Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

(7)
Nie wierzę w regulacje, które nie idą w parze z normami, nastrojami i wartościami społecznymi.
 • 2018-04-02 12:34 | kharper

  artykul na granicy plagiatu

  kropka w kropke "opracowanie" na podstwie The Economist
 • 2018-04-02 18:49 | Aspiryna

  Re:Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

  Jakos nigdy nie czulem potrzeby posiadania konta na "Facebook'u"...
 • 2018-04-03 08:53 | J.E. Baka

  Re:Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

  Płaczą bo sami się zgodzili za darmowe korzystanie z konta i możliwość przesyłania informacji ze znajomymi na w zasadzie nieograniczony handel swoimi danymi. Przypominają więc nieco dziewczynę, która bardzo chciała uprawiać seks, ale jednocześnie pragnęła też pozostać dziewicą. A to jest po prostu sprytny biznes, który polega na tym, że grupa cwanych programistów wymyśliła, iż zamiast tworzyć serwisy płatne, gdzie zamiast miliardów użytkowników mogli co najwyżej liczyć na kilkadziesiąt lub sto tysięcy (przy dobrej reklamie i odrobinie szczęścia), to zaoferują ludziom usługę rzekomo darmową, a zarobią na zupełnie czym innym: możliwości profilowania użytkowników i dostarczania im sprofilowanej reklamy, a za chwilę nawet kreowania dla nich rzeczywistości i tworzenia odpowiednich postaw życiowych, co również może okazać się przydatne np. z politycznego punktu widzenia. Kto wie, czy taki Zuckerberg nie uważa się za politycznego guru i demiurga, który chce tworzyć i zmieniać rzeczywistość społeczną? On oczywiście się od tego oficjalnie odżegnuje, ale całkiem możliwe, że jego dalekosiężne plany obejmują też jakąś eksponowaną rolę polityczną i to niekoniecznie w USA, bo przecież żyjemy - mimo paroksyzmów nacjonalistycznej reakcji - w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.
 • 2018-04-03 17:05 | R.S.

  Re:Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

  Czytam, i widze ze dyskusja wszeta u kolegi Cezarego Kowandy, rozczlonkowala sie i korzenie wypuszcza tudziez i u kol. Roleckiego.


  Naprawic bedzie trudno, a sama deklaracja Zuckerberga nic tu nie zmieni.

  odsylam do blogu Cezarego i mojego komentarza:
  2018-03-25 18:03 | R.S.

  ..." dzieki decyzji sedziego w Sadzie Najwyzszemu Antoniemu Scalii. Jak kogos to interesuje to znajdzie wiecej w Wikipedi po haslem 'Corporate personhood"

  Naturalnie interpretacja prawna dala nieograniczone prawo korporacjom do wolnosci slowa i osobowych wplywow politycznych" ...

  Na gruncie amerykanskim, ktory mnie dotyczy natrafilem na watek pomyslu, ktory kiedys przyszedl mi tez do glowy.
  Skoro Facebook, Google, Hydra Iternational, Lamia Co., sa to 'osoby prawne' , cieszace sie tymi samymi wolnosciami konstytucyjnymi, to logicznie i wedlug prawa naturalnego, tez powinny zakonczyc zywot w okreslonym czasie.
  A jak nie beda chcialy zdechnac same to zaaplikowac inwestycyjna i progresywnie podatkowa eutanazja.

  Rozwijajac pomysl dalej; jesli korporacje wypaczkowaly sprtytnie potomstwo to prawo dziedziczenia, powinno byc egzekwowane.

  Z wpisu u Cezarego 2018-03-26 14:47 | R.S.
  i mydlanych baniek informacyjnych i AI o ktorych tez pisze Rolinski

  A ze mlodzi naiwni nie sa, to tyle powiem
  Trzydziesci sekund zywej konwersacji przechwyconej przez FB, albo jakies inne siedlisko wystarczy do syntezy glosu rozmowcy.

  W tydzien pozniej babcia bedzie rozmawiala na zywo z wnuczkiem, ktory ma nagly kryzys finansowy.

  Co robi FB, lada moment wypusi na rynek Glosnik z mikrofonem, podlaczony do sieci.

  Pozdrawiam,
  R.S.

 • 2018-04-03 21:52 | remm

  Re:Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

  Ale po co ratować tego nowotwora?

