Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

(60)
Przypominamy, że nie akceptujemy publikowania przez użytkowników serwisu internetowego POLITYKA.PL wpisów sprzecznych z prawem.
  • 2018-04-06 18:01 | lusia24

na wezwanie prokuratury.

A czy Polityka będzie informować osoby których dane przekazała do prokuratury o tym fakcie? Często piszę komentarze, wydaje mi się, że nie są nienawistne i nie są hejtowaniem. Ale obecnie nic nie jest pewne, nie wiadomo co się komu nie spodoba. Dla mnie jednym z chyba najobrzydliwszych materiałów na przykład był wyemitowany przez TVP 31 marca br, szkalujący PO, podający nieprawdziwe fakty, manipulujący na potęgę. Ten, który oko.press podało jako żart primaaprilisowy. Czy zostało to zgłoszone do prokuratury? Ciekawe jest, które posty zostały uznane za nienawistne, te przeciw PiS, czy te przeciw PO? Czy jeżeli napiszę, że to co PiS zrobił z sądownictwem jest gorsze niż za PRL-u, to jest zniesławienie, czy tylko stwierdzenie faktu?
  • 2018-04-06 20:18 | woytek

Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

Jak już ujawniliście dane o czytelnikach prokuraturze, to powinniści to, co przekazaliście, równiez ujawnić czytelnikom. To czytelnicy są suwerenami własnych poglądów i to oni powinni wiedzieć, kto chce im te poglądy odebrać lub skazać za posiadnie własnych poglądów.
    Polska to jednak pipidówka. Wolność wypowiedzi, nawet bardzo głupich powinna być podstawowym prawem, zagwarantowanym przez konstytucję.
    Załączam piosenkę napisaną dla kabaretu w roku 2006. Ta piosenka ostrzega przed przyszłością, jaka nam zafundują polscy politycy .

Piosenka o złych zamiarach

Gdy leżę plackiem i nie gadam
    to myślę ... jaki ja mam zamiar ?
    chociaż nic złego nie zrobiłem
    to przecież niecne sny wciąż śniłem
    życzyłem wrogom też przegranej
    a nawet klęski , tak... na amen
    jednemu panu tam na topie
    obiecywałem, że dokopię
    lecz teraz boję się jak tchórz
    że mnie „za zamiar” wsadzą już
    przychodzi kryska na matyska
    na tych co mają złe nazwiska
    jakbym nazywał się Ibrahim
    to bym za kratki już dziś trafił
    bo „zamiar” ma znów swoją cenę
    a neokonów ja nie zmienię
    metoda stara, dobrze znana
    rzucić mieszczuchów na kolana
    władzy dziękować wiecznie trzeba
    że nie mieszkamy już na drzewach
    kto z różnych ras jest poskładany
    ten będzie ... inwigilowany
    a na autora tej składanki
    to również znajdą sie kajdanki

• 2018-04-06 22:00 | marek1959

Kiedys lud wyl zamiast lisci beda wisiec komunisci,a teraz wisiec beda deptacze konstytucji.
  • 2018-04-06 22:44 | marek1959

Dziekuje Redacji Polityki za ostrzezenie.Pakuje manatki schodze do podziemia.Jak Kornel Morawiecki.Myslalem,ze juz nic eksytujacego w zyciu mnie nie spotka.Oblewam sie zimnym potem na samom mysl spotkania ze kolesiami z ferajny Zbycha zwanego Zerem.Jak zdechnie ten caly PIS to sie ujawnie.Zawieszam tez czytanie Polityki.Prosze o zwrot prenumeraty za 3 miesiace ktore uiscilem w zeszlym tygodniu.Nie bede wspieral tygodnika ktory donosi na wlasnych czytelnikow po przegranym procesie w pierweszej instancji.Do Sztrazburga byla jeszcze daleka drogo.
  • 2018-04-07 00:58 | woytek

Można chronić przed agresją hejtu policjantów, lekarzy, robotników, rolników bo są potrzebni, ale nie można chronić przed hejtem polityków, historyków i banksterów, bo oni są wręcz szkodliwi i doprowadzają ludzkość do kolejnych tragedii wojennych , występujących cyklicznie. Odebranie ludziom możliwości odreagowywania frustracji jest zajęciem niebezpiecznym.
  • 2018-04-07 03:54 | alamakotalive

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi!
  • 2018-04-07 07:33 | TKB

