Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wojna handlowa może zatrząść światem

(3)
Stany Zjednoczone i Chiny prowadzą niebezpieczną grę, której niechcianym rezultatem może być spowolnienie światowej gospodarki. Giełdy reagują spadkami.
 • 2018-04-04 22:59 | woytek

  Efekt może okazać się kosztowny , ale próba podjęta przez Trumpa jest konieczna

  Nie można dalej unikać korekty tej wymiany towarowej między USA a Azją. Proporcje są dla Stanów niekorzystne.
  Poprzednie administracje udawały , że nie widzą problemu, a on narastał z każdym rokiem. Odwaga prezydenta Trumpa jest imponująca. Chowanie głowy w piasek , to odwlekanie klęski. Azja jest niezwykle poważnym konkurentem na światowych rynkach.
  Polska również powinna sprawdzać równowagę importowo-eksportową.
  Media amerykańskie atakujące prezydenta Trumpa są widocznie własnością firm zarabiajacych na handlu i imporcie , więc ich opinia jest mało wiarygodna.
 • 2018-04-05 17:48 | kaesjot

  Re:Wojna handlowa może zatrząść światem

  Stan taki będzie trwał, dopóki będzie funkcjonował kult pieniądza a najważniejszym celem działalności gospodarczej będzie jego pomnażanie. Najbardziej pożądane jest jego pomnażanie najmniejszym wysiłkiem tzn. bez wytwarzania jakiegokolwiek dobra czy świadczenia jakiejkolwiek usługi.
  A przecież pieniędzy nie da się jeść ani nie można w nie się przyodziać czy przed deszczem, chłodem czy niebezpieczeństwem nimi ochronić.
  Każdy, kto wytworzy coś ponad własne potrzeby wymienia tę nadwyżkę na inne dobra i usługi, ktorych inni mają w nadmiarze.
  Ale nie zawsze ten, kto ma pożądane przeze mnie dobra potrzebuje to, co ja mu oferuje i wymiana bezpośrednia bardzo się komplikuje. Wynalezienie pieniądza wymianę tę uprościło - tak jak wynalezienie koła transport.
  Jednakże wartość pieniądza ma wartość tylko umowną i opiera się ona na zaufaniu.
  Producent określonych dóbr godzi się przyjąć w zamian za nie określoną kwotę pieniędzy ufając, że otrzyma za nie ekwiwalentną ( w swym odczuciu ) ilość innych dóbr.
  Wymiana ta musi się bilansować - mogę kupić od innych towaru za tyle, za ile sprzedam swoich innym.
  Do czasów Nixona mówiło się , że każdy dolar ma pokrycie w złocie. Cena 1 uncji złota kształtowała się na poziomie ok. 36 USD. Aż kiedyś de Gaulle kazał pozbierać wszystkie USD z francuskich banków. zapakować i wysłać do USA żądając w zamian złota. I tak skończyła się wymienialność USD na złoto, które dzisiaj jest ok. 40 razy droższe ( albo USD 40 razy tańszy ).
  Podobnie może być z chińską nadwyżką w bilansie handlowym z USA i innymi krajami - za te posiadane USD, EUR i inne Chiny zażądają czegoś konkretnego.
  Tę zasadę pojmuje każda, przeciętna gospodyni domowa zarządzająca rodzinnym budżetem, pojmował ślusarz po 4 klasach szkoły powszechnej tow. Wiesław a nie pojmują politycy z wyższym wykształceniem a nawet profesorowie nauk ekonomicznych.
 • 2018-12-20 19:21 | alamakotalive

  Re:Wojna handlowa może zatrząść światem

  Zaskakująco primitywne, nawet jak na POLITYKę.