  Facebook od początku budził wątpliwości. Pod względem informatycznym nie stanowił przełomu – wcześniej istniały już serwisy społecznościowe z profilami, sieciami znajomych itd. Miał wprawdzie większą skalę, ale to wynikało z ogólnego rozwoju technologii komputerowych, nie geniuszu Zuckerberga. Dlaczego więc w ciągu kilku lat zdominował cały Internet? Skąd miał na to środki?

  Niektóre starsze portale, np. amerykański Classmates czy międzynarodowy MySpace, też zyskały dużą popularność, ale żadnemu z nich nikt nie zafundował takiej promocji. O Facebooku nakręcono nawet film przedstawiający jego powstanie jako przełom w dziejach ludzkości. Nie wiem, za co ten film dostał tyle nagród, z Oscarami włącznie – nie był zły, ale żadna rewelacja.

  Mniej więcej wtedy Faceboook zaczął przeżerać sieć WWW niczym nowotwór. W popularnych serwisach informacyjnych pojawiły się wszechobecne „lajki”, a pisanie komentarzy stało się możliwe tylko za pośrednictwem „fejsa”. Firmy, organizacje czy osoby publiczne masowo zakładały sobie profile. Gdy mBank zaczął zachęcać klientów do łączenia kont bankowych z profilami na FB, każdy myślący człowiek musiał zauważyć, że coś tu brzydko pachnie.

  „Nasza Klasa” czy „Goldenline”, które miały wcześniej w Polsce miliony członków, też były kopalniami danych osobowych, ale stwarzały nieporównanie mniejsze pole do nadużyć. Aktywność ich uczestników nie wychodziła poza granice portalu, więc każdy miał większą świadomość tego, jakie informacje udostępnia, komu i gdzie.

  Z Facebookiem jest inaczej – dzięki swoim „przerzutom nowotworowym” może za pomocą jednego kliknięcia uzyskać niewyobrażalną ilość danych dotyczących obywatela X. Chodzi nie tylko o treści wprowadzone przez tegoż obywatela na jego osobistym profilu, lecz również informacje o tym, co ogląda on w Internecie i jak to ocenia, jakie lubi filmy czy muzykę i za co płaci kartą bankomatową. Jeśli obywatel X jest zalogowany na FB bez przerwy (a tak robi większość młodych ludzi), to FB śledzi każde jego kliknięcie w Internecie i każde wyjście z domu (smartfony mają GPS). A jeśli FB wie o obywatelu X aż tyle, to może – wykorzystując technologie big data i sztuczną inteligencję – zamienić go w zombie.

  Przeglądając teczki SB można zauważyć, że służby były bardzo zainteresowane pozornie błahymi informacjami o tym, jakie książki lubi obywatel X, a jakiej zupy nie jada, czym się pasjonuje i z jakich dowcipów się śmieje. Wiedząc to wszystko, agent mógł się łatwo "zaprzyjaźnić" z obywatelem X i zdobyć jego zaufanie lub odwrotnie, szantażować go i zastraszać – krótko mówiąc, sprawić, żeby obywatel X robił to, co chce agent, i to z "własnej, nieprzymuszonej woli"... A gromadzona mozolnie zawartość teczek to prawie nic w porównaniu z masą danych, które obywatel X sam dziś udostępnia nie wiadomo komu na "fejsie".
 • 2018-04-03 21:56 | remm

  Re:Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

  Zastanawiam się, dlaczego tę aferę rozdmuchano akurat teraz. Przecież o firmie Cambridge Analytica i jej kontrowersyjnych metodach zastosowanych podczas kampanii Trumpa pisano co najmniej rok temu, i to nie na jakimś Wikileaks, tylko w „mainstreamie”. Nawet w „Gazecie Wyborczej” ukazał się obszerny wywiad z Polakiem pracującym w CA.

  Wtedy jednak nikt tego nie nagłośnił, tj. nie zapłacił wszystkim głównym mediom, żeby trąbiły o tym w atmosferze skandalu przez dwa tygodnie na pierwszych stronach i w najlepszym czasie ekranowym.

