to pod płaszczykiem "naukowości", "konieczności", na którą nic nie można poradzić. Nie można więc wyciągać sobie tego co się chce z Marksa, a najważniejszą spuściznę, czyli schemat dziejowy z krwawym finałem, pomijać... Poza tym w Polsce, gdzie większa część narodu pamięta znienawidzony plakat Marks-Engels-Lenin, propagowanie głowy z tego plakatu nie jest w dorosłej polityce dobrą zagrywką marketingową... Najwspanialsza rzecz w dziejach lewicy to odejście od rewolucyjnych koncepcji Marksa i powstanie partii socjal-demokratycznych. To jak dziś działają to inna sprawa, ale Marks i komunizm powinien pozostać w obrębie zainteresowań historyków. Dla naszego bezpieczeństwa... A swoją drogą Marks był ponoć w codziennym obejściu sympatycznym i dobrym człowiekiem (nawet chyba Izaak Berlin, który zajadle całe życie zwalczał komunizm, o tym pisał w biografii Marksa). Wstydził się swej biedy, ale nigdy nie odmawiał ludziom pomocy.
 • 2018-03-30 17:07 | samba kukuleczka

  Re:Odzież lewicowa

  @ezi
  "...i piszę to jako lewak."
  To co piszesz może świadczyć nawet, że jesteś ortodoksyjnym lewakiem.

  Ale już poważniej. Oczywiście twierdzisz , że poprawy warunki pracy i płacy robotników to zasługa angielskiego Związku Zawodowego Pracodawców, bo Marks w tym czasie z Engelsem w golfa grali.

  Żenada.
  Facet do którego przez prawie 100 lat połowa globu się modliła jak do Boga "sympatycznym i dobrym człowiekiem."

  Ty chyba w IPN-owskiej kotłowni dorabiasz, bo poglądy to masz naprawdę intrygujące.

 • 2018-04-01 19:03 | ezi

  Re:Odzież lewicowa

  Ja bym chętnie z Panią (bądź Panem) podyskutował, ale nie zrozumiałem ani jednego zdania z Pani wypowiedzi. Nie wiem o co chodzi z tym związkiem pracodawców i golfem, modlitwą i IPN. Prosty jestem więc prosiłbym o to, by prościej napisać w którym miejscu się mylę.