Tak się nie robi. "A czy Polityka będzie informować osoby, których dane przekazała do prokuratury o tym fakcie?". A czy Polityka będzie informować czytelników, na bieżąco, co prokuratura i "niezawisły sąd" uznali za nienawistne treści?
  • 2018-04-07 09:46 | Marcos

cenura prewencyjna czy represyjna?
  • 2018-04-07 11:00 | lubat

Chociaż nie za bardzo mi się podoba, że "Polityka" (zapewne także inne redakcje) będzie musiała udostępniać dane użytkowników serwisu internetowego, to nie należy zapominać, że chodzi o "wpisy sprzeczne z prawem".
    W serwie internetowym POLITYKA.PL nie zauważyłem wpisów podlegających "donosom" - ale może nieuważnie śledzę. Na innych serwisach jest to zjawisko dosyć częste, więc taka groźba nie jest całkiem zła - zmusi do wyciszenia emocji, zmniejszenia poziomu agresji no i do przestrzegania prawa.
  • 2018-04-07 11:00 | lubat

Chociaż nie za bardzo mi się podoba, że "Polityka" (zapewne także inne redakcje) będzie musiała udostępniać dane użytkowników serwisu internetowego, to nie należy zapominać, że chodzi o "wpisy sprzeczne z prawem".
    W serwie internetowym POLITYKA.PL nie zauważyłem wpisów podlegających "donosom" - ale może nieuważnie śledzę. Na innych serwisach jest to zjawisko dosyć częste, więc taka groźba nie jest całkiem zła - zmusi do wyciszenia emocji, zmniejszenia poziomu agresji no i do przestrzegania prawa.
  • 2018-04-07 11:55 | jakowalski

Wyjaśniam, że tu chodziło o mnie i wpisy mnie zniesławiające - na tym forum i na blogach „Polityki”, np. wpisy na blogu red . Wosia ze strony np. użytkownika „blackley”. Niestety, ale redakcja „Polityki” i red. Woś tolerowali naruszanie prawa na swoich łamach, a więc musiałem zgłosić moje problemy do odpowiednich władz. Oczywiście, gdyby redakcja „Polityki” bardziej obiektywnie oceniała poczynania obecnego rządu i wstrzymywałaby się od zniesławiających określeń w stosunku do np. prezydenta RP, to organy ścigania nie ocieniałyby jej postępowania aż tak surowo. Redaktorzy „Polityki” zapomnieli jednak, że ich wolność kończy się tam, gdzie zaczyna ona ograniczać czyjąś inną wolność, np. moją wolność od bycia zniesławianym na blogach i forach „Polityki”. A kto sieje wiatr…
    Lech.Keller@gmail.com
    Link: https://www.polityka.pl/opolityce/1744474,1,na-wezwanie-prokuratury-ujawniamy-informacje.read
  • 2018-04-07 11:58 | jakowalski

Lubat
    Nikt nie jest anonimowy w Sieci i każdy ponosi prawne konsekwencje swoich czynów. Redakcja „Polityki” też.
    Pozdrawiam
    LK
  • 2018-04-07 13:37 | 1029384756

W przypadku obchodów urodzin niejakiego Hitlera sąd umorzył postępowanie, ponieważ: "internet nie jest przestrzenią publiczną". Przestrzeń komentarzy Polityki nią jest zatem, czy nie?
  • 2018-04-07 13:41 | 1029384756

Polityka powinna, w swojej bezgranicznej praworządności, umieścić informację na pierwszej stronie portalu i w wydaniach tradycyjnych oraz internetowych:
    "Czytając nasz tygodnik zgadzasz się, że twoje dane, adres IP oraz wszystkie informacje, podane w procesie prenumeraty, będą - na każde żądanie uprawnionych organów - bez twojej wiedzy oraz zgodny - udostępniane prokuraturze a także wszystkim organom ścigania". Zespół Redakcyjny.
  • 2018-04-07 14:55 | Rodz

Widac z tego, ze bez solidnego VPN nie nalezy nic wpisywac bo ... anything you say may be used against you in a court of law ... coprawda wyrane z kontekstu ale pasuje "jak ulal"!!!
  • 2018-04-07 16:04 | jakowalski

2018-04-07 13:41 | 1029384756
    To jest oczywista wiedza.
  • 2018-04-07 16:05 | jakowalski

Rodz
    Każdy wpis w Internecie można prześledzić aż do momentu i miejsca jego wysłania..
  • 2018-04-07 16:07 | jakowalski

2018-04-07 13:37 | 1029384756
    Internet, a szczególnie ogólnodostępne fora i blogi, jest jak najbardziej przestrzenią publiczną.
  • 2018-04-07 17:17 | Jacobsky

jakowalski,

straszyć jeża, nie żołnierza.
  • 2018-04-07 18:25 | jakowalski

2018-04-07 17:17 | Jacobsky
    Na złodzieju czapka gore.
  • 2018-04-07 20:00 | Jacobsky

Uważaj Keller, bo nazywając mnie złodziejem, zniesławiasz,czyli wyłazi prawdziwa natura z ciebie.
    A poza tym, to możesz mnie pocałować wiesz gdzie, czyli straszyć jeża...
  • 2018-04-07 20:01 | M.Wolfram

proszę o informację, czy moje wpisy zostały dostarczone prokuraturze?
  • 2018-04-07 20:26 | jakowalski

Jacobsky
    Ja tylko zacytowałem przysłowie. Ale możesz mi wtoczyć proces, jeśli tego chcesz.
  • 2018-04-07 20:26 | jakowalski

Wolfram
    Nie tylko prokuraturze.
  • 2018-04-07 20:37 | 18karatów

"Każdy wpis w Internecie można prześledzić aż do momentu i miejsca jego wysłania.."

I co potem? Naślesz w to miejsce antyterrorystów? Koniecznie o 6 rano, i wielu, bo miejsce może być rozległe.
  • 2018-04-07 21:01 | Rodz

2018-04-07 20:37 | @18karatów

Nie dyskutuj z nim, on nie wie o czym pisze. To ciezki przypadek pieniacza.
  • 2018-04-07 21:17 | Jarek16

(Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.

(Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.

• 2018-04-07 21:18 | Jarek16

• 2018-04-07 21:18 | Jarek16

• 2018-04-07 21:20 | Jarek16

• 2018-04-07 21:21 | Jarek16

• 2018-04-07 21:21 | Jarek16

• 2018-04-07 21:23 | Jarek16

• 2018-04-07 21:46 | Jarek16

Szanowny Panie Redaktorze Baczyński, Nie można wskazywać na niekonstytucyjne działania Rządu i Prokuratora Generalnego i w tym samym czasie biec do tego samego niedemokratycznego Prokuratora z danymi swoich czytelników w zębach. Niech Pan przestanie pisać wstępniaki o osuwaniu się kraju w otchłań dyktatury, jednocześnie ochoczo współpracując z niedemokratyczną prokuraturą poprzez dostarczanie jej danych swoich czytelników. To jest niepoważne i śmieszne zachowanie proszę Pana!
  • 2018-04-08 02:53 | reme

czy moderator nie zauważył, że "jarek16" zalał spamem forum? (13 identycznych wpisów)
  • 2018-04-08 08:14 | Jarek16

@"reme" A może to po prostu usterka na łączach? Po co miałbym umieszczać 13 razy ten sam wpis. Przepraszam, ale na tę multiplikację mojego wpisu nie miałem żadnego wpływu. Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że stwierdzenie "zalał spamem" wydaje się być dla mnie obraźliwe. Nie jestem broń Boże pieniaczem, ale poproszę prawnika, żeby przeanalizował moją sytuację i po rozważeniu wystąpił do redakcji Polityki o udostępnienie danych umożliwiających identyfikację wszystkich osób dokonujących wpisów. Oprócz danych osoby którą zamierzam oskarżyć o zniesławienie potrzebuję również danych osób, które zamierzam powołać na świadków tego zniesławienia. Myślę, że redakcja pozytywnie odniesie się do moich wniosków i umożliwi mi w ten sposób obronę mojego dobrego imienia.
  • 2018-04-08 08:51 | 18karatów

"aktualnie czkasz (zwisa Ci to)" powtórzone nawet 16 razy nie zmieni faktu, że Polityka, jeśli już, to "cznia".
    Czkawką jest tych 13 komentarzy.
  • 2018-04-08 09:39 | Jarek16

@18karatów W samej rzeczy Polityka cznia swoich czytelników. Dziękuję za korektę. Na moją czkawkę nie miałem żadnego wpływu. Mogę tylko przeprosić. Co do meritum i już bez emocji. Komunikat, który komentujemy nie jest przykładem mistrzowskiego poziomu komunikowania się z czytelnikami. Brak jasnej deklaracji czy redakcja zrobiła to bo uważa, że tak należało postąpić, czy też działała pod przymusem. Czy wyczerpała wszelkie możliwości odwoławcze? Słowem mętny tekst napisany zapewne w porozumieniu z adwokatem. Wskazuje to na niski priorytet jaki tej sprawie nadała redakcja. Może redaktorzy mają rację, ale oczekiwałbym od nich poważniejszego potraktowania tej sprawy.
  • 2018-04-08 15:21 | 18karatów

Nu siadłszy płacz :(
  • 2018-04-08 23:14 | JanKalema

Dziękuję za informację o działaniach prokuratury. To ważne, wielu z nas w dobrej wierze komentuje publikowane artykuły. To sprawa z zakresu wolności słowa. Dziś, gdy prokuratura już jest a sądy są w trakcie opanowywania przez ministra Ziobrę z PiS ma to ogromne znaczenie.
    Oto analiza prawna inżyniera emeryta pisana na gorąco. Na pewno zawiera błędy i nie uwzględnia wszystkich elementów ale jest. Poproszę o jej krytykę i tekst mądrzejszy.
    Piszecie Państwo : "Sąd uznał, że w przypadku gdy użytkownik serwisu internetowego czuje się zniesławiony wpisami zamieszczonymi przez innego użytkownika, zwolnienie z tajemnicy i nakazanie wydania informacji zmierzających do ustalenia sprawcy przestępstwa jest zgodne z przepisami prawa."
    Judykatura jest bardzo uboga odnośnie opisanej sytuacji zaś cytowana sentencja zdaje się być nietrafną, niepoprzedzona analizą prawną powiązanych przepisów.
    Każdy tekst, w tym komentarz, powtarzam, KAŻDY tekst, może zostać uznany przez kogokolwiek za zniesławiający. Pierwsze ograniczenie wprowadza pojęcie strony. Szczęśliwie nie każdy jest stroną mimo, że pieniaczy nam nie brakuje.
    Redakcja uprawniona jest, a biorąc pod uwagę, że jest administratorem danych osobowych swych prenumeratorów wręcz zobowiązana do upewnienia się czy skarżący się organom ścigania istotnie jest stroną w sporze. Jest to tym bardziej konieczne, gdyż poziom wiedzy prawnej funkcjonariuszy Policji często jest niedostateczny.
    2. Otrzymaliście Państwo "pismo od organów ścigania wzywające ... do ujawnienia informacji dotyczących użytkowników serwisu internetowego POLITYKA.PL, których wpisy, w ocenie osób trzecich, wyczerpują znamiona zniesławienia, stanowiącego czyn z art. 212 kodeksu karnego."
    Mamy tu pierwszy problem. Ustawodawca enumeratywnie wymienia dwa czyny karalne - pomówienie, w art. 212 kk i zniewagę w art. 216 kk. Zniesławienie nie występuje w żadnym z nich. (Niechlujstwo prawne sądu?)
    Oto treści powołanych przepisów:
    Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
    § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
    Przytoczmy jednak zaraz art. 213. "§1. Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy. § 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut: 1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub 2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu."
    Jeśli więc komentarz posiada choćby tylko znamiona obrony społecznie uzasadnionego interesu bez stosownego rozstrzygnięcia nie można pochopnie mówić o popełnieniu przestępstwa z art. 212 kk. Stąd abyśmy mogli stwierdzić, że mamy do czynienia z przestępstwem (nie z jego podejrzeniem, czy oskarżeniem o jego popełnienie) konieczny byłby prawomocny wyrok sądu w sprawie z powództwa osoby będącej stroną. Powołana przez Redakcję sentencja sądu jest zatem nielogiczna - wewnętrznie sprzeczna, nieuwzględniająca przepisów związanych i tym bardziej bezwzględnie należy złożyć apelację. To nie koniec problemów. Ostatnie rozstrzygnięcie z powództwa przeciwko PiS o pomówienie dokonane w Internecie stwierdza, że Internet nie jest przestrzenią publiczną (mam nadzieję, że Redakcja śledzi zdarzenia, z których wnioski mogą jej dotyczyć). Internetowy portal Polityka.pl w pełni dostępny jest wyłącznie dla prenumeratorów, to mocno ograniczone grono. Tu zdecydowanie nie mamy do czynienia ze sferą publiczną. Idąc dalej, jeśli tak, a wynika to z orzecznictwa, to powołanie się na art. 212 jest w przedmiotowej sprawie bezpodstawne. Więcej, ochrona czci w oparciu o jakiekolwiek przepisy rozdziału XXVII kk "Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej" jest nieskuteczna. Ciekawe. Jeśli stary dziadek może do takich wniosków dojść to mam pytanie, może Redakcja zna jakiegoś prawnika? Jako ABI, wobec przepisów o ochronie danych osobowych, Redakcja zna zapewne art. 26. i dalsze ustawy o ochronie danych osobowych, przypomnę "administrator danych przetwarzający dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą", - dziś to temat gorący wobec RODO.
    Jeszcze dwie uwagi. Żądanie udostępnienia danych składanych przez Policję musi zwierać pełną sygnaturę RSD zaś składane przez Prokuraturę - Ds. Tylko wtedy daje się zidentyfikować sprawę i mieć pewność, że formalne śledztwo czy dochodzenie rzeczywiście zostało wszczęte. Tylko znając te sygnatury możemy w razie potrzeby dotrzeć do właściwych teczek dokumentów. Postępowanie z art. 212 kk jest de facto postępowaniem cywilnym. Stąd warto przypomnieć dwa art. kodeksu cywilnego - "art. 6. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne i art. 7. Jeżeli ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary"
    By skończyć, nie wypada przecież pisać tysiącstronicowego dzieła, przywołajmy dwa art. Konstytucji - ”art. 14. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu" i " art. 31. 1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. 2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. 3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
    Czytam Politykę, jestem jej prenumeratorem, nie czytałem jednak żadnego komentarza wymagającego penalizacji. Pamiętam natomiast pozwy Pana Woyciechowskiego z PWPW i wiele innych. Pamiętam szykany Policji i Prokuratury wobec działaczy opozycji, skazania jak i sprawy na razie uchylane przez sądy.
    Z wyrazami szacunku.
  • 2018-04-09 00:34 | kruk

@Jan Kalema
    Dziekuje za fachowe przedstawienie problemu. Obwieszczenie Polityki w sprawie ujawniania danych osobowych internautow jest tak dziwaczne, uzyta w nim argumentacja tak absurdalna, ze nawet niefachowcy moga uznac je za sprzeczne z prawem.
  • 2018-04-09 04:46 | nikc

Wzywam.
  • 2018-04-09 06:32 | andrzej52

Szanowna Redakcjo.
    Komentatorzy.
    Jeśli przyczyną problemów jest rzeczywiście Lech Keller znany jako @kagan, leonid, jakowalski, ekonom, trasat , to wystarczyło go zbanować jakieś 8 lat temu, jak pojawil się na blogu pana Kasprowicza.
    Obrażał wszystkich dyskutantów, oraz osoby trzecie, jak poprosiłem pana Kasprowicza o zbanowanie go, otrzymalem odpowiedź : że mamy wolność slowa i ja zostalem zbanowany, a moje komentarze usunięte, chociaż były merytoryczne.
    Nie będę wymienial nazwiska pewnej pani, pracownicy Redakcji, która do mojego usunięcia przyczynila się.
    Redakcjo, tylko tak dale, a nikt nie będzie polityki czytal.
  • 2018-04-09 10:57 | andrzejz

a kto będzie decydował co jest naruszeniem prawa
  • 2018-04-09 11:50 | jakowalski

Kruk
    Prawo zobowiązuje redakcję „Polityki” do podania władzom danych osób, które naruszają prawo na jej łamach, forach i blogach.
  • 2018-04-09 11:50 | jakowalski

Andrzej
    Przyczyną tych problemów jest tolerowanie przez redakcję „Polityki” naruszania prawa, także przez ciebie, na jej forum i blogach.
  • 2018-04-09 12:06 | jakowalski

Jan Kalema
    1. Tak, każdy tekst, może zostać uznany przez kogokolwiek za zniesławiający, ale tylko sąd ma prawo uznać, czy jest on zniesławiający. W związku z tym osoba uważająca się za zniesławioną ma prawo znać personalia osoby który albo która jej zdaniem ją zniesławia, aby móc tej osobie wytoczyć proces o zniesławienie (cywilny i/lub karny, o czym dalej). W związku z tym prawo zobowiązuje redakcję „Polityki” do podania władzom danych osób, które naruszają prawo na jej łamach, forach i blogach. Nikt nie stoi ponad prawem, oprócz oczywiście najwyższego prawodawcy, czyli Ludu w demokracji i Monarchy w arystokracji.
    2. Występki, o których mówimy, czyli zniesławienie (pomówienie, obmówienie, oszczerstwo) czyli polegające na pomówieniu innej osoby o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, są wymienione w Kodeksie karnym. Są one zagrożone karą grzywny albo karą ograniczenia wolności na podstawie art. 212 § 1 Kodeksu karnego - sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku jeżeli pomawia inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania (art. 212 § 2 k.k.). A blogi i fora „Polityki” są niewątpliwie środkami masowego komunikowania. Przypominam także, iż naruszenie dóbr osobistych, do których zaliczana jest też cześć jednostki, zabrania także Kodeks cywilny w art. 23 i 24.
    3. O tym, czy dany zarzut jest prawdziwy, decyduje tylko sąd. Podobnie też tylko sąd decyduje o tym, czy dany komentarz posiada znamiona obrony społecznie uzasadnionego interesu. A aby sąd mógł o tym zadecydować, musi się najpierw odbyć przed nim rozprawa, a aby się ta rozprawa odbyła, to uważający/a się zniesławionego/ną musi znać personalia osoby, która go/ją zniesławia, czyli pisze czy mówi rzeczy, które osoba poszkodowana uważa za zniesławienie.
    4. Internetowy portal Polityka.pl dostępny jest dla praktycznie wszystkich - wystarczy sie na nim zarejestrować - nie trzeba wcale być prenumeratorem „Polityki”, a więc jest on przestrzenią publiczną.
    5. Tak, administrator danych przetwarzający dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, ale nie znaczy to, że musi on ukrywać dane osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, występku czy też wyrządzenie szkody w zrozumieniu prawa cywilnego.
    6. Postępowanie z art. 212 kk jest NIE jest postępowaniem cywilnym, a karnym, tyle że z prywatnego powództwa. Mylisz tu prawo karne z cywilnym. Tylko w prawie cywilnym ciężar udowodnienia wyrządzenia szkody spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. W prawie karnym dowód może być przeprowadzony przez państwo, np. poprzez prokuraturę, przy czym, mówiąc językiem potocznym, w prawie cywilnym argumenty „oskarżenia” nie muszą być tak mocne jak w prawie karnym, gdzie obowiązuje w teorii domniemanie niewinności oskarżonego.
    7. Twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna ona ograniczać moją wolność, w tym wolność od bycia zniesławianym.
    LK
  • 2018-04-09 12:59 | andrzej52

I Keller/Krawczyk nadal obraża dyskutantów.
    A komentarze są moderowane.
  • 2018-04-09 14:03 | 18karatów

Andrzeju52, podaj tego pieniacza do sądu. Prokuratura powinna dość łatwo go namierzyć, bo swoje dane kontaktowe (ostatni adres w Portugalii) wraz z fotografią świra z kozią bródką rozgłasza w necie. Może biedak po prostu szuka kontaktu, bo samotny.
  • 2018-04-09 14:16 | andrzej52

2018-04-09 14:03 | 18karatów
    W sieci można znaleźć wyrok australijskiego sądu, wydany na jego niekorzyść, kiedy oskarżył uczelnię na której był zatrudniony o rasizm.
    A prace na tej uczelni stracił z powodu notorycznego oczerniania Polonii australijskiej.
    Ja nie mam czasu sądzić się z nim, zresztą pewien pan z Katowic, pomówiony przez niego na blogu pana Kasprowicza przed kilku laty, i wymieniony z imienia i nazwiska z podaniem adresu i numeru telefonu ,(Keller myślał że to ja) zgłosił sprawę na policji, ale wszystko rozmyło się.
    Naprawdę nie rozumię, dlaczego Polityka go toleruje.
    Pozdrawiam
  • 2018-04-09 14:24 | 18karatów

Żartowałem oczywiście, ale nie tak całkiem, bo ten troll powinien wiedzieć, że próbuje walczyć bronią obusieczną.
  • 2018-04-09 18:14 | 18karatów

Ha ha ha... Już ci się chyba do reszty poluzowało, biedaku.
    "andrzej52 jest nickiem używanym do trollowania przez redakcję "Polityki"?
    Czytasz, co piszesz?
    Redakcja "Polityki" powinna się teraz na ciebie obrazić i podać cię do sądu, bo to jest klasyczne zniesławienie. Prościej jednak będzie cię zignorować i po prostu wyrzucać twoje komentarze pisane pod każdym kolejnym nickiem. Za mało masz talentu, aby nie wyłaziła z nich twoja szczególna osobowość.
  • 2018-04-09 18:16 | 18karatów

PS.
    Jesteś pewien, że mój nick nie jest używany przez redakcję "Polityki" do trollowania? I te wszystkie inne też, bo się redakcja na ciebie zawzięła?
  • 2018-04-13 20:55 | jakowalski

18karatów
    Niczego nie jestem pewien.