  Czyżby „siły wyższe” zażądały od Zuckerberga jeszcze większego dostępu do danych, a on odmówił? A może to Zuckerberg zażądał większych pieniędzy i „siły wyższe” chcą go przywołać do porządku? Jednego możemy być pewni – nagłośnienie tego tematu dopiero teraz, podczas gdy sprawa jest znana od dawna, nie ma nic wspólnego z troską o dobro obywatela i przyszłość demokracji.
 • 2018-04-06 09:49 | J.E. Baka

  Re:Jak naprawić Facebooka po aferze Cambridge Analytica? Da się

  @remm To jest prawda, ale nie trzeba być naprawdę geniuszem, żeby to wykoncypować, wystarczy wejść do sklepu Google Play i napisane jest jak wół: Zawiera reklamy, Umożliwia zakupy w aplikacji, a w uprawnieniach (niestety po angielsku - czyżby to był przypadek?):
  Urządzenie i historia aplikacji

  retrieve running apps

  Tożsamość

  find accounts on the device
  add or remove accounts
  read your own contact card

  Kalendarz

  read calendar events plus confidential information
  add or modify calendar events and send email to guests without owners' knowledge

  Kontakty

  find accounts on the device
  read your contacts
  modify your contacts

  Lokalizacja

  approximate location (network-based)
  precise location (GPS and network-based)

  SMS

  read your text messages (SMS or MMS)

  Telefon

  read phone status and identity

  Zdjęcia, multimedia i pliki

  read the contents of your USB storage
  modify or delete the contents of your USB storage

  Pamięć

  read the contents of your USB storage
  modify or delete the contents of your USB storage

  Aparat

  take pictures and videos

  Mikrofon

  record audio

  Informacje o połączeniu Wi‑Fi

  view Wi-Fi connections

  Identyfikator urządzenia i informacje o połączeniu

  read phone status and identity

  Tożsamość

  find accounts on the device

  Kontakty

  find accounts on the device

  Telefon

  directly call phone numbers
  read phone status and identity

  Telefon

  read call log
  read phone status and identity
  write call log

  Telefon

  directly call phone numbers
  read call log
  read phone status and identity
  write call log

  Lokalizacja

  precise location (GPS and network-based)

  Tożsamość

  find accounts on the device
  add or remove accounts

  Zdjęcia, multimedia i pliki

  modify or delete the contents of your USB storage

  Pamięć

  modify or delete the contents of your USB storage

  Inny problem

  download files without notification
  receive data from Internet
  adjust your wallpaper size
  view network connections
  create accounts and set passwords
  read battery statistics
  pair with Bluetooth devices
  access Bluetooth settings
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  full network access
  change your audio settings
  read sync settings
  run at startup
  draw over other apps
  control vibration
  prevent device from sleeping
  modify system settings
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  read Google service configuration
  view network connections
  full network access
  view network connections
  create accounts and set passwords
  read battery statistics
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  full network access
  read sync settings
  run at startup
  draw over other apps
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  read Google service configuration
  view network connections
  create accounts and set passwords
  read battery statistics
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  expand/collapse status bar
  full network access
  change your audio settings
  read sync settings
  run at startup
  reorder running apps
  set wallpaper
  draw over other apps
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  read Google service configuration
  view network connections
  create accounts and set passwords
  read battery statistics
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  full network access
  change your audio settings
  read sync settings
  run at startup
  draw over other apps
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  read Google service configuration
  view network connections
  create accounts and set passwords
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  full network access
  read sync settings
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  read Google service configuration
  view network connections
  create accounts and set passwords
  read battery statistics
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  expand/collapse status bar
  full network access
  change your audio settings
  read sync settings
  run at startup
  reorder running apps
  set wallpaper
  draw over other apps
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  view network connections
  create accounts and set passwords
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  full network access
  change your audio settings
  read sync settings
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  view network connections
  create accounts and set passwords
  send sticky broadcast
  change network connectivity
  connect and disconnect from Wi-Fi
  full network access
  read sync settings
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts
  view network connections
  full network access
  control vibration
  prevent device from sleeping
  view network connections
  create accounts and set passwords
  full network access
  read sync settings
  control vibration
  prevent device from sleeping
  toggle sync on and off
  install shortcuts

  Aktualizacje aplikacji Facebook mogą automatycznie dodać nowe uprawnienia w każdej grupie. Więcej informacji
  Przecież to jest wielopoziomowy szpieg w naszym urządzeniu. Przy tym dawne metody STASI lub KGB wydają się zwykłą amatorszczyzną: szpieg siedzi sobie cały czas w pamięci telefonu, zbiera wszelkie dane, łącznie z lokalizacją, a użytkownik śpi sobie spokojnie, ze świętym przekonaniem, że wszystko